Beyzbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyzbol
Baseballpositions.png
Birlik Dünya Beyzbol ve Softbol Konfederasyonu
İlk oynanış 18. yüzyıl ortaları ya da önceleri, İngiltere veya Flamenya (erken formu)
4 Haziran 1838, Beachville, Ontario[1] (kodlanmış kurallara göre ilk kez oynandığı tarih ve yer)
Özellikleri
Kategori Sopa-ve-top
Ekipman Beyzbol
Beyzbol sopası
Beyzbol eldiveni
Saha
Olimpiyatlar 1912, 1936, 1952, 1956, 1964, 1984, ve 1988 Yaz Olimpiyatları
Yaz Olimpik programı, 1992–2008
Atlanta Braves'in Washington Nationals ile yaptığı maçta aldığı sayı.

Beyzbol, Amerika kökenli bir spor türü. Genellikle Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde oynanmaktadır.

Temel kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyzbol genellikle 9 inning (atış sırası) oynanır. Her iki takımda her inning'de bir savunma ve bir hücum oyuncusu bulunur.

Hücumdaki takımın her oyuncusu sırayla sayı kalesine gelir ve fırlatıcı tümseğinden fırlatıcının sayı kalesinin arkasında duran yakalayıcıya attığı topa sopayla vurmaya çalışırlar. Fırlatıcının atışının, vuruş alanı içinden geçen, geçerli bir atış olup olmadığına sayı kalesinin arkasındaki hakem karar verir. Fırlatıcı dört geçersiz atış yaparsa, vurucuya birinci kaleye yürüme hakkı vermiş olur. Eğer bir vurucu, üç kez geçerli atışa vuramazsa, vurduğu topu karşı takımın yakalayıcısı havada yakalarsa ya da vurduğu topu ceza alanına düşürürse oyun dışı kalır. Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım hücum hakkını kaybeder ve savunma konumuna geçer. İki takım da vuruş hakkını tamamlayınca inning tamamlanır.

Vurucu, topa isabetli bir vuruş yaptığında birinci kaleye koşar. Savunma konumundaki karşı takımın oyuncularının topu alıp kale bekçilerine ulaştırmasına kadar geçen sürede öbür kaleleri de dolaşarak sayı kalesine dönebilir. Vurucu bu durumda sayı turunu tamamlamış olur. İsabetli bir vuruştan sonra bir kaleye ulaşabilen vurucu o kalede durabilir ve bir sonraki vurucunun koşusu esnasında o da ilerideki kaleye koşabilir.

Sayı turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer vurucu iyi bir vuruşla topu çitlerin dışına gönderirse, buna sayı turu vurmak denir. Sayı turu vuran oyuncu, yakalanması söz konusu olmadan, kalelerden geçerek sayı turunu tamamlar. Sayı turu vurulduğu zaman eğer kalelerde koşucular varsa, onlar da sayı turunu tamamlarlar. Bir vurucunun takımına sağlayabileceği en büyük yarar sayı turudur. Çünkü normal bir koşuda bir vurucu ancak bir sayı kazandırabilirken, sayı turunda sahada ne kadar koşucu varsa bir o kadar daha sayı kazandırmış olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]