Siena

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Siena
Città di Siena
Siena görüntüsu_
Siena arması
Arma
Siena'nin Siena ili ve Toskana Bölgesi'nde konumu
Siena'nin Siena ili ve Toskana Bölgesi'nde konumu
İtalya üzerinde Siena
Siena
Siena
Siena'nin İtalya'daki konumu
Ülkeİtalya İtalya
BölgeToskana
İlSiena
İdare
 • Belediye BaşkanıLuigi De Mossi
Yüzölçümü
 • Toplam118 km²
Rakım322 m
Nüfus
 (2017)
 • Toplam53,901
 • Yoğunluk460/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
53100, 53010
Alan kodu0577
"Piazza del Campo" Meydanı
Konum İtalya
KriterKültürel: i , ii , iv
Referans717
Tescil1985 (9. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Koordinatlar43°19′7″K 11°10′54″D / 43.31861°K 11.18167°D / 43.31861; 11.18167

Siena, orta İtalya'da Toskana bölgesinde bir şehirdir. Siena İlinin de idari merkezidir.

Siena'nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Siena İtalya'nın en çok turist sayıda çeken şehridir; örneğin 2008'de 163.000 kişi yabancı turist şehri ziyaret etmiştir.[1]

Siena şehri özel yöresel mutfağı, şehirde bulunan sanat eserleri ve müzeler ve şehrin Orta Çağ görüntüsü ile çok iyi bilinmekle beraber şehirdeki Piaza del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla (Palio) ile çok ünlüdür.

Ekonomik faaliyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir ve civarında en önemli ekonomik faaliyet alanları tarım, turizm, hizmetler, el sanatları ve hafif sanayidir.

Siena'nın ana ekonomik faaliyet alanı tarım sektörüdür. Şehrin belediye sınırları içindeki arazisinin 1/30'i tarıma ayrılmıştır ve bu alan da 909 tane şirket faaliyet göstermektedir.[2]

Sanayi sektörü fazla gelişmemiştir fakat son yıllarda bazı önemli imalat sanayi şirketleri şehirde kurulmuştur. Şehirde bulunan şekerleme ve besin maddeleri sanayi geleneksel Siena özelliklerini üretmektedirler. Ezme bademden yapılmış Ricciarelli biskiüleri, zencefilli çörekleri ve "Noto" adlı bal, badem ve karabiberli tatlı şekeri Siena'ya özeldir. Ayrıca mevsimsel kestane şekerlemeleri ve 1 Kasım Santi Festivali için özel çörek birçok İtalyan şehir ekmek ve pasta dükkanlarında satılmaktadır. Son yıllarda "Novartis aşıları" üretmek üzere büyük bir aşı imalat merkezi kurulmuş ve bunun yan üreticileri ile "bioteknoloji" sanayii gelişmeye başlamıştır.

İtalya Telecom'nin özel "Progetto Socrate (Sokrat Projesi)" ile Siena şehrinin tümü fiber-optik kablo ile donatılmış olup şehirdeki her bina hızlı bağlanım sağlayabilen internet sistemine bağlanmıştır. Bu gelişme için şehirde fiber-optik kablosu imalatı önem kazanmıştır. Bu sistemin kurulması ile internet kullanan medya sistemi hızla gelişmiştir. Şehirde önemli finansal hizmet şirketi olan Monte dei Paschi di Siena bankasının merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Siena'da yaklaşık 10.000 sayıda, özellikle ticaret ve turizm ile bağlantılı, yoğun bir küçük ve orta çaplı işletme ağı vardır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

"Siena Üniversitesi" 1240'ta kurulmuştur ve tarihi boyunca hukuk ve tıp fakülteleri ve yetiştirdiği öğrencileri ile ismini duyurmuştur. Üniversite günümüzde de en önemli İtalyan üniversitelerinin başında gelmektedir. Şehirdeki bir diğer üniversite olan Siena Yabancılar Üniversitesi (Universita Per Stranieri di Siena)'ne her sene çok sayıda Türk öğrenci Erasmus ve diğer programlarla gitmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Siena şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Palio di Siena[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışları izlemek için toplanmış kalabalık Palio di Siena ya da yerel olarak kısaca Il Palio, İtalya'nın Siena kentinde her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde olmak üzere iki kez düzenlenen geleneksel at yarışı oyunlarıdır. Bu yarışlarda her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil eder. Yarış boyunca büyük bir insan topluluğu yarış atlarını izler. Her yıl bu popüler yarışı izlemek için Siena kentine dünyanın her yanından binlerce turist gelir.

Yarışa katılan tüm at ve biniciler temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler: Aquila (Kartal), Bruco (Tırtıl), Chiocciola (Salyangoz), Civetta (Baykuş), Drago (Ejderha), Giraffa (Zürafa), Istrice (Kirpi), Leocorno (Tekboynuz), Lupa (Dişi kurt), Nicchio (Deniz kabuğu), Oca (Kaz), Onda (Dalga), Pantera (Kara Panter), Selva (Orman), Tartaruga (Tosbağa), Torre (Kule) ve Valdimontone (Montone olarak kısaltılır)

Oyunların Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Meydanda satılan semt bayrakları Antik Roma döneminde düzenlenen yarışlarla herhangi bir ilgisi bulunmayan Palio oyunlarının bilinen en yakın akrabaları Orta Çağ'dan kalmadır. Oyunların düzenlediği şehir merkezi, piazza, geçmişte ölüm dövüşlerinin, çoklu boks maçlarının, 16. yüzyılda ise boğaz güreşlerinin düzenlendiği bir açık alandır. Contrada denen semtler arasında düzenlenen bu yarışlar 14. yüzyıldan bugüne büyük ilgi çekmektedir.

1590 yılında boğa güreşleri yasaklanınca, bu tip yarışmalara başlandı. Yarışların ilk örnekleri bufalo sırtında yapılıyordu ve bufalate olarak adlandırılıyordu. Daha sonra assinate denen eşek-sırtı yarışlara geçildi ve at-sırtı yarışlarda bu süreçte düzenleniyordu. Palio alla tonda adı verilen ilk modern Polio yarışları 1650 dolaylarında ilk kez yapıldı. Başlangıçta her yıl bir kez olmak üzere yapılan yarışlara, daha sonradan bir gün daha eklendi. Yarışların düzenlendiği alanda, yarışa katılan atlar sırtlarında binicileriyle 3 tur atarlar.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Euromonitor Internationals Top City Destinations Ranking > Euromonitor archive". Euromonitor.com. 12 Aralık 2008. 28 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ İSTATV Censimento ağrıcoltura 2000 (V. Tarım Sayımı 2000)"

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]