Jean-Paul Belmondo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo 2013 3.jpg
2013
Doğum 9 Nisan 1933
Neuilly-sur-Seine, Hauts-de-Seine, Fransa Fransa
Diğer ad(lar)ı Bebel

Jean-Paul Belmondo (d. 9 Nisan 1933), İtalyan asıllı Fransız aktör, yapımcı.

Adı ilk defa 1960'larda ortaya çıkan Yeni Dalga sinema akımı ile birlikte duyuldu. Sanat filmleri ile başlayan kariyeri aksiyon komedi filmleri ile devam etmektedir. 1980'lerden beri Fransa'nın en çok kazanan aktörleri arasındadır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Nisan 1933 tarihinde Fransa'da Paris'in batısında bir banliyö olan Neuilly-sur-Seine 'de dünyaya geldi. Sicilya kökenli olan babası Paul Belmondo tanınmış bir heykeltıraştı. Ama Jean-Paul lise yıllarında sanattan çok futbol ve boksla ilgilendi. Yirmi yaşına geldiğinde oyunculuk ilgisini çekmeye başladı.Paris konservatuvarına devam etti (Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique (CNSAD)). Bazı tiyatro oyunlarında ufak rollerde oynadı. 1950'lerin ilk yarısını tiyatro ile uğraşarak geçirdi. 1956 yılında ilk filminde oynadı. 8 filmde daha oynadıktan sonra nihayet 1960 yılında kendisini dünya çapında tanıtacak film geldi; Jean-Luc Godard'ın Serseri Aşıklar'ı (À bout de souffle). Belmondo bugüne kadar çoğunluğu macera komedi filmleri olmak üzere 81 filmde oynamıştır. Meslektaşı Alain Delon gibi o da Cerito isimli kendi film şirketini kurdu. 2001 yılında geçirdiği felç nedeniyle film çalışmalarına ara verdi.

Yüzündeki benzersiz çapkın ifade, kurnaz gülümseme, esprili ama hüzünlü performansı ile sinemada değişik bir tipleme çizen Belmondo'nun bir özelliği de aksiyon filmlerinde hiç dublör kullanmamış olmasıdır. Tüm tehlikeli sahnelerde bizzat kendisi oynamıştır. Ancak 1985'te Hold-Up filminin çekimlerinde bir kaza geçirince bu prensipinden vazgeçmiştir.

Fransız sinemasında seçkin bir yer edinen Belmondo 1963 yılında "Fransız Oyuncular Birliği" başkanlığına seçildi. 1988 yılında Claude Lelouch'un yönettiği Itinéraire d'un Enfant Gaté'teki rolü ile kendisine "En iyi oyuncu" dalında Fransa'nın César ödülü verildi ancak o ödülü geri çevirdi. Nedeni ise bu ödülün heykelciğini tasarlayıp kendi adını veren heykeltıraş César'ın bir zamanlar Belmondo'nun heykeltıraş olan babasının eserlerini karalamasıydı[1].

Belmondo Fransızların en büyük onur nişanı olan Legion d'Honneur ile ödüllendirildi.

1963 yılında "30 yıl ve 25 film" adlı otobiyografik kitabını yayınladı. "Cobra" ve "Blueberry" gibi bazı aksiyon çizgi romanlarındaki karakterler ondan esinlenerek yaratılmışlardır.[2][3]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean-Paul Belmondo, 1960 tarihli Serseri Aşıklar (À bout de souffle) filminin sinema afişinde Jean Seberg'le birlikte.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jean-Paul Belmondo/Biography" (İngilizce). IMDb. 13 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2010. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]