İçeriğe atla

Başlık parası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tayland'da geleneksel bir başlık parası sunumu.

Başlık parası, bir damat veya ailesi tarafından evleneceği veya evlenmek üzere olduğu kadının ailesine ödediği para, mal veya başka bir servet şeklidir. Başlık parası, gelin veya ailesi tarafından karşılanan çeyiz ile karşılaştırılabilir. Bazı kültürlerde hem çeyiz hem de başlık parası bir arada bulunabilir.

Başlık parası birçok kültürde görülen bir özelliktir. Gelenek birçok Asya ülkesinde, Orta Doğu'da,[1] Afrika'nın bazı bölgelerinde[2] ve bazı Pasifik ada toplumlarında, özellikle de Melanezya'daki ülkelerde uygulanmaktadır. Bölgeye göre verilen başlık parası miktarı değişmekle birlikte, sadece gelenekleri sürdürmek için verilen birkaç madeni paradan, Papua Yeni Gine'de 100.000 ABD Doları'na kadar değişkenlik gösterir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Assyrian Rituals of Life-Cycle Events by Yoab Benjamin". 28 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2019. 
  2. ^ Aleu, Philip Thon; Mach, Parach (26 Haziran 2016). "Risking one's life to be able to marry". D+C, development and cooperation. 17 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2016.