Dinçer Çekmez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dinçer Çekmez
Dinçer Çekmez.jpg
Doğum Dinçer Çekmez
22 Ocak 1943(1943-01-22)
İstanbul, Türkiye
Ölüm 12 Mart 2013 (70 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi Lösemi
Defin yeri Karacaahmet Mezarlığı, İstanbul
Milliyet Türk
Vatandaşlık  Türkiye
Meslek Oyuncu, seslendirme sanatçısı
Etkin yıllar 1962-2008
Evlilik Ayşin Atav
Çocuk(lar) 2
Akraba(lar) Metin Çekmez (kardeşi)

Dinçer Çekmez (22 Ocak 1943, İstanbul - 12 Mart 2013, İstanbul), özellikle 1970'li yıllarda rol aldığı güldürü filmleriyle tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabataş Lisesinden mezun olduktan sonra Şehir Tiyatroları'nın açmış olduğu imtihanlara girdi ve sınavı birincilikle kazandı. Dinçer Çekmez Şehir Tiyatroları'ndaki ilk yıllarından şöyle bahseder: "Şehir Tiyatrosu'na girer girmez 'Hamlet'te rol verdiler. Müjdat Gezen, Savaş Dinçel filan çıldırdılar; 'gelir gelmez nasıl böyle bir rolü kaptı' diye. Arkasından art arda roller geldi. 19 yaşımdan beri tüm başroller kafama yıkıldı."

Özellikle Kemal Sunal'la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle, filmlerde kullandığı kültleşmiş replikleriyle ("O kadar!" ve "Mazlum'u getirin bana!" gibi) ve "Kadırgalı Eşref" adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filminde attığı naralarıyla meşhurdur.

İsminin Kemal Sunal filmleriyle özdeşlemesini ise Dinçer Çekmez şöyle anlatır: Bir gün Kemal Sunal filmlerini çeken Arzu Film adamlarından biri geldi ve bana 'sinema düşünür müsün?' dedi. Ben de kabul ettim. Ertem Eğilmez benim her Kemal Sunal filminde oynamamı istiyordu. Sonra Eğilmez ve Arzu Film tutturdular 'bırak şu tiyatroyu gel, tiyatronun verdiği maaşın biz sana üç mislini vereceğiz' diye... Ben o kadar çok seviyordum ki tiyatroyu, bana kimse bıraktıramadı.

Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda pek çok oyunda rol aldı. Sinema filmi ve dizilerde karakter rolleri oynadı ve karakter seslendirmeleri yaptı.

Özel hayatı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayşin Atav ile evliliğinden Ceren, ikinci evliliğinden Canseli adlı iki kızı vardır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Metin Çekmez'in ağabeyidir.

Lösemi hastalığı nedeniyle 12 Mart 2013 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında yaşamını yitirdi. Şakirin Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.[1]

Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirme olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dinçer Çekmez toprağa verildi". 20 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
  2. ^ Lütfi Ay (8 Ekim 1963). ""Kökler" Üsküdar'da". Milliyet. s. 6. 
  3. ^ Lütfi Ay (11 Mayıs 1964). ""Coriolanus"". Milliyet. s. 6. 
  4. ^ Lütfi Ay (26 Kasım 1964). ""Topuzlu"nun zaferi". Milliyet. s. 6. 
  5. ^ Halit Çapın (27 Ekim 1965). ""Cimri"". Milliyet. s. 6. 
  6. ^ Lütfi Ay (23 Şubat 1965). ""Kurt"". Milliyet. s. 6. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]