Oh Olsun (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oh Olsun
Yönetmen Ertem Eğilmez
Yapımcı Ertem Eğilmez
Senarist Sadık Şendil
Oyuncular Tarık Akan
Hale Soygazi
Hulusi Kentmen
Kemal Sunal
Halit Akçatepe
Münir Özkul
Metin Akpınar
Adile Naşit
Mürüvvet Sim
Müzik Oktay Yurdatapan
Füsun Önal
Görüntü yönetmeni Erdoğan Engin
Stüdyo Arzu Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, Duygusal
Renk Renkli
Yapım yılı 1973
Çıkış tarih(ler)i 1 Ocak 1974
Süre 85 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Oh Olsun, 1973 yapımı bir Türk filmi. Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini ise Ertem Eğilmez üstlenmiştir. Başrolleri ise Tarık Akan ve Hale Soygazi paylaşmaktadır. Film müziği sözü ve müziği Oktay Yurdatapan'a ait olan ve Füsun Önal'ın yorumladığı fimle aynı ismi taşıyan "Oh Olsun" şarkısıdır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zengin bir fabrikatör olan Fehmi Haznedar'ın üç oğlu vardır. Büyük oğlu Fazıl biraz saftır ve yanında çalışmaktadır. Ortanca oğlu Ferit üniversitede okumakta ancak derslerden çok kızlarla ilgilenmektedir. Küçük oğlu Ferdi ise lise öğrencisidir ancak okulu önemsemez, karnesindeki kötü notları kalemle değiştirir. Oğullarının yaptıklarını öğrenen Fehmi Haznedar ceza olarak üç oğlunu da fabrikada işçi yapar ve çırak olarak Burhan Usta'nın yanına verir. Sonrasında Ferit Burhan Usta'nın aynı fabrikada çalışan kızı Alev'i görür, aşık olur ve olaylar gelişir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ocak 1974 tarihinde gösterime giren film, daha önce birçok film yönetmiş olan Ertem Eğilmez tarafından yönetildi. Filmin senaryosunu genellikle Eğilmez'in filmlerinde birlikte çalışan Sadık Şendil yazmıştır. ve aynı yıl Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanmıştır. O dönemler genellikle çapkın erkek rollerinde oynaya Tarık Akan bu filmde de 1970'li yıllarda birçok filmde aynı isimle oynadığı Ferit ismiyle bu filmde yer aldı. Ferit'in sevgilisi rolünde genç oyuncu Hale Soygazi (Alev) oynamaktadır.

Filmde Halit Akçatepe (Ferdi Haznedar), Metin Akpınar (Metin) rollerinde, 70'li yıllarda birçok filmde "Tarık Akan"'ın babası olarak yer alan Hulusi Kentmen bu filmde de aynı rol ile boy göstermiştir. Kemal Sunal (Fazıl Haznedar) rolüne can vermiştir ve ikinci sinema filmidir. Münir Özkul (Burhan Usta) ve Adile Naşit ise Ferit'in annesi rolüyle filmde boy göstermiştir.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'li yıllarda genellikle romantik-komedi filmlerinin müziklerini seslendiren dönemin başarılı sanatçılarından Füsun Önal filmle aynı adı taşıyan "Oh Olsun" adlı şarkıyı film için seslendirmiştir. şarkının söz ve müziği Oktay Yurdatapan'a aittir.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ertem Eğilmez ve Nahit Ataman'in sahibi olduğu film şirketi Arzu Film tarafından filmin yapımcılığı üstlenilmiştir. Çekimlerine 1973 yılında başlanan film 1974 yılının ilk ayında gösterime girmiştir.

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

1974 yılının ilk ayında vizyona giren film, 1970'li yıllarda "Ertem Eğilmez"'in birçok yaptığı film gibi başarılı olmuştur Tarık Akan rüzgarının estiği o dönemlerde film gişe'de iyi bir başarı elde etmiştir.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yılların sonunda film VHS kaset olarak yayımlanmıştır. 90'lı yıllarda televizyon'larda genel olarak verilen filmin 2000'li yılların başında bir de VCD'si yayımlanmıştır. Daha Sonra 2000'li yılların ortalarında DVD formatında 480p olarak mağzalarda satışa sunulan filmin, 2010'lu yılların ortalarında Blu-ray formatında yayımlanması bekleniyor.

Restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'lu yılların başında Vipsaş tarafından 1080p formatında restore edilmiştir. 2013 yılından itibaren televizyon kanallarında gösterilmeye başlanmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol Karakter Seslendiren
Tarık Akan Ferit Haznedar - Hayri Esen
Hale Soygazi Alev - Jeyan Mahfi Tözüm
Münir Özkul Burhan Usta Alev'in babası
Kemal Sunal Fazıl Haznedar Ferit'in abisi
Halit Akçatepe Ferdi Haznedar Ferit'in kardeşi
Hulusi Kentmen Fehmi Haznedar Ferit'in babası
Adile Naşit - Ferit'in annesi
Metin Akpınar Metin Doktor Metin
Serap Olguner - -
Beyza Başar Canan Alev'in kardeşi
Mürüvvet Sim - Alev'in annesi
Nevin Güler Nevin -
İhsan Yüce İhsan Usta -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]