İçeriğe atla

Kel Mahmut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mahmut Alnıgeniş
İlk görünümHababam Sınıfı
Son görünümHababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor
YaratanRıfat Ilgaz
CanlandıranMünir Özkul
Bilgileri
Tam adıMahmut Alnıgeniş
Takma ad(lar)ıKel Mahmut
Mahmut Hoca
MeslekÖğretmen, müdür muavini

Kel Mahmut, Mahmut Hoca ya da Mahmut Alnıgeniş, Türk sinema filmi karakterleridir.

Rıfat Ilgaz tarafından yazılmış olan Hababam Sınıfı romanlarında, oyunlarında ve bu eserlerden uyarlanan filmlerde sınıfın bulunduğu okulun yaşlı, disiplinli ama aynı zamanda iyi kalpli müdür muavini ve tarih öğretmenidir.[1] Okulun paragöz ve öğrenci düşmanı müdürüne karşı öğrencileri korumaya çalışır. Rıfat Ilgaz karakteri kendi ortaokul öğretmeni Nihat Dicle'den esinlenerek yaratmıştır.[2]

Kel Mahmut karakteri, film serisinde Münir Özkul tarafından canlandırılmıştır. Roman ve oyunlar bir devlet okulunda geçerken filmlerde Mahmut Hoca Özel Çamlıca Koleji adlı kurgusal lisede çalışmaktadır. Okulun haylaz öğrencilerinin toplandığı Hababam Sınıfı öğrencilerinin, her zaman Kel Mahmut ile başı derttedir. Bazen ondan gizli okul tuvaletinde sigara içerler, bazen okuldan kaçıp maça giderler ama Kel Mahmut onları her zaman yakalar.

Liseler arası bilgi yarışması düzenlendiğinde, Hababam Sınıfı öğrencilerini kopya çekerken yakalaması ise, Kel Mahmut'u okulun adı ve çıkarı için ilk kez onlarla iş birliği yapmaya iter. Öğrencilerinin iyiliği için okul müdürüyle tartışarak kalp krizi geçirecek kadar çok sevmektedir mesleğini ve "çocuklarını". Aynı şekilde öğrenciler de Mahmut hocalarını çok sevmektedirler.

  1. ^ "Hababam Sınıfının Unutulmaz Karakterleri". 23 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  2. ^ "Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz'ın hocasıydı". 724kultursanat.com. 10 Ekim 2019. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020.