Kel Mahmut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mahmut Alnıgeniş
Kel mahmut.png
İlk görünüm Hababam Sınıfı
Son görünüm Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor
Yaratan Rıfat Ilgaz
Canlandıran Münir Özkul
Bilgileri
Tam adı Mahmut Alnıgeniş
Takma ad(lar)ı Kel Mahmut
Mahmut Hoca
Meslek Öğretmen, müdür muavini

Kel Mahmut, Mahmut Hoca ya da Mahmut Alnıgeniş,Türk sinema filmi karekterleridir.

Rıfat Ilgaz tarafından yazılmış olan Hababam Sınıfı romanlarında, oyunlarında ve bu eserlerden uyarlanan filmlerde sınıfın bulunduğu okulun yaşlı, disiplinli ama aynı zamanda iyi kalpli müdür muavini ve tarih öğretmenidir.[1] Okulun paragöz ve öğrenci düşmanı müdürüne karşı öğrencileri korumaya çalışır. Rıfat Ilgaz karakteri kendi ortaokul öğretmeni Nihat Dicle'den esinlenerek yaratmıştır.[2]

Filmlerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kel Mahmut karakteri, film serisinde Münir Özkul tarafından canlandırılmıştır. Roman ve oyunlar bir devlet okulunda geçerken filmlerde Mahmut Hoca Özel Çamlıca Koleji adlı kurgusal lisede çalışmaktadır. Okulun haylaz öğrencilerinin toplandığı Hababam Sınıfı öğrencilerinin, her zaman Kel Mahmut ile başı derttedir. Bazen ondan gizli okul tuvaletinde sigara içerler, bazen okuldan kaçıp maça giderler ama Kel Mahmut onları her zaman yakalar.

Liseler arası bilgi yarışması düzenlendiğinde, Hababam Sınıfı öğrencilerini kopya çekerken yakalaması ise, Kel Mahmut'u okulun adı ve çıkarı için ilk kez onlarla iş birliği yapmaya iter. Öğrencilerinin iyiliği için okul müdürüyle tartışarak kalp krizi geçirecek kadar çok sevmektedir mesleğini ve "çocuklarını". Aynı şekilde öğrenciler de Mahmut hocalarını çok sevmektedirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hababam Sınıfının Unutulmaz Karakterleri". 23 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  2. ^ "Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz'ın hocasıydı". 724kultursanat.com. 10 Ekim 2019. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020.