Polizei (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Polizei
Polizei film posteri
Yönetmen Şerif Gören
Yapımcı Turgay Aksoy
Şerif Gören
Senarist Hüseyin Kuzu
Oyuncular Kemal Sunal
Babett Jutte
Yalçın Güzelce
Müzik Timur Selçuk
Görüntü yönetmeni Erdal Kahraman
Stüdyo Penta Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi,Dram,Politik
Renk Renkli
Yapım yılı 1988, Almanya, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i 1988
Süre 78 dk.
Dil Türkçe, Almanca

Polizei Yönetmenliğini Şerif Gören'in yaptığı Kemal Sunal'ın başrolde oynadığı Türk-Alman ortak yapımı film. Almanya'da disiplinin konu edildiği filmde, Türklerin gurbette yaşadığı sıkıntılara da yer verilmekte ve çoğu sahnede göndermeler yapılmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ekber (Kemal Sunal) çocukluğunda Berlin'e gelmiş ve burada çöpçülük yapan bir Türk işçisidir. Türklerin ağırlıkta olduğu bir semtte yaşamaktadır. Yalnız yaşadığı evinin bütün sırlarını Garip adlı kuşuyla paylaşmaktadır. İşinden arta kalan zamanlarda ise küçük de olsa bir rol alacağı günü beklediği bir Türk tiyatrosunun temizlik işleriyle ilgilenmektedir. Günün birinde kafede çalışan bir Alman kızına (Babett Jutte) aşık olur; onunla tanışmak için büyük çaba gösterir fakat bir türlü başaramaz. Hatta âşık olduğu kızı tavlayabilmesi için arkadaşından yardım ister fakat arkadaşı da kıza yakınlık gösterir. Bu arada tiyatrodan beklediği bir haber gelir; Alman Polisi rolünü oynayacaktır. Polis üniformasını giyer. Bu arada acele bakkala gitmesi gerekir. Ali Ekber'in giydiği polis üniformasıyla bakkala gittiğinde sahibi olduğu Türk bakkal tarafından tanınmaz, gerçek Polis zannedilir ve fazlaca ilgi görür. Bunun üzerine Ali Ekber'in aklına çok parlak fikirler gelir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkaplan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Sunal, filmin çekildiği dönemde Türkiye'nin en popüler komedyenlerinden biriydi. Türkiye'de daha önce de sözde “Alman uyruklular”a mizahi bir bakış sunan komediler ya da en azından dram filmleri vardı: (Gurbetçi Şaban (1985), (Dönüş (1972)). Alman sineması ise uzun süredir göçmen Türklerin yaptığı komedi filmlerinden haberdar bile değildi. Almanya'da 1980'lerin sonunda Türk sinemalarında başarılı bir şekilde gösterilen film, ancak sekiz yıl sonra Alman ZDF kanalında (neredeyse on dakika kısaltılmış bir versiyonuyla) yayınlandı.

On yıl sonra, günümüzde Almanya'da görev yapan Türk asıllı polislerden biri olan Berlin'de yaşayan Murat Topal, film kahramanının yaşadıklarına benzer deneyimlerden yararlandı ve başarılı bir komedi programı geliştirdi.