Kapıcılar Kralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kapıcılar Kralı
Yönetmen Zeki Ökten
Yapımcı Arif Keskiner
Abdurrahman Keskiner
Senarist Umur Bugay
Oyuncular Kemal Sunal
Bilge Zobu
Sevda Ferdağ
Sevil Üstekin
Şevket Altuğ
Can Kolukısa
Güner Sümer
Feridun Çölgeçen
Özcan Özgür
Yüksel Gözen
Görüntü yönetmeni İzzet Akay
Kurgu Alaaddin Durmaz
Stüdyo Çiçek Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Komedi, Macera
Renk Renkli, 35 mm
Yapım yılı 1976
Çıkış tarih(ler)i 1 Mayıs 1977
Süre 84 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Çekim yer(ler)i Güneşli sokak, Cihangir, İstanbul

Kapıcılar Kralı, Yönetmenliğini Zeki Ökten'in yaptığı, başrolde Kemal Sunal'ın oynadığı 1976 yapımı Türk filmidir.[1]

Filmin çekim aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

1976 yılında çekilen Kapıcılar Kralı filmine ev sahipliği yapan Selahattin Zeren Apartmanının bugünkü görünümü

Türk sinemasında sokak yaşamı ve toplumsal ilişkileri iyi gözlemleyen senarist Umur Bugay'ın yazdığı Kapıcılar Kralı'nın ilk etapta Nişantaşı'nda çekilmesi planlanmıştı, Bu konuda yapılan apartman aramaları ve anlaşmalar sonuçsuz kalınca Yönetmen Zeki Ökten'in öğrencilik yıllarında konakladığı Cihangir Güneşli sokak karar kılındı. Burası özellikle o dönemlerde kapıcı-apartman sakini ilişkilerinin hareketli yaşandığı bölgelerden biriydi. Umur Bugay'ın bizzat incelemelerinin ardından sokağın Alman Hastanesi yönü girişindeki ikinci apartman olan Selahattin Zeren apartmanı film için uygun bulundu. Apartman yöneticisi ve kapıcısı ile yapılan olumlu görüşmeler sonrasında film çekimi için ilk adım atılmış oldu.

Senarist Umur Bugay, Selahattin Zeren apartmanı yöneticisi ile kapıcı dairesini ziyaret ettikleri zaman Anadolu'nun ücra köşesinden göç etmiş kapıcı Seyid ve üç çocuğundan etkilenmiş ve filmdeki kapıcı karakterine de Seyid adını vermiştir. Apartmandaki kapıcı dairesinin doğal yapısını da film sırasında muhafaza ettirmiştir.

Kısa sürede çekimlerine başlanan film çevre halkından da büyük ilgi görmüştür. Film setinin sık sık vatandaşlar tarafından ziyaret edilmesi sonrası Zeki Ökten'in önerisiyle filmin ileri bölümleri sabahın erken saatlerine alınmıştır. Filmin bazı sahnelerinde sokak arkasına saklanan meraklı izleyiciler kameralara yansımıştır.

Kapıcılar Kralı filminin çekimleri sırasında gerçek kapıcı evin diğer odasında hanımı bekletilirken, 3 çocuğundan yaşları uygun olan iki çocuğu da filmde oynatılmıştır.

Kapıcılar Kralı'nın çekildiği Cihangir'deki Güneşli sokağın bugünkü görünümü

Filmin koşu sahneleri Bakraç Sokak ve Oba Sokak'ta çekilirken Güneşli Sokak 1977'de çekilen Çöpçüler Kralı'na da ev sahipliği yapmıştır. Çöpçüler Kralı'nda sokağın Cihangir Parkı'ndan sonraki Samanyolu Sokağa kadar uzanan bölümü kullanılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Saf görünüşlü ancak cin gibi kurnaz ve işini bilir bir kapıcının apartman sakinleriyle olan renkli ilişkilerini anlatan komedi filmidir. Karısı ve iki çocuğuyla daha iyi yaşama umutlarıyla İstanbul'a gelen Seyit, büyük bir apartmanda kapıcılık yapmakta, karısı da evlere temizliğe gitmektedir. Eski Yönetici ile arası iyi olan Seyit, yeni yönetici ile arası pek iyi değildir. Apartmanda olup bitenleri lehine çevirmeyi ve yerini sağlama almayı becerir. Zamanla apartmandaki tüm olaylara hakim olan ve daire sakinlerini parmağında oynatan kapıcı, kısa zamanda köşeyi döner. Eline geçen her işi değerlendiren Seyit kısa süre içinde apartmanın %51'ini satın alır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sinematürk' te Kapıcılar Kralı". 7 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]