Düttürü Dünya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Düttürü Dünya
Filmin özgün sinema afişi
Yönetmen Zeki Ökten
Yapımcı Şerafettin Gür
Senarist Umur Bugay
Oyuncular Kemal Sunal
Jale Aylanç
Cezmi Baskın
Erdal Gülver
Ayberk Çölok
Müzik Tarık Öcal
Görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı
Stüdyo Şeref Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, Dram
Renk Renkli, 35 mm
Çıkış tarih(ler)i 26 Eylül 1988
Süre 95 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Düttürü Dünya, Umur Bugay'ın yazdığı, Zeki Ökten'in yönettiği 1988 yapımı Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşmıştır. Filmde ayrıca Zeki Demirkubuz, Zeki Ökten'in asistanıdır.

Filmin başrol oyuncusu Kemal Sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet; Ankara’da, geceleri pavyonda klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır. Akşamları işe gitmekte, sabahın erken saatlerinde bir gecekondu mahallesindeki evine dönmektedir. Mehmet’in karısı, lisede okuyan kızı, engelli oğlu ve küçük kızı ile yaşadığı bu ev, sahibi olan kayınbiraderi tarafından müteahhite verilmiştir ve evin bir an önce boşaltılması istenmektedir. Mehmet, bir taraftan ev aramaya, bir taraftan da para biriktirmeye çalışır. Ama asıl umudu bir gün kaset yapacağına inandığı besteleridir. 1980'li yılların atmosferini fazlasıyla yansıtan Düttürü Dünya, Yılmaz Güney'in Umut adlı Yeni Gerçekçi filminden sonra bu akımın Türkiye'de çekilen en önemli filmi sayılır. Umut ve umutsuzluk, hayatın acımasız gerçekliği, mevcut durumu bile koruyamama karşısında duyulan huzursuzluk, filmin ayırt edici özelliklerindendir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]