Düttürü Dünya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Düttürü Dünya
Filmin özgün sinema afişi
YönetmenZeki Ökten
YapımcıŞerafettin Gür
SenaristUmur Bugay
OyuncularKemal Sunal
Jale Aylanç
Cezmi Baskın
Erdal Gülver
Ayberk Çölok
MüzikTarık Öcal
Görüntü yönetmeniAytekin Çakmakçı
StüdyoŞeref Film
CinsiSinema filmi
TürüKomedi, Dram
RenkRenkli, 35 mm
Çıkış tarih(ler)i26 Eylül 1988
Süre95 dakika
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Düttürü Dünya, Umur Bugay'ın yazdığı, Zeki Ökten'in yönettiği 1988 yapımı Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşmıştır. Filmde ayrıca Zeki Demirkubuz, Zeki Ökten'in asistanıdır.

Filmin başrol oyuncusu Kemal Sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.Fim başkent Ankara'da çekilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet; Ankara’da, geceleri pavyonda klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır. Akşamları işe gitmekte, sabahın erken saatlerinde bir gecekondu mahallesindeki evine dönmektedir. Mehmet’in karısı, lisede okuyan kızı, engelli oğlu ve küçük kızı ile yaşadığı bu ev, sahibi olan kayınbiraderi tarafından müteahhitte verilmiştir ve evin bir an önce boşaltılması istenmektedir. Mehmet, bir taraftan ev aramaya, bir taraftan da para biriktirmeye çalışır. Ama asıl umudu bir gün kaset yapacağına inandığı besteleridir. 1980'li yılların atmosferini fazlasıyla yansıtan Düttürü Dünya, Yılmaz Güney'in Umut adlı Yeni Gerçekçi filminden sonra bu akımın Türkiye'de çekilen en önemli filmi sayılır. Umut ve umutsuzluk, hayatın acımasız gerçekliği, mevcut durumu bile koruyamama karşısında duyulan huzursuzluk, filmin ayırt edici özelliklerindendir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]