Zincirlikuyu Mezarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Zincirlikuyu Mezarlığı
ZincirlikuyuCemeteryMainGate.JPG
Zincirlikuyu Mezarlığı'nın Büyükdere Caddesi üzerinde bulunan ana kapısının görünümü.
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı: 1935 (82 yıl önce) (1935)
Ülke: Türkiye
Konum: Zincirlikuyu, Şişli, İstanbul
Koordinatlar: {{{Koordinatlar}}}
Büyüklük: 380,847 m²

Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul'un Şişli ilçesinde, Esentepe ile Levent arasında, bulunduğu Zincirlikuyu semtiyle aynı adı taşıyan mezarlık. Girişi Nisbetiye Caddesi-Büyükdere Caddesi bağlantı yolu üzerindedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin maliki olduğu mezarlık, İstanbul'un modern biçimde düzenlenmiş ilk asri mezarlığıdır ve bu yüzden uzun yıllar halk arasında "asri mezarlık" olarak anılmıştır. Mezarlığın bulunduğu alan 1930'lu yıllara kadar kırsal durumdaydı ve en yakın yerleşme Mecidiyeköy'deydi. 1935'te şehir dışında yeni bir mezarlık kurulmasına karar verildiğinde en uygun yer olarak hem Şişli'den hem de Beşiktaş'tan ulaşılabilen ve genişleme imkanı bulunan Zincirlikuyu seçildi.

Ancak 1950'lerde çevresinde ortaya çıkmaya başlayan yerleşmeler mezarlık alanının genişlemesini önledi. Çevresindeki yapılaşma sürecine paralel olarak 1960'lı yıllarda bugünkü sınırlarına ulaştı. 1973 yılında Etiler (Nisbetiye Caddesi)-Büyükdere Caddesi bağlantı yolunun inşası nedeniyle mezarlığın bir bölümü istimlak edildi. Uzun yıllar boyunca Beyoğlu yakasındaki tek modern mezarlık olması, hızla dolmasına yol açmıştır. Bugün 380.847 m²'lik mezarlık alanı aile kabirleri için ayrılmış olanlar dışında bütünüyle dolmuş durumdadır.

Umumi Hıfzısıhha Kanunu'na dayanılarak Zincirlikuyu Mezarlığı'na inşa edilen Türkiye'nin tek ve ilk krematoryumu, kullanım için talep gelmediğinden yıktırılmış ve bugün yerinde mezarlığın garajı ve müdürlük binası bulunmaktadır.[1]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Mezarlıklar Müdürlüğü de mezarlığın girişindeki binada bulunmaktadır.[2]

Kabirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok tanınmış kişinin kabrinin bulunduğu mezarlığa gömülmüş ilk ünlü 1937'de ölen Abdülhak Hamit Tarhan'dır. Müslüm Gürses, Altan Erbulak, Abdurrahman Palay,Adnan Şenses,Agah Hün,Atıf Yılmaz, Ahmet Tarık Tekçe, Cahide Sonku, Behçet Necatigil, Ayla Gürses, Yıldırım Gürses, Ali Şen, Alpay İzer, Ahmed Adnan Saygun, Ayhan Işık, Belgin Doruk, Suavi Süalp,Savaş Dinçel,Muhsin Ertuğrul,Muammer Karaca, Muammer Gözalan,Vedat Türkali, Yavuz Şeker,Güzin Özipek, Gürdal Tosun, Cemal Nadir, Kerim Tekin, Kerem Yılmazer, Şükrü Saraçoğlu, Kemal Sunal, Vehbi Koç, Mustafa Koç,Sami Ayanoğlu, Selmi Andak, Sadri Alışık, Selim Naşit,Sevim Tuna, Sakıp Sabancı,Selçuk Uluergüven,Sadık Şendil,Şükran Nil Göncü,Şefik Döğen,Rıfat Ilgaz, Asım Bezirci, Ruhi Su, Abdi İpekçi, Orhan Kemal, Erdal İnönü, Esmeray, İsmail Cem, Duygu Asena,Cahit Irgat, Ceyla Gölcüklü,Cüneyt Gökçer, Danyal Topatan, Mehmet Gül, Behiye Aksoy, Aysel Gürel, Onur Bayraktar, Orhan Günşiray, Nihat Nikerel, Çetin Emeç, Tanju Korel, Türkan Saylan,Tekin Akmansoy,Hüseyin Peyda, Halit Refiğ, Feridun Karakaya, Perihan Altındağ Sözeri,Pekcan Koşar,Özlem İmece, Yankı Özkan Yıldırır, Ömer İnönü, Ömer Seyfettin, Mehmet Emin Yurdakul,Muhsin Ertuğurul, Mete İnselel, Mehmet Akan, Muharrem Gürses, Neriman Köksal, Meriç Soylu, Neriman Altındağ Tüfekçi, Necdet Tosun,Bahadır Akkuzu, Uzay Heparı, Ümit Kaftancıoğlu, Yılmaz Zafer, Bilal İnci, Osman Seden, Eren Uluergüven,Erdal Tosun, Esin Engin, Saadettin Erbil, Latife Saruhan, Leyla Erbil, Zati Sungur, Zeki Ökten, Nihat Erim, Defne Joy Foster, Yücel Çakmaklı, Yaman Okay, Meral Okay, Ekrem Bora,Faruk Nafız Çamlıbel,Feridun Çölgeçen, Recep Yener, Metin Serezli, Müzeyyen Senar, Yaşar Kemal, Erol Büyükburç, Zeki Alasya, Nisa Serezli, Levent Kırca, Lale Oraloğlu, Tanju Gürsu, Sait Faik Abasıyanık, Ragıp Gümüşpala, Nail Güreli ve Nejat Uygur gibi birçok ünlü kişinin kabri burada bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hıfzıssıhha Yasası’na göre krematoryum kurmak serbest
  2. ^ http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Birimler/MezarliklarMd/Pages/AnaSayfa.aspx