Tatlı Dillim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tatlı Dillim
Yönetmen Ertem Eğilmez
Yapımcı Ertem Eğilmez
Senarist Sadık Şendil
Oyuncular Tarık Akan
Filiz Akın
Halit Akçatepe
Metin Akpınar
Zeki Alasya
Hulusi Kentmen
Münir Özkul
Kemal Sunal
Cemil Can Bıçakçı
Müzik Neşet Ertaş
Görüntü yönetmeni Erdoğan Engin
Stüdyo Arzu Film
Türü Duygusal, Komedi
Yapım yılı 1972, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i 1 Kasım, 1972
Dil Türkçe

Tatlı Dillim, 1 Kasım 1972 tarihinde vizyona giren yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez'in üstlendiği, senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı, başrollerini Tarık Akan ve Filiz Akın'ın paylaştığı romantik komedi filmidir.

Ayrıca film Kemal Sunal'ın ilk sinema filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferit İstanbullu zengin bir ailenin çocuğudur. Tıp okumasına rağmen en büyük hobisi basketbol oynamaktır. Maçlar öncesi dinlemek ve kamp yapmak için takımı ile beraber Emine'nin bulunduğu köye gider. Emine ise köy öğretmenidir ve bütün hayatı köydeki insanlara yardım etmekle geçmektedir. İstanbul'da çapkınlıklarıyla ünlü Ferit Emine'den çok hoşlanır ve onun kalbini kazanmaya çalışır. Emine ilk başta Ferit ile ilgilenmese de iki genç kısa süre sonra birbirlerine aşklarını itiraf eder ve evlenmeye karar verirler. Evliliklerinin ilk günleri oldukça mutlu geçer ancak Ferit'in İstanbul'dan gelen arkadaşları işleri bozar.

Arkadaşları ile birlikte İstanbul'a ve oradaki eski yaşamına geri dönen Ferit Emine ile evliliğini unutur. Emine bir süre bekledikten sonra İstanbul'a kocasını aramaya gider. Ancak acı gerçekler yüzüne vuracaktır: Ferit evliliğini ailesine haber vermediği gibi, eski çapkınlıklarına geri dönmüştür. Bunun üzerine Emine Ferit'e hayatının dersini vermek için kolları sıvar. Şehirli ve oldukça bakımlı bir kadın şeklinde Ferit'in karşısına yeniden çıkacak, ikiz kardeş Mine olarak Ferit'in kafasını karıştırmayı başaracaktır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Kasım 1972 tarihinde gösterime giren film, Ertem Eğilmez tarafından yönetildi. O dönemler genellikle çapkın erkek rollerinde oynayan Tarık Akan bu filmde de 1970'li yıllarda birçok filmde aynı isimle oynadığı Ferit ismiyle yer aldı. Ferit'in sevgilisi rolünde Filiz Akın oynamaktadır. Basketbolcu rolü için "Ertem Eğilmez" birçok kişi düşünürken tiyarolarda kısa rollerde yer alan Kemal Sunal'ı gördü ve beğendi. Filmde Basketbolcu rolünde oynayan "Kemal Sunal"'ın ilk filmi olmuştur. Daha sonra Türk sineması'nda fırtına gibi esmiş teklif üstüne teklif almış "Hababam Sınıfı", "Kapıcılar Kralı", "Tokatçı" ve Davacı" gibi birçok filmde başrol oynayarak unutulmaz efsanelere adını yazdırmıştır ve Türk sineması'nın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından birisi olmuştur.

Halit Akçatepe (Çoban), genelde aynı filmde ikili olarak yer alan Zeki Alasya (Antrenör) ve Metin Akpınar (Metin) rollerinde, 70'li yıllarda birçok filmde "Tarık Akan"'ın babası olarak yer alan Hulusi Kentmen bu filmde de aynı rol ile boy göstermiştir. Münir Özkul ise filmde Muhtar Hasan rolünde oynamıştır.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müziklerini Türk halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş bestelemiş ve Selda Bağcan seslendirmiştir.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ertem Eğilmez ve Nahit Ataman'in sahibi olduğu film şirketi Arzu Film tarafından filmin yapımcılığı üstlenilmiştir. 1972 yılında çekimlerine başlanan filmin çekimleri aynı yıl içerisinde tamamlanmıştır ve 1 Kasım tarihinde vizyona girmiştir.

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

1972 yılının son aylarında vizyona giren film, 1970'li yıllarda "Ertem Eğilmez"'in birçok yaptığı film gibi başarılı olmuştur ve gişe'de iyi bir başarı elde etmiştir.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yılların sonunda film VHS kaset olarak yayımlanmıştır. Televizyon'larda genel olarak nadir verilen filmin 2000'li yılların başında bir de VCD'si yayımlanmıştır. Daha Sonra 2000'li yılların ortalarında DVD formatında 480p olarak mağzalarda satışa sunulan filmin, 2010'lu yılların ortalarında Blu-ray formatında yayımlanması bekleniyor.

Restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'lu yılların başında Vipsaş tarafından 1080p formatında restore edilmiştir. 2012 yılından itibaren televizyon kanallarında gösterilmeye başlanmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]