Gurbetçi Şaban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gurbetçi Şaban
Yönetmen Kartal Tibet
Yapımcı Memduh Ün
Senarist Osman Seden
Halit Akçatepe
Oyuncular Kemal Sunal
Ayten Erman
Müge Akyamaç
Yavuzer Çetinkaya
Baykal Kent
Akın Tunç
Ferhan Tanseli
Reha Yurdakul
Ertem Göreç
Yılmaz Vural
Müzik Oğuz Abadan
Görüntü yönetmeni Orhan Oğuz
Kurgu İsmail Kalkan
Stüdyo Uğur Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, Dram, Duygusal
Renk Renkli
Yapım yılı 1985, Türkiye,Almanya
Süre 87 dakika
Dil Türkçe

Gurbetçi Şaban, Kartal Tibet'in yönetmenliğini yaptığı 1985 yapımı Türk sinema filmi. Film Almanya'ya iş için giden Türklerin yaşam koşullarını ele almaktadır. Filmde Türk sinemasının bilinen kişilerinden Kemal Sunal, Reha Yurdakul, Müge Akyamaç ve Yavuzer Çetinkaya gibi isimler vardır.

Filmde göç olgusunun toplumsal yansımaları konu ediliyor. Gurbetçi Şaban saf görünümlü bir garibandır, ancak kurnazlık yapmaktan geri durmaz. Şaban'ın işçi olarak gittiği Almanya'da başından trajikomik olaylar geçer.

Ünlü teknik direktör Yılmaz Vural da filmde küçük bir rolde oynamıştır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şaban Yıldız, saf, gariban bir köylüdür. Ancak kurnazlık ve ciddiyetsizlik yapmadan duramamaktadır. Şaban, Almanya'nın Köln şehrine iş bulmak için gider ve çalışma izni olmayan Türkleri sağlıksız ortamlarda çalıştıran ve aşağılayan gaddar bir Alman patronun eline düşer. Ayrıca kendisi gibi Almanya yolcusu iken otobüste tanıştığı Bahar'a âşık olmuş ve Bahar'la aynı fabrikada çalışmaktadırlar. Daha sonra Alman patronun uyguladığı zorbalık ve haksızlıklar karşısında bir şeyler yapmaya karar verir. Yaptığı akıllıca bir planla önce Alman devletinden çocuk yardımı alarak kendisine bir iş kurar. Zaman içinde tüm yeteneklerini sergilemeye başlayan Şaban, işçilikten zengin bir hayata doğru yükselmeye başlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]