Bağımlı bölgeler ve ülkeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aşağıdaki bağımlı bölgeler listesinde bağlı oldukları ülkeler ile fizikî bağı olmayan ancak o ülkeye bağlı ve/veya bağımlı bir konumda olan bölgeler listelenmiştir. Bu bölgeler (çoğu Avrupa ülkelerinin eski kolonileri) özellikle iç işlerinde özerklik yaşayabilmekte olup, uluslararası hukuk çerçevesinde tam egemenliğe sahip değildirler ve dış işlerinde anakara ülkeye bağlıdırlar.

Buna bağlı olarak burada bölgelerin bayrakları ve armaları da bağlı bulundukları ülkelerin bayraklarından ve armalarından da farklılık göstermekte olup, bu bayrak ve armaların bir kısmı bağımsız ülke bayrağı çerçevesinde değerlendirilerek siyasi ve sportif olaylarda kullanılırken bir kısmı yerel olarak sadece o bölgede kullanılmaktadır.

Bu listede uluslararası hukuka göre bağlı bulundukları ülke sınırları içerisinde farklı statülerle özerklik yaşayan bölgeler dâhil edilmemiştir.

İçindekiler: Baş - 0–9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

A[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of Åland.svg
Açıklama
Coat of arms of Åland.svg
Açıklama
Åland

Finlandiya'ya bağlı bir il konumunda olan ada geniş özerk haklara sahiptir. Ada her ne kadar Finlandiya'ya bağlı bir bölge olsa da, ada nüfusu kendisini İsveç kültürüne daha yakın hissetmektedir. Ada bayrağında İsveç'e olan bağlılık kullanılan renklerde de ifade edilmiştir.

rand
rand
Açıklama
Blason Aurigny.svg
Açıklama
Alderney
Manş Adaları içerisinde yer alan ve bu ada grubunun en kuzeyinde bulunan Alderney, Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır.
rand
rand
Açıklama
Seal of the United States Virgin Islands.svg
Açıklama
Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları
Üç ana adadan oluşan Virjin adaları Amerika Birleşik Devletleri'nin ülke sınırları içerisine dâhil olmadan A.B.D.'nin kendisine bağlı dış bölgelerinden biri konumundadır.
rand
Flag of American Samoa.svg
Açıklama
Seal of American Samoa.svg
Açıklama
Amerikan Samoası
Amerikan Samoası adaları Amerika Birleşik Devletleri'nin ülke sınırları içerisine dâhil olmadan A.B.D.'nin kendisine bağlı dış bölgelerinden biri konumundadır.
rand
Flag of Anguilla.svg
Açıklama
Coat of arms of Anguilla.svg
Açıklama
Anguilla
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of Aruba.svg
Açıklama
Coat of arms of Aruba.svg
Açıklama
Aruba
Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer alan ve iç işlerinde özerk bir konuma sahip olan ada Hollanda'ya bağlı bir bölgedir.
rand
Flag of Ascension Island.svg
Açıklama
Coat of Arms of Ascension Island.svg
Açıklama
Ascension Adası
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. 2009 yılına kadar her üç adayı da kapsayacak şekilde Saint Helena adası olarak adlandırılan adalar, söz konusu yılda gerçekleştirilen yasa değişikliği ile diğer iki adaya da eşit statü verilmiş ve günümüzde de kullanılan Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha resmî adı kullanılmaya başlanmıştır.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of the Azores.svg
Açıklama
Azorlar
Portekiz anakarasından 1369 km batısında Atlas Okyanusu'nda yer almaktadır. Ada Portekiz içerisinde özerk bir statüye sahip konumda olup, aynı zamanda da Avrupa Birliği bölgesi olarak da kabul edilmektedir.
rand

B[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of Bermuda.svg
Açıklama
Coat of arms of Bermuda.svg
Açıklama
Bermuda
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Ada konum itibarıyla ABD doğu kıyılarının en yakın noktasına 1.037 km mesafededir.
rand
rand
Açıklama
Blason de Bonaire (Antilles néerlandaises).svg
Açıklama
Bonaire
Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer alan ada Hollanda'ya bağlı bir bölgedir. 2010 yılına kadar diğer iki adalar olan Aruba ve Curaçao ile Hollanda Antilleri'ni oluşturan Bonaire, bu yıldan itibaren diğer iki adaların da olduğu gibi bağımsız adalar haline getirilmiş ve Hollanda'nın anakara dışında yer alan ve hiçbir ile bağlı olmayan özel bölgeleri olarak belirlenmiştir.
rand
Flag of Norway.svg
Açıklama
Coats of arms of None.svg Bouvet Adası
Ada Norveç Krallığı içerisinde yer almamasına rağmen bu ülkeye bağlı bir bölge olarak kabul edilmektedir. Yaşamın olmadığı ada Atlas Okyanusu'nun en güney noktasında yer almakta olup, ulaşımın en zor olduğu bölgelerin başında bulunmaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of the British Antarctic Territory.svg
Açıklama
Britanya Antarktika Toprakları
Antarktika'da yer alan ve birçok ülke tarafında da hak iddia edilerek bölümlere ayrılan kıtada yer alan kısım Birleşik Krallık tarafından Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of the British Virgin Islands.svg
Açıklama
Coat of arms of the British Virgin Islands.svg
Açıklama
Britanya Virjin Adaları
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of the Commissioner of the British Indian Ocean Territory.svg
Açıklama
Coat of arms of the British Indian Ocean Territory.svg
Açıklama
Britanya Hint Okyanusu Toprakları
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Ada Chagos Takımadaları içerisinde yer almaktadır.
rand

C[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Coat of arms of Gibraltar1.svg
Açıklama
Cebelitarık
İberya'da bulunan bölge Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. İber yarımadasının en güney ucunda yer alan bölge 1713 yılında bu yana Utrecht Antlaşması çerçevesinde Birleşik Krallık idaresinde bulunmakta olup, İspanya bu tarihten itibaren günümüze kadar askerî ve referandum gibi diplomatik adımlar ile bölge üzeride ki iddiasından vazgeçmemiştir.
rand
rand
Açıklama
EscudoCeuta.svg
Açıklama
Ceuta
Özerk şehir konumunda olan Ceuta,İspanya'ya bağlı bir konumda olup, Afrika kıtasında yer almaktadır. Önceki dönemlerde Portekiz egemenliğinde de bulunan şehir, armasında buna ithafen Portekiz bayrağında da yer alan armaya benzer bir motif kullanmaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coats of arms of None.svg Chatham Adaları
Yeni Zelanda'nın doğusunda yer alan takımada. 1842 yılından beri Yeni Zelanda'ya bağlı olan takımada 10 adadan oluşmaktadır.
rand
Flag of Curaçao.svg
Açıklama
Coat of arms of Curaçao.svg
Açıklama
Curaçao
Ada bölgede bulunan diğer iki adalar olan Aruba ve Saint Martin ile birlikte iç işlerinde bağımsız olan ama dış işlerinde Hollanda'ya bağlı olan bir bölge konumdadır. Ada, Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer almaktadır.
rand
Flag of the Cayman Islands (3-2).svg
Açıklama
Coat of arms of the Cayman Islands.svg
Açıklama
Cayman Adaları
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of the Cocos (Keeling) Islands.svg
Açıklama
Clunies-Ross family arms.svg
Açıklama
Cocos Adaları
Ada Avustralya'da herhangi bir eyalete ya da eyalet bölgesine bağlı olmamakla birlikte bu ülkenin dış bölgelerinden birini oluşturmaktadır. Ada'nın yönetimi Avustralya Ulaşım ve Bölgesel İlişkiler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.
rand
Flag of Christmas Island.svg
Açıklama
Unofficial Coat of Arms of Christmas Island.svg
Açıklama
Christmas Adası
Ada Avustralya'da herhangi bir eyalete ya da eyalet bölgesine bağlı olmamakla birlikte bu ülkenin dış bölgelerinden birini oluşturmaktadır. Adanın yönetimi Avustralya Ulaşım ve Bölgesel İlişkiler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.
rand

F[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of the Falkland Islands.svg
Açıklama
Coat of arms of the Falkland Islands.svg
Açıklama
Falkland Adaları
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Malwinen olarak adlandırdıkları ada üzerinde 1833 yılından bu yana Arjantin'de hak iddia etmekte olup, konunun çözümü için en son 2013 yılında gerçekleştirilen referandumda katılımcıların %99,8'i Birleşik Krallık'a bağlı kalmayı tercih etmiştir. Ada coğrafî açıdan Güney Amerika kıtasına dâhil edilmekte olup, Arjantin'in güneydoğu kıyılarından 395 km doğu mesafesinde yer almaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of the Faroe Islands.svg
Açıklama
Faroe Adaları
Danimarka'ya bağlı bir bölge konumunda olan ada geniş özerk haklara sahiptir.
rand
Flag of French Guiana.svg
Açıklama
Blason de la Guyane.svg
Açıklama
Fransız Guyanası
Bölge Fransa'ya bağlı bir il konumunda olup, Fransa'nın denizaşırı illeri'nden biri olarak kabul edilmektedir. Güney Amerika'da yer alan Fransız Guyanası, Fransa'ya tam bağlı olmasından dolayı Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmekte olup, aynı zamanda NATO üyesidir. Fransız Guyanası sınırları içerisinde para birimi olarak AB para birimi olan Euro kullanılmaktadır.
rand
Flag of the French Southern and Antarctic Lands.svg
Açıklama
Armoiries des Terres australes et antarctiques françaises.svg
Açıklama
Fransız Güney ve Antarktika Toprakları
Bölge Fransa'ya bağlı bir bölge konumunda olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Antarktis'te yer alan ancak hakimiyeti uluslararası hukukta bir geçerliliği olmayan bölge ile birlikte civarında yer alan küçük ölçekli adaları kapsayan bölge tüm işlerinde Fransa'ya bağlıdır.
rand
Flag of French Polynesia.svg
Açıklama
Coat of arms of French Polynesia.svg
Açıklama
Fransız Polinezyası
Bölge Polinezya'da Fransa'ya bağlı bir bölge olarak yer almakta olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Fransız Polinezyası içerisinde yer alan Tahiti adalar topluluğunun en bilinen turistik adası konumundadır. Adalar topluluğu Avrupa Birliği içerisinde yer almamakta olup, para birimi olarak CFP frangı kullanılmaktadır.
rand

G[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Coat of arms of Greenland.svg
Açıklama
Grönland
Danimarka'ya bağlı bir bölge konumunda olan ada geniş özerk haklara sahiptir. Dünya üzerinde bulunan en büyük ada (Avustralya kıta olarak kabul görmektedir) olarak kabul edilen Grönland, coğrafî açıdan Kuzey Amerika'ya dâhil edilmektedir.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of Guadeloupe.svg
Açıklama
Guadeloupe
Bölge Fransa'ya bağlı bir il konumunda olup, Fransa'nın denizaşırı illeri'nden biri olarak kabul edilmektedir. Karayipler'de yer alan Guadeloupe, Fransa'ya tam bağlı olmasından dolayı Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmekte olup, aynı zamanda NATO üyesidir. Guadeloupe sınırları içerisinde para birimi olarak AB para birimi olan Euro kullanılmaktadır.
rand
Flag of Guam.svg
Açıklama
Seal of Guam.svg
Açıklama
Guam
Guam, Amerika Birleşik Devletleri'nin ülke sınırları içerisine dâhil olmadan A.B.D.'nin kendisine tam bağlı dış bölgelerinden biri konumundadır.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of Guernsey.svg
Açıklama
Guernsey
Manş Adaları içerisinde yer alan ada Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır.
rand
Flag of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg
Açıklama
Coat of arms of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg
Açıklama
Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
Ada Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge konumunda olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ada topluluğu Güney Kutbu'nun 60 km uzağında yer almaktadır.
rand

H[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Blason Ile Herm.svg
Açıklama
Herm
Manş Adaları içerisinde üzerinde yaşam olan en küçük ada konumunda olup, Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır.
rand

J[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Coats of arms of None.svg Jan Mayen
Ada Norveç Krallığı içerisinde yer alan ve bu ülkeye bağlı bir bölge olarak kabul edilen ada, başkent Oslo'ya bağlı bir vali tarafından yönetilmektedir. Araştırmacıların dışında bir yaşamın bulunmadığı ada Arktik Okyanusu'nda yer almaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coat of Arms of Jersey.svg
Açıklama
Jersey
Manş Adaları içerisinde yer alan ada Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Johnston Atolü
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülkenin hâkimiyetinde olan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin küçük dış adaları içerisinde yer almakta olup, Büyük Okyanus'ta bulunmaktadır. Yaşamın olmadığı atol Hawaii adasının 1.150 km güneybatısında yer almaktadır.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
Escudo de Juan Fernández.svg
Açıklama
Juan Fernández Adaları
Şili'ye ait adalar grubudur. Adalar yaklaşık Şili topraklarının 670 km batısında ve yine yaklaşık Valparaíso'nun enleminde bulunur ve 3 adadan oluşur
rand

K[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Escudo de Canarias.svg
Açıklama
Kanarya Adaları
Ada İspanya'ya bağlı bir bölge konumunda olup, on yedi üyeye sahip İspanya Özerk Toplulukları grubu içerisinde yer almaktadır. Yedi ana ve altı yan adadan oluşan ada topluluğu Afrika kıtasına yakın bir konumda Fas kıyılarının batısında yer almaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coats of arms of None.svg Kraliçe Maud Toprakları
Ada Norveç Krallığı içerisinde yer almamasına rağmen Norveç tarafından bu ülkeye bağlı bir bölge olarak kabul edilmektedir. Norveç'in bu kabulüne rağmen bölge Antarktika Antlaşması çerçevesinde tarafsız bölge olarak kabul edilmekte ve uluslararası hukukta hiçbir ülkeye bağlı olmayan bir bölge olarak görülmektedir.
rand
Flag of the Northern Mariana Islands.svg
Açıklama
Seal of the Northern Mariana Islands.svg
Açıklama
Kuzey Mariana Adaları
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülke ile siyasi birlik içerisinde olan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin ada bölgeleri içerisinde yer almakta olup, Büyük Okyanus'ta bulunmaktadır. Ada Japonya'nın güneyinde, Guam'ın da kuzeyinde yer almaktadır.
rand

M[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of Madeira.svg
Açıklama
Coat of arms of Madeira.svg
Açıklama
Madeira Adası
Ada Portekiz'e bağlı bir konumda olup ülke içerisinde özerk bir statüye sahip konumdadır. Ada aynı zamanda da Avrupa Birliği bölgesi olarak da kabul edilmektedir.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
Coat of Arms of Mayotte.svg
Açıklama
Mayotte
Bölge Fransa'ya bağlı bir il konumunda olup, Fransa'nın denizaşırı illeri'nden biri olarak kabul edilmektedir. 2011 yılında il statüsüne kavuşan ada, 2014 yılından itibaren Avrupa Birliği toprağı olarak kabul edilmiştir. Ada her ne kadar Fransa'ya bağlı olsa da, Komorlar adanın güncel statüsünü kabul etmemekte olup, ada üzerinde hak iddia etmektedir.
rand
Flag of the Isle of Mann.svg
Açıklama
Coat of arms of the Isle of Man.svg
Açıklama
Man Adası
İrlanda Denizi içerisinde yer alan ada Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır. Ada konumu gereği Avrupa Birliği bölgesi olarak da kabul görmemektedir.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
Coat of arms of Martinique.svg
Açıklama
Martinik
Bölge Fransa'ya bağlı bir il konumunda olup, Fransa'nın denizaşırı illeri'nden biri olarak kabul edilmektedir. Karayip'te yer alan Martinik, Fransa'ya tam bağlı olmasında dolayı Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmekte olup, aynı zamanda NATO üyesidir. Martinik sınırları içerisinde para birimi olarak AB para birimi olan Euro kullanılmaktadır.
rand
Flag of Melilla.svg
Açıklama
Escudo de Melilla.svg
Açıklama
Melilla
Özerk şehir konumunda olan Melilla, İspanya'ya bağlı bir konumda olup, Afrika kıtasında yer almaktadır. Fas'ın kuzey bölgesine yer alan ve 13,4 km² yüz ölçümüne sahip olan şehir 1497 yılında bu yana İspanya idaresinde bulunmaktadır.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Midway Adası
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülkenin hâkimiyetinde olan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin küçük dış adaları içerisinde yer almakta olup, Büyük Okyanus'ta bulunmaktadır. Yaşamın olmadığı ada Albatros kuşları için önemli bir kuluçkalama merkezi konumundadır.
rand
Flag of Montserrat.svg
Açıklama
Coat of arms of Montserrat.svg
Açıklama
Montserrat
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Karayip'te bulunan ada diğer birçok Britanya Denizaşırı Toprakları üyesi gibi Avrupa Birliği'ne dâhil değildir.
rand

N[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Navassa Adası
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülkenin hâkimiyetinde olan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin küçük dış adaları içerisinde yer almakta olup, Karayip'te Haiti ile Jamaika arasında bulunmaktadır.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of Norfolk Island.svg
Açıklama
Norfolk Adası
Ada Avustralya'da herhangi bir eyalete ya da eyalet bölgesine bağlı olmamakla birlikte bu ülkenin dış bölgelerinden birini oluşturmaktadır. Adanın yönetimi Avustralya Doğa, Spor ve Bölgeler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.
rand

P[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
(yarı resmi)
Açıklama
Emblem of Easter Island.svg
Açıklama
Paskalya Adası
Ada Şili'nin denizaşırı bölgelerinde biri konumunda olup, bu ülkenin Valparaíso bölgesine bağlıdır. Ada Büyük Okyanus'ta yer almakta olup, coğrafî olarak da Polinezya'ya dâhildir.
Easter Island in its region.svg
Flag of Palmyra Atoll (local).svg
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Palmyra Atolü
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülkenin hâkimiyetinde olan ve üzerinde yaşam olmayan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin küçük dış adaları içerisinde yer almakta olup, Büyük Okyanus'ta Hawaii'nin 1.800 km güneybatısında bulunmaktadır.
rand
Flag of the Pitcairn Islands.svg
Açıklama
Coat of arms of the Pitcairn Islands.svg
Açıklama
Pitcairn Adaları
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Büyük Okyanus'ta bulunan ada diğer birçok Britanya Denizaşırı Toprakları üyesi gibi Avrupa Birliği'ne dâhil değildir.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of the Commonwealth of Puerto Rico.svg
Açıklama
Porto Riko
Ada, Amerika Birleşik Devletleri'nin dış bölgelerinden biri konumunda olup, A.B.D. ile işbirliği içerisinde yer alan bölge konumundadır.
rand

R[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
ReunionRadiantVolcanoFlag.png
(de facto)
Açıklama
Blason Réunion DOM.svg
Açıklama
Réunion
Bölge Fransa'ya bağlı bir il konumunda olup, Fransa'nın denizaşırı illeri'nden biri olarak kabul edilmektedir. Hint Okyanusu'nda yer alan Réunion, Fransa'ya tam bağlı olmasında dolayı Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmekte olup, aynı zamanda NATO üyesidir. Réunion sınırları içerisinde para birimi olarak AB para birimi olan Euro kullanılmaktadır.
rand
Flag of the Ross Dependency (unofficial).svg
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Ross Bölgesi
Antarktika 'da bulunan ve Yeni Zelanda tarafından hak iddia edilen bir bölgedir.
rand

S[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of Saba.svg
Açıklama
Saba wapen.svg
Açıklama
Saba
Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer alan ada Hollanda'ya bağlı bir bölgedir. 2010 yılına kadar Bonaire ve Sint Eustatius adaları gibi diğer adalarla Hollanda Antilleri'ni oluşturan Saba, bu yıldan itibaren diğer adaların da olduğu gibi bağımsız adalar hâline getirilmiş ve Hollanda'nın anakara dışında yer alan ve hiçbir ile bağlı olmayan özel bölgeleri olarak belirlenmiştir.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of Sark.svg
Açıklama
Sark
Manş Adaları içerisinde yer alan ve bu adalar içerisinde büyüklük olarak dördüncü konumda olan ada Büyük Britanya içerisinde yer almamasına rağmen Britanya kraliçesine tabi bir konumdadır. Ada Guernsey adasına bağlı bir konumdadır.
rand
rand
Açıklama
Blason St Barthélémy TOM entire.svg
Açıklama
Saint Barthélemy
Bölge Karayip'te Fransa'ya bağlı bir bölge olarak yer almakta olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Adada her ne kadar AB para birimi Euro kullanılıyor olsa da, ada Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmemektedir.
rand
Flag of Saint Helena.svg
Açıklama
Coat of arms of Saint Helena.svg
Açıklama
St. Helena
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. 2009 yılına kadar her üç adayı da kapsayacak şekilde Saint Helena adası olarak adlandırılan adalar, söz konusu yılda gerçekleştirilen yasa değişikliği ile diğer iki adaya da eşit statü verilmiş ve günümüzde de kullanılan Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha resmî adı kullanılmaya başlanmıştır.
rand
rand
(de facto)
Açıklama
St Martin Coat.png
Açıklama
Saint Martin
Bölge Karayip'te Fransa'ya bağlı bir bölge olarak yer almakta olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Adada AB para birimi Euro kullanılmakta olup, ada Avrupa Birliği bölgesi olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of Saint-Pierre and Miquelon.svg
(de facto)
Açıklama
Coat of arms of Saint Pierre and Miquelon.svg
Açıklama
Saint Pierre ve Miquelon
Bölge Atlas Okyanusu'nda Kanada açıklarında Fransa'ya bağlı bir bölge olarak yer almakta olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir.
rand
Flag of Sint Eustatius.svg
Açıklama
Sint Eustatius wapen.svg
Açıklama
Sint Eustatius
Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer alan ada Hollanda'ya bağlı bir bölgedir. 2010 yılına kadar Bonaire ve Saba adaları gibi diğer adalarla Hollanda Antilleri'ni oluşturan Sint Eustatius, bu yıldan itibaren diğer adaların da olduğu gibi bağımsız adalar hâline getirilmiş ve Hollanda'nın anakara dışında yer alan ve hiçbir ile bağlı olmayan özel bölgeleri olarak belirlenmiştir.
rand
rand
Açıklama
Coat of arms of Sint Maarten.svg
Açıklama
Sint Maarten
Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey kıyılarında yer alan ve iç işlerinde özerk bir konuma sahip olan ada Hollanda'ya bağlı bir bölgedir.
rand
rand
Açıklama
Coats of arms of None.svg Svalbard
Ada Norveç Krallığı içerisinde yer almakta olup bu ülkeye bağlı bir bölge konumundadır. Takımadalar ülke anakaranın kuzeyinde Arktik Okyanusu'nda yer almaktadır.
rand

T[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
Flag of Tristan da Cunha.svg
Açıklama
Coat of arms of Tristan da Cunha.svg
Açıklama
Tristan da Cunha
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. 2009 yılına kadar her üç adayı da kapsayacak şekilde Saint Helena adası olarak adlandırılan adalar, söz konusu yılda gerçekleştirilen yasa değişikliği ile diğer iki adaya da eşit statü verilmiş ve günümüzde de kullanılan Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha resmî adı kullanılmaya başlanmıştır.
rand
Flag of Tokelau.svg
Açıklama
Badge of Tokelau.svg
Açıklama
Tokelau
Ada toplamda üç atolden oluşmakta olup, Yeni Zelanda'ya bağlı bir konumdadır.
rand
Flag of the Turks and Caicos Islands.svg
Açıklama
Coat of arms of the Turks and Caicos Islands.svg
Açıklama
Turks ve Caicos Adaları
Ada iç işlerinde özerk bir konumda Birleşik Krallık'a bağlı bir bölge olup, Britanya Denizaşırı Toprakları olarak kabul edilmektedir. Karayip'te yer alan ada topluluğu iki ada birleşiminden oluşmaktadır.
rand

W[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
(de facto)
Açıklama
Coats of arms of None.svg Wake Adası
Amerika Birleşik Devletleri'ne dâhil olmasa da bu ülkenin hâkimiyetinde olan ada Amerika Birleşik Devletleri'nin küçük dış adaları içerisinde yer almaktadır. Büyük Okyanus'ta yer alan ada topluluğu toplam üç adet mercan resifi adasından oluşmaktadır.
rand
Flag of Wallis and Futuna.svg
(yarı resmi)
Açıklama
Coat of arms of Wallis and Futuna.svg
Açıklama
Wallis ve Futuna Adaları
Bölge Polinezya'da Fransa'ya bağlı bir bölge olarak yer almakta olup, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Adalar topluluğu Avrupa Birliği içerisinde yer almamakta olup, para birimi olarak CFP frangı kullanılmaktadır.
rand

Y[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak Arma Bölge Konum
rand
Açıklama
Emblem of New Caledonia.svg
Açıklama
Yeni Kaledonya
Büyük Okyanus'ta Avustralya'nın doğusunda yer alan ada Fransa toprağı olarak kabul edilmektedir. Ada genelinde 2018 ile 2021 yılları arasında gerçekleştirilen üç ayrı referandumda da mevcut statünün devamı yönünde karar çıkmıştır.
rand

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]