Saba (ada)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Saba Adası
Eilandgebied Saba

Bayrak

Bayrak

Slogan: "Remis Velisque" (Latin)
"With oars and sails" (İngilizce)
Ulusal Marş: "Saba you rise from the ocean"
Konum
Başkent

ve en büyük

The Bottom
17°38′K 63°14′B / 17.633°K 63.233°B / 17.633; -63.233
Resmî dil(ler) Flemenkçe, Papiamento ve İngilizce
Yönetim biçimi Hollanda Antilleri'ne bağlı
 - Genel Vali Jonathan Johnson
Nüfus
 - 2004 sayımı 1,424
Para birimi Netherlands Antillean guilder (ANG)
Zaman dilimi -4 (UTC-4)
Internet TLD .an
Telefon kodu 599

Saba, Karayiplerde, Puerto Riko'nun doğusunda, Hollanda'ya bağlı küçük bir adadır. Küçük Antillerin bir parçasını oluşturur.

Kurasao, Bonaire, Sint Eustatius, Sint Maarten adalarıyla birlikte Hollanda Antilleri'ne bağlıydı, 2010'da yapılan bir referandumla Hollanda Antilleri dağılınca BES Adaları'nın bir parçası haline geldi. Yüzölçümü olarak 13 km²dir.

Ada, dik bir denizaltı dağının su üstündeki doruğu olduğundan, kıyıları dik, kayalık olup pek kumsalı yoktur. Adada bir de sönmüş bir yanardağ bulunmaktadır.

Çoğunluğu Afrika kökenli, yaklaşık 1300 yaşayanıyla, İngilizce günlük dil, Felemenkçe ise yasal dildir. Para birimi ise "Hollanda Antilleri Guldeni" dir. Adanın ana gelir kaynakları gelen gezginler ile Hollanda'nın yardımlarıdır. Adanın "başkenti" ise "The Bottom" adlı yerleşimdir.

Pek kumsalı olmadığından, Karayiplerin diğer adalarındaki kadar gezgin kalabalığı yoktur. Gezginler genellikle dağ gezintisi (en yüksek yeri "Scenery" dağı, 890 m) ya da sualtı etkinlikleri ile görece (öteki yakın adalarla karşılaştırıldığında) özgünlüğü/sessizliği için gelirler.