Saba (ada)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saba
Eilandgebied Saba
Saba Adası
Saba bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
"Remis Velisque" (Latin)
"With oars and sails" (İngilizce)
Millî marş
"Saba you rise from the ocean"
"Saba okyanustan yükselir"'
Saba haritadaki konumu
Saba (ada) konumu
Başkent
ve
The Bottom
Resmî diller Felemenkçe
Tanınan bölgesel diller İngilizce[1]
Hükûmet Hollanda'ya bağlı özel belediye (10 Ekim 2010'da Hollanda Antilleri'nin dağılmasının ardından)
• Vali Vekili
Jonathan Johnson
Nüfus
• 2013 sayımı
1,991[2]
• Yoğunluk
150/km2 (388,5/sq mi)
Para birimi Amerikan doları1 (USD)
Zaman dilimi UTC-4 (-4)
Telefon kodu +599-4
ISO 3166 kodu [[ISO 3166-2:BQ-SA, NL-BQ2|BQ-SA, NL-BQ2]]
İnternet alan adı .an, .nl, .bq

Saba, Karayiplerde, Puerto Riko'nun doğusunda, Hollanda'ya bağlı küçük bir adadır. Küçük Antillerin bir parçasını oluşturur.

Kurasao, Bonaire, Sint Eustatius, Sint Maarten adalarıyla birlikte Hollanda Antilleri'ne bağlıydı, 10 Ekim 2010'da yapılan bir referandumla Hollanda Antilleri dağılınca, BES Adaları'nın bir parçası haline geldi. Yüzölçümü olarak 13 km²dir.

Ada, dik bir denizaltı dağının su üstündeki doruğu olduğundan, kıyıları dik, kayalık olup pek kumsalı yoktur. Adada bir de sönmüş bir yanardağ bulunmaktadır.

Çoğunluğu Afrika kökenli, yaklaşık 2000 yaşayanıyla, İngilizce günlük dil, Felemenkçe ise yasal dildir. Para birimi Amerikan dolarıdır. Adanın ana gelir kaynakları, gelen gezginler ile Hollanda'nın yardımlarıdır. Adanın başkenti ise The Bottom adlı yerleşimdir.

Pek kumsalı olmadığından, Karayiplerin diğer adalarındaki kadar gezgin kalabalığı yoktur. Gezginler genellikle dağ gezintisi (en yüksek yeri Scenery Dağı, 890 m) ya da sualtı etkinlikleri ile görece (öteki yakın adalarla karşılaştırıldığında) özgünlüğü/sessizliği için gelirler.

  1. ^ İngilizce hükûmet ile ilişkilerde kullanılabilir"Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba" (Felemenkçe). wetten.nl. 8 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2012. 
  2. ^ "Population of Dutch Caribbean (1 Ocak); sex, age: Saba". Statistics Netherlands. 8 Ocak 2013. 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2013.