Antarktika Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antarktika Antlaşması
İmzalanma1 Aralık 1959
YerWashington
Korunma yeriABD
Antarktika Antlaşması Anıtı, Antarktika

Antarktika Antlaşması ya da Antarktik Antlaşma Sistemi, yerli halkı olmayan Antarktika ile alakalı uluslararası ilişkileri kontrol eden antlaşma. Antlaşmada "Antarktika", 60°'den daha güneyde bulunan kara ve buz sahanlıkları olarak tanımlanır. Antlaşma, 1961'de devreye girdi ve 53 ülke Antlaşmayı kabul etti. Antlaşma, Antarktika'yı bilimsel bölge olarak tesis eder ve bilimsel araştırmamın özgürlüğünü sağlar; kıtada askeri aktiviteyi yasaklar. Antlaşma, eski Soğuk Savaş antarktik silahlanma kontrolü anlaşması üzerine geliştirilen Antlaşmalar Sistemidir. 2004'ten beri, Antarktik Antlaşma Sistemi Yönetim Merkezi (Antarctic Treaty Secretariat) Buenos Aires, Arjantin'de bulunur.

Ana antlaşma imza için 1 Aralık 1959'da açıldı ve 23 Haziran 1961'de devreye girdi. Antlaşmayı orijinal olarak imzalayan 12 ülke, Uluslararası Jeofizik Yılı (IGY)'nın katılımcılarıydı. On iki ülke (Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Japonya, Norveç, Güney Afrika, Sovyetler Birliği, Şili ve Yeni Zelanda) Antarktika'ya büyük oranda ilgi duyuyordu. Bu ülkeler IGY için toplamda 55 Antarktika araştırma istasyonu kurmuştur. Antlaşma, kıtada yapılan operasyonel ve bilimsel işbirliğinin kağıda dökülmesidir.

Kültürel etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antlaşmanın 10. yıldönümü olan 23 Haziran 1971'de, Amerika Birleşik Devletleri Posta Ofisi Departmanı tarafından bir posta pulu yayımlandı.[1][2] Amerika Birleşik Devletleri'ne ek olarak Antarktika Antlaşması'na taraf olan diğer devletler de 10. yıldönümünde hatıra posta pulları çıkardı.[1]

1991'de, Antarktika Antlaşması'nın 50. yıldönümünde Amerika Birleşik Devletleri, Antarktika Antlaşması'nın anısına bir başka pul daha çıkardı.[3] Howard Koslow, Ross Adası yakınlarındaki USCGC Glacier'i tasvir eden, 50 sentlik hava postası pulu için tasarıma geri döndü.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Daily Courier from Connellsville, Pennsylvania on May 5, 1971 · Page 4". Newspapers.com (İngilizce). 24 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2020. 
  2. ^ President Praises Antarctic Treaty on its Anniversary. Department of State Newsletter. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı. 
  3. ^ a b "6 Jul 1991, 29 - The Post-Crescent at Newspapers.com". Newspapers.com (İngilizce). 23 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2020.