Saint Helena bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint Helena bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Saint Helena
Kabul tarihi4 Ekim 1984
Oran1:2

Saint Helena bayrağı, Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ve Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha adalar grubunun oluşturduğu Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesinin merkezi konumununda da olan Saint Helena adasında kullanılan bayrak. Saint Helena bayrağı günümüzdeki hâli ile 4 Ekim 1984 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Saint Helena arması içerisinde yer alan kalkan gözükmektedir.

Bayrakta bulunan Saint Helena arması bir kalkandan oluşmaktadır. Armanın üçte birlik kısmını oluşturan üst kısmında heraldik açıdan sağa bakan ve adaya özgü bir kuş olan, ada bölgesinin resmî simgesi olan tel kuşu (Charadrius sanctaehelenae) konumlandırılmıştır. Armanın alt kısımda kalan üçte ikilik bölümde ise doğal bir görüntü resmedilmiştir. Görselde heraldik açıdan sağa doğru giden ve arkasında Aziz George'un haçının yer aldığı ve bağlı oldukları İngiltere Krallığı'na bağlılığı gösteren bayrak sallanırken, her birinde toplanmış halde duran dört kare yelken ile üç direkli gemi yer almaktadır. Kalkanda yer alan iki kahverengi kayalık ise deniz yüzeyine çıkmış bir şekilde yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]