Kanarya Adaları arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanarya Adaları arması
Canary Islands CoA.svg
Ayrıntılar
Kullanan Kanarya Adaları
Kabul tarihi 10 Ağustos 1982

Kanarya Adaları arması, Afrika kıtasına bağlı olan ancak Avrupa ülkesi İspanya'ya bağlı özerk bir bölge olan Kanarya Adaları tarafından kullanılan resmi armadır.

Arma 1982'de yasada belirtilmesi ile birlikte farklı versiyonlarda kullanılmış, birkaç kez revize edilmiş ve son olarak 2005'te yapılan güncelleme ile bugünkü halini almıştır.[1] Arma bu süreçten önce de kullanılan versiyonlara sadık kalarak 1982 yılında resmiyet kazanmıştır.[2]

Armanın merkezinde yer alan ve mavi bir zemine sahip olan kalkan içerisinde Kanarya Adaları'nı oluşturan ve gümüş renkte olan yedi ada temsil edilmektedir. Yedi adet ada aynı büyüklükte gösterilmekte olup 2-2-2-1 düzeninde sergilenmektedir. Kalkanın üzerinde kraliyet tacı yer almakta olup, tacın üst kısmında ise üzerinde Océano (Türkçe:Okyanus) yazan ve gri zemine sahip olan slogan bandı bulunmaktadır. Kalkanın her iki tarafında da yer alan ve tasmaları bulunan kahverenginde ki iki adet köpek ise arka patileri üzerinde durarak ön patileri ile kalkanı tutmaktadırlar.

Armada yer alan detaylara dair kesin ifadelerin yasada yer almamasından kaynaklı olarak ada, kalkan, köpek gibi detaylar farklı şekil ve renklerde gösterilmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyah beyaz çizimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Renkli çizimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]