İçeriğe atla

Kanarya Adaları arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanarya Adaları arması
Ayrıntılar
KullananKanarya Adaları
Kabul tarihi10 Ağustos 1982

Kanarya Adaları arması, Afrika kıtasına bağlı olan ancak Avrupa ülkesi İspanya'ya bağlı özerk bir bölge olan Kanarya Adaları tarafından kullanılan resmî armadır.

Arma 1982'de yasada belirtilmesi ile birlikte farklı versiyonlarda kullanılmış, birkaç kez revize edilmiş ve son olarak 2005'te yapılan güncelleme ile bugünkü hâlini almıştır.[1] Arma bu süreçten önce de kullanılan versiyonlara sadık kalarak 1982 yılında resmiyet kazanmıştır.[2]

Armanın merkezinde yer alan ve mavi bir zemine sahip olan kalkan içerisinde Kanarya Adaları'nı oluşturan ve gümüş renkte olan yedi ada temsil edilmektedir. Yedi adet ada aynı büyüklükte gösterilmekte olup 2-2-2-1 düzeninde sergilenmektedir. Kalkanın üzerinde kraliyet tacı yer almakta olup, tacın üst kısmında ise üzerinde Océano (Türkçe:Okyanus) yazan ve gri zemine sahip olan slogan bandı bulunmaktadır. Kalkanın her iki tarafında da yer alan ve tasmaları bulunan kahverenginde ki iki adet köpek ise arka patileri üzerinde durarak ön patileri ile kalkanı tutmaktadırlar.

Armada yer alan detaylara dair kesin ifadelerin yasada yer almamasından kaynaklı olarak ada, kalkan, köpek gibi detaylar farklı şekil ve renklerde gösterilmektedir.

Siyah beyaz çizimler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Renkli çizimler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Gobierno de Canarias: Manual de Identidad Corporativa Gráfica, 24 Kasım 2005 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca)
  2. ^ "Kanarya Adaları armaları". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]