Turks ve Caicos Adaları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turks ve Caicos Adaları bayrağı
Flag of the Turks and Caicos Islands.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Turks ve Caicos Adaları
Kabul tarihi 7 Kasım 1968
Oran 1:2

Turks ve Caicos Adaları bayrağı, Karayipler'de Britanya Denizaşırı Toprakları'na dâhil edilen Turks ve Caicos Adaları tarafından kullanılan bayrak. Turks ve Caicos Adaları bayrağı günümüzdeki hâli ile 7 Kasım 1968 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Turks ve Caicos Adaları armasının kalkan kısmı yer almaktadır.

Bayrakta bulunan Turks ve Caicos Adaları arması bir kalkandan oluşmaktadır. Sarı bir zemine sahip olan kalkanın sol üst kısmında Strombidae, sağ üst kısmında ıstakoz ve alt kısmında ise Türk fes kaktüsü olarak da bilinen kaktüs familyasından Melocactus bulunmaktadır. Armadaki strombidae ve ıstakoz, adanın geçim kaynaklarından olan balıkçılık endüstrisine bir işaret olarak yer alırken, kaktüs adanın biyomuna bir işaret olarak armada bulunmaktadır. Üçü bir arada ele alındığında da adanın fauna ve florası armada sembolize edilmektedir.

Turks ve Caicos Adaları 1968 yılına kadar mevcut bayrağa benzer bir bayrak kullanmaktaydı. Eski bayrakta dalgalanan kısımda bulunan dairesel armada denizde heraldik açıdan sağ tarafa doğru yol alan yelkenli bir gemi ile sahilde çalışan bir tuz işçisi gösterilmekteydi. Dairenin alt kısmında ise adanın ismi yer almaktaydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]