Azorlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Azorlar Otonom Bölgesi
Região Autónoma dos Açores
Bayrak Arma
Bayrak Arma
Slogan: "Antes morrer livres que em paz sujeitos" (Portekizce)
("Rather die free than live subjugated") (İngilizce)
Konum
Başkent Ponta Delgada
Angra do Heroísmo
Horta3
Resmî dil(ler) Portekizce
Etnik gruplar  Portekizliler
Milliyet Azorean
Yönetim biçimi Otonom
 - Başkan Carlos César
Kuruluş
 - Adanın Bulunuşu 1439
 - Otonom olması 1976
Nüfus
 - 2006 tahmini 243,018 (n/a)
 - 2001 sayımı 241,763
Para birimi Euro (€) (EUR)
Zaman dilimi UTC-1
 - Yaz UTC in EST
Internet TLD .pt
Telefon kodu 351

Azorlar (Portekizce: Açores), Portekiz'e bağlı olan Atlas Okyanusu'nun ortasındaki takımadalar topluluğudur. Lizbon'a yaklaşık 1500 km uzaklıkta bulunan adalar, Kuzey Amerika'nın doğu sahilinden de yaklaşık 3900 km uzakta yer alır. 2300 km²; 260.699 nüfus.

Azorlar, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru 600 km'lik bir alana yayılan üç küme meydana getirir: Kuzeybatıda Flores ve Corvo; merkezde Fayal, Pico, Sao Jorge, Graciosa ve Terceira; güneydoğuda São Miguel ve Santa Maria.

Çok engebeli ve volkanik asıllı adaların iklimi yumuşak ve nemlidir. Başlıca zenginlik kaynağı olan tarım, bir yandan ılıman bölge ürünlerine (tahıl, sebze, tütün, üzüm), bir yandan da tropikal ve astropikal bölge ürünlerine (turunçgiller, çay, muz, serlerde yetişen ananas vb.) yönelmiştir. Büyükbaş hayvancılık önemli bir yer tutar. Canlı hayvan, tereyağı, peynir ihracatı yapılır. El işlerinden (bez, dantel, seramik vb.) başka, sanayi alanında, dokuma, ispirtolu içki, besin maddeleri, sigara yapımı da önemlidir. Ayrıca balina ve amber balığı avlama üssüdür. Adalarda deprem riski de bulunmaktadır, 1980'de 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Havaalanları da önemlidir (Terceira adasında Lages alanı ve Santa Maria'daki alan). Ünlü Türk pehlivanı Koca Yusuf'un mezarının burada olduğu düşünülüyor.

Pico'dan görünümü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]