İçeriğe atla

Paskalya Adası bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paskalya Adası bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Paskalya Adası
Kabul tarihi9 Mayıs 2006
Oran5:8

Paskalya Adası bayrağı (Rapa Nui:Te Reva Reimiro),[1] Şili'ye bağlı bir bölge olan Paskalya Adası'nın bayrağıdır. İlk olarak[2] Mayıs 2006'da Şili ulusal bayrağın yanında halka açık bir şekilde göndere çekilmiştir.

Ortasında bir gücün sembolü olarak kırmızıya (mana) boyanmış bir reimiro (bir zamanlar Rapa Nui halkı tarafından giyilen ahşap bir pektoral süs) ve kenarlarında Ariki'yi ('şefler', 'soylular') temsil eden iki antropomorfik figür bulunan beyaz bir bayraktır.[1]

Bu bayrağın 1876 ile 1888 yılları arasında kullanımda olan başka bir versiyonunda her bir köşesinde belirgin bir şekilde dört siyah Tangata manu olarak adlandırılan 'kuş-adam' sembolleri bulunmaktaydı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanga Roa mezarlığında Paskalya Adası bayrağı.

Te Reva Reimiro, yerel halk tarafından 1880'de adanın modern bir devlet şeklini benimsemesi ve sonunda 1888'de adayı ilhak eden Şili ile eyaletler arası bir diyalog kurması için oluşturulmuştur.[1]

Uzun yıllar bayrak, adanın Polinezya nüfusu tarafından adalarını temsilen gayri resmî olarak kullanıldı. Bu süreçte bölgenin resmî bayrak "Paskalya Adası Belediyesi" nin beyaz ve altın rengi bayrağıydı. 2006 yılında, "Özel Bölge" statüsüne sahip olan ada, Reimiro bayrağının varlığın bir bayrak olarak kabul edilmesiyle ilk kez hükûmet belgelerinde Rapa Nui adının isteğe bağlı kullanımına izin verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Campaña promueve uso de banderas de pueblos originarios: Sepa qué significan". El Ciudadano (İspanyolca). 6 Eylül 2011. 12 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: ":0" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Easter Island's Flag". The Flag Institute (İngilizce). 6 Nisan 2015. 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)