Falkland Adaları arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Falkland Adaları arması
Ayrıntılar
KullananFalkland Adaları
Kabul tarihi29 Eylül 1948

Falkland Adaları arması, Atlas Okyanusu'nun güneyinde Güney Amerika kıtasına dâhil edilen ve Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Falkland Adaları tarafından kullanılan arma. Falkland Adaları arması günümüzdeki hâli ile 29 Eylül 1948 tarihinde kabul edilmiştir.

Falkland Adaları arması bir kalkandan oluşmaktadır. Mavi bir zemine sahip olan kalkanın orta kısmında alt kısmına kadar konumlandırılan ve ülkenin etrafını saran denizi temsilen üç beyaz dalga yer almaktadır. Mavi ve beyaz dalgaların oluşturduğu bu alt alanın üzerine heraldik açıdan sağ tarafa doğru giden, yelkenleri açık gemi konumlandırılmıştır. Bu gemi John Davis'in 1592'de Falkland Adaları'nı gördüğü bilinen Desire gemisini simgelemektedir. Orta direkte yer alan yelken üzerinde adanın coğrafî olarak yer aldığı güney haçı takımyıldızı bulunurken, direklerde her biri hareket yönüne karşı esen, üzerinde kırmızı haç bulunan bayraklar yer almaktadır. Kalkanın üst bölümünde ise adanın bitki örtüsünü temsilen bulunan çimen topağı üzerinde yer alan ve yine adanın geçim kaynağı olan ve adanın ana endüstri kollarından olan koyun yetiştiriciliğini vurgulayan Ovis aries bulunmaktadır. Kalkanın alt kısmında yer alan slogan bandında ise İngilizce Desire The Right (TürkçeDoğruyu Arzula) yazmaktadır.

Falkland Adaları zaman içerisinde farklı armalar kullanmış, son olarak 1948 yılında yapılan değişiklik ile günümüzde de kullanılan arma kullanılmaya başlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]