Pitcairn Adaları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pitcairn Adaları bayrağı
Flag of the Pitcairn Islands.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Pitcairn Adaları
Kabul tarihi 2 Nisan 1984
Oran 1:2

Pitcairn Adaları bayrağı, Büyük Okyanus'un güneyinde Britanya Denizaşırı Toprakları olarak yer olan Pitcairn Adaları tarafından kullanılan bayrak. Pitcairn Adaları bayrağı günümüzdeki hâli ile 2 Nisan 1984 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Pitcairn Adaları arması yer almaktadır.

Bayrakta bulunan Pitcairn Adaları armasındaki mavi zemine sahip olan ve bu renk ile adanın çevrelendiği denizi simgeleyen kalkanın merkezinde uç kısmı üst tarafa doğru bakan alan bulunmaktadır. Yeşil bir zemine sahip olan ve bu renk ile adadaki kayalıkları simgeleyen bu alanın kalkanın iç kısmında kalan çerçeve kenarları sarı renge sahiptir. Alanın içinde sarı renge sahip çapa ve çapanın üstünde ise beyaz renkte bir kitap bulunmaktadır. Armadaki kitap Kitâb-ı Mukaddes'i sembolize ederken, çıpa da William Bligh önderliğinde yola çıkan Bounty isimli üç direkli keşif gemisini temsil etmektedir. Bu her iki görsel de 1789'da HMS Bounty gemisinde isyan eden ve Bounty İsyanı olarak adlandırılan olayda yer alan denizcilere ithâfen armada yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan, yeşil ve sarı tüylere sahip şövalye miğferinin üzerinde yine yeşil ve sarı renklere sahip miğfer başlığı ve başlığın üzerindeki yeşil alan üzerinde duran ve adaya gelen ilk göçmenleri simgeleyen el arabası bulunmaktadır. El arabasının üst kısmında ise portia ağacının çiçeği konumlandırılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]