Tokelau bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tokelau bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Tokelau
Kabul tarihi22 Ekim 2009
Oran1:2

Tokelau bayrağı günümüzdeki hâli ile 22 Ekim 2009 tarihinde Büyük Okyanus'un güneyinde, Yeni Zelanda'ya tam bağımlı bir bölge olan Tokelau'da göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Tokelau günümüzde Yeni Zelanda'ya bağlı bir bölge olması nedeniyle 2009 yılına kadar Yeni Zelanda bayrağı kullanılmıştır. Tokelau yerel meclisi 29 Mayıs 2008 tarihinde yaptığı meclis toplantısında ada bölgesi için bayrak dâhil yeni sembollerin kabul edilmesini kararlaştırdı. Bayrak ve diğer sembollerin resmî olarak kullanılabilmesi için gereki olan Yeni Zelanda meclis onayının gelmesi ve Yeni Zelanda valisi Ananda Satyananda tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde resmen tanıtılması ile resmîleşmiştir. Tokelau bayrağı ilk kez resmî olarak 22 Ekim 2009 tarihinde Yeni Zelanda meclisinde göndere çekilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümünde bulunan dört adet beyaz beş köşeli yıldız ise Crux takım yıldızı ifade etmektedir. Bu takımyıldızının konumlandırılması ile hem ada ülkesinin güney yarıküredeki konumu hem de Yeni Zelanda'ya olan bağlılık simgelenmektedir. Bayrağın dalganan kısmında bulunan ve sarı renge sahip olan Polinezya kanosu ise geleneksel olarak bölgede kullanılan kanoyu temsil etmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]