Tristan da Cunha bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tristan da Cunha bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Tristan da Cunha
Kabul tarihi20 Ekim 2002
Oran1:2

Tristan da Cunha bayrağı, Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ve Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha adalar grubunun oluşturduğu Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesinin bir parçası olan Tristan da Cunha adasında kullanılan bayrak. Tristan da Cunha bayrağı günümüzdeki hâli ile 20 Ekim 2002 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Tristan da Cunha arması içerisinde yer alan kalkan gözükmektedir.

Bayrakta bulunan Tristan da Cunha arması bir kalkandan oluşmaktadır. Armanın merkezindeki kalkanın orta kısmında eşkenar dörtgen yer almaktadır. Kalkan eşkenar dörtgenin de tam ortasından geçecek şekilde yatay olarak iki parçaya bölünmüştür. Kalkanın üst kısmı mavi zemine sahipken, alt kısmı beyaz zemine sahiptir. Bu renkler eşkenar dörtgen içerisinde tam tersi olarak yer almaktadır. Kalkanın mavi kısmında sağda ve solda yatay olarak kanatları açık iki albatros yer alırken, aynı albatros figürü alt kısımdaki beyaz alanda ters olarak mavi renkte yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan mavi ve açık mavi tüylere sahip şövalye miğferinin üzerinde, iki direkli gemi görüntüsü verilmiş taç, tacını üzerinde ise dalgalar içerisinde yer alan bir gemi yer almaktadır. Görselde heraldik açıdan sağa doğru giden ve Tristan-da-Cunha kayığı olarak adlandırılan yelkenli bulunmaktadır. Kalkanın sağında ve solunda kalkan tutucular olarak kahverengi kabuğa sahip olan Palinuridae konumlandırılmıştır. Kalkanın alt kısmında yer alan ve beyaz zemine sahip slogan bandında ise İngilizce olarak Our faith is our strength (Türkçe: İnancımız, gücümüz) yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]