Montserrat bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Montserrat bayrağı
Flag of Montserrat.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Montserrat
Kabul tarihi 10 Nisan 1909
Oran 1:2

Montserrat bayrağı, Karayipler'de Britanya Denizaşırı Toprakları'na dâhil edilen Montserrat tarafından kullanılan bayrak. Montserrat bayrağı günümüzdeki hâli ile 10 Nisan 1909 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Montserrat arması gözükmektedir.

Bayrakta bulunan Montserrat arması beyaz bir çerçeveye sahip bir kalkandan oluşmaktadır. Armanın merkezinde adadaki Avrupalı göçmenlerin çoğunluğunu oluşturan İrlanda kökenlileri temsilen yeşil kıyafet giymiş, İrlanda için özgürlüğün sembolü olan ve Éirinn olarak ifade edilen kadın figürü yer almaktadır. Kadının sol elinde yine İrlanda'yı temsilen altın bir arp bulunmaktadır. Kadın sağ omuzunda ise büyük siyah bir haç taşımaktadır.

Montserrat, 1999 yılına kadar kullanımda olan bayrakta yapılan değişiklik ile armanın dışına beyaz bir çerçeve ekleyerek bayrağı güncellemiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]