Yeni Kaledonya bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa bayrağı
Ensign of France.svg
Fransa bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Yeni Kaledonya
Kabul tarihi İlk: 20 Mayıs 1794
Tekrar: 5 Mart 1848
Oran 2:3
Yeni Kaledonya bayrağı
Flag of FLNKS.svg
FLNKS (Bağımsızlık Partisi) bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Yeni Kaledonya
Kabul tarihi 13 Temmuz 2010 (Fransa bayrağı ile birlikte)
Oran 1:2

Yeni Kaledonya bayrağı resmî olarak Fransa bayrağı olup, ilki 1794 yılında olmak üzere 1848 yılından bu yana kesintisiz kullanımda olan bayraktır. 2010 yılında Yeni Kaledonya kongresinin aldığı karar doğrultusunda Bağımsızlık Partisi Ulusal Kurtuluş için Kanak Sosyalist Cephesi (Front de libération nationale kanak et socialiste - FLNKS) bayrağı Fransa bayrağı yanında Yeni Kaledonya'nın resmî bayrağı olarak kabul edilmiştir.

FLNKS bayrağı üç eşit yatay çizgiye sahip olup, bu yatay çizgiler sırasıyla mavi, kırmızı ve yeşil zemine sahiptir. Mavi renk kıyı kesiminde yaşayan toplulukları simgelerken, yeşil ise dağlık kesimlerde yaşayan toplulukları ifade etmektedir. Bayrağın ortasında yer alan kırmızı renk ise iki toplum arasındaki ittifakı, mücadeleyi ve geçmiş nesillerin kanını simgelemektedir. Bayrağın merkezinde göndere çekilen tarafa daha yakın bir şekilde konumlandırılan, güneşi ve yaşamı simgeleyen ve sarı bir zemine sahip olan daire içerisinde ise yöresel mızrak konumlandırılmıştır. Bu mızrak Kanakların bağımsızlığını ifade etmektedir.

Yeni Kaledonya'da uzun süreçten bu yana FLNKS bayrağı özellikle bağımsızlık yanlıları tarafından Yeni Kaledonya bayrağı olarak kullanılmaktaydı.FLNKS bayrağı ilk olarak 24 Eylül 1984 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Aralık 1984 tarihinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Yerel meclisin 13 Temmuz 2010 tarihinde aldığı karar doğrultusunda bayrak Yeni Kaledonya'nın resmî bayrağı olarak kabul edilmiş ve bayrağın bundan sonraki süreçte Fransa bayrağı ile birlikte kullanılmasına karar verilmiştir. Her iki bayrak ilk olarak 17 Temmuz 2010 tarihinde hukukî belirsizliğe rağmen Fransa başbakanı François Fillon'un ziyaretinde göndere çekilmiştir.[1]

İl bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Kaledonya'nın üç ili de kendi içerisinde farklı bayrak kullanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "www.lefigaro.fr". 11 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]