Cebelitarık arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cebelitarık arması
Ayrıntılar
KullananCebelitarık
Kabul tarihi10 Temmuz 1502

Cebelitarık arması, Avrupa'nın güneyinde İber Yarımadası'nın ucunda yer alan ve Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesi olan Cebelitarık'ta kullanılan arma. Cebelitarık arması günümüzdeki hâli ile 10 Temmuz 1502 tarihinde kabul edilmiştir.

Cebelitarık arması altın sarısı bir çerçeveye sahip bir kalkanda oluşmaktadır. Kalkanın içinde Cebelitarık bayrağını da oluşturan kale, anahtar ve kırmızı şerit yer almaktadır. Kalkanın üstteki üçte ikilik alana konumlandırılan kırmızı renkteki kale, Cebelitarık kalesini tasvir etse de günümüzdeki hâli ile bir benzerliği bulunmamaktadır. Kalenin ana kapısından bir ip ile aşağıya doğru sarkan anahtar bulunmaktadır. Anahtarın üzerine konumlandığı alan, kalkanın üçte birlik bölümünü oluşturmaktadır ve kırmızı zemine sahiptir. Armadaki kale ve anahtar, bölgenin Cebelitarık Boğazı'ndaki konumu nedeniyle Cebelitarık'ın Akdeniz'in anahtarı olduğunu simgelemektedir. Kalkanın alt kısmında yer alan slogan bandında ise Latince Montis Insignia Calpe (TürkçeCalpe Dağı'nın işareti) yazmaktadır. Calpe, Cebelitarık Kayası'nın latince ismi olarak sloganda kullanılmaktadır.

Cebelitarık arması ilk olarak 1502 yılında bölgenin henüz İspanya hâkimiyetinde olduğu bir süreçte Kastilyalı Isabella tarafından takdim edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]