Saint Helena arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint Helena arması
Ayrıntılar
KullananSaint Helena
Kabul tarihi30 Ocak 1984

Saint Helena arması, Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ve Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha adalar grubunun oluşturduğu Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesinin merkezi konumunda da olan Saint Helena adasında kullanılan arma. Saint Helena arması günümüzdeki hâli ile 30 Ocak 1984 tarihinde kabul edilmiştir.

Saint Helena arması bir kalkandan oluşmaktadır. Armanın üçte birlik kısmını oluşturan üst kısmında heraldik açıdan sağa bakan ve adaya özgü bir kuş olan, ada bölgesinin resmî simgesi olan tel kuşu (Charadrius sanctaehelenae) konumlandırılmıştır. Armanın alt kısımda kalan üçte ikilik bölümde ise doğal bir görüntü resmedilmiştir. Görselde heraldik açıdan sağa doğru giden ve arkasında Aziz George'un haçının yer aldığı ve bağlı oldukları İngiltere Krallığı'na bağlılığı gösteren bayrak sallanırken, her birinde toplanmış halde duran dört kare yelken ile üç direkli gemi yer almaktadır. Kalkanda yer alan iki kahverengi kayalık ise deniz yüzeyine çıkmış bir şekilde yer almaktadır. Kalkanın üstüne konumlandırılan şövalye miğferi sarı ve mavi tüylere sahiptir. Şövalye miğferinin üzerindeki mavi kral tacının içinde adaya ismini de veren Helena'yı temsilen bir kadın figürü yer almaktadır. Kadın sol elinde İsa'nın çarmıha gerildiği haça ithafen bir haç ve sağ elinde ise bir çiçek tutmaktadır. Kalkanın alt kısmında yer alan beyaz slogan bandında ise İngilizce olarak Loyal and Unshakeable (TürkçeSadık ve Yıkılmaz) yazmaktadır.

Arma, Saint Helena bayrağında da basit hâli ile yer almaktadır. Bayraktaki armada sadece kalkan görülmekte olup, miğfer, kadın ve alttaki slogan bandı yer almamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]