İçeriğe atla

Pitcairn Adaları arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pitcairn Adaları arması
Ayrıntılar
KullananPitcairn Adaları
Kabul tarihi4 Kasım 1969

Pitcairn Adaları arması, Büyük Okyanus'un güneyinde Britanya Denizaşırı Toprakları olarak yer olan Pitcairn Adaları tarafından kullanılan arma. Pitcairn Adaları arması günümüzdeki hâli ile 4 Kasım 1969 tarihinde kabul edilmiştir.[1]

Pitcairn Adaları armasındaki mavi zemine sahip olan ve bu renk ile adanın çevrelendiği denizi simgeleyen kalkanın merkezinde uç kısmı üst tarafa doğru bakan alan bulunmaktadır. Yeşil bir zemine sahip olan ve bu renk ile adadaki kayalıkları simgeleyen bu alanın kalkanın iç kısmında kalan çerçeve kenarları sarı renge sahiptir. Alanın içinde sarı renge sahip çapa ve çapanın üstünde ise beyaz renkte bir kitap bulunmaktadır. Armadaki kitap Kitâb-ı Mukaddes'i sembolize ederken, çıpa da William Bligh önderliğinde yola çıkan Bounty isimli üç direkli keşif gemisini temsil etmektedir. Bu her iki görsel de 1789'da HMS Bounty gemisinde isyan eden ve Bounty İsyanı olarak adlandırılan olayda yer alan denizcilere ithâfen armada yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan, yeşil ve sarı tüylere sahip şövalye miğferinin üzerinde yine yeşil ve sarı renklere sahip miğfer başlığı ve başlığın üzerindeki yeşil alan üzerinde duran ve adaya gelen ilk göçmenleri simgeleyen el arabası bulunmaktadır. El arabasının üst kısmında ise portia ağacının çiçeği konumlandırılmıştır.

Arma, 1984 yılında kullanılmaya başlanan Pitcairn Adaları bayrağında da yer almaktadır.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Weekes 2008, ss. 17.
  2. ^ Poels, Jos (7 Ağustos 1996). "Pitcairn, Henderson, Ducie and Oeno Islands". Flags of the World. 25 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2022.