Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
Kabul tarihi3 Ekim 1985
Oran1:2

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları bayrağı, Atlas Okyanusu'nun güneyinde Güney Amerika kıtasına dâhil edilen ve Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları tarafından kullanılan bayrak. Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları bayrağı günümüzdeki hâli ile 3 Ekim 1985 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları arması yer almaktadır.

Bayrakta bulunan Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları armasındaki kalkanın merkezinde mavi ve beyaz renklerdeki baklava dilimlerinden bulunmaktadır. Yeşil bir örtü üzerinde duran kalkanın merkezinde ucu aşağıda yer alacak şekilde yer alan ve yeşil zemine sahip olan üçgenin içerisinde ise arka patileri üzerinde duran, ön patileri ile kırmızı ateşe sahip bir meşale tutan ve Birleşik Krallık'a olan bağlılığı gösteren aslan yer almaktadır. Aslanın baş bölgesinin sağında ve solunda ise altın renginde altı köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Kalkanı heraldik açıdan sağ tarafında kaya üzerinde duran bir Güneykutpu deniz ayısı ile yine sol tarafında buz kütlesi üzerinde duran Makaroni pengueni tutmaktadır. Kalkan tutucu olarak seçilen hayvanlar adaya özgü hayvanlar olarak armada yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan, mavi ve beyaz tüllere sahip şövalye miğferinin üzerinde yine mavi ve beyaz renklere miğfer başlığı üzerindeki kayalık üzerinde duran, Güney Georgia'daki iki ren geyiği sürüsünden birini temsilen armada bulunan ve altın boynuzlara sahip ren geyiği yer almaktadır. Kalkanın alt kısmında yer alan sarı zemine sahip slogan bandın da ise Latince olarak Leo Terram Propriam Protegat (Türkçe: Aslan kendi ülkesini koruyor) yazmaktadır.

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, 1999 yılına kadar mevcut bayrağı benzer bir bayrak kullanmaktaydı. Eski bayrakta dalgalanan kısımda bulunan arma beyaz bir daire içerisinde bulunmaktaydı. Bölge, 1985 yılında önce Falkland Adaları'na bağlı bir bölge olduğu için bu süreçte Falkland Adaları bayrağı bölgede kullanılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]