Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları arması
Ayrıntılar
KullananGüney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
Kabul tarihi1985

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları arması, Atlas Okyanusu'nun güneyinde Güney Amerika kıtasına dâhil edilen ve Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları tarafından kullanılan arma. Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları arması günümüzdeki hâli ile 1985 tarihinde kabul edilmiştir.

Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları armasındaki kalkanın merkezinde mavi ve beyaz renklerdeki baklava dilimlerinden bulunmaktadır. Yeşil bir örtü üzerinde duran kalkanın merkezinde ucu aşağıda yer alacak şekilde yer alan ve yeşil zemine sahip olan üçgenin içerisinde ise arka patileri üzerinde duran, ön patileri ile kırmızı ateşe sahip bir meşale tutan ve Birleşik Krallık'a olan bağlılığı gösteren aslan yer almaktadır. Aslanın baş bölgesinin sağında ve solunda ise altın renginde altı köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Kalkanı heraldik açıdan sağ tarafında kaya üzerinde duran bir Güneykutpu deniz ayısı ile yine sol tarafında buz kütlesi üzerinde duran Makaroni pengueni tutmaktadır. Kalkan tutucu olarak seçilen hayvanlar adaya özgü hayvanlar olarak armada yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan, mavi ve beyaz tüllere sahip şövalye miğferinin üzerinde yine mavi ve beyaz renklere miğfer başlığı üzerindeki kayalık üzerinde duran, Güney Georgia'daki iki ren geyiği sürüsünden birini temsilen armada bulunan ve altın boynuzlara sahip ren geyiği yer almaktadır. Kalkanın alt kısmında yer alan sarı zemine sahip slogan bandın da ise Latince olarak Leo Terram Propriam Protegat (TürkçeAslan kendi ülkesini koruyor) yazmaktadır.

Ada üzerinde hak iddia eden Arjantin, Tierra del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları bölgesine dâhil ettiği adalar için söz konusu bölgenin armasını kullanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]