Britanya Antarktika Toprakları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Britanya Antarktika Toprakları bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Britanya Antarktika Toprakları
Kabul tarihi21 Nisan 1998
Oran1:2

Britanya Antarktika Toprakları bayrağı, Antarktika'da bulunan ve Britanya Denizaşırı Toprakları'na dâhil edilen Britanya Antarktika Toprakları bölgesi için kullanılan bayrak. Britanya Antarktika Toprakları bayrağı günümüzdeki hâli ile 21 Nisan 1998 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak birçok Britanya bölgesindeki bayrağın aksine mavi zemin üzerine oluşturulmamış olup, Antarktika'nın kar ve buzunu temsilen beyaz zemine sahiptir. Bayrakta diğer bağımlı bölgelerdeki bayraklarda olduğu gibi göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Britanya Antarktika Toprakları arması yer almaktadır.

Bayrakta bulunan Britanya Antarktika Toprakları armasındaki beyaz zemine sahip kalkanın üst kısmında mavi renge sahip üç tane dalga yer almaktadır. Beyaz kalkanın merkezinde ucu aşağıya gelecek şekilde konumlandırılan ve kırmızı zemine sahip olan üçgenin içerisinde ise altın sarısı renge sahip olan ve ucu yanan ve bölgede yapılan araştırmaları temsil eden meşale bulunmaktadır. Kalkanı heraldik açıdan sağ tarafında yeşil çimen üzerinde duran bir aslan ile heraldik açıdan sol tarafında buz kütlesi üzerinde duran Kral penguen tutmaktadır. Kalkan tutucu olarak seçilen hayvanlardan aslan Birleşik Krallık'a olan bağlılığı simgelerken, penguen adaya özgü hayvan olarak armada yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan, mavi ve beyaz tüylere sahip şövalye miğferinin üzerinde Robert Falcon Scott'un Antarktika'ya yaptığı ilk keşif turunda bindiği Discovery isimli keşif gemisini simgeleyen üç direkli yelkenli yer almaktadır. Kalkanın alt kısmında yer alan sarı zemine sahip slogan bandın da ise İngilizce olarak Research and Discovery (Türkçe: Araştırma ve Keşif) yazmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]