Turks ve Caicos Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Turks ve Caicos Adaları
Turks and Caicos Islands
Turks and Caicos Adaları
Turks ve Caicos Adaları bayrağı
Bayrak
Slogan
Beautiful By Nature, Clean By Choice
Millî marş"God Save the Queen"
Millî Söz: "We Salute this Land of Ours"[1]
Turks ve Caicos Adaları haritadaki konumu
Turks ve Caicos Adaları konumu
Başkent Cockburn Town
En büyük Providenciales
Resmî diller İngilizce
Tanınan bölgesel diller Turk and Caicos Creole
Etnik gruplar
%61 Mulatto, %34 Siyah Irk, %5 Avrupalı, Kuzey Amerikalı ve diğeri.[2]
Liderler
• Kraliçe
II. Elizabeth
• Vali
John Freeman
• Başbakan
Sharlene Cartwright-Robinson
• Su (%)
önemsiz miktar
İGE (n/a) 0.930
çok yüksek · n/a.
Para birimi Amerikan doları (USD)
Zaman dilimi UTC-5
• Yaz (YSU)
UTC-4
Tarih formatı d/m/yy (AD)
Trafik akışı sol
Telefon kodu +1-649
İnternet alan adı .tc

Turks ve Caicos Adaları (İngilizce: Turks and Caicos Islands, [ˈtɝːks] and [ˈkeɪkəs] ya da [ˈkeɪ.koʊs]; kısaltması: TCI), Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusu'nda Britanya Denizaşırı Toprakları olan ve iki takımadadan oluşan adalar grubu.

Ülke ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımadalardan birinin isminin kökeni İngilizce'de Turk's-cap cactus (Melocactus communis) yani "Türk kavuğu kaktüsü"nün (tepesinde o zamanki Türklerin başlığı, yani adının verildiği dönemin Osmanlı kavuk ya da fesine benzer yünlüce kırmızı bir yumak bulunan bu kaktüs türünün) ana vatanı olmasıdır.

Takımadalardan öbürünün isminin kökeni bir teoriye göre adalar yerlilerinin dili Lukayancada bir terim olan "caya hico" yani bir adalar dizisi olmasıdır. Diğer bir teoriye göre o zamanlar (İspanyolcada "Caicos" kelimesi Fransızcada kayık karşılığı "caiques" ile aynı anlama geldiği için) çok kayık kullanılan yer olarak bilinmesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Turks ve Caicos Adaları, Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusu'nda, Bahamalar'ın güneydoğusunda yer alırlar. Koordinatları; 21° 45' Kuzey enlemi, 71° 35' Batı boylamı. 389 km sahil şeridine sahiptir.

Tropikal iklime sahip olup, arazi yapısı alçak, düz kireçtaşları, büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar.

38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8'inde yerleşim vardır. 1962'de Jamaika'nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık'a bağlı kalmayı tercih etti.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplam nüfusu 32.000'dir.

Başkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu adalar zincirinin idari ve siyasi başkenti dolayısıyla tüm hükûmet binaları ve bakanlıklar Grand Turk adasındaki Cockburn Town şehrindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turks ve Caicos Adaları'nın ekonomisi genel olarak turizme dayanmaktadır. Ekvatoral bölgede olması nedeniyle ülke yıl boyu turist çekmektedir. Bunun yanında küçük çaplı tropikal meyve ihracatları da ülke ekonomisine katkı sağlayan etkenlerdendir. 1999 verilerine göre, GSYMH'si 128 milyon dolar. İhracatı 4.7 milyon dolar olan adanın en büyük ihracat ortakları ABD ve Birleşik Krallık'tır. Adanın başlıca ihracat ürünü ise ıstakozdur. Adanın en büyük ithalat ortakları arasında yine ABD ve İngiltere. Bu iki ülkeden 50 milyon dolar civarında gıda, meşrubat, tütün, giyecek, sanayi malları ve yapı malzemeleri ithal ediliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nationalanthems.info/tc.txt
  2. ^ Ben Cahoon. "Worldstatesman Statistics". Worldstatesmen.org. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2009. 
  3. ^ "Turks and Caicos Department of Economic Planning and Statistics". 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]