İçeriğe atla

Kuzey Mariana Adaları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Mariana Adaları bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Kuzey Mariana Adaları
Kabul tarihiTemmuz 1985
Oran1:2

Kuzey Mariana Adaları bayrağı, benzeri ilk olarak 1976 yılında kabul edilmiş, günümüzdeki revize olmuş hâli ile de ilk olarak Temmuz 1985 tarihinde kabul edilerek göndere çekilmiştir.

Diğer A.B.D.'nin Milletler Topluluğu bölgesindeki Okyanusya ülkelerinde olduğu gibi Kuzey Mariana'da da bayrak zemini Büyük Okyanus'u temsilen koyu mavi renktedir. Bayrağın orta kısmında bulunan beş köşeli beyaz renkteki yıldız hem Kuzey Mariana adalarını hem de ABD'ye olan bağlılığı simgelemektedir. Yıldızın arka planında konumlandırılan gri renkteki latte taşı olarak ifade edilen taş kolon yer almaktadır. Düz tarafı yukarı doğru bakan bir yarım kürenin kolon üzerine konulması ile oluşturulan latte taşı, Çamorrolar kültüründe önemli bir yer edinmektedir. 1989 yılına kadar bu sembolleri içeren bayrağa, söz konusu yılda bir ilave yapılarak adanın bir diğer etnik grubu olan Karolinlerin kültüründe yer alan ve çiçek ve midyelerden oluşan ve yerlilerin Lei adını verdiği çelenk eklenmiştir. Çelenk konum olarak latte taşının arkasına gelecek şekilde konumlandırılmıştır.

Kuzey Mariana 1989 yılında bayrağında yaptığı ufak bir güncelleme ile açık mavi olan arka zemin rengini koyu mavi ile değiştirmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]