Hilâl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hilal sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Astronomik olarak hilâl şekli (mavi renkli), An astronomically correct crescent shape (in blue), gibbous şekliyle tamamlanmaktadır.
Kayı Boyu'nun damgası, 1326
Baburlar tarafından inşa edilen Tac Mahal kubbesi üzerinde mızrak başı ve hilal.

Hilâl, (Arapça: هلال) iki dairenin iç içe girmesi ve fakat dairelerin merkezlerinde çakışmaması durumunda oluşan şekildir.

15 Temmuz 1099'da Haçlılar tarafından istila edilen Kudüs ve arka planda indirilen üç hilalli bayrak, Emil Signol, Versay Sarayı

Gökbilimde Dünya-Ay doğrusuyla Dünya-Güneş doğrusunun aynı hizaya gelmesi durumunda Ay’ın Güneş ışığına yönelik kısmının C harfi şekline bürünür ve bu safhada Ay dünyadan hilâl şeklinde görünür.

Sembol olarak hilâl[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilâl'in günümüzdeki dini sembollük işlevi Muhammed döneminde bulunmamaktaydı. Hilâl, Arapların fethinden önce de Sasani İmparatorluğu'nun sembolüydü. Arapların imparatorluğu ele geçirmesinden sonra sembol Müslüman idareciler tarafından benimsendi ve güçlerinin sembolü olarak ve İslâm'ın sembolü olarak muhafaza edildi. Hilal aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun da sembolüydü.

Günümüzde pek çok müslüman ülkenin bayrağında veya armalarında hilâl sembolü kullanılmaktadır. Hilâl edebiyatta sevgilinin kaşlarını sembolize etmek için kullanılır.

Hilâl motifli bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilâl motifini bayraklarında kullanan bazı ülkeler:

Hilâl tapınması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay tapınması değişik toplumlarda, değişik sembol ve isimlerle ifade edilen ay tanrıları'na yapılan tapınmaları ifade eder.[1][ölü/kırık bağlantı]

  • Ainu mitolojisi-Chup Kamui ,
  • Akad-Babil, Sin (Sumerian: Suen). Bu isim Enzu olarak değişikliğe uğramıştır,
  • Arabistan mitolojisi; -Illat, Hilal, Hubal, Sin, Ta'lab, Wadd, al-Ilah
  • Aztec mitolojisi, Coyolxauhqui ,Metztli ,Tecciztecatl
  • Bask mitolojis,Ilazki
  • Kenan mitolojisi-Jarih, Nikkal
  • Kelt mitolojisi-Góntia Lair bál

Hilâl sözcüğü "Seherin oğlu Hilâl, Parlak Yıldız" (Helel Ben Shachar-İbr.) sözcüklerinden gelir. Buradaki helel hilâl, ben oğlu, Shachar seherdir. Batı dillerinde bu sözcükler "Crescent, son of the morning star" (İng.) olarak çevrilmiştir.

  • Helel Ben Shachar - Hilel Ben Sahar: Ey seherin oğlu Hilâl, Parlak Yıldız - O Crescent, son of the morning star

Hilâl Babil'in üçlü tanrılarından biri olan Sin'in sembolü olarak kullanılmaktaydı. Sin Babil'in Hilâl tanrısının adıydı ve diğer tanrılarla, İştar (beş köşeli yıldız-pentagram) ve Şamaş (güneş) ile üçü bir arada bulunan bir üçlüyü oluşturuyordu. Sin'in sembolü hilâl şeklindeki bir Ay'dı. Hilâl (Sin) aynı zamanda insanların kaderlerini belirleyen bir tanrı olarak görülüyordu. Özellikle Arabistan yarımadasında bu tanrıya ait tapınaklar bulunuyor ve tapınılıyordu. Bu yöredeki Ay tanrısının adı, Babil'deki Sin'den farklı olarak Hubal'dı. Hilâl başlı başına bir tanrı olmayıp, Baal'ın-Hubal'ın simgelerinden biridir.

Hilâl ve Beşgenyıldız simgeleri Baal ve İştar adıyla, güneş simgesi ise Baal'ın diğer bir adı olan Tammuz'la özdeştirler. Bu nedenle genellikle hilâl ve beşgenyıldız bir arada bulunurken, Tammuz'un sembolü haç işareti bunlardan ayrı olarak yer alır. Bununla birlikte her üçü birden, efendi anlamına gelen tek bir tanrı Baal'dır. Bunların asıl üçlük olarak birleştikleri tanrı ise, aslında Babil'in baş tanrısı olan Marduk'tur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]