Devlet (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Devlet
Yusuf Imamoglu Devlet Gazetesi Bas Sayfasi.jpg
15 Haziran 1970 tarihli, Yusuf İmamoğlu'nun öldürülmesinin konu edildiği baş sayfası
Kategoriler Politika
Sıklık Aylık
İlk sayı 7 Nisan 1969
Ülke Türkiye

Devlet, Ülkücü Hareketin Millî Hareket dergisinden sonra ikinci yayın organı olan dergi.[1]

7 Nisan 1969 tarihinde haftalık gazete olarak[2] Sadi Somuncuoğlu, İbrahim Metin, Halil Özyıldız tarafından yayımlanmaya başlamış ve 1978 Mart ayından itibaren 14 sayı aylık dergi olarak çıkmaya başlamıştır.

Sahibi 41. sayıya kadarHalil Özyıldız sonra İbrahim Metin), Teknik Sorumlusu: Yılmaz Yalçıner, Sekreter: Şevket Bülend Yahnici ve Neşriyat ve İdari İşler Müdürü: Mehmet Budak (daha sonra Sadi Somuncuoğlu, Osman Çakır (Çamlıdere doğumlu)) idi.

Önce Ankara'da 12 Mart Muhtırası'ndan sonra Konya[3]'da yayımlanan, Türk milliyetçiliğini savunan, Milliyetçi Hareket Partisi'nin ideolojik politik çizgisini ortaya koyan bir dergidir.[4] Derginin ön kapağında "Ey Türk kendini dön.." sloganı yer alıyordu.

Devlet'in başyazılarını genellikle Galip Erdem yazıyordu. 1971 ortalarında, son sayfasında Galip Erdem'in "Biz Evropadayken" başlıklı Almanya, Birleşik Krallık v.s. ile ilgili gezi notlarını içeren ve bu arada ünlü romancı Cengiz Dağcı'ya da geniş yer veren, uzun soluklu bir yazı serisi yer almaktaydı. "Millî Devlet, güçlü iktidar" sloganını ilke olarak benimsemiş olan Devlet, genel bir dağıtım şirketi eli ile Türkiye'nin bütün illerine dağıtılıyordu.

Bazı yazarları ve takma adları [5][değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hakkı Öznur, Ülkücü hareket, C.4: Yayın Organları, Makaleler, Temel Kavramlar, Alternatif Yayınları, Ankara, Ocak 1999, ISBN 975-8356-00-3, s. 11.
  2. ^ Jacom M. Landau, Pan-Turkism - From Irredentism to Cooperation, Indiana University Press, Indiana, 1995, ISBN 0-253-32869-1, p. 168.
  3. ^ Öznur, a.g.e., s. 12. Askerî rejimin dikkatini çekmemek için MHP İl Başkan Tevfik Fikret Kilçkaya'nın bürosunu adres göstererek sıkıyönetim dışındaki Konya'da basılıyormuşcasına yayınlanmıştır. Fakat Landau bu ince ayrıntılardan haberdar olmayarak büronun Konya'ya taşındığını yazmaktadır. (Landau, a.g.e., s. 168.)
  4. ^ Öznur, a.g.e., s. 11.
  5. ^ Öznur, a.g.e., s. 15.