1995 Azerbaycan darbe girişimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1995 Azerbaycan darbe girişimi
Tarih13-17 Mart 1995
BölgeAzerbaycan geneli
SonuçBaşarısız
Taraflar

Özel Amaçlı Polis Birimi
Destek:

Ülkü Ocakları (iddia)

Azerbaycan Azerbaycan Cumhurbaşkanı
Azerbaycan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri
Destek:

Türkiye Türkiye
Komutanlar ve liderler
Ruşen Cevadov 
Mahir Cavadov

Azerbaycan Haydar Aliyev
Azerbaycan Sefer Abiyev
Azerbaycan Ramil Usubov

Türkiye Süleyman Demirel[1]
Kayıplar
8 cuntacı[kaynak belirtilmeli] 22 asker
7 sivil
1 polis
Cuntacıların püskürtülmesi sırasında 22 asker, 7 sivil, 1 polis ölmüş, 8 cuntacı öldürüldü. 105 kişi yaralandı. Çatışmalar sırasında Ruşen Cevadov öldürüldü.

1995 Azerbaycan Darbe Girişimi 13-17 Mart tarihleri arasında Özel Amaçlı Polis Birimi Komutanı Albay Rövşen Cavadov yönetiminde ordu içindeki bir grup Azerbaycan askeri tarafından yapılan darbe girişimidir. Amaç Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'den ülke hakimiyetini almak ve önceki Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'i iktidara getirmektir. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel darbe girişiminden önce Türkiye'de darbeyi destekleyen unsurlardan haberdar olduğundan haberdar etmek için[2] Aliyev'i telefonla arayarak bilgilendirmiştir. 17 Mart 1995 tarihinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri cuntacıların askeri kampını kuşatmış, çıkan çatışmada Cavadov ölü olarak elde geçirilmiştir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 Susurluk kazasından sonra Türkiye'de ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye'deki bazı unsurların darbeyi desteklediği ortaya çıkmıştır. Millî İstihbarat Teşkilatı'nın Susurluk kazası raporuna göre Haydar Aliyev'e yönelik darbeyi, Tansu Çiller'in onayı ile dönemin Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken planlamış ancak MİT'in olayı Süleyman Demirel'e bildirmesi[3] ve cumhurbaşkanının da Aliyev'i haberdar etmesi ile darbe girişimi başarısızlığa uğramıştır. Dönemin Türkiye Hükümeti iddiaları reddetti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aydın Hasan (19 Şubat 1998). "İşte Bakü Darbesi". Milliyet. 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Azerbaycan Darbe Girişiminde Ülkücü Mafya-Çiller Parmağı
  3. ^ Ertuğrul Özkök (1 Mart 2002). "Bir darbe girişiminin perde arkası". Hürriyet.