Zina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Zina eden kadın ve erkeğe uygulanan kırbaç cezası
Zina eden bir kadına uygulanan kırbaç cezasını betimleyen bir çizim.

Zina (Arapça: زنا), birbiri ile evli olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişki.[1] İbrahimî dinlerde yasak kabul edilir ve büyük günahlardan biri sayılır. İslam'da zina eden kadına zaniye, zina eden erkeğe ise zani denir.[2]

Zina, bazı dinlerde cezayı gerektiren, meşrû olmayan cinsî münasebettir. Aralarında bir nikâh bağı bulunmayan mükellef yani cezâî ehliyete sahip bir erkek ile kadın arasındaki cinsel ilişkidir.

Hukukî boyut[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişmiş veya gelişmekte olan çoğu ülkede suç teşkil etmemekte fakat evli taraflardan birinin dava açması durumunda boşanma sebebi sayılmaktadır. Bazı ülkelerde idama kadar varan cezai yaptırımları vardır.

İslam'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Zina büyük günahlardan sayılır. İslam'da fiiller, sebep oldukları sonuçlara göre hüküm alırlar. İslam'a göre nâmahrem bir kimseye cinsel arzu ile bakma, dokunma, tutma, öpme ve ilişkiye girme gibi fiillerin hepsi yasaklanmıştır.

Pakistanlı teolog Seyyid Ebu Ala Madudi, İslam'da zina yapan insanın cezalandırılabilmesi için şu şartların aranması gerektiğini belirtmiştir:[kaynak belirtilmeli]

 • Zanlının suçlanabilmesi için önce dininin gereklerini yerine getiren bir Müslüman olması gerekir.
 • Zanlı aklıselim sahibi olmalıdır. Suçun işlenmesi sırasında sarhoş olmaması gerekmektedir.
 • Zanlı yetişkin olmalıdır.
 • Zanlı kendi isteğiyle suçu işlemiş olmalıdır.
 • En az dört erkek şahit bulunmalıdır ya da kesin olarak suçun işlendiğine dair deliller olmalıdır.
 • Zanlı hür olmalıdır. (Köle veya cariye olmamalıdır)
 • Zanlı İslamî usullere göre evli olmalıdır ve suçun işlendiği zaman eşiyle cinsel tatminine mani bir durum bulunmamalıdır.
 • Zanlı eğer kadınsa hamile olmamalıdır ve emzirdiği çocuk bulunmamalıdır.

Zinanın haram ve suç olduğu Kur’an’da çeşitli ayetlerde bildirilmiştir:

 • " Zinaya yaklaşmayın, çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur." (İsra Suresi: Ayet 32);
 • " Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır." (Nur Suresi: Ayet 3);
 • " Namuslu kadınlara zina iftirasında bulunup, sonra (bunu ispat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar." (Nur Suresi: Ayet 4);
 • '' Murdar kadınlar murdar erkeklere, murdar erkekler murdar kadınlara; namuslu kadınlar namuslu erkeklere, namuslu erkekler namuslu kadınlara yaraşır. Bunlar, (namuslular) onların dediklerinden çok uzaktırlar. Kendilerine bir bağışlanma ve değerli bir rızık vardır.'' (Nur Suresi: Ayet 26)
 • " Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır." (Nur Suresi: Ayet 30)

Yine Nur Suresinde[3], zina yapmanın haramlığı ve cezalandırılmasıyla ilgili şu sözler bulunur:

« Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dininin koymuş olduğu hükmü uygulama konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü’minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun. »

Fakat Nur Suresi'nde tevbe edip ıslah olanların zina günahının affedileceği konusunda şöyle ayet yer alır:

« Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve çok merhametlidir. »

Yine Furkan Suresi'nde:

« … Ancak tevbe eden, inanan ve iyi iş yapan başka. Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlar, ikram eder. Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner. »

ayeti zina günahının tövbe edilip pişman olunması halinde affedilebileceğini işaret eder. Fakat İslam'da tövbe etmeyi gerektirecek kötü bir davranışta bulunmaktansa o davranışı baştan yapmamanın daha hayırlı olduğu izah edilmektedir.[4]

İslam Peygamberi Muhammed de zina hakkında zinanın fakirlik getireceği, bulaşıcı hastalıklara sebep olacağını belirtmiştir.

“Zina fakirliğe yol açar.”[5] “Zina toplum içinde yayılırsa, halk, daha önce görülmemiş bulaşıcı hastalıklara maruz kalır.”[6]

Hristiyanlık'ta[değiştir | kaynağı değiştir]

CodexEgberti-Fol046v-JesusAndTheWomanTakenInAdultery.jpg

Matta 5:27-29 "'Zina etmeyeceksin' dendiğini duydunuz. 28 Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. 29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. 30 Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Tam İlmihal, Saadet-i Ebediye
 2. Diyanet Dergisi
 3. Yeni Rehber Ansiklopedisi(Türkiye Gazetesi)
 4. İmdat Sezer, zehirliok.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]