Flört

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Macar ressam Pal Szinyei Merse'nin Sevgililer Tablosu

Çıkma ya da flört; evlilik, nişanlılık ya da buna benzer başka bir birliktelik içinde olmayan iki birey arasında arkadaşlığın ötesinde duygusal, romantik ve/veya cinsel yakınlık içeren ilişkidir.

Genellikle bir romantik ilişkinin başlangıcında, çiftin, sık sık bir araya gelerek birbirini tanımaya çalıştığı dönemdir. Bu kavram için Türkçede kullanılan çıkma ifadesi, "birlikte sokağa çıkmak, bir yere gitmek'" sözünün bir kısaltması olarak kullanılmaktadır. Flört kelimesi ise, Fransızcada "çiçeklerle süslemek ve tatlı sözler söylemek", "boş sözler etmek" anlamlarına gelen "fleurettir" fiilinden gelmiştir.

Bu kavram, uzun süreli bir romantik ilişki, kısa süreli romantik bir ilişki, bir defaya özgü bir buluşma/ tanışma eylemi, tek gecelik cinsel bir partner, sadece bir cinsel partner, bir ve birkaç kişiyle takılmak, bir grup arkadaşla birlikte sosyalleşmek gibi biçimler alabilir. Üzerinde uzlaşılmış bir tanım yoktur. Kimileri flörtü iki kişinin kendini birbirine adadığı tek eşli bir ilişki olarak tanımlarken, bazıları adanmışlık içermeyen ilişki ya da bir kişinin aynı anda birden fazla partnerle birlikte olabileceği ilişki olarak tanımlayabilir.[1] İletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, internet ortamında veya diğer iletişim araçlarıyla, romantizme yönelik sosyalleşmek de çıkma olarak kabul edilir.

Flörtün, romantik ilişkilerde birbirini tanıma dönemi olup şiddet içermeyeceği düşünülse de bir üniversitede flört ilişkisi içindeki öğrencilerin önemli bir kısmının şiddette maruz kaldığını ortaya koyan bir araştırmanın ABD'de 1981'de yayımlanmasından sonra flört ilişkilerindeki şiddet konusu birçok araştırmacının dikkatini çekmiş ve birçok araştırma yapılmıştır.[2] Fiziksel, cinsel, psikolojik/duygusal veya ısrarlı takip gibi şiddet türlerinin flört ilişkilerinde yaşandığı pek çok araştırmacı tarafından rapor edilmiştir.[3][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Flört şiddeti: Okul Odaklı Önlem ve Müdahalede Engeller, İhtiyaçlari Çözüm Önerileri Araştırması" (PDF). Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Mart 2019. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2020. 
  2. ^ Makepeace, James M. "Courtship Violence among College Students". Family Relations, Cilt 30, No 1, Yıl:1981. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2020. 
  3. ^ Aslan, Rahime; Bulut, Müge; Arslantaş, Hülya. "Flört Şiddeti" (PDF). Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 7, Sayı: 45, Nisan 2020. Erişim tarihi: 17 Eylül 2020. 
  4. ^ "Flört Şiddeti: Okul Odaklı Önlem ve Müdahalede Engeller, İhtiyaçlar ve Çözüm Önerileri Araştırması" (PDF). Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, İstanbul, 2019. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 17 Eylül 2020.