On Emir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

On Emir (İbraniceעֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת, romanize: Aseret ha-Dibrot) veya Dekalogos[1], Yahudiliğe göre Sina Dağı'nda Musa'ya vahyedilmiş, ve YHVH'nin İsrailoğulları'na emrettiği on tane emiri içeren bir ilkeler dizisidir.[2] Çıkış 20:2–17 ve Tesniye 5:6–21 olmak üzere Tanah'ın iki kitabında On Emir metni yer alır.

Kutsal kitapta da yer alan (Kutsal Kitap, 2004; 261) bir Yahudi inancına göre Tevrat’ın ilk beş kitabı Musa’ya vahyedilen, on emir ise iki levha (taş tablet) olarak Yehova’nın kendi parmakları ile yazarak Musa’ya verdiği bir kitabe idi.[3]

Akademisyenler, On Emir'in hangi dönem aralığında ve kimin tarafından yazıldığı konusunda ortak bir görüşe sahip değildir. Modern Tarih bilimcileri On Emir'in, muhtemelen Hitit veya Mezopotamya yasalarının üzerine modellendiğini öne sürüyor.

Emirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Tanrın YHVH'den başka ilah(lar)ın olmayacak.
 2. Kendine yukarıda, gökte; aşağıda, yerde; veya derinlerde, yeraltında yaşayan put(lar) yapmayacaksın; onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
 3. Tanrın YHVH'nin ismini boş yere anmayacaksın.
 4. Haftanın altı günü çalışacak ve dünyevi işlerini yapacaksın; haftanın son günü, yedinci gün mukaddes Şabat günündeyse bütün işlerini bırakacak ve Tanrı YHVH'e ibadet edeceksin. O gün, Sebt'tir.
 5. Annene ve babana hürmet edeceksin.
 6. Öldürmeyeceksin.
 7. Zina etmeyeceksin
 8. Çalmayacaksın.
 9. Komşu(ları)na karşı yalan yere şahitlik yapmayacaksın.
 10. Komşu(ları)nın, yakın(lar)ının mülklerine tamah etmeyeceksin.

Popüler kültürde yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "On Emir". TDV İslam Ansiklopedisi. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2021. 
 2. ^ "Ten Commandments | Description, History, Text, & Facts". Encyclopedia Britannica. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2021. 
 3. ^ https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/154631