Düşman

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düşman, çıkarları tehdit eden ve bu tehdit nedeniyle çeşitli mücadeleler içine girmeyi gerektirecek düzeyde ihtilaflı bulunulan kişi ve grupları ifade eder. Düşman sözcüğü köken itibarıyla Farsça'dır. Avesta dilindeki duşmānah (kötülük düşünen) sözcüğünden gelir. Dus- "kötü, bozuk" biçiminden evrilmiştir.[1][2] Türkçe anlamdaşı ise yağı sözcüğüdür.[3] Kavramsal olarak düşmana karşılık dost ve müttefik kavramları ile karşıtlık durumundadır.

Düşmanı betimleyen II. Dünya savaşı dönemine ait bir Amerikan afişi

Düşman, toplumsal öfke ya da nefret nesnesi olarak, tarihsel olarak toplumdaki korku ve kaygıyı belirli bir hedefe doğru odaklamak için önemli bir propaganda aracı olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda düşman kavramı çoğunlukla bir etnik ya da dini grup ve siyasal yapıya karşılık gelecek biçimde kullanılmıştır.

Dünya devletlerince onaylanan "Birleşmiş Milletler Kuralları" gereğince "Düşmanlık" sadece olağanüstü olaylarda geçerlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2020. 
  3. ^ https://sozluk.gov.tr 29 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. düşman türk dilinde var olabilir, yalnız türkçe diyemeyiz sayın kibele bey.