Vikipedi:Köy çeşmesi (politika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Köy çeşmesi (yönetmelik) sayfasından yönlendirildi)
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Kitap maddelerine standart[kaynağı değiştir]

Kitap maddeleri için kendimce gelmesi gereken bazı politikaları yazacağım;

1. Madde kitabın orijinal dilinde ilk yayımlandığı ismi ile veya Türkçe olarak yayımlanan ilk ismiyle açılmalı. Sebep: Çünkü bazı kitapların ismi yayınevinden yayınevine değişebiliyor.
2. Kitap kapağı orijinal dilinde yayımlanan ilk kitabın kapağı veya Türkçe olarak ilk yayımlandığında kullanılan kapak olmalı. Sebep: Belirli bir yayınevinin kapağını kullanmak reklam gibi olabilir ayrıca telifi geçmiş eserler onlarca yayınevi tarafından basılıyor. Hangisini eklemeliyim diye ikilemde kalmaya gerek kalmayacak.
3. Kitap bilgi kutusundaki sayfa sayısı, ISBN, çevirmen, yayımcı kitabın orijinal dilinde ilk yayımlandığı hâlinden veya Türkçe olarak yayımlandığı ilk hâlinden alınmalı. Sebep: Yukarda belirttiğim gibi bazı kitapların farklı yayınevleri tarafından birçok defa basılması. Hepsinde sayfa sayısının, çevirmenin farklı olması vs.
Görüşlerinizi bekliyorum. Robingunes; 06.58, 13 Nisan 2021 (UTC)

-Mantıklı 🤔 10.25, 14 Nisan 2021 (UTC)Doktor Buyrun Benim

Her ne kadar güzel bir düşünce olsa da bir şeye katılmıyorum. Katılmadığım konu şu: Kitabın orijinal halinin kapağının vs. kullanılması, bu şekilde kullanmanın Türkçe Vikipedi'de saçma olduğunu düşünüyorum. Leaply (mesaj) 09.17, 30 Nisan 2021 (UTC)

Yayımlanan ilk Türkçe kapağıda kullanılabilir @Leaply. Robingunes; 07.19, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Katılıyorum, "regülasyonu" eksik olan bir konuya değinilmiş! emred (mesaj) 19.22, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Yeni engelleme politikası[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. En önemli, en temel politikalarımız arasında yer alan Vikipedi:Engelleme politikası, bayağı eski bir durumda. Öyle bir politika ki; ne engelleyenlerin ne de engellenenlerin haklarını tam olarak anlatabiliyor ne engelleme kavramının ne ifade ettiğini tam olarak belirtebiliyor ne engele nasıl itiraz edileceğini ya da nasıl kaldırılabileceğini düzgünce ifade edebiliyor. Durum böyle olunca da gerek engelleyenler gerekse engellenenler açısından birçok sorun patlak veriyor. Bu gibi tanımlamalar ve süreçler, yazılı ifadelere dayandırılmadan, gelenekselleşmiş bir şekilde yürütülüyor ve bu da doğal olarak birçok tutarsızlığa, ikileme yol açıyor. İşte bu gibi sorunları en aza indirme amacıyla bu politikanın yenilenmesi ve detaylandırılması şart.

Bu amaç doğrultusunda, İngilizce Vikipedi'deki politikayı çevirmeye başladım ve yaklaşık %95 oranında, oradaki politikanın Türkçeye çevirisini gerçekleştirdim. %100 diyemiyorum zira İngilizce Vikipedi politikalarını bilen bilir, lafı dolandırır da dolandırırlar. Burada yine görece az dolandırmışlar :) Bu doğrultuda, bazı tekrar eden ve okur adına hem sıkıcı hem de anlaşılması güç olduğunu düşündüğüm bu ifadeleri biraz daha sade bir şekilde aktardım (anlam kaybı olmamasına ekstra özen göstererek). Bununla birlikte, örneğin, Hakem Kurulu uygulaması bizde yok, bundan ötürü de birtakım değişiklikler yaptım. İngilizce Vikipedi'den farklı bir mantık sunmayacak değişiklikler bunlar kesinlikle. Zaten önemli gördüğüm farkları (atlamazsam, atlarsam belirtin lütfen onları da not düşeyim) başlık başlık belirteceğim. Hizmetlileri özellikle ilgilendiren bir konu olduğundan tüm hizmetlilere şöyle bildirim de göndereyim (@Citrat, Fagus, Vito Genovese, Mskyrider, Eldarion, Elmacenderesi, Khutuck, Yabancı, Gökhan, Vikiçizer, Ahzaryamed, Superyetkin, Sabri76, Reality006, Akhilleis, Théoden, Mukaddime, Uncitoyen, Sakhalinio, Zaitsév, HakanIST, ToprakM, Chansey, Dr. Coal, Seksen iki yüz kırk beş). Hizmetli olmayanlar gibi hizmetliler de fikir belirtmek zorunda değiller, ancak kendilerini haberdar etmemiz şart. Bu teklifte bazı yeni kavramlar ve ek politika/bilgilendirme sayfaları açılması ihtiyacı doğuyor ve onlarla ilgili çalışmalara da çoktan başladım. Dolayısıyla bu durumun görmezden gelinmesi yerinde olacaktır, bu teklifin ardından onlar da sunulacaktır. Şuradan an itibarıyla politikamızın nasıl olduğunu da gösterdikten sonra başlayalım teklife :)

Not: Kullanıcılar her bir alt başlıkta ayrı ayrı görüş belirtirse daha verimli bir tartışma olacaktır. Olumlu/olumsuz görüşlerin de net bir şekilde belirtilmesini, kolayca karar verme açısından rica ederim. Bununla birlikte imla ve anlatım düzenlemeleri dışında kritik düzenlemeler yapılmamasını da önemle rica ederim, zira tartışılan sürüm bu ve kritik değişiklik varsa ona göre tartışmayı başa sarmak gerekiyor.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Vikipedi'nin en önemli ve ihtilafa açık politikalarından birinin köy çeşmesinde bütünlükten yoksun olarak parçalı bulutlu bir şekilde tartışılmasına, metnin hazır olmadığı ve terminolojik sorunları açık olarak barındırmakta olduğu ve henüz bilmediğim daha farklı sorunları da barındırabilme olasılığı da da açıkken karşı çıkmak zorundayım mecburen. Teklife hem içerik hem de usul yönünden kesin olarak karşıyım.
Nitelikli içerik adaylıklarında her zaman söylediğin gibi, Nanahuatl, topluluğun önüne gelen şeyin hazır olması gerekiyor, bu ise açıkça hazır değil. Ayrıca şöyle bir göz attığımda en.wiki hükümlerinin maksadını aşan yerelleştirmelere de (örn: hizmetlilerin "müdahil" olması) denk geldim. Daha metnin elden geçirilmesine destek vermeye davet edildiğim mesajın üzerinden birkaç gün geçmişken bu telaşın çok sağlıksız olacağı kanaatindeyim.
Vito Genovese 08.02, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Gerekli görülen düzeltmeler gerek Seksen iki yüz kırk beş gerekse Vikiçizer tarafından yapıldı ve eksikler giderildi. Teşekkürler görüşün için, bakalım topluluk ne diyecek. NanahuatlEfendim? 08.05, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Parçalı olarak tartışılmasının nedeni, bir kullanıcı "şu başlıkta şunu yapalım" başkası "burada bu olsun" şeklinde görüş belirtecek olursa, bunları mümkün mertebe kümeleme amacıyla. Sunduğum politika ve yönergelerde, kabul edilsinler ya da edilmesinler (ya da bir parçası kabul edilsin) bu sistem en verimli sistem oldu. Herhangi bir eksik varsa belirtebilirsin, düzeltelim hep birlikte :) Zaten kontrol edilsin ve konuşalım diye sunuyorum, "ben karşıyım, kontrol de etmem" dersen o başka tabi. Herkesin kendi tercihi. NanahuatlEfendim? 08.09, 4 Mayıs 2021 (UTC)
İngilizcede "involvement" yani "olayın içinde olma, olaya dahil olma, müdahil olma (müdahale etme değil, farklı)" için daha iyi bir kavram varsa tabi onu koyalım. Varsa öneri hemen konuşalım ilgili kısımlarda, o başlıkta konuşarak tartışmayı mümkün mertebe lokal kılalım. NanahuatlEfendim? 08.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)
İlk mesajını "...imla ve anlatım düzenlemeleri dışında kritik düzenlemeler yapılmamasını da önemle rica ederim, zira tartışılan sürüm bu ve kritik değişiklik varsa ona göre tartışmayı başa sarmak gerekiyor." diye bitiriyorsun, dolayısıyla burada önemli bir değişiklik yapılmasının önünü zaten kapatmışsın. "Şu başlıkta şunu yapalım" veya "burada bu olsun" gibi örneklemelerin dolayısıyla zaten şimdiden dışarıda kalmış durumda.
Bu fikir birliği aramak değil bu nedenle, "önerimi kabul veya reddedin, ötesi yok" demek. En yoğun iki katılımcısı olduğumuz BEK:GİRİŞ tartışmasından çok iyi hatırlarsın ki teklif metni sunulduktan sonra da her türlü değişikliğe açık oldu, tartışma sayfasında yine başlık başlık tartışmalar açıldı ama en azından metnin içinde bir bütünlük vardı, her türlü güncellemeyi de yaparak metni bir bütünlük içinde sunmayı sürdürebildik tartışmaya katılmak isteyen kişiye. Uygun olan usul budur, burada nerede ne bulacağımızı anlamamızı olanaksız hâle getiren gizli metinlerle böyle bir tartışmayı yapmak mümkün değil, ki tartışma da yapılamayacak zaten, sen kabul/ret ikileminin ötesine geçmeyin, diyorsun.
Karşı olmamın nedeni bu, politikanın değişmesine ilkesel olarak karşı olmadığım Kullanıcı_mesaj:Vito_Genovese/Arşiv/2021/04#EP ve Özel:KalıcıBağ/25396754#Teşekkür'den açık zaten. Fiilen aktif olmasa da hükmen geçerli olan ve zaten kaos durumlarında gerekeceği için usulen de her türlü prosedürünün hazır tutulması gereken hakem politikası hükümlerini kaldırmış olman bile (teklifine göre yeniden eklenemeyeceği için) tek başına karşı çıkmak için yeterli zaten.
Vito Genovese 08.27, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Vito Genovese, politikayı çevirdim elimden geldiğince ve birkaç hizmetliye düzenleme yapmaları için mesaj attım. İmla ve anlatım düzenlemeleri demişim, senin karşı olman da zaten bu yönden şu an. Mesajımdan kastım, kritik bir şekilde ek bir ifade eklenmemesi ya da bir ifadenin "gerek yok" denilerek kaldırılmamasıydı, zira bunlar bizim konuşmamız gereken şeyler -ki ben de bazı noktalar dışında buna sadık kaldım, bunları da belirttim. Sen bir-iki dokunuş yaptın yalnızca. Vikiçizer sağ olsun birçok kontrol yaptı ve en son tamamladığını ifade etti. Açıkçası senin onayından geçmesini de beklemek bana doğru gelmiyor. Buraya aday olarak geldi konu, inceleyip gerekli düzenlemeleri yapabilir, katılıp katılmadığın konuları da belirtebilirsin şu an, diğer kullanıcıların yapacağı gibi. Burada sorun nedir anlayamadım.
BEK:GİRİŞ yönergesi, 3-5 kullanıcı etrafında dönüp durdu maalesef. Benim şahsi görüşüme göre de bu, koskoca bir sayfanın tek kalemde incelenmeye çalışması sebebiyle oldu, tartışmayı da zaten başlık başlık incelemeye çalıştım. Burada ise hazır bir şekilde sunuyorum, o kısımla ilgili incelemeyi tamamlayan "okudum, burada sorun yok" desin ve diğerine geçsin diye. Komple okuyup "şu şu şu şu" diye belirtmekten daha kolay değil mi bu? Daha verimli değil mi? Sonuçta özgün bir teklif sunmuyorum, İngilizce Vikipedi çevirisi sunuyorum. Her bir başlıktaki eksikliği, fazlalığı, yanlışı o başlıkta konuşalım ve daha kompakt olsun diye. Çok istersen komple sunalım, karman çorman yorum gelsin ve kaybolalım. Fark etmez benim için, ben taşın altına elimi soktum.
Hakem kurulu bizde yok şu an, olmayan bir şeye kullanıcıları yönlendirelim mi diyorsun? Pek anlayamadım. Vikipedi:Hakem kurulu sayfasının tepesinde "Bu sayfa artık geçerli değildir" diyor ve biz kullanıcıları oraya mı yönlendirelim? Bunu mu yapalım? NanahuatlEfendim? 08.45, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Şimdi buna karşı olmak hem de kesin karşı olmak nedir? @Vito Genovese. Aşağıda madde madde yorumunu yapabileceğin, önerilerde bulunabileceğin imkan var. Hem de esasen böyle olması gerekiyor ki şeffaf ve topluluğa açık olsun. Bir türlü usulü belirleyemediğimiz ve ertelediğimiz, ne desem ne yapsam bir "olmaz"la bir "dur bakalım"la karşılaştığım politika değiştirme çabamı Nanahuatl icraata geçerek topluluğun önüne getirmeyi başarmış, bunu görmezden gelip yine mi geriye hem de en geriye dönelim. İngilizceden çeviri bu sonuçta. Varsa konu veya yer bazında itirazın önerin söylersin eklenir çıkarılır, burası bunun için var. Tamam, hakem kuruluna atıflar olsun diyorsun, evet olsun. Nanahuatl onu geri ekler. "Müdahil" olmasın diyorsun, önerirsin ona göre bakılır. Hemen baştan kesin karşıyım filan diyerek konuyu tam anlamayabilecek yeni kullanıcıları sanki burada kötü birşeyler yapılıyormuş gibi yönlendirmenin gereği yok. Bu tip kesin karşı çıkışların hiç bir faydası yok, yanlış yönlendirmeden başka hiç bir işe yaramıyor. Burada üzüm var onu yiyelim, bağcı Nanahuatl dövülecekse sonra başka bir sokak arasında filan yakalar yine döversin, şöyle dedin böyle dedin diyerek bu teklife karşı çıkmak da ne?, Nanahuatl ne dediyse dedi, bu sayfanın amacını biz bilmiyor muyuz? Nanahuatl "fazla kurcalamayın" dese bile burada çatır çatır gerekirse tartışamaz mıyız? ki ne dediğini de yeterince açıklamış. Metnin son dokunuşları, terminolojik tartışması vs. burada madde madde yapılmalı, kapalı kapılarda veya sana göre bana göre değil. Senin "metin olarak, terminolojik olarak çok beğeniyorum" diyeceğin metin de buraya gelecek, beğenmeyenler olacak, değiştirilmesi mümkün olacak. Hemen birisi çıkıp çekincelerini önerilerini madde madde söylemek yerine "olmaz kesin karşıyım" derse, ona şu an söylediklerimi birisi yine söyleyecek, söylemeli. Bizim de henüz bilmediğimiz sorunlar barındırıyor olabilir, hemen karşı mı çıkalım? Bunu anlamak için metin/teklif burada. Önden onay mı alınması gerekiyordu? Yukarda şundan bundan karşıyım demek yerine aşağıda ilgili yerlere o hususlardaki önerilerini yazmak gerekir. Nanahuatl'in ricası üzerine İngilizceden Türkçeye alışına baktım, öyle kesin karşı çıkacak bir durum yok, daha iyi önerisi olan dinlenir, gerekirse öneriye uyulur. Varsa daha iyi bir öneri, metin olsun terminoloji olsun bunu söylemenin işte yeri işte sırası. Topluluğun gözü önünde gerekli yerler eklenir, gerekli terminoloji sağlanır. Vikiçizer (mesaj) 11.06, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Çok açık anlattığımı düşünüyordum, bir daha anlatayım. Birincisi, herhangi bir teklifin öncelikle benim onayımdan geçmesi gerekiyormuş gibi bir dayatmada bulunduğuma yönelik ikinizin de yapmış olduğu vurgular bir tartışmayı sağlıksız hâle getirmekten başka bir işe yaramaz, karşısındaki kişiyle fikir birliği sağlamak isteyen biri de bunu yapmaz. Kimse de zaten bir şeyin kapılı kapılar ardında yapılması gerektiğini ileri sürmüyor. Bu hissî yaklaşılacak bir mesele değil. 15 yıldır uygulamakla yükümlü olduğum politikayı revize etmeyi öneren bir metin söz konusu; bir BEK yönergesi için kılı kırk yarmışken burada azami özeni göstermememi bekleyemezsiniz.
İkincisi, çok açık bir şekilde Nanahuatl'ın sunumunun majör revizyonların önünü kapadığını vurguladım. Nanahuatl öyle dese bile gerekirse elbette değişebileceğini söylüyorsun Vikiçizer ama yanılıyorsun. Nanahuatl geçmişteki tekliflerinde önerisinin bütünlüğüne önem verdiği ve önerinin "kreatif kontrolünün" kendisinde olduğu vurgusunu birden fazla kez yapmıştır. Yani Nanahuatl ilgili hükme şahsen katılmıyorsa, bu sunumdan sonra teklif metninde bu nitelikte bir değişimi de kabul etmeyecektir, hem de yaptığı girizgâh oldukça açıkken. Bunun "Benim teklifim bu, ben elimi taşın altına soktum" sarmalına sürüklenmesi işten bile değil bu nedenle.
Mevcut EP'nin kötü bir metin olduğunu senin dile getirdiğin kadar benim de dile getirmişliğim vardır. Ancak "Bundan kurtulalım da nasıl kurtulursak kurtulalım" anlayışının sağlıksızlığını ve mevcut olmayan sorunları mevcut eder niteliğe kavuşabileceğinin altını çizmeme gerek yok sanırım.
Vito Genovese 11.27, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Artık bu bir Nanahuatl özelinde bir iş olamaz, artık ondan çıktı senin benim oldu. Niye burada bunu gerektiği gibi hale getirmeye çalışmıyoruz da baştan reddediyoruz ve bunu da Nanahuatl şöyle dediye getiriyoruz. Ben senden bunu sahiplenmeni ve burada beraber düzeltmeye uğraşmanı beklerim. Vikiçizer (mesaj) 12.45, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 1. Ben bu teklifi İngilizce Vikipedi'den kendi inisiyatifimle çevirdim. Çeviri sonrasında üç kullanıcıya da, daha öncesinde ilgili oldukları ve iyi İngilizceye sahip oldukları için "çalışmamı henüz tamamlamadan", eşzamanlı olarak incelemeleri, "kritik değişiklikten kaçınmaları" (kastedilen: İngilizce Vikipedi'deki politikadan ayrışacak nokta olmaması) şeklinde mesajlar attım. Burada Seksen iki Yüz Kırk Beş'e özellikle "terminoloji önemli" vurgusu yaptım. Kendisi de "yıkıcı" terimini "işleyişi aksatıcı" olarak değiştirdi mesela, bir şey demedim. Şimdi burada "involved"dan yola çıkılarak ""terminolojik sorunlar açık" deniyor. "Değiştir" dedim ve hâlâ diyorum, değiştirmiyorsun. Öneri yap diyorum, yapmıyorsun. E ne yapalım Vito Genovese sen de, onu yapalım. Vikiçizer'in üzüm-bağcı örneğini ben Vikipedi terminolojisinde kullanayım, Vito Genovese, senin niyetin verimli bir tartışmayla yapıcı olmak mı yoksa süreci aksatıcı olmak mı? Buyur istediğin yerde istediğin, dilediğin değişikliği yap diyorum, olmadı öner diyorum, yapmıyorsun. Ne istiyorsun onu de, öyle yapalım.
 2. Başlık başlık ayırmanın daha verimli geçtiğini söyledim. Daha önceki tecrübelerim bunu söylüyor. "Bu başlığı onaylıyorum, bunu reddediyorum" minvalinde değil, o başlıktaki bir ifadeyle ilgili düzenleme yapılacaksa orada konuşulsun. 1. başlıktaki düzeltme talebi de 6. başlıktaki düzenleme talebi de, tüm metnin sonunda olursa, ortalık aşureye döner. Bunun nasıl bir sorun yarattığını da anlayabilmiş değilim.
 3. Ben bu teklifi sunduktan sonra iş benden çıktı. Ben yalnızca çevirdim, kararı topluluk verir. Düzenleme talep edilir, düzenlemeler yapılır vs. #Hakem kurulu bizde etkin değil, yok, yıllardır yok. Kullanıcıları olmayan bir kurula yönlendirip "bakın orada itiraz edin" demenin alemi de yok. Var mı? Sen bunu istiyorsan Vito Genovese, buyur öner, topluluk da baksın.
Hepsini toplayarak seni yapıcı olmaya davet ediyorum Vito Genovese. Buyur meydan burası, hemen karşıyım deyip göz korkutmak yerine fikirlerini belirt, değişiklik yapmaktan çekinme. Ama bizden de "illa Vito Genovese gelsin bir baksın" diye senin planına programına göre davranmamızı da lütfen bekleme. Aksayan bir sistemi düzeltme girişimi için somut bir adım atıldı, aylardır "bakarız, yaparız" yerine ilk kez bir şey yapıldı gerçekten. Buna da saygı duyalım lütfen. NanahuatlEfendim? 16.47, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Yaptıklarım ve yapmadıklarım konusundaki mesnetsiz görüşleri göz ardı etmek zorundayım, çünkü, tekrar edeyim, iletişim kurmanın doğru yolu bu değil.
Konuya dönecek olursak, girizgâhtaki sorunlu gördüğüm ibare daha sonra bizzat yazarı tarafından da değillendiğine göre, bunu bir güncelleme olarak kabul edecek ve elbette elimden gelen katkıyı vermeye çalışacağım. An itibarıyla Kullanıcı:Nanahuatl/Çalışma2 başlıklı sayfada bulunan ana metin üzerinde iyileştirmeler yapmaya çalışırım, sen de bir sorun görmüyorsan buraya taşırsın istersen ya da bana söylersin istemezsen.
Hakem Kurulu konusunda da herhangi bir politikada kullanıcıyı olmayan bir çözüm yoluna sevk etmeyi önermeyeceğimi herkesin anlayacağını sanıyorum. Değindiğim nokta, Hakem Kurulu'nun bir altyapı gibi, kaos durumlarına bir hazırlık olarak olası bir seçim durumuna hazır olarak tutulmasıdır. Bunun Engelleme Politikasına yansıması da doğal olarak, "Bu işi faalse Hakem Kurulu, değilse X çözer" türevi, hazırlık niteliğinde hükümlerin saklı tutulmasıdır. Çünkü eğer bir gün Hakem Kurulu gerekirse, o gün projenin yangın günü olacağı gündür ve o gün politika hükümlerinin tartışılması ve kabulü için en sağlıksız koşullar söz konusu olacaktır. Yoksa Hakem Kurulu'nun gerekli olduğunu düşünüyor, yarına faaliyete geçmesini önermeyi planlıyor değilim elbette. Umuyorum ki hiç gerekmesin, ama gerekirse de hazır olalım, vurgum buna.
Usulle ilgili olarak da başlıklara ayırmanın erişim sorunu dışında öz itibarıyla bir sakıncası yok elbette. Sakıncalı olan her paragraf için olumlu/olumsuz görüş yönlendirmesi, ki bu tartışmayı doğrudan oylama düzlemine çekecektir. Bu yüzden sorun görülürse sorunu konuşmak, sorun yoksa da bölüme özgü spesifik bir şey söylememek de pekala politikayı onaylamak için makul bir yöntem olabilir, hatta çok daha uygun olan seçenektir. Spesifik bir noktada kullanıcılar arasında fikir bölünmesi yaşanırsa ve orta yol bulunamıyorsa, etiketleme yoluyla oraya görüş istenmesi de pekala mümkün.
Bu arada bu önemde bir politikanın tartışmasının da en azından 3-4 ay sürmesi gerektiğini düşünüyorum (BEK:GİRİŞ dahi 100 gün sürmüştü); en azından bürokrat olarak çağrıldığımda bunu gözetiyorum. Bir görüş olarak iliştireyim bunu da sona.
Vito Genovese 16.39, 5 Mayıs 2021 (UTC)

İsmim geçtiği için kısaca not düşeyim. Gerekli gördüğüm birtakım düzeltmeleri yaptım ancak yalnızca belirli bölümleri inceleme şansım oldu. Diğer bölümleri veya bütünlüklü olarak metni mevcut hâliyle onayladığım (veya onaylamadığım) düşünülmemeli. Detaylı incelemede bulunacak vaktim bu haftalarda olmayabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.30, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Onaylayıp onaylamadığımız, burada satır satır şekillenecek, daha öncesinde ve başka bir yerde değil, her kullanıcı görüşünü açıklamakta serbest. Metnin çevirisi buraya getirilebilecek seviyededir, ona baktık. Buraya bunu mu getirdin, hemen geri götür diyecek kadar bir eksiklik yok, bundan emin olmak için başka bir kullanıcın göz atmasına ihtiyaç duyulması normal. Gerisi burada uygun olan, gönüllü olan, isteyen kullanıcılarla fikir birliği sağlanarak şekillenmeli. Vikiçizer (mesaj) 13.57, 4 Mayıs 2021 (UTC)
İşte benim metnin buraya getirilebilecek seviyede olduğuyla ilgili bir değerlendirmem olmadı, yalnızca yukarıda adımın geçmesi nedeniyle onu not düşmek istedim. Önemli değil, zaten Nanahuatl da bu konuda benim değerlendirmemi bekleme mecburiyetinde değil elbette. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Teklifin hazırlanma sürecinde zaman ayıran, emek veren herkese teşekkürler. Vikipedi'nin yeni ve güncel bir engelleme politikasına ihtiyaç duyduğu ortada. Nanahuatl'ın "metinde kritik düzenlemeler yapmayın" sözünü ben Vito'nun anladığı gibi anlamıyorum. Örneğin ben "Engellemeler önleyici olmalıdır" alt başlığındaki teklif metnini uygun bulsam, sonra bir başka kullanıcı gelip teklif metninde esaslı bir değişiklik yapsa benim hangi metni uygun bulduğum nasıl tespit edilecek? Önerilen metinlerden farklı bir önerisi olan o metnin altına "önerilen metin 2" gibi bir alt başlık ekleyerek kendi önerisini topluluğa sunabilir. Kimin hangi öneriye destek verdiğinin takibi böylece daha kolay yapılabilir. İlk fırsatta teklifi okuyup görüş bildireceğim.--BSRF 💬 15.17, 4 Mayıs 2021 (UTC)
  @BSRF, kendi adıma rica ederim. Doğru anlamışsın :) Gidip de falanca başlığı "'bu uygunsuz' diyerek kaldırmayın" gibisinden bir şeydi kastettiğim. #Kendi hesabının engellenmesi talepleri kısmında mesela benim kendi değişiklik önerim de mevcut. Değiştirdiğim yek şey, yıllardır yerinde yellerin estiği hakem kurulu vurguları. He çok isteniyorsa oraya yönlendirme yapılması, ekleriz, dert değil. NanahuatlEfendim? 16.49, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Bu ara Viki'ye çok vakit ayıramadığım için şimdilik genel bir yorumla yetineceğim. 2006'dan beri politikada büyük çaplı bir güncellememiz yok. Politikanın uygulaması konusunda çoğunlukla içtihatlarımız sayesinde kayda değer bir sorun olduğunu düşünmüyorum, yine de güncellememiz ve bunları yazıya dökmemizi destekliyorum. Örneğin "Engellemeler cezalandırıcı olmamalıdır" ve "Engellemeler önleyici olmalıdır" başlıkları şu anki engel politikamızda (en azından başlık olarak) olmasa da uygulamalarımızda %100 geçerli. Belirttiğim gibi politika içeriğini henüz incelemedim, yine de tartışma esnasında politikayı sadece tercüme açısından değil, Türkçe Vikipedi'nin şartlarını da göz önünde bulundurarak tartışmamız gerektiğini vurgulamak isterim. Örneğin "Engellemeler cezalandırıcı olmamalıdır" başlığında metin "Misilleme yapmak / Kötülemek veya aşağılamak / Cezalandırmak / Endişe uyandıracak mevcut bir davranış sorunu olmaması durumu" yerine "Engellemenin amacı Vikipedi'yi korumakla sınırlı tutulmalıdır. Engellemenin amacı Vikipedi'nin gelişim sürecini aksatacak ve ansiklopedi yazma çabasına zarar verecek durumları önlemektir. Engel bir ceza değildir, Vikipedi'yi korumak için alınan bir tedbirdir ve ceza amaçlı veya belirli bir görüş açısına karşı bir araç olarak kullanılmamalıdır." gibi bir metin çok daha kullanışlı olur (çok kabaca yazdığım bir metin, bu haliyle bir değişiklik teklifi değildir). Türkçe Viki'de hizmetliler topluluğun aktif üyelerinin neredeyse tamamının katıldığı bir süreçle seçiliyor, topluluk İngilizceye göre çok daha homojen, İngilizceye göre şartlarımız çok daha farklı. 15 senedir "aşağılama amaçlı" bir engel görmedim, gelecek 15 yılda da göreceğimi hiç sanmıyorum. Vakit bulduğumda görüşlerimi yazacağım. --Khutuckmsj 03.06, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Khutuck, yeni bir kural eklenmedikten ya da çıkarılmadıktan sonra imla ve yapısal düzenlemeleri herkes yapabilir. Kullanıcıların nasıl kolay anlarsa öyle olsun, fark etmiyor şahsen bana :) Yeni bir kural eklenecekse de ilgili başlıkta ya da o tarz istenmiyorsa en sonra bu konudan bahsedilebilir, konuşuruz. NanahuatlEfendim? 05.26, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Giriş kısmı[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engelleme, kullanıcıların Vikipedi'de değişiklik yapmalarının teknik olarak önlenmesi için hizmetliler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Engellemeler; kullanıcı hesaplarına, IP adreslerine veya IP adresi aralıklarına, sonu belli ya da belirsiz bir süre boyunca, tüm sayfalar ya da sayfa alt kümeleri için uygulanabilirler. Engellenen kullanıcılar Vikipedi'ye erişmeye devam edebilseler de, engellendikleri sayfalarda herhangi bir değişiklik yapamazlar (kimi durumlarda kendi kullanıcı sayfaları da buna dahildir). Birçok durumda, tüm sitede değişiklik yapması engellenen kullanıcıların yalnızca kendi kullanıcı mesaj sayfalarında değişiklik yapmalarına izin verilir.

Engellemeler, kullanıcıları cezalandırma amacıyla değil, Vikipedi için zarar verici ya da işleyişi aksatıcı davranışların önlenmesi amacıyla verilir (§ amaç ve hedefler başlığına bakınız). Engellemenin gerekli olabileceği düşünülen bu tip davranışlar, ilgilenilmesi amacıyla, herhangi bir kullanıcı tarafından hizmetlilere bildirilebilir (§ engelleme talep etme başlığına bakınız).

Engellenen kullanıcı veya diğer kullanıcılar, uygunsuz bir engelleme yapıldığını düşünerek bu engelin incelenmesi veya kaldırılması talebinde bulunabilirler (§ engel kaldırma talepleri başlığına bakınız. Hizmetliler, engellemenin uygunsuz olduğu ya da artık geçerli olmadığı kanaatine varırlarsa bu engellemeyi sona erdirebilir ya da engel süresinde değişiklik yapabilirler.

Vikipedi'nin tamamı ya da belli bir kısmında değişiklik yapma ayrıcalıklarının teknik olarak kısıtlanmasını sağlayan engelleme, bu ayrıcalıkların teknik bir müdahale olmadan ve resmî olarak kısıtlanmasını tanımlayan yasaklama kavramından farklıdır. Bununla birlikte engellemeler, yasaklamaların sağlanması için uygulanabilirler.

Giriş kısmı, mevcut politikamızda oldukça zayıf ve tüm politikayı özetleyici olmaktan oldukça uzak bir durumda. Teklifin ilk paragrafında; engellemenin bir tanımı, kimlere ve nasıl uygulanabileceği, kimlerin uygulayabileceği, engel süresi ve engelin kapsamından bahsediliyor. İkinci paragrafta engelin amacı ve hangi durumlarda uygulanması gerektiğinden; üçüncü paragrafta engele itiraz ve kaldırma taleplerinden; dördüncü paragrafta ise yasaklama (ban) kavramıyla olan farkından bahsediliyor.

Evet, bu politika teklifiyle Türkçe Vikipedi'ye gelen yeni bir kavram var: yasaklama. Engellemeyi hemen hepimiz biliyoruz zaten, peki yasaklama nedir? "Şu şu maddede veya konuda değişiklik yapamazsın ya da şu kullanıcıyla etkileşime giremezsin gibi "sözel", teknik olarak bir kısıtlama olmayan durumlardır. Hem bu teklifin ilerleyen kısımlarında hem de ilgili sayfayı da oluşturunca daha iyi anlaşılabilecek bir kavram.

Giriş kısmındaki tek farklılık, itiraz süreciyle ilgili. İngilizce Vikipedi'de çok spesifik bir engel itirazından bahsedilirken ben bunu daha yuvarlak ifadelerle anlatmaya çalıştım ki girişi okuyan birisi eksik bilgilenmesin. Dolayısıyla bizdeki ifade daha yuvarlak ve garantici.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)


 • Yorum Yorum Genel itibarıyla politikayı çok daha açıklayıcı bir girizgah metni oluşturulmuş. Şu anda bizde resmî olarak mevcut olmayan işleyişi aksatıcı değişiklikler ile yasaklama politikasının da oluşturulması önem arz ediyor. Bu yüzden bu kısımda yalnızca bu hususa bir şerh düşmekte fayda görüyorum. --justinianus | mesaj 10.21, 5 Mayıs 2021 (UTC)
  Kesinlikle... Ve oluşturmaya da başladım. Aynı anda tartışması sürmesin diye bunun hemen ardından onlar da hazır :) NanahuatlEfendim? 18.51, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Amaç ve hedefler[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engellemeler, Vikipedi'yi ve diğer kullanıcıları, işleyişi aksatıcılıktan veya uygunsuz davranışlardan koruma, ilerleyen dönemde de bunların tekrarlanmamaları amaçlarını güderler ve bir cezalandırma niteliğinde değillerdir. Sorunlar tekrarlanırsa, engellemeler de zaman içinde artabilir. Engelleme yetkisi, hizmetlilerin sahip oldukları en güçlü araçlar arasında yer aldığından, müdahil olunmadan önce durumlara hakim olmaları ve gerçekleştirdikleri her engellemeyi gerekçelendirmeleri gerekir.

Genel olarak bir konu "soğumuş" ve mevcut işleyişi aksatıcı durum net bir şekilde sona ermişse, bir engellemeyle geriye dönük olarak bu konunun tekrar açılması genel olarak uygun değildir. Bu durumda, devam eden veya ciddi endişeler varsa, mevcut olan çeşitli anlaşmazlıkların giderilmesi süreçleri ile uygun tartışmalar yürütülerek kullanıcıya bir engel yaptırımı olması konusu da konuşulabilir.

Engellemelerin kaldırılması için itirazda bulunulabilir (§ engel kaldırma başlığına bakınız). Engel kaldırma taleplerinde de önlem ve caydırıcılık ışığında hareket edilir. Bir kullanıcı, engellenmesine yol açan durumda ısrarcı olmaz ve bu durumu anlamış görünüyor ya da engele yol açan geçici durum artık sona ermişse, olması gerekenden erken bir engel kaldırımı söz konusu olabilir. Benzer şekilde, daha önceki engellerinin kaldırılmasının ardından, öncesinde yaptığı gibi uygunsuz davranışlar sergilemeye devam etmiş kullanıcıların engel kaldırma talepleri; değişimin önemi ile uygunsuz davranışların kabul edilemez olduğunun vurgulanması amacıyla reddedilebilir.

Aslında çok önemli bir başlık ve şu anda bizde olmayan bir başlık. Engellemenin temel mantığını ve neden verilmesi gerektiğini anlatıyor.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engellemeler önleyici olmalıdır[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engellemeler şu amaçlarla verilmelidir:

 1. Vikipedi'ye zarar verici veya işleyişi aksatıcı nitelikteki, olması yakın ya da halihazırda olan faaliyetleri önlemek
 2. Halihazırda devam eden işleyişi aksatıcı davranışları sona erdirmek
 3. Topluluk ilkeleri dahilinde daha verimli ve uyumlu değişiklik tarzının oluşmasına teşvik etmek

Önleyicilik, tekrarlanma olasılığına dayanır. Örneğin, kısa bir süre önce bir kullanıcıyı engellemek haklı olabilirken, özellikle eylemler o zamandan beri durduysa veya davranış sorunları çözüldüyse böyle bir engelleme şu anda artık haklı olmayabilir.

Engellemeler cezalandırıcı olmamalıdır[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engelleme;

 1. Misilleme yapma,
 2. Kötüleme veya aşağılama,
 3. Cezalandırma amacıyla veya
 4. Endişe uyandıracak mevcut bir davranış sorunu olmaması

Hal(ler)inde uygulanmamalıdır.

Yine bizde olmayan, çok önemli bir başlık. Özellikle son madde bence oldukça önemli.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Yukarıdakine benzer durumda, yine bizde yok.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)


 • Yorum Yorum Altbaşlıklarıyla birlikte bu başlığı burada değerlendiriyorum. Giriş kısmındaki açıklayıcılık yeterli olmakla birlikte, çeviriden kaynaklı gözüme batan birkaç nokta var ama anlatımı değiştirmediği için göz ardı ediyorum. Altbaşlıkların yerleri değiştirilirse politikanın temel amacına daha uygun bir sıralama yapılmış olur (kural-istisna sistemine uygunluk açısından) diye düşünüyorum. Bununla birlikte;
Cezalandırıcı olmamalıdır başlığında yine çeviriden kaynaklı ufak bir sıkıntı var. Anlatımı düzeltmek açısından şu şekilde değiştirilmesini öneriyorum:
"Engelleme;
1. Misilleme yapma,
2. Kötülemek veya aşağılama,
3. Cezalandırma amacıyla veya
4. Endişe uyandıracak mevcut bir davranış sorunu olmaması
Hal(ler)inde uygulanmamalıdır." --justinianus | mesaj 10.43, 5 Mayıs 2021 (UTC)
@Justinianus, biçimsel olarak istediğin değişiklikleri yapabilirsin, buyur :) NanahuatlEfendim? 20.44, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Gerçekleştirdim @Nanahuatl, olmaması gerektiğini düşündüğün bir kısım varsa geri alabilirsin. Teşekkürler. --justinianus | mesaj 08.55, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Tamamdır, benim için problem bulunmamakta :) NanahuatlEfendim? 17.22, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Yaygın engel gerekçeleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Burada yaygın olarak kullanılan bazı engel gerekçeleri yer almaktadır.

Engel verilirken, genel bir kural olarak göz önünde bulundurulması gereken temel nokta, bir şüphe varsa engel uygulanmaması ve diğer hizmetlilere danışılmasıdır. Potansiyel olarak tartışmalı bir engelleme gerçekleştirilirse, hizmetli duyuru panosunda bu engellemeyle ilgili bir hizmetli incelemesi talebinde bulunulması da bir seçenektir.

Hizmetliler, yeni kullanıcılarla ilgilenirken fazladan bir özen göstermelidirler. Yeni kullanıcılar genel olarak Vikipedi politika ve yönergelerine hakim olmadıklarından dolayı bazı davranışları ilk bakışta işleyişi aksatıcı gözükebilir. Yeni kullanıcılara ölçüsüz bir güç kullanımı, ilerleyen zamanda değişiklik yapmaları konusunda heves kırıcı olabilir (konuyla ilgili olarak Vikipedi:Lütfen yeni kullanıcıları ısırmayınız yönergesine bakınız).

Yeni kullanıcılara yaklaşım açısından önemli ifadeler içermekte.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Giriş kısmındaki ilk cümle de politikaya alınsa iyi olur zira engeller için genel ve yaygın gerekçeler olduğunu vurgulamakta fayda var. Evet, başlıkta bu detay yer alıyor ama metne de eklenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, anlayamadım. Bu kısım da politika metnine dahil zaten :) Metnin kendisinin bir parçası burası da. NanahuatlEfendim? 22.42, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  Sanırım eksik açıklamışım, detaylandırayım @Nanahuatl: İngilizce metindeki ilk giriş cümlesi şu: "The following are some of the most common rationales for blocks." Bu cümleyi metinde göremedim. Bunun eklenmesini önermiştim. Metne eğik yazıyla bu kısmı ekledim. --justinianus | mesaj 08.41, 7 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, şimdi anladım. Başlık zaten yeterince açık diye düşündüğümden böyle bir tekrarın yer kaplamasını istemedim. Mesela üst başlık, "engellemeler önleyici olmalıdır" şeklinde, bunun ilk cümlesini "engellemeler önleyici olmalıdır" diye başlayınca tekrara düşmüş oluruz. Ne kadar sade ve okuması kolay olursa okuyan ve anlayan sayısı da o kadar artacaktır. NanahuatlEfendim? 17.24, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Koruma[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Bir kullanıcı; Wikimedia Vakfının, kullanıcılarının ya da kamunun haklarını, varlıklarını veya güvenliğini koruma amacıyla engellenebilir. Koruma gerekçesiyle engelleme yapılabilecek durumlar arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Israrlı bir şekilde katılımcı üzerine yorumlar yapılması
 • Vikipedi dışında da dahil olmak üzere kişisel, meslekî ya da hukuki tehditler yapılması
 • Kullanıcıları tehlikeye sokan hareketler
 • Vikipedi:Çocuk koruma gereğince, çocukların güvenliklerini tehlikeye atacak hareketler
 • Doğru olup olmamaları fark etmeksizin, başkalarının kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi
 • Israrlı telif hakkı ihlalleri
 • Yaşayan insanlar hakkında ısrarlı bir şekilde kaynaksız, zayıf ya da yanlış kaynaklandırılmış veya potansiyel olarak karalama amaçlı içerik eklemek
 • Acil durum önlemi olarak, başkası tarafından ele geçirilmiş olduğu düşünülen hesapların varlığı (örneğin bir hesabın, onu oluşturan kişiden farklı bir kişi tarafından kullanılması)

Kişisel bilgilerin ifşası veya kullanıcıları tehlikeye sokan durumların gerçekleşmesi sebebiyle verilen engellemeler sonrasında, ilgili kısımların silinmesi için gözetmenlere kalıcı silme talebinde bulunulabilir.

Kullanıcıların ya da Vikipedi'nin korunmasına dair engeller hakkında, çok kritik ifadeler içeren bir başlık. Bizim mevcut politikamız, "İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil" politikasına bağlantı dahi vermiyor, çok ilginç. Her bir maddesi ayrı ayrı önem taşıyor, çok önemli bir başlık bu.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum İkinci sebep olan tehditler kısmındaki "profesyonel" ibaresinin "mesleki" olarak değiştirilmesinin, anlatılmak istenen olguyu daha iyi tarif edeceğini düşünüyorum. Bununla birlikte yine çeviriyi dilimize uyarlamak açısından son maddenin "Acil durum önlemi olarak, başkası tarafından ele geçirilmiş olduğu düşünülen hesapların varlığı ..." olarak düzeltilmesi faydalı olur diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Justinianus, iki düzeltmeyi de gerçekleştirdim, haklısın.--NanahuatlEfendim? 22.44, 6 Mayıs 2021 (UTC)

İşleyişi aksatma[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kullanıcılar, Vikipedi'deki nazik ve dayanışma temelli ortama aykırı, bir ansiklopedi oluşturma amacıyla kullanıcıların birlikte ve uyum içindeki çalışmalarında zorluk çıkaracak şekilde çeşitli işleyişi aksatıcı faaliyetleri sonucunda engellenebilirler. İşleyişi aksatma gerekçesiyle engelleme yapılabilecek durumlar arasında aşağıdakiler yer alır:

Özellikle de üç geri dönüş kuralı olmak üzere değişiklik savaşı ihlalleri, kullanıcıların ya bu ihlalleri gerçekleştirdikleri sayfalardan ya da tüm siteden engellenmeleriyle sonuçlanır.

Teklifle birlikte lügatımıza giren kavramlardan biri de "işleyişi aksatma/aksatıcı değişiklik" -ki sayfasını yine yazmak lazım. Bu kavram, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yapılan, Vikipedi'nin hayrına olmayan her türlü davranış olarak tanımlanıyor kabaca. Vandalizm (bilinçli olarak sayfalara zarar verme) bunun bir türü, diğer türleri de açıklanıyor zaten. Net bir şekilde nelerin engel gerektirebileceğini belirttiğinden önemli.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Giriş cümlesinde, İngilizce metinde yer alan "severely" ibaresinin karşılığı bizdeki metinde "çeşitli" olarak yer almış. Böylece İngilizce metinde söylenmek istenen "ciddi biçimde işleyişi aksatıcı değişiklikler" ibaresi bizde "çeşitli/bazı işleyişi aksatıcı değişiklikler" olarak yer almış olmuş. Henüz bizde işleyişi aksatıcı değişikliklere ilişkin resmi bir politika olmadığından kesin bir şey söyleyemiyorum fakat yine de bu değişikliklerin "ciddi" niteliğine vurgu yapmak gerekiyor kanaatimce. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, bu metni yazarken ben "yıkıcı" demiştim, Vikipedi:Vandalizm sayfasının üstünde de "yıkıcı" olarak geçiyordu. Ancak bu, önceki yazılara/konuşmalara atıfta bulunarak -ki ben bakmadım dahi- "işleyici aksatıcı" olarak değiştirildi. Odak noktamız şu an için o konu olmadığından ben bakmadım, çok da üzerine düşmedim. O politikayı da şu an çevirmekteyim ve o çeviri tamamlanınca, neye atıf verildiğini de inceleyeceğim. Yalnızca geçenlerde "yapıcı olmayan" bir değişikliği geri alırken "yıkıcı" olarak tanımlayacaktım, burası aklıma geldi ve "aksatıcı" olarak tanımladım. Öyle tanımlayınca da tam anlam veremedi, oturmadı. Dolayısıyla bu aksatıcı/yıkıcı terimini bir sonraki tartışmaya, o politikanın tartışmasına bırakabiliriz. "İşleyişi aksatıcı" olarak değiştirildiğinden şimdi ekstra bir konu açılmasın, zamanı geldiğinde konuşalım ona odaklanıp derim. NanahuatlEfendim? 22.49, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  Vurgulamak istediğim nokta aksatıcı/yıkıcı değişiklik tabirinden ziyade kullanılan/kullanılacak tabirin etki anlamındaki gücüne yapılan niteleme @Nanahuatl. İngilizce metindeki "severely disrupts the project" ibaresini ele alalım. Bunun Türkçe metindeki karşılığı "çeşitli işleyişi aksatıcı faaliyetler" şeklinde. İngilizce metindeki vurgu, bu işleyişi aksatıcı faaliyetlerin ciddi (şiddetli, ağır) niteliğine vurgu yapıyor. Bizdeki karşılığı ise biraz daha yumuşak bir ifade: "çeşitli" işleyişi aksatıcı faaliyetler. İşleyişi aksatıcı değişiklikler politikamız henüz mevcut olmadığından belki de buradaki bu tartışmamız çok etkili olmayacak fakat ben çeviride gördüğüm bu hatayı -bence yani- vurgulamak için bunu dile getirmek istedim. --justinianus | mesaj 08.37, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Yalnızca işleyişi aksatanlar[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Bazı kullanıcı hesapları, işleyişi aksatıcı olarak değerlendirilirler ve uyarı yapılmaksızın, genellikle süresiz bir şekilde engellenebilirler:

 • Vandalizm yapmak gibi, yalnızca aksatıcı amaçlarla kullanılan hesaplar
 • Değişiklik geçmişlerine dayanılarak, yegâne ya da ana amacı bir kişiyi, şirketi, ürünü, hizmeti veya kurumun reklamını yapmak olan hesaplar (Vikipedi:Çıkar çatışması ve Vikipedi:Reklam sayfalarına bakınız)
 • Uygun olmayan kullanıcı adı taşıyan hesaplar
 • Kamuya açık hesaplar (şifresinin kamuya açık ya da bir grupla paylaşıldığı hesaplar)
 • Onay almamış, onaylanmış olduğu maksadın dışında veya hatalı bir şekilde çalışan botlar

Burada ise yalnızca aksatıcı faaliyet yapanlardan ya da o nitelikte olanlardan (bazıları istemsiz tabi) bahsediliyor. Hızlıca engel verilebilecek durumları anlattığından pratiklik katacaktır.--NanahuatlEfendim? 07.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu kısımla ilgili söyleyebileceğim bir şey bulunmuyor. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Açık ya da anonim vekiller[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Açık ya da anonim vekiller, ilk görüldükleri anda engellenebilirler.

Açık vekillerin Wikimedia projelerinde değişiklik yapmaları yasaklanmıştır. Açık vekil sunan anonimleştiriciler ve diğer kurum veya kuruluşlar bir hizmetli tarafından süresiz şekilde engellenebilirler. Kalıcı anlamda vekil olmayan statik olmayan IP'lerin veya makine adreslerinin, IP'nin aktarılmasının, açık vekilin kapatılmasının veya IP'nin dinamik olarak tekrar atanmasının muhtemel oluşu sebebiyle, daha kısa süreler için engellenmesi gerekir. Bir çok Tor vekil, sadece kısa bir süre için "çıkış düğümleridir", bu vekiller, bu durumları dikkate alınmadan süresiz olarak engellenmemelidir.

Açık vekil kullanımı zaten yasaktı, ek bir şey sunmuyor ve yalnızca biraz daha detaylı anlatıyor konuyu.--NanahuatlEfendim? 07.19, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu kısımla ilgili de söyleyebileceğim bir şey yok, teknik kısmıyla ilgili bilgi sahibi bir kullanıcının bakması iyi olabilir. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Yasaklamanın sağlanması[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Vikipedi'deki yasaklamalar, bir kullanıcının Vikipedi'nin bir bölümünde ya da tamamında değişiklik yapma ayrıcalıklarının elinden alınması anlamına gelir. Bu yasaklama, geçici ve belli bir süreliğine olabileceği gibi, belirsiz bir süre boyunca ve potansiyel olarak da kalıcı bir şekilde olabilir.

Teknik bir önlem olmayan yasaklamaları sağlamak amacıyla, teknik bir önlem olarak engellemeler uygulanabilir. Bu tip engellemeler, yasaklamanın nedeni ile tutarlılık göstermelidir. Vikipedi'nin genelinde geçerli olan yasaklamalar, yasak süresince geçerli olacak bir engel ile desteklenebilir. Diğer yasaklamalar ise kısmî engel ile yerine getirilebilir.

Girişte bahsettiğim ve artık Vikipedi'mize girecek olan "yasaklama" kavramıyla alakalı. Üste dediğim gibi "şu tip değişiklik yapamazsın" tarzında sözlü, teknik bir sınırlandırma olmayan kısıtlamalardı yasaklamalar. Buna uyulmazsa ya da uyulmayacağı şüphesi varsa, engel uygulanabileceğini anlatan bir kısım.--NanahuatlEfendim? 07.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Yasaklama politikasının detaylarını bilemediğimiz için şu aşamada bir şey diyemiyorum. Zaten bu politikaya yalnızca değinildiği için çok da önemli görmüyorum bu başlığı. Zira esas yorumu politikanın kendisine yapmamız gerekecek. --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)

"Ansiklopedi inşa etmek için burada değil"[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Sıklıkla kullanılan bu engelleme gerekçesi, Vikipedi:Ansiklopedi inşa etmek için burada § Bariz bir şekilde ansiklopedi inşa etmek için burada değil başlığında açıklanmaktadır.

Ek bir sayfa açılması gerekiyor burası için. Ekleyelim, yazarız o ek sayfayı.--NanahuatlEfendim? 07.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Diyecek bir şey yok. Eklensin, yazarız :). --justinianus | mesaj 09.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Engel delme ve yaptırımları[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Hizmetliler, kasıtlı bir şekilde engel delmeye çalışan kullanıcıların engellenme sürelerini yeniden başlatmalıdırlar. Bu durum ısrarlı bir şekilde devam eder ya da engel süresince başka ihlaller gerçekleşirse, bu sürenin uzatılabilmesi de mümkündür. Engel delme amacıyla kullanılan kullanıcı hesapları veya IP adresleri de engellenmelidir.

Girizgâh niteliğinde zaten.--NanahuatlEfendim? 07.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Diyecek bir şey yok, yalnızca İngilizce'de bu başlık devamındaki Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler başlığının üst başlığı (Değişikliklerin geri alınması da altbaşlığın altbaşlığı) olarak görünürken burada bu başlık (Engel delme ve yaptırımları) ve Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler başlığı iki ayrı başlık olarak ele alınmış. Bu sehven yapılan bir hata mı yoksa bilinçli olarak yapılan bir değişiklik mi onu sorayım Nanahuatl. --justinianus | mesaj 09.29, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus; İngilizcedeki düzenle buradaki aynı. Yalnızca başlıkları birebir çevirmeye çalışınca, kolayca anlaşılabilir olmaktan uzakta gözüktüler bana ve daha açık bir şekilde adlandırmaya çalıştım. Daha da açık olacağı düşünülen bir başlık varsa o şekilde de değiştirilebilir :) NanahuatlEfendim? 22.52, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  Başlıklandırma hiyerarşisinden bahsetmiştim @Nanahuatl. İngilizce metne göre buradaki en üst başlık "Engel delme ve yaptırımları". Bunun altbaşlığı "Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler", bunun da altbaşlığı ise "Değişikliklerin geri alınması". Bizdeki öneride ise "Engel delme ve yaptırımları" ve "Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler" başlıkları iki ayrı üst başlık, "Değişikliklerin geri alınması" ise "Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler" başlığının altbaşlığı. Bunu şöyle değiştirdim. Dilersen tekrar bakabilirsin @Nanahuatl. --justinianus | mesaj 08.50, 7 Mayıs 2021 (UTC)
  Tamamdır burası da. Kendi çalışma sayfamdan aktarırken her bir başlığa fazladan (=) koydum, bunu atlamışım demek :) NanahuatlEfendim? 17.25, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Engellenmiş kullanıcılar tarafından ya da adına yapılan değişiklikler[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engellenmiş bir kullanıcının engel delerek yaptığı değişiklikler, üç geri dönüş kuralı dikkate alınmadan ve ek bir gerekçe sunulmaksızın, herhangi bir kullanıcı tarafından geri alınabilir. Ancak bu, sırf engel delen bir kullanıcı tarafından yapıldı diye her değişikliğin geri alınması gerektiği anlamına gelmez. İmla ve yazım düzeltmesi, vandalizmin giderilmesi gibi faydalı değişiklikler kabul edilebilirken tartışmalı durumlardaki ya da bu durumlara yol açabilecek değişiklikler geri alınmalıdırlar.

Kullanıcıların, içeriğin doğrulanabilir veya verimli olması ve bunların yapılması için bağımsız gerekçelerinin olmaları dışında, engellenmiş bir kullanıcının yönlendirmeleri doğrultusunda içerik ekleme veya değiştirmeleri yasaktır. Yasaklanmış ya da engellenmiş bir kullanıcıyla benzer nitelikte davranışlar sergileyen ve Vikipedi'de yalnızca bu amaçla değişiklik yapan yeni kullanıcılar, o kullanıcının davranışlarını taklit ediyormuş gibi değerlendirilerek birtakım yaptırımlara maruz kalabilirler (konuyla ilgili olarak Vikipedi:Kukla § Canlı kuklalar sayfasına bakınız).

Ara ara karşılaştığımız bir durum. Engellenen kullanıcı, yeni hesapla gelirse ya da başkaları onun adına değişiklik yaparsa ne yapılmalı diye anlatmakta.--NanahuatlEfendim? 07.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Yeterli derinlikte bir açıklama içeriyor. Şerh düşülecek bir nokta göremedim. --justinianus | mesaj 09.39, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Değişikliklerin geri alınması[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Değişiklikleri geri alırken; Vikipedi:Tarafsız bakış açısı, Vikipedi:Doğrulanabilirlik ve Vikipedi:Yaşayan insanların biyografileri gibi temel politikaları ihlal eden içeriği de geri getirmemeye dikkat edin. Engellenmiş bir kullanıcının değişiklikleri geri alan kullanıcılar, bu geri alma işlemi sonrasında ortaya çıkan içeriklerden sorumlu tutulurlar.

Yeni oluşturulan sayfalardaki içeriğin geri alınması, geri alınacak eski bir sürüm olmamasından ötürü mümkün değildir. Engellenmiş kullanıcıların engelli oldukları süreçte açtıkları sayfalar, hızlı silinmeye uygundurlar. Herhangi bir kullanıcı bu tarz sayfalara {{sil}} şablonu ekleyip ilgili kritere atıfta bulunarak bu sayfaların silinmelerini sağlayabilirler. Bu sayfalara ya da bu sayfaların tartışma sayfalarına, engelli olan kullanıcı dışındaki, diğer kullanıcılar da iyi niyetle önemli katkılar yapmışlarsa, nezaket gereğince bu kullanıcıların da durumdan haberdar edilmesi ve her bir olay bazında neler yapılması gerektiğine karar verilmesi yönünde bir karar alınması gerekir.

Üstteki konunun devamı niteliğinde, yine önemli.

Önemli not: Hızlı silme kriterlerimiz arasındaki G5 kriteri bizde kaldırıldı. Şurada, Ağustos 2020'de bir kez daha gündeme gelmiş ve bir şey yapılmamış. Bizde olmayan bir kriter olsa da yine de burada yer verdim, ancak o kriter yoksa burada da yer verilmemeli diye düşünüyorum. Kriter geri gelirse bu metin bu şekilde tekrar düzenlenebilir.--NanahuatlEfendim? 07.25, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Öyle zannediyorum ki G5 konusunu tekrar açmakta fayda var. Zira oradan çıkacak sonuca göre politika metninde değişiklik yapılabilir. --justinianus | mesaj 09.39, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, kesinlikle. Şu anda bence bu kısmı kaldırabiliriz bile, zira bizde geçerliliği olmayan bir kriter. Çelişkili durum oluşturmasın. NanahuatlEfendim? 22.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Engellemenin kullanılamayacağı durumlar[kaynağı değiştir]

Anlaşmazlıklar ve müdahil olma[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Hizmetliler, herhangi bir içerik anlaşmazlığında etkileşime geçerek müdahil oldukları kullanıcıları engellememeli ve bunun yerine sorunu diğer hizmetlilere bildirmelidirler. Hizmetliler ayrıca, müdahil oldukları sayfalar ya da konularda, potansiyel anlaşmazlıkların olabileceğinin farkında olmalıdırlar. Bir hizmetlinin, kendi kullanıcı alanında bariz bir vandalizm yapan kullanıcıyı engellemesi ise kabul edilebilir bir davranıştır.

En en en kritik kısımlardan birisi de bu kısım. Mevcut politikamızda "Hizmetliler, herhangi bir tartışmada kendileriyle beraber bulunan herhangi bir kullanıcıyı engelleyemezler" diye tek cümleyle geçilen kısmı biraz daha detaylandırıyor. Vikipedi:Hizmetliler sayfasına da ufak bir ekleme ihtiyacı duyuyor bu eklemeyle birlikte. Herhangi bir olayda herhangi bir şekilde (tabi bariz vandalizm olayları istisna) birlikte olan hizmetlilerin engel yetkisini kullanmasını önleyen bir kısım.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Müdahil olma (veyahut müdahale etme vs. her neyse) kısmının açıklanması ve hizmetli politikamıza eklenecek bölümün detaylandırılması gerekiyor. İki politika arasındaki entegrasyonu bu aşamada önemli görüyorum. --justinianus | mesaj 09.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, yine kesinlikle. Yukarıda "involved" ifadesinin "müdahil" olarak çevrilmesi konusu gündeme geldi. Sence uygun bir çeviri midir? Yahut başka bir önerin var mıdır? "Müdahil" ile sanırım "hizmetli yetkisi kullanan" gibi bir şey anlaşıldı, belki "dahil" de denilebilir, "bulunan" denilebilir vs. NanahuatlEfendim? 22.54, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Soğuma engellemeleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Sinirlenmiş bir kullanıcının yalnızca "soğuması" amacıyla engellenmesi uygunsuzdur ve bu amaçla yapılan engellemelerin genelde aksi yönde etkisi olur. Bununla birlikte sinirlenmiş bir kullanıcı aynı zamanda işleyişi aksatıcı faaliyetlerde de bulunmaktaysa, bu durumu önleme amacıyla engel verilebilir.

Yine ara sıra şahit olduğumuz bir engelleme gerekçesi, ama uygunsuz artık :)--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum "Sinirlenmiş bir kullanıcının" zaman zaman (hatta belki de sık sık demeliyiz) politika ihlallerine de şahit olmaktayız. Nezaket, içerik üzerine yorum gibi politikalarımızın ihlaline rastlıyoruz genelde. Genelde bir (1) değişiklik/mesaj ile yapılan bu ihlallerin işleyişi aksatıcı olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususu biraz muallak görünüyor, zira işleyişi aksatıcı değişiklikler politikamız henüz yürürlüğe girmedi (üzerinde çalışılıyor mu, bilmiyorum). Bu aşamada öncelikle bu politikanın yürürlüğe girmesi bu kısmı değerlendirebilmek açısından daha önemli diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 09.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Justinianus, aslında burada kastedilen "sen biraz hararetlendin, hakaret etmedin ama al engeli biraz sakinleş" gibisinden bir engel olmaması. İkinci cümleyle bu durum tamamlanıyor ve "sinirlendin ve hakaretler yağdırıyorsun, sakinleş/soğu diye değil ama hakaret ettiğin için engel veriyorum" denilmesinin yolu açılıyor. Sinirlenmiş kısmını "hararetlenmiş" gibi bir şeyle değiştirebiliriz daha anlaşılır olur dersen. NanahuatlEfendim? 22.57, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Engel kaydının tutulması[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kullanıcıların engel kayıtlarında uyarıların ya da diğer olumsuz olayların bir kaydını tutma amacıyla engel verilmemelidir. Pratikte, çok kısa süreli engeller, genel anlamda cezalandırıcı ve aşağılayıcı görülür ve bu tarz engeller, hatalı ya da kazara engellemelere dair bir özür ya da kabullenme durumunu açıklama gibi durumların kayda geçirilmesinde kullanılabilir.

Pek yapılan bir şey olmasa da not düşmekte fayda var.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Sık karşılaşılmadığı için ben de bir şey diyemiyorum şu aşamada. Tecrübeli bir hizmetli daha sağlıklı bir yorum yapabilir belki. --justinianus | mesaj 09.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Engel veren hizmetliye karşı[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engellenmiş bir hizmetli, bu engeli veren hizmetliyi engelleyebilir; ancak bu durum yalnızca, hesabın tehlikeli bir hâle gelmesi gibi net ve acil ihtiyaç anında, istisnai durumlarda gerçekleşmelidir. Engellemelerin, bir anlaşmazlığı ileri taşıma veya ilk engeli veren hizmetliye karşı bir misilleme amacıyla verilmesi yasaktır. Böyle bir durumun yaşandığına dair şüpheler varsa, hizmetli duyuru panosunda bu durum dile getirilebilir.

Yine pek denk gelmediğimiz olay ama yine de bahsinin geçmesi faydalı.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Bir üstteki yorumumu aynen tekrarlıyorum. --justinianus | mesaj 09.53, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Burada çok kritik bir çeviri hatası olduğunu not düşeyim. İngilizcedeki "compromised" kelimesi "tehlikeli" olarak değil "ele geçirilmiş" olarak çevrilmeli. Böylesi bir engel, yalnızca örneğin X hizmetli Y hizmetliyi engelleyip anasayfaya küfür yazıyorsa falan gerçekleştirilebiliyor. Aksi takdirde "beni engellemesinden görmüyor musunuz tehlikeli olduğunu?!" diye sorulması işten bile değil. Geçmişte tecrübe ettiğimiz ve toplulukta ciddi yaraya yol açabilecek bir konu olduğundan genel bir yasağın politikada yer alması önemli tabii. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.48, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Peki, ele geçirilmemmiş ama ele geçirilmiş gibi davranıyorsa. Yani "çok ender" ve "çok istisnai" de olsa bir hizmetlinin artık "ele geçirilmeden" raydan çıktığını ve sebepsizce başka bir hizmetliyi engellediğini düşünelim. Bu durumda hem "tehlikeli" hem de "ele geçirilmiş" durumu tek başlarına ifade etmiyor olabilir. Vikiçizer (mesaj) 17.57, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Öneride de bulunayım "ele geçirilmiş" yerine, "güvenliği ihlal edilmiş" denilebilir. Çünkü bir hizmetli şifresini başka bir kişiye de verebiliyor, bunu yaşadık. O yüzden hem bir teknik terim hem de durumu daha iyi açıklıyor olabilmesine istinaden "hesabın güvenliği ihlal edilmiş bir hâle gelmesi" ifadesini öneriyorum. Vikiçizer (mesaj) 18.07, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, @Vikiçizer'in dediği husustan ötürü onu tercih etmiştim ben de. "Yoldan çıkmış" gibisinden :) Ancak tehlikeli de beni tam anlamıyla tatmin etti diyemem. Vikiçizer, "güvenliği ihlal edilmiş" derken "ona olan güven" olarak da yanlış anlaşılabilir. NanahuatlEfendim? 22.58, 6 Mayıs 2021 (UTC)
"hesabın güvenliği ihlal edilmiş" diyoruz, kullanıcıya olan güven değil. Bunlar zamanla oturacak, yanlış anlayanın yanlışı hemen düzeltilebilir hale gelecek. Böyle 5 yaşındaki çocuğa göre de yapılırsa, diğer politikalarda da çok yanlış anlaşılabilir yerler var. Burada "hesap güvenliği" yerine "hesabın güvenliği bozulmuş bir hâle gelmesi" veya "hesabın güvenliği aşılmış bir hâle gelmesi" denebilir. Herhalde "kullanıcı bozulmuş" veya "kullanıcıyı aşmışlar" ne yapacağız şimdi diyen olmaz. Vikiçizer (mesaj) 19.04, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Bir tane daha "hesabın güvenliğinin erişilmiş bir hâle gelmesi"... Vikiçizer (mesaj) 19.07, 7 Mayıs 2021 (UTC)
"Ele geçirilmiş olabileceği düşünülen" gibi bir ifadeyle İngilizcedeki anlam tam karşılanabilir, ama benzer anlamı verip kapsamı genişletmeyecek her türlü öneriyle de sorunum yok. Elbette ki hesabın hacklenmesi durumuyla hizmetlinin psikotik epizod geçirmesi arasında pratikte bir fark yok. Geçmişte yaşadığımız şifre paylaşımı olayı ise bu acil durum önlemi çerçevesinde değerlendirilebilecek bir durum değildi. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.15, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Onu hatırlatmam "ele geçirilmiş" çevirisinin kritik bir çeviri hatası olabileceğine dikkat çekmek içindi. "Ele geçirilmek" cebren oluşan bir durumu ifade eder, oysa şifreyi kendi verdiğinde de hesap güvenliğine erişilmiş olunuyor. Vikiçizer (mesaj) 13.23, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Engel talep etme[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

İşleyişi aksatıcı davranışlar, hizmetli duyuru panosu ya da kullanıcı engelleme talepleri sayfasında bildirilerek engel talebinde bulunulabilir. Engel talebinde bulunan kullanıcılar, neden engel gerektiğine dair güvenilir kanıtlar sunmalıdırlar. Bu taleplerle ilgilenen hizmetliler, engel vermek zorunda değillerdir ve her bir durumu inceleme haklarına sahiptirler. Talep üzerine bir engel verilmeden önce hizmetlilerin, tüm duruma hâkim olmaları beklenir (§ Engellerin açıklanması başlığına bakınız).

Girizgâh niteliğinde zaten.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Yalnızca güvenilir ibaresinin "inandırıcı" ile değiştirilmesinin anlatılmak istenen olguyu daha iyi vurgulayacağını düşünüyorum. Onun dışında herhangi bir şey söylemeye gerek yok. --justinianus | mesaj 09.09, 7 Mayıs 2021 (UTC)
@Justinianus, burada "bana e-posta ile hakaret geldi" gibi bir kanıtın başlı başına güvenilemez olduğuna atıfta bulunulmakta, ben böyle anladım. İstersen güvenilir ve inandırıcı diyelim ya da nasıl diyelim? Değişiklik yapabilirsin hangisi uygunsa.--NanahuatlEfendim? 17.28, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Vikipedi dışı engel talepleriyle ilgilenmek[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

IRC ya da Telegram gibi Vikipedi ile ilgili meşru amaçlara sahip iletişim araçlarını kullanan hizmetliler; bazı kullanıcıların yer almamalarından ötürü bu ortamlarda gerçekleşen tartışmaları, Vikipedi içerisinde gerçekleşen tartışmalarla eşdeğerde olmadığının farkında olmalıdırlar. Engelle alakalı konulardaki fikir birliği, Vikipedi dışında aranmamalıdır.

Vikipedi dışındaki "engel alışverişi" tasvip edilmeyen bir davranış olup acil ve herhangi bir hizmetlinin karşı çıkabileceği durumlar dışında (seri bir şekilde devam eden vandalizm ya da yaşayan insanların biyografileri politikasının ciddi ihlalleri gibi) Vikipedi dışındaki ortamlarda bir hizmetliye yapılan engel taleplerine verilecek en uygun yanıt, Vikipedi içerisindeki mekanizmaların kullanılması gerektiğini bildirmek olacaktır.

Son dönemde özellikle Telegram aracılığıyla -ki İngilizce Vikipedi'de Telegram'dan bahsedilmiyor, ben ekledim- hızlıca engel taleplerinde bulunabiliyor. Zaten bariz bir vandalizm varsa bunun uygun olduğundan bahsediyor, nelerin uygunsuz olduğunu anlatıyor. Önemli bir kısım.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum "İletişim yöntemleri" ibaresini "iletişim araçları" olarak değiştirirsek daha iyi bir karşılık bulmuş oluruz diye düşünüyorum. Onun dışında herhangi bir şey söylemeye gerek yok. Önemli bir başlık, politika kabul edilirse sıklıkla kullanılacaktır diye düşünüyorum. Bu nedenle hizmetlilerin de buraya bakmasında fayda var. --justinianus | mesaj 09.09, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Kendi hesabının engellenmesi talepleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kimi zaman kullanıcılar, kendilerini bir Vikimola'ya zorlamak gibi nedenlerle kendi hesaplarının engellenmeleri talebinde bulunabilirler. Bu istekleri bazı hizmetliler reddetse de, bazı hizmetliler bunu uygulama taraftarıdır ve uygularlar.

Kendi kendini engelletmeyi istemeye alternatif olarak, kullanıcılar bir kullanıcının oturum açmasını engelleyebilen bir "kullanıcı komut dosyası" olan Wikibreak Enforcer'ı kullanabilir.

Ara ara karşılaştığımız bir durum. Burada İngilizce Vikipedi "Bu istekleri bazı hizmetliler reddetse de, bazı hizmetliler bunu uygulama taraftarıdır ve uygularlar." derken ben bu ifadeyi "Bu talepleri hizmetlilerin yerine getirmeleri mümkündür." şeklinde değiştirme taraftarıyım. Çünkü, eninde sonunda birisi engelleyecekse, hizmetli hizmetli dolaşmanın ve bunu kabul edecek bir hizmetli aramanın anlamını göremiyorum. Bu, yalnızca gereksiz bir bürokrasi yaratacaktır benim fikrime göre.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Politika burada hizmetlilere bir takdir hakkı tanımış durumda. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşan hizmetli, kendi fikrine göre burada bir engel verecek ya da vermeyecek. Nasıl bir ibare kullanırsak kullanalım bahsettiğin bürokrasi durumu gerçekleşecek Nanahuatl. Bu yüzden ifadeyi basitleştirmek ve bu takdir hakkını vurgulamak için (hizmetlilerin de kendilerini bunu uygulamak zorunda hissetmemeleri için) "Engeli uygulamak ya da uygulamamak hizmetlilerin takdirindedir." şeklindeki bir değişiklik daha uygun olur diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 09.09, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Engelleme süreci[kaynağı değiştir]

Başlangıç: bilgilendirme ve uyarılar[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kullanıcılar engellenmeden önce, Vikipedi politika ve yönergeleri hakkında bilgilendirilmeli, bunlarla çelişen bir davranış sergilendiklerinde uyarılmalıdırlar. Yeni kullanıcıları hoş karşılayın, ısırmayın ve iyi niyetle yaklaşarak birçok kişinin buraya zarar verme değil, katkı sağlama amacıyla burada bulunduklarını varsayın. Politika ve yönergelerdeki ifadelerin aksi yönde davranışlar gözlemlenirse, o kullanıcıları çeşitli uyarı şablonları ya da elle yazılmış metinlerle uyarın. Engele yol açabilecek davranışlar sergileyen bir kullanıcının bu davranışlara devam ederse engellenebileceğine dair uyarılar, hizmetlilerin yanı sıra hizmetli olmayan kullanıcılar tarafından da yapılabilir.

Tüm bunlarla birlikte uyarılar, engelleme için bir ön koşul değildir. Genel olarak hizmetliler, iyi niyetle hareket eden kullanıcıların, politika ve yönergelerden haberdar olmaları, engelleme öncesinde davranışların düzeltilmesi için kullanıcılara uygun bir fırsat vermeli ve iletişim kurmayı denemelidirler. Öte yandan, kötü amaçlı davranışlar sergileyen ve tek ya da ana amaçları kuklacılık ve vandalizm gibi yasaklanmış faaliyetlerde bulunmak olan kullanıcılar, öncesinde herhangi bir uyarı yapılmadan hemen engellenebilirler.

Komple bu ana başlık, en önemli başlıklar arasında. Engel süreci nasıl olmalı diye hiçbir bilgi vermiyor bizim politikamız, yalnızca bazı engelleme kurallarında uyarıya atıf var mesela kopuk kopuk. Bu eksikliği gidermesi açısından önemli. Uyarı yapılması gereken ve yapılmasa da olur durumlardan bahsetmekte.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Temel olarak engel öncesi süreci anlatması açısından önemli bir başlık, ufak bir çeviri hatasını düzelttim. Bunun haricinde temel süreci özetlediği için eklenecek bir şey yok şu an için. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Engellerin açıklanması[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Vikipedi topluluğu, engellemelerin yalnızca iyi amaçlarla, gözden geçirilebilir kanıtlar ve mantıklı muhakemeler doğrultusunda yapılmasını bekler. Engellemeyi destekleyen her etmen, istenildiği takdirde bağımsız bir hizmetli denetimine tâbi tutulabilir.

Girizgâh niteliğinde.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engellenmiş kullanıcıların haberdar edilmesi[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Hizmetliler, kullanıcıları neden engellendiklerine dair açık ve yeterince detaylı bir gerekçe sunmalıdırlar. Şuradaki listeden bazı hazır gerekçelerin yanı sıra, diğer veya ek gerekçeler de kullanılabilir. Engellenen kullanıcıların mesaj sayfalarına bir mesaj bırakılarak kendilerinin engellendiklerinden haberdar edilmeleri ve daha iyi anlayabilmeleri açısından mümkün olduğunca Vikipedi terimlerinden arındırılmış bir engel gerekçesiyle durum açıklanmalıdır. Bu açıklamalar, halihazırda bulunan şablonlardan uygun olanlarının kullanılmasıyla da gerçekleştirilebilir. Engelleme gerçekleştirildiği esnada bu açıklamaların yapılması, olayın üstünden zaman geçtikten sonra yapılmasından daha faydalıdır.

Bir kullanıcının tam olarak neden engellendiğinin nasıl belirtilmesi gerektiğini anlatıyor.

Not: Anlaşılabilir olması adına, verdiği anlam aynı kalmak koşuluyla biraz değişiklikler yapmıştım (pro forma gibi Latince terimlere yer verip okurun işini zorlaştırmamak adına). Yine de birebir olsun denirse -ki bence gerek yok- ona göre düzenleme yapılabilir.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Yapılan değişikliklerin bizim için daha uygun olduğunu düşünüyorum, o yüzden mevcut haliyle kalmasında bir sakınca görmüyorum. Zaten bizde de uygulanan bir süreci anlattığı için üzerine diyecek bir şeyim yok. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Diğer önemli bilgiler[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Engellemeleri gözden geçirecek hizmetlilerin bu işlemle ilgili bilmesi gereken ya da hizmetliler arasında oluşabilecek bir anlaşmazlığı gidermeye dair herhangi bir durum veya öneri varsa, engeli veren hizmetlinin bu bilgileri engelleme notuna düşmeleri faydalı olacaktır. Örneğin:

 • Göz önünde olmayan ya da tam anlamıyla değeri anlaşılamayan bir bilgi veya kanıt
 • Herhangi bir hizmetlinin engellemenin kaldırılmasına dair öncelerden kalma bir isteği ya da buna dair bir fikir birliği
 • Engel kaldırılması için önerilen şartlar

Açıklama kısmına bir ek niteliğinde.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Gizli kanıtlar[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Bir kullanıcının, tüm hizmetlilere gösterilmeyecek bir bilgiye dayanılarak engellenmesi gerekiyorsa, bu bilgi bir denetçi ya da gözetmene gönderilmelidir. Bu haklara sahip kullanıcılar, herkese açık olmayan kanıtları inceleme ve bunları değerlendirerek harekete geçme yetkilerine sahiptirler.

Aynı zamanda denetçi veya gözetmen haklarına da sahip olan hizmetliler, denetçi aracı aracılığıyla elde ettikleri herkese açık olmayan veya gözetmen yetkileri aracılığıyla ortadan kaldırılarak hizmetlilerin erişimine açık olmayan bilgileri kullanarak kullanıcıları engelleyebilirler. Bu gibi durumlarda engelleme, denetçi veya gözetmen yetkileriyle değil hizmetli yetkileriyle yapılır.

Önemli bir kısım, hem denetçi/gözetmenlerin hem de engellenenlerin ya da varsa üçüncül kullanıcıların haklarını korumaya yönelik önemli bir başlık.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Önceki kısımlarda da temas ettiğim Hakem Kurulu ile ilgili kısmı belki tekrar eklemek gerekebilir, onun haricinde gözetmen ve denetçi yetkilerine de sahip olan hizmetlilerin bu yetkilerine istinaden yapacağı engellerle ilgili usuli açıklamalar da bulunuyor, bu kısım ile ilgili belki Elmacenderesi daha iyi bir yorum ve açıklama yapabilir isterse. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Engellemeleri gerçekleştirmek[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engel verme ve kaldırma ile engelleme arayüzüne ait teknik bilgiler, mw:Help:Blocking_users/tr sayfasında yer alır. Aşağıda ise Vikipedi'deki engelleme ve engel kaldırmayla ilgili tavsiyeler ve uygulamalar yer almaktadır.

Girizgâh niteliğinde.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

IP adresi engellemeleri[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

IP adresleri değişebileceğinden, bir IP adresi engellenirken ileride başka kullanıcıların da etkilenebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bir IP adresini engellemeye niyetlenen hizmetlilerin, en azından bu adresteki faaliyet geçmişini incelemeleri ve engel süresini titizlikle seçmeleri gerekir. IP adresleri nadiren de olsa süresiz engellenebilirler. Engellenen bir IP adresi, hassas bir kuruluş ya da bir kamu kuruluşuna aitse, bu durumun Wikimedia Vakfına bildirilmesi gereklidir.

Teknik bilgiler.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

İstenmeyen hasarlar[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

IP adresleri aralıklarına verilen engellemeler, bu aralıkta bir IP adresi kullanan kullanıcıların da istemsizce engellenmesine neden olur. Bu tip engellemeler öncesinde, en azından önemli bir süreliğine, bu engellemeden istemsizce etkilenebilecek kullanıcıların olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Kayıtlı olmayan kullanıcılar için Range Contributions aracını kullanarak kontrol yapılabilirken kayıtlı kullanıcılar için bir denetçiyle iletişime geçilmelidir. Bu kontrollerin ardından etkilenebilecek bir kullanıcı bulunursa, bu durumun yaşanmaması için bir IP engellemesi muafiyeti verilmelidir.

IP engelinde karşılaşabileceğimiz bazı teknik sorunları nasıl aşabileceğimizi anlatıyor.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engel süreleri[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Engellemelerin amacı cezalandırma değil, önleme olduğundan engel süreleri de kullanıcıların uygunsuz davranışlarını tekrarlamalarını önleyecek kadar olmalıdır. Tekrarlanan ve daha büyük boyuttaki işleyişi aksatıcı davranışlar için uygulanan daha uzun süreli engellemeler, bu kullanıcıların işleyişi aksatıcı ya da zararlı davranışlarına gelecekte daha sık bir şekilde devam edeceği öngörüsü nedeniyle hizmetlilerin yükünü azaltacaktır.

Bir kullanıcının engel süresini belirlerken hizmetliler,

 • davranışların şiddetini,
 • daha önce buna benzer davranışlar sergilenip sergilenmediğini

göz önünde bulundurmalıdırlar.

Paylaşılmış ya da dinamik IP adreslerine verilen engellemeler, bu tip hesapların ileride başka kullanıcılar tarafından kullanılma ihtimali göz önüne alınarak, kayıtlı hesaplar ile statik IP adreslerine verilen engellemelerden genellikle daha uzun sürelidir.

Engel süreleri birtakım etmenlere ve durumlara bağlıyken bazı standartlar şu şekildedir:

 • İşleyişi aksatıcı davranışlar sergileyenler için bir ya da birkaç gün engel verilirken durum ısrarlı bir şekilde devam ederse bu süre artış gösterir.
 • Yalnızca işleyişi aksatıcı davranışlarda bulunan hesaplar, uyarı yapılmaksızın süresiz engellenebilirler.
 • Koruma amaçlı engellemeler, genellikle süresiz olmak üzere bu koruma durumunun devam etmesi gereken süre kadardır.

Engel sürelerinde mantığın nasıl işlemesi gerektiğinden bahseden, çok önemli bir kısım. Bir anda kontrolünü kaybedip küfür eden birine 6 ay engel verilmesi, aylardır hakaretler yağdıran ve sürekli engellenen birisine 24 saat engel verilmesi gibi absürt durumların yaşanmasını en aza indireceğini umuyorum.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Engellerin süresi, engele sebep hareketlerin tekerrür edip etmediği, ihlallerin büyüklüğü gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilen engel sürelerinin takdiri sırasında bir standart yakalamak oldukça önemli. Durum ve şartlara göre bu süreler değişkenlik göstereceği için genel ve soyut ifadeler kullanılması da oldukça önemli. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Süresiz engeller[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Süresiz engellemelerde, engel durumunun sona ermesi için bir süre belirlenmemiştir. Bu tip engellemeler; genellikle önemli derecede işleyişi aksatıcı davranışlar ya da işleyişi aksatıcı davranış tehditleri veya politikaların ciddi bir şekilde ihlal edilmesi durumlarında uygulanır. Bu gibi durumlarda, sorunlar tartışılarak çözülünceye kadar ve daha fazla işleyişi aksatıcı davranışı önleme adına, daha büyük sorunlara yol açılmaması amacıyla açık uçlu engeller uygun olabilir.

Süresiz engeller, "sonsuz" ya da "kalıcı" anlamı taşımazlar. Süresiz engel almış kullanıcıların, uygun durumlarda bu engelleri kaldırılabilir. Herhangi bir hizmetlinin engellemeyi kaldırmak istemeyeceği ciddi durumlarda, o kullanıcı topluluk tarafından yasaklanmış olacaktır.

Çok çok önemli bir kısım. Birçok kullanıcımızda "süresiz=sonsuza dek" algısı var ne yazık ki. Süresiz, süresi belli olmayan bir engel demek. Duruma göre 1 gün de sürebilir, 1 ay da, ama sonsuza dek de sürebilir. Bunu açıklığa kavuşturması açısından çok önemli.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Açıkçası süresiz engel konusundaki algıları yıkmak belki de bu tip vurgulu tariflerden ziyade belki de kavramın adından kaynaklanıyor diye düşünmeye başladım. Süresiz engel demek bir yerde müebbet hapis cezası gibi anlaşılıyor. Belki de bu kavramı "süresi belirsiz engel" olarak değiştirmeliyiz. Zira süresiz engellenen kullanıcının bir gün sonra engelinin kaldırıldığına da şahit oluyoruz. Bunun dışında, bu kavramı yeterli derinlikte açıklayan bir paragraf, bu yüzden diyecek bir şeyim yok. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Engel kaydı[kaynağı değiştir]
Önerilen metin

Eğer bir engelleme, Vikipedi:Yasaklama politikası § Topluluk yasaklamaları ve kısıtlamaları başlığına dayanılarak gerçekleştirilen bir tartışma sonucunda verilmişse, bu tartışmanın bir bağlantısının da engel kaydına eklenmesi ve engelin bu nedenle verildiği notunun düşülmesi gerekir. Tartışmadaki fikir birliği, engel konusunda topluluğun incelemesinden ziyade sıradan bir hizmetli incelemesi yapılması gerektiği yönündeyse, Vikipedi:Engelleme politikası § Kabul edilemez engel kaldırma başlığı gereğince, bu durumun da engel kaydında belirtilmesi gerekir.

Teknik bir konu zaten.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engel seçeneklerini ayarlama[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Belli durumlarda kullanılmaları gereken ve engellemelerin etkilerini düzenleyen birtakım engel seçenekleri vardır:

Girizgâh niteliğinde.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engel seçeneklerini değiştirmek[kaynağı değiştir]
Önerilen metin
 • Site genelinde engel, kullanıcıların kendi kullanıcı mesaj sayfaları dışındaki Vikipedi'de yer alan herhangi bir sayfada değişiklik yapmalarını önler. Bir engelleme gerçekleştirilmeden önceki varsayılan seçenek budur ve yalnızca vandalizm yapan ya da açıkça ansiklopedi inşa etme amacıyla burada bulunmayanlar gibi, herhangi bir sayfada işleyişi aksatıcı davranış sergileyebileceğine dair mantıklı düşünceler olan kullanıcılar için uygulanmalıdır.
 • Kısmi engelleme, kullanıcıların, belli bir gruptaki ya da belli bir ad alanındaki sayfalarda değişiklik yapmalarını önler. Bu iki seçenekteki biri seçilebileceği gibi her ikisi de seçilebilir. Yazılımsal açıdan, engelleme başına en fazla 10 sayfada değişiklik yapılmasının engellenmesi gibi bir sınır vardır ve bu sınırın üzerinde bir sayfada değişiklik yapılmasının engellenmesi isteniyorsa, site genelinde engel verme seçeneği düşünülmelidir.

Pratikte benim çok fazla şahit olmadığım, hatta varlığını bile bilmediğim bir konu :) Sırf belli alanlardaki değişikliklerinden ötürü engel gerektiren kullanıcılar varsa bunların o kısımlardan engellenebileceğini anlatıyor.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Belki de engellemelerde daha sık kullanılması gereken kısmi engelleme başlığını anlatan önemli bir başlık. Şerh düşülecek bir husus görmüyorum. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)
Standart engel seçenekleri[kaynağı değiştir]
Önerilen metin
 • Kullanılan tüm IP adreslerini otomatik olarak engelle seçeneği, hesabın kullandığı son IP adresinin yanı sıra, engel sonrasında bu hesabın kullanacağı diğer IP adreslerinden de değişiklik yapılmasının otomatik olarak engellenmesini sağlar. Eğer muafiyet verilmemiş farklı bir kullanıcı hesabı, otomatik olarak engellenmiş bir IP adresinden giriş yapmasının ardından değişiklik yapmaya çalışırsa, bu kullanıcı da otomatik olarak engellenir. Bu seçenek, bir engelleme yapılırken varsayılan olarak seçilmiş hâldedir. Sahiplerinin ya da o IP adresini kullanan diğer botların engelden etkilenmemesi adına, onaylanmamış ya da hatalı çalışan botlar engellenirken bu seçenek kapatılmalıdır.
 • Hesap oluşturmayı engelle seçeneğiyle kullanıcının, engel süresi boyunca hesap oluşturma işlevini gerçekleştirmesi engellenir. Bu seçenek, bir IP adresi ya da IP adresleri aralığına verilen engeller için seçilirse, mevcut durumda veya ilerleyen dönemde bu IP adresini ya da IP adreslerini kullanacak olan, onaylanmış durumları ile, sahip oldukları yerel ya da küresel kullanıcı hakları fark etmeksizin tüm kullanıcı hesaplarının da yeni hesap oluşturmalarını önleyecektir. Bu seçenek, bir kullanıcı hesabı engellenirken seçilirse, engellenmiş kullanıcının kullanmakta olduğu IP adresi kullanılarak gerçekleştirilebilecek yeni hesap oluşturma girişimlerini engeller. Uygunsuz kullanıcı adına sahip hesaplar engellenirken, bu kullanıcıların uygun bir kullanıcı adı seçerek yeni bir hesap oluşturmalarına fırsat verme adına, bu seçeneğin seçilmemiş olması gerekir. Diğer kullanıcılara hakaret niteliğinde olanlar gibi kötü amaçlı kullanıcı adlarına sahip hesaplar ya da yalnızca vandalizm faaliyetlerinde bulunan hesaplar engellenirken bu seçeneğin seçili olması gerekir.
 • Kullanıcının e-posta göndermesini engelle seçeneğiyle kullanıcının, engel süresi boyunca e-posta gönderme işlevini gerçekleştirmesi engellenir. Bu seçenek, varsayılan olarak seçilmemiş hâldedir ve engellenen kullanıcının bu durumu istismar etmesi veya rahatsızlık verme, tehdit etme, korkutma veya diğer kullanıcılara karşı işleyişi aksatıcı davranışlar sergileme durumlarının olmaması süresince bu seçenek seçilmemelidir. Bu tip durumların gerçekleşeceğine dair hizmetlilerin bir öngörüsü varsa, bu durumun önlenmesi adına takdir haklarını kullanarak bu seçeneği seçmeleri düşünülebilir. Bu seçenek seçildiğinde, engellenen kullanıcının kullanıcı mesaj sayfasının korunmamış olması ve Engel Kaldırma Bileti Sistemi gibi yöntemler aracılığıyla engel kaldırma yöntemlerinin farkında olmaları gerekir. IP adresi veya IP adresleri aralığı engellemelerinde bu seçeneğin seçilmesi, kayıtlı olmayan kullanıcıların e-posta gönderme işlevine erişimlerinin olmamasından ötürü, engellemede herhangi bir değişiklik yaratmamaktadır.
 • Engelli olduğu süreçte kullanıcının, kendi mesaj sayfasında değişiklik yapmasını engelle seçeneğiyle kullanıcının, engelli olduğu süreçte, engel kaldırma isteği oluşturmak da dahil olmak üzere, kendi mesaj sayfasında değişiklik yapması engellenir. Bu seçenek, varsayılan olarak seçilmemiş hâldedir ve kullanıcı mesaj sayfasının açık olmasının, engellenen kullanıcı tarafından istismar edildiği durumlar dışında genellikle seçilmemelidir. Engellenmiş kullanıcıların kullanıcı mesaj sayfalarında, kukla hesaplar ya da engellenmiş kullanıcılar tarafından sürekli olarak tekrar eden işleyişi aksatıcı faaliyetler olması durumundan koruma politikasında bahsedilmektedir.
 • Bu IP adresi üzerinden giriş yapan kullanıcıların değişikliklerini engelle seçeneğiyle, engellenen IP adresi veya IP adresleri aralığından giriş yapmasının ardından değişiklik yapmaya çalışan tüm kullanıcıların değişiklikleri de engellenir. Bu seçenek, varsayılan olarak seçilmemiş hâldedir ve yalnızca IP adresi ile IP adresleri aralığına yönelik engellemelerde seçilebilmesi mümkündür. Uzun süreli istismar, kukla kullanımı, önemli ve yüksek derecede istismar geçmişi olan IP adresleri veya açık bir vekil ya da konum sunucusu olan IP adreslerinin engellenmesi dışındaki durumlarda bu seçenek seçilmemelidir.

Teknik konular, daha çok hizmetlilerin işine yarayan kısımlar; ama aynı zamanda da engellenenlerin de haklarının farkında olmasını sağlayabilecek kısımlar.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Engel tarzları[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kayıtlı hesaplara verilebilecek iki tarz engel vardır.

 • Yumuşak engelde, yalnızca belirli bir hesabın değişiklik yapması engellenir. Hesabın son kullandığı IP adresine otomatik bir engel uygulanmaz ve bu IP adresinden giriş yapan diğer hesaplar, normal bir şekilde değişiklik yapabilir. Bu tarz engel, genellikle uygunsuz kullanıcı adı taşıyan hesapların, uygun bir kullanıcı adı taşıyan yeni bir hesap oluşturmalarını sağlama ya da hesap oluşturmaktan vazgeçmişlerse, anonim olarak değişiklik yapabilmelerine izin verme amacıyla gerçekleştirilir.
 • Sert engelde, bir hesabın değişiklik yaptığı son IP adresi otomatik olarak engellenir. Engel süresi boyunca bu hesabın değişiklik yapmaya çalıştığı diğer IP adresleri de otomatik olarak engellenir ve otomatik engel listesine eklenirler. Bu IP adreslerinden katkı yapmaya çalışan ve herhangi bir IP engel muafiyeti verilmemiş hesaplar da otomatik olarak engellenmeye devam ederler. Yine bu IP adreslerden yeni bir hesap oluşturma da, ilk hesabın engeli devam ettiği müddetçe mümkün değildir. Bu tarz engel genel olarak, vandalizm ya da diğer işleyişi aksatıcı davranışları önleme amacıyla gerçekleştirilir.

IP adreslerine de verilebilecek iki tarz engel vardır.

 • Yumuşak IP adresi engeli, vandalizm ve değişiklik savaşı da dahil olmak üzere, genellikle işleyişi aksatıcı davranışların sergilendiği ve yalnızca anonim kullanıcıların değişiklik yapmalarını önleme amacıyla verilir. Bu tarz bir engelde, bu IP adresiyle bir hesap oluşturulmasının yanı sıra bu IP adresinin arkasında bir kullanıcı hesabı varsa, bu hesabın değişiklik yapması da önlenmiş olur. Eşsiz ve özel durumlarda, engellenen IP adresi kullanılarak hesap oluşturma hakkı geri verilir.
 • Sert IP adresi engeli, bir IP adresini kullanan kayıtlı (IP engel muafiyeti verilen kayıtlı hesaplar, engellenmiş IP adresini kullanarak değişiklik yapabilir; ancak yeni hesap oluşturamazlar) ya da kayıtsız kullanıcıların tüm değişiklik yapma ve hesap oluşturma haklarını önler. Bu tarz engel genel olarak, "uyduruk" hesaplar oluşturularak yapılan vandalizm ya da işleyişi aksatıcı davranışlar, bu IP adresiyle yapılan tüm değişikliklerin önlenmesi gerekliliğini gerektirecek bir durum varsa uygulanır. Tespit edildikleri zaman açık vekillere bu tarz engellemeler verilirken Tor IP adresleri ise Tor engel eklentisi sayesinde otomatik olarak bu tarz engele tâbi tutulurlar.

Pratikte uygulansa da yazıya dökülmemiş, terimleştirmediğimiz kavramlar: sert engel ve yumuşak engel. Oldukça önemli, özellikle engel verenler açısından faydalı.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Aralarındaki ayrım temel itibarıyla kullanıcının yaptığı ihlallerin niteliğinden kaynaklanmakta. Sert engeller genel itibarıyla vandal, işleyişi aksatan kullanıcılar için uygulanan "sert" bir tedbir. Uygulama açısından hizmetlilerin dikkat etmesi gereken önemli bir husus. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Botların engellenmesi[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Otomatik ya da yarı otomatik botlar, çeşitli nedenlerden ötürü kimi zaman istenildiği gibi çalışmayabilirler. Bu duruma yol açan sorunlar giderilene kadar bu tip botlar engellenebilirler. Botlara yapılacak engellemelerin, aynı IP adresini paylaşan diğer botların engellenmemesi adına yumuşak engelleme olmaları gerekir. Botun arıza verdiği görevler, diğer faaliyetlerinden ayrıysa ve bir şekilde bu görevler durdurulabiliyorsa; bu görevlerin durdurulması ve diğer görevleri yerine getirmeye devam etmesi, botun engellenmesinden daha uygundur.

Onaylanmamış ya da bir botu andırmayan ad taşımalarından ötürü kullanıcı adı politikasını ihlal eden botlar, sahiplerinin ya da kendi kullanıcı sayfalarının dışında değişiklik yapmaları gibi bot politikasını ihlal eden bir davranış sergiledikleri anda süresiz olarak engellenmelidirler.

Bir botun değişiklikleri, bottan sorumlu kullanıcının değişikliklerinin bir uzantısı olarak değerlendirilir. Bundan ötürü, bir bot sahibi engellendiğinde, o kullanıcıyla bağlantılı tüm botlar da aynı süre kadar engellenmelidirler.

Pratikte uyguladığımız şeyler, mevcut politikamızdaki ifadelerin detaylı hâli.--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

"Temiz bir başlangıcın" engel kaydına işlenmesi[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kullanıcılar, "temiz bir başlangıç" vurgusu yaparak kullanıcı adlarını değiştirebilir ve bu değişimin ardından eski kullanıcı adlarının açık olmamasını isteyebilirler. Bu kullanıcılar daha önceleri bir engel almışsa, kendisine eski kullanıcı adının silinmesi talebinde bulunulan hizmetlinin, bu iki hesap arasındaki bağlantının doğrulanması amacıyla bir denetçiyle iletişime geçmesi gerekir. Bunun ardından denetçi, kullanıcının eski hesabının engel kaydında yer alan engellerin yeni hesabının engel kaydına da işlenmesi adına, bu eski engellerden ve sürelerinden bahsettiği kısa süreli engeller verebilir. Hatalı bir şekilde verilen ve kısa bir sürede kaldırılan engellemelerden ise bahsedilmesine gerek yoktur. "Temiz bir başlangıç" eğer Vikipedi dışı taciz nedeniyle yapılmışsa, bu kısa engellemelerde de bu durumun korunarak eski kullanıcı adından bahsedilmemesi ve topluluk tarafından bir kukla incelemesi başlatılması ihtimalinin de bertaraf edilmesi gerekir.

Temiz başlangıç kavramı da Türkçe Vikipedi'de yeni kavramlardan ve pek bilinmeyen kavramlardan. Zaten yeterince açık bir şekilde anlatılıyor; mahremiyet, taciz, eski defterleri kapama gibi konularla alakalı. Özellikle yeni gibi gözüken ama aslında yeni olmayan kullanıcılar son zamanlarda arttı, onları da biraz rahat bırakmak ve kim olduklarını kurcalamamak (zararlı kukla olmadıklarını varsayıyorum, o başka) gerekiyor :)--NanahuatlEfendim? 07.52, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Temiz başlangıç kavramı şu aşamada üzerinde durulması gereken önemli bir kavram. Zira kötüye kullanıma da açık bir husus. Özellikle ısrarlı trollerin kullanabileceği bir konu. Bununla birlikte bu da usule ilişkin bir başlık olduğundan üzerinde durulmasına çok da gerek yok. --justinianus | mesaj 12.31, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Engel kaldırma[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engel kaldırma ya da engel süresini düşürme, en yaygın olarak engellenmiş kullanıcının engele itiraz etmesi sonrasında gerçekleşir. Konuya müdahil olmamış bir hizmetli, engel kaldırma talebinin kabul edilip edilmeyeceğine karar verme adına; engele yol açan durumları, engellenmiş kullanıcının önceki davranışlarını ve engellenmiş kullanıcı veya diğer kullanıcılar tarafından sağlanan ek bilgileri bağımsız bir şekilde inceler. Durumların değişiklik göstermesi, kullanıcının değişeceğine dair taahhüt vermesi, engeli veren hizmetlinin bu engel öncesindeki durumlara tam olarak hakim olmaması veya bariz bir şekilde hatalı bir engellemenin yapılmış olması gibi durumlarda bu engel kaldırılabilir.

Girizgâh niteliğinde, "müdahil olmama" vurgusu kritik yine. Komple engel kaldırma ve itiraz kısmı, mevcut politikamızda 3-4 cümle ve ziyadesiyle yetersiz.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Müdahil olma kavramı üzerindeki tartışmaların nihayete ermesi ve kavramın belirlenmesi haricinde, giriş paragrafı olduğundan eklenecek bir şey yok. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Kabul edilmeyen engel kaldırmalar[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Engel kaldırma, şu durumlarda kesinlikle yapılmamalıdır:

 • Hizmetliler arasında direksiyon savaşına yol açan engel kaldırma.
 • Hizmetlilerin kendilerine verdikleri engeller hariç; kendi hesaplarının, alternatif hesaplarının ya da botlarının engellerini kaldırmaları.
 • Topluluk tarafından uygulanan bir yaptırım sonucu yapılan engellemelerde, başarılı sonuçlanan bir itiraz süreci olmaması. Topluluk, tartışmayı sonlandıran veya engeli veren hizmetliden engellemenin, topluluğa yapılan bir itiraz süreci yerine normal bir şekilde incelenmesi talebinde de bulunabilir. Buna dair bir fikir birliği varsa, engel kaydında bu durumun belirtilmesi gerekir.
 • Denetçi ya da gözetmen yetkilerine dayanılarak verilen engellemelerde, engeli kaldıran hizmetlinin bu yetkilere sahip olmaması durumunda, bu kullanıcı gruplarına mensup kullanıcılardan birinin iznine sahip değilse.

Yukarıda bahsedilen biçimlerde yapılan bir engel kaldırma işlemi, ilk kez yapılmış olsalar bile, hizmetlilik araçlarının uygunsuz kullanımı olarak değerlendirilir ve hizmetli yetkilerinin geri alınması dahil birtakım yaptırımlara yol açabilir.

Bir kullanıcının yapacağı engellemeyi kaldırma istekleri için önceden tanımlanmış bir sınır yoktur. Bununla birlikte, engellemeyi kaldırma şablonunun rahatsız edici kullanımı, bir hizmetlinin engellenen kullanıcının mesaj sayfasını düzenlemesini de engellemesi ile sonuçlanabilir.

Hangi durumlarda engel kaldırılmaması gerektiğini anlatıyor ve oldukça faydalı.

Not: İkinci maddede, İngilizce Vikipedi'de düşülen dipnota göre ufak bir bilgi güncellemesi yapıldı. Son paragrafı ise bu başlıkla ilgisiz olduğundan kaldırmıştım.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Hakem Kurulu fiilen aktif olmasa da resmi olarak kaldırılmadığından aslında Vikipedide mevcut (buna ilişkin Vito'nun bir notu vardı yanlış hatırlamıyorsam). Onunla ilgili maddeyi de belki eklemek gerekebilir. Hizmetlilerin bakmasında fayda gördüğüm bir başlık. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Engel kaldırma talepleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Bir engel kaldırma talebinin bir parçası olarak, müdahil olmamış kullanıcılar bu engeli tartışabilir ve engellemeyi gerçekleştiren hizmetliye de engelin incelenmesi, tartışmaya katılması veya engelle ilgili daha fazla bilgi vermesi çağrısında bulunabilir. Engel kaldırma taleplerinin amacı üçüncül kullanıcıların inceleme yapması olduğundan hizmetlilerin, engelledikleri kullanıcıların engel kaldırma taleplerini reddetmemeleri gerekir. Bununla birlikte, aynı engelle ilgili tek bir kaldırma talebinde bulunulması yeterlidir.

Engelleri inceleyen hizmetliler, ilk bakışta açık bir şekilde görülmesi mümkün olmayan bazı geçmiş faaliyetleri de göz önünde bulundurmalıdırlar. Kukla kullanımı, taciz veya gizlilik endişeleri ilgili durumlarda karar vermek özellikle zordur. Bu durumlarda tekrar eden engeller gerekebilir. Bilgilendirme yapılmadan kaldırılan engeller, birtakım sorunlara yol açabilir. Bu gibi engellemeleri gerçekleştiren hizmetliler, engel bildiriminde bu özel durumlardan bahsedebilir.

Bariz bir hata ya da engele yol açan durumlarda önemli ölçüde değişiklikler olması istisnaları dışında hizmetlilerin, engeli veren hizmetliyle iletişime geçip konuyu tartışmadan engel kaldırmalarından kaçınmaları gerekir. Engeli veren hizmetliye ulaşılamıyor ya da kendisiyle bir anlaşma sağlanamıyorsa, hizmetli duyuru panosunda bir tartışma başlatılması önerilir.

Engellenmiş kullanıcılar tarafından yapıcı katkı yapma isteklerinin dile getirilmesine rağmen kendilerinin açık sözlülüğüyle ilgili şüpheler varsa, engel kaldırma talebinde {{ikinci şans}} şablonu kullanılarak, ansiklopediye nasıl katkı yapacaklarına dair bu kullanıcılara bir şans verilir ve devamındaki duruma göre engel kaldırma talebi sonlandırılabilir.

Engel kaldırma taleplerinde tüm kullanıcılar görüşlerini paylaşabilirler, ancak talebin olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonlandırılması yalnızca hizmetliler tarafından yapılır.

Nasıl engel kaldırma talebinde bulunulması gerektiğinden bahsettiğinden oldukça önemli.

Not: Yapısal açıdan bazı ifadelerin yerleri, metnin akışkan olması amacıyla değiştirildi.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum İfadelerin yerlerinin değiştirilmesi daha iyi olmuş. Bununla birlikte bir çeviri hatası saptadım. İkinci paragrafta "...Kukla kullanımı, taciz veya özel konularla ilgili..." kısmında, eğik yazıyla gösterdiğim yer İngilizce metinde "privacy concerns" olarak geçiyor. Bunun tam karşılığı gizlilik endişeleri. Tam da buna ilişkin bazı tartışmalar şu anda mevcut olduğundan buna özellikle not düşmek istedim. Ayrıca hakem kurulu ile ilgili olarak metne alınmayan kısmın da alınması (ya da hakem kurulu ile ilgili kesin bir sonuca varıp ona göre aksiyon alınması) daha doğru olacaktır. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Tamamdır bu da. Hakem kurulu şu an bizde olmayan bir şey @Justinianus, yine de alalım mı diyorsun?--NanahuatlEfendim? 17.30, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Geçici durumlardaki engellemeler[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Aşağıda bahsedilen birtakım geçici durumlara bir tepki olarak verilen bazı engellemelerin, bu durumlar artık devam etmemekteyse geri alınmaları gerekir:

 • Açık ya da anonim vekillere verilen engeller, bu vekillerin kapandığı doğrulandığı zaman kaldırılmalıdırlar. Bazı açık vekillerin yalnızca belli sürelerde açık olma ihtimali göz önünde bulundurularak bu vekillerin gerçekten bu şekilde olmadıklarından emin olunmalıdır.
 • Onaylanmamış ya da hatalı çalışan botların engelleri, onay alınca ya da sorunlar giderilince kaldırılmalıdır.
 • Hukuki tehdit yapılması gerekçesiyle verilen engeller, yapan kişi tarafından bu tehditlerin kabul edilerek geri çekilmesi ve artık geçerliliğini yitirmesi durumunda kaldırılmalıdırlar.

Engellenmiş kullanıcının haklarının tanınması açısından önemli.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Hukuki tehditlerin, tehditte bulunan kullanıcı tarafından kabul edilmesi ve geri alınması halinde engelin geçici olacağının vurgulanmasını önemli buluyorum. Bizdeki politikayla da uyumlu zaten ama yine de açıkça dile getirilmesi iyi olmuş. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Geçici durumlardaki engel kaldırmalar[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kullanıcıların engelleri, engellerinin durumlarını ilgilendiren tartışmalara bir karşılık olarak, geçici ve birtakım koşullara bağlı bir şekilde kaldırılabilir. Bu tip engel kaldırmalar kullanıcıların, kendi kullanıcı mesaj sayfaları ve engel kaldırma tartışmalarının döndüğü sayfalar dışındaki herhangi bir sayfada değişiklik yapmamaları koşuluyla yapılır. Bu sayfalar, engeli kaldıran hizmetli tarafından kullanıcıya bildirilmelidir. Bunlar dışındaki herhangi bir sayfada değişiklik yapmaları yasaklanmış kullanıcılar bu koşulu ihlal etikleri anda tekrar yasaklama uygulanır. Tartışma sona erdiğinde kullanıcı engelleri, kaldırılması yönünde bir karar alınmamışsa kaldığı yerden devam ettirilmelidirler.

Üstteki başlığı tamamlayıcı nitelikte.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Bazen bizde de uygulamasına şahit olduğumuz geçici engel kaldırma sürecinden bahsediliyor. Vurgulanacak bir husus görmüyorum. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Denetçi engellemeleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Hizmetliler, özel olarak "denetçi engellemesi" olarak tanımlanan engellemeleri, bir denetçiye danışmadan geri almamalı veya değiştirmemelidirler. Bu durumun ihlalinde, hizmetli yetkilerinin geri alınması düşünülebilir. Eğer bir hizmetli, denetçi engellemesinde bir hata olduğunu düşünüyorsa, bu durumu engelin verilmesine yol açan denetçiyle tartışmalı ve tatmin edici bir sonuç elde edilmemişse, durum hizmetli duyuru panosunda dile getirilmelidir.

Genelde pratikte uyguladığımız şeylerin yazıya dökümü, ancak kritik önemdeler.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum İlgisi nedeniyle özellikle denetçiler ile hizmetlilerin bakmasında fayda gördüğüm bir husus. Kendi açımdan söyleyebileceğim bir şey yok. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Gözetmen engellemeleri[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Hizmetliler, özel olarak "gözetmen engellemesi" olarak tanımlanan engellemeleri, bir gözetmene danışmadan geri almamalı veya değiştirmemelidirler. Bu durumun ihlalinde, hizmetli yetkilerinin geri alınması düşünülebilir. Bu tip engellere, incelenmesi için Türkçe Vikipedi'deki gözetmen takımına gönderilen bir e-posta (oversight-tr-wp@wikipedia.org adresine) ile itiraz edilmelidir.

Pek kullanmadığımız bir şey olsa da artık biraz daha yaygın bir şekilde tanınması, bilinmesi gereken bir kavram gözetmenlik. Buradaki e-posta kısmı için @Elmacenderesi'ne özel bir bildirim göndermek isterim, kullanılan e-posta adresi neyse onu yazalım.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Burada da ilgisi nedeniyle mevcut gözetmenlerimizin buraya bir göz atması iyi olabilir. Kendi açımdan söyleyebileceğim bir şey yok. --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Şartlı engel kaldırma[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Hizmetliler, engellenen kullanıcının da onayını alarak engelini kaldırmayı bazı şartlara bağlı tutabilir. Engellemeyi kaldırma koşulları, engele neden olan davranışın tekrarlanmasını önlemek için tasarlanmıştır (örneğin; daha fazla değişiklik savaşını önlemek için bir sayfa engellemesi yapılması).

 • Engellenen kullanıcı, engelin kaldırılması için herhangi bir hizmetli tarafından önerilen şartlara katılmıyorsa, kullanıcının engel durumu devam eder ve isterse engelin kaldırılması için yeni bir itiraz süreci başlatabilir.
 • Hizmetliler, şu durumların karşılanması hâlinde kendi inisiyatiflerine göre engel kaldırma şartlarının geçerlilik süresini uzatabilirler:
  • Bir yıl ya da daha az bir sürede sona erecek engeller için engel kaldırma şartları, bir yıldan az bir zaman için geçerlidir.
  • Bir yıldan fazla bir sürede sona erecek (süresizler de dahil) engeller için engel kaldırma şartları, süresiz de olmak üzere herhangi bir süre kadar geçerli olabilir.
 • Engel kaldırma şartlarının; sayfa, konu ve etkileşim yasaklamaları ile geri alma, tekil hesap ve diğer kısıtlamalarını da kapsayıp kapsamayacağı, engeli kaldıran hizmetlinin takdirindedir.
 • Site genelinde bir engelleme yapıldığında, engel kaldırma şartlarını sağlama amacıyla kısmi bir engel kullanılabilir.
 • Kullanıcılar, engel kaldırma şartlarını ihlal eder ya da engel gerektirecek yeni ihlaller yaparlarsa, tekrar engellenebilirler.
 • Engelli kullanıcının şartları kabul etmesi ve engelinin kaldırılmasının ardından, engeli kaldıran hizmetliye ya da hizmetli duyuru panosuna şartlara karşı bir itiraz yapılabilir.
 • Engelli kullanıcının engeli kaldırıldığında, bu işleme dair şartlar kendisinin kullanıcı mesaj sayfasında belirtilmeli ve engel kaldırma işlemi engel kaydına işlenirken, bu şartların yer aldığı bir kalıcı bağlantı, kullanıcının engel kaydına eklenmelidir.

Yine çok çok önemli bir kısım. Bu şartlı engel kaldırma olayı, pratikte çeşitli ve keyfî olarak uygulanıyor (zira dayandırılan bir yer yok, kimsenin suçu değil, normal bir durum). Bunları düzenlemek, hem engel veren açısından hem de engellenmiş olanlar açısından faydalı.--NanahuatlEfendim? 08.00, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum İlk cümle bana biraz düşük gibi geldi. Hizmetlinin, engellenen kullanıcının da onayını alarak (onunla anlaşarak) engelini şarta bağlı olarak kaldırabilmesini anlatıyor. Bu yüzden bu cümleyi "Hizmetliler, engellenen kullanıcının da onayını alarak engelini kaldırmayı bazı şartlara bağlı tutabilir." olarak değiştirebiliriz. Bunun dışında, aşağıdaki husus dışında eklenecek bir şey yok. Belki hizmetliler daha sağlıklı bir yorum getirebilir.
İlk madde engellenen kullanıcının şartları kabul etmemesi halinde engel durumunun devam edeceği söylenmiş ama İngilizce metinde buna ilişkin bir ibare yok. Bu durumda kullanıcının yeni bir itiraz talebinde bulunabileceği yazıyor. Bizdeki bu değişikliğin sebebi nedir @Nanahuatl? --justinianus | mesaj 09.49, 7 Mayıs 2021 (UTC)
@Justinianus, engel durumu devam ediyor neticede :) İsterse yeni bir karşı talebi bulunabileceğini de ekleyelim. NanahuatlEfendim? 17.32, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Kısmi engeller[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Kısmi engeller, engel politikasının kalan kısımlarıyla uyumlu olacak bir biçimde herhangi bir hizmetlinin takdirine ya da topluluk kararına göre uygulanabilir. Yasaklamanın sağlanması ya da şartlı engel kaldırmaların bir gerekliliği olarak kısmi engeller uygulanabilir.

Kısmi engele maruz kalmış kullanıcılar; § engel kaldırma başlığında listelenen yolları izleyerek, {{engel kaldır}} şablonunu kullanarak ya da hizmetli duyuru panosunda itirazını dile getirerek bu engelin kaldırılması talebinde bulunabilir. Herhangi bir hizmetli, engelin mesnetsiz ya da artık geçerli olmadığını düşünürse, engelleme politikasına uygun bir şekilde engeli kaldırabilir.

Üst kısımlarda biraz bahsedilen bilgilerin az daha detaylısı. Ana sayfasını açmak lazım, açılacak.--NanahuatlEfendim? 08.03, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Ana sayfası açılınca değerlendirmek daha doğru olacaktır. --justinianus | mesaj 09.15, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Küresel engellemeler[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Bir MediaWiki uzantısı olan GlobalBlocking ile kâhyaların, çeşitli Viki projelerinde bir IP adresi ya da IP adresleri aralığında yapılan işleyişi aksatıcı davranışların durdurulması amaçlanır. Bu doğrultuda yapılan küresel bir engellemede, bu engeli alan kullanıcıların engele itiraz edebileceği Meta-Wiki dışındaki tüm açık Wikimedia projelerinde değişiklik yapılması önlenir. Bir kullanıcı küresel bir engel aldığında, MediaWiki:Globalblocking-ipblocked (eskiden MediaWiki:Globalblocking-blocked) sayfasının içeriği, bir hata mesajı olarak görülür (yerel engellenen kullanıcılarda ise MediaWiki:Blockedtext sayfasındaki içerik benzer şekildedir). Kayıtlı kullanıcılar, küresel olarak engellenemezler, ancak küresel kilitleme ile bu hesaba herhangi birisinin giriş yapması önlenebilir. Küresel engelleme ile küresel yasaklama kavramları farklıdır.

An itibarıyla küresel olarak engellenen IP adreslerine şu sayfadan erişilebilir.

Küresel ve standart süreçler hakkında bilgilendirme.--NanahuatlEfendim? 08.03, 4 Mayıs 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu kısım küresel politikayı anlattığından yapılacak bir şey yok. Nanahuatl'in de vurguladığı üzere, bilgilendirme amaçlı başlıklar zaten. --justinianus | mesaj 09.14, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Küresel engel kaldırma ve itiraz süreci[kaynağı değiştir]

Önerilen metin

Küresel beyaz listeye alma ile, bir IP adresinin küresel engeli, yerel bir hizmetli tarafından Özel:KüreselEngelBeyazListesi sayfası kullanılarak, yalnızca bu Viki projesinde değişiklik yapacak şekilde yerel olarak kaldırılabilir. Küresel kilitlemelere yerel projelerden herhangi bir müdahale yapılması mümkün değildir.

Küresel bir engele ya da kilitlemeye itiraz etmek için, bu engele sahip olan IP adresleri ya da kilitli kullanıcıların, stewards@wikimedia.org adresine bir e-posta göndererek itirazlarını dile getirmeleri gerekir. Küresel engellenmiş IP adresleri, burada da değişiklik yapmaları engellenmemişse Meta'daki kullanıcı mesaj sayfalarında da itirazlarını yapabilirler.

Küresel ve standart süreçler hakkında bilgilendirme.--NanahuatlEfendim? 08.03, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Ek ve genel görüşler[kaynağı değiştir]

 • Destek Destek Bence gayet detaylı, özenli ve açıklayıcı olmuş. --Jelican9💬 17.15, 4 Mayıs 2021 (UTC)
  @Jelican9, giriş kısmını temel konulara ve teklife ayırmak istediğimden görüşünü en sona alabilmemiz mümkün müdür? NanahuatlEfendim? 17.17, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Tam olarak nereye yazacağımı bilemediğim için buray ayazmıştım. --Jelican9💬 17.46, 4 Mayıs 2021 (UTC)
 • Destek Destek Vikipedide kullanılan kesin olmayan ceza sistemini sevmesem de şuan bizim kullandığımız sistemden kat ve kat daha ileride olması sebebi ile destekliyorum.--Orfur (mesaj) 17.24, 4 Mayıs 2021 (UTC)
  • Destek Destek. Nanahuatl'ın ellerine sağlık. Çok özenli ve açıklayıcı olmuş. Şuan kullandığımız politikadan daha gelişmiş, detaylı ve iyi olduğunu düşünüyorum. Kadıköylümesaj 05.39, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Destek Destek gayet titizlikle hazırlanmış ve üstekilere katılıyorum. Elzem.--CanQui es-tu? 17.59, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Bir şey İngilizce Vikipedi'de hep daha iyidir demek bir safsata olsa da ezici bir çoğunlukla daha iyi olmalı ki ben de dahil olmak üzere pek çoğumuz zaman zaman oradaki politikalara, yönergelere, denemelere atıfta bulunuyoruz. Bu politikada üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak oradan çevrilmiş, Türkçe Vikipedi'ye uygun hale getirilmiş. Tam Destek Destek veriyorum. Daha iyisini yapacak varsa hodri meydan :) --V. E. (mesaj) 20.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güzel ve yenilikçi olmuş. Destekliyorum. Leaply 💬 16.56, 7 Mayıs 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Politikanın tüm başlıklarını kendi başlıkları içerisinde ayrı ayrı değerlendirdim. Politika metninde çeviriden kaynaklı gözümü tırmalayan bazı noktalar oldu ama bunlar önemli olmadığından dokunma ihtiyacı hissetmedim (gerekli gördüklerime müdahale ettim). Ama benim bu politikayı kabul edip resmen uygulamaya koyma öncesinde bazı çekincelerim bulunuyor. Bunları yorumlarımda ayrıca açıkladım ama burada da derli toplu bir şekilde belirtmekte fayda var.
 1. Mevcut politika teklifi ile birlikte Vikipedi'ye bazı yeni kavramlar, politikalar giriyor. Bunlar; işleyişi aksatıcı değişiklikler ve yasaklama politikası ile müdahil olma konusu. İşleyişi aksatıcı değişiklikler, vandalizm ile arasındaki fark nedeniyle oldukça önemli bir politika. Bu politikanın detaylarını bilmek ve hâkim olmak, engelleme politikası içerisindeki yerini netleştirmek açısından önemli. Zira buradaki değerlendirmelerimde de bu hususu defaatle vurguladım. Aynı şeyi yasaklama politikası ve "müdahil olma" kısmı için de söyleyebilirim. Şu anda mevcut olmadıkları için bu politikalar ile bunların engelleme politikasına entegrasyonları hakkında açık ve net bir yorum yapamıyorum maalesef. Bunlar nedir, kapsamları nasıl olacak gibi meseleler bir yana, daha kavramları tanımlamak için kullanılması düşünülen kelimeler üzerinde bile henüz net bir fikir birliği oluşmuş değil.
 2. İkinci husus, bizde şu anda mevcut olmayan ya da mevcut olsa da fiilen uygulaması bulunmayan Hakem Kurulu ve G5 hızlı silme kriteri gibi bazı noktalara politika metninde yer verilmemiş. G5 kriteri çok önemli olmamakla birlikte, Hakem Kurulu ile ilgili noktaların kendi adıma politika metninde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Vito'nun çekincelerini paylaştığımı belirtmeliyim.
Genel itibarıyla engelleme politikamızın bir güncellemeye ihtiyaç duyduğunu, mevcut teklifin de bu noktada önemli bir atılım gerçekleştirmeye yönelik olduğunu düşünüyorum. Fakat şu anki noktada, yukarıda vurguladığım çekincelerim nedeniyle politika metnine şu anda destek veremiyorum. Nanahuatl bahsettiğim eksiklikleri kapatma hususunda çalışmalar yapıldığını söylese de bence bu politikalar engel politikamızdan önce hazır olmalıydı. Bu nedenle engel politikamız topluluğun oylamasına sunulmadan önce diğer politikaların sunulması kanaatimce daha iyi olurdu. Zira şu anda işleyişi aksatıcı değişiklikler ve yasaklama gibi iki politikanın (ve müdahil olma başlığı) tam anlamıyla olduğunu anlayamadan bunlara ilişkin detaylar içeren bir politika metnini değerlendiriyorum. Bu nedenle, işleyişi aksatıcı değişiklikler ve yasaklama politikalarımız ile müdahillik konusu yürürlüğe girene kadarki süreçte engel politikasına ilişkin çekincelerim geçerliliğini koruyacak. Net bir şekilde ifade etmem gerekirse, politikanın yürürlüğe girmesine şu aşamada karşıyım ama duruma göre bu düşüncem değişebilir. Bu nedenle görüşümün şimdilik olduğunu da vurgulamak isterim. --justinianus | mesaj 15.50, 8 Mayıs 2021 (UTC)