Vikipedi:Denetçi isteği/Arşiv/2020

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Kamiltolon[kaynağı değiştir]

Kullanıcı, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kamil Tolon, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Oya Yaylalı ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Şablon:Mustafa Kemal Atatürk kenar (2. aday gösterme) sayfalarında birden fazla hesapla görüş bildirip oy avcılığı yapmakta. Ayrıca kullanıcının daha önce yasal tehditten süresiz engellendiği tahmin ediliyor.

OY AVCILIĞI

Kamiltolon, tartışma boyunca maddeyi savunuyor
Kamiltolon, aynı tartışmada oy kullanıyor
Kamiltolon, yine aynı tartışmada oy kullanıyor

YASAL TEHDİT

Kullanıcının daha önce Kullanıcı:Tostosbey adında bir kullanıcı hesabı olduğu tahmin edilmekte. Kamil Tolon maddesi daha önce defalarca açılıp silinmiş bir madde. Bu maddeyi açanlardan biri Tostosbey. Maddeyi açtıktan sonra gelişen olaylarda yasal tehdit nedeniyle süresiz engellenmiş. Kullanıcıların ilişkisi sorgulanmalı, denetçi kontrolünden geçmelidir diye düşünüyorum.

Ali Haydar (mesaj) 19.55, 31 Ocak 2020 (UTC)


Cevap Cevap Yukarıda belirttiğiniz hesapların hiçbiri bana ait değildir. IP Karışıklığı söz konusudur. Suçlamaları kabul etmiyorum. Sizin benle sorununuz nedir Haydar Bey?--GüneşÖzgün 20.05, 31 Ocak 2020 (UTC)

Ali Haydar "kullanıcılar aynı IP adresini kullanıyor" gibi bir cümle kurmamışken IP konusunda neden hemen kendinizi savunmaya çalıştınız?--Yağızhanmesaj 20.12, 31 Ocak 2020 (UTC)

IP Adreslerine bakıp söylediği muhtemel. Ben de bunun neden olduğunu anlamadım Yağızhan Bey.

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Gerçekleştirdiğim teknik incelemede, belirtilen kullanıcıların kukla hesaplar olduğunu tespit ettim. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. e.c. 20.21, 31 Ocak 2020 (UTC)

Vulturilor[kaynağı değiştir]


Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Erkut Demirel sayfasında aynı kullanıcıların ortak davranışları gözlemlendi. Yukarıda bulunan kullanıcıların oy avcılığı yaptığı düşünülmekte.

Ali Haydar (mesaj) 23.33, 2 Şubat 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yukarıda adı geçen tüm kullanıcılara uygulanacak engel işlemi için bir hizmetliye danışabilirsiniz. İyi çalışmalar. e.c. 18.27, 6 Şubat 2020 (UTC)

Mustafa Tomas[kaynağı değiştir]

OY AVCILIĞI

Mustafa Tomas Efe Aydal SAS sayfasında kalsın diye ısrarla oy kullanıyor. Daha sonra da 1 saat önce Vikipedi'ye katılan laitanika adlı kullanıcı kalsın diye yine aynı sayfada oy kullanıyor. Adevyy de 48 dk önce üye olmuş ilk 5 değişikliğini Efe Aydal sayfasında yapıyor, kalsın diyor. Latanika'nın ve Adevyy'in Mustafa Tomas tarafında kukla olarak yönetildiği aşikar. Gereğinin yapılmasını rica ederim--Crazyboy26 (mesaj) 14.02, 8 Şubat 2020 (UTC)

 • Kullanıcı:Crazyboy26, "bariz" kuklacılık iddiaları için denetçi istemeye gerek yok diye biliyorum. Ya uygun bulduğunuz hizmetliye ya da buradaki adını hatırlayamadım, Hizmetliler Paneli, Panosu ya da Tahtası neyse (Administrators' Board?) oraya başvurabilirsiniz. E4024 (mesaj) 18.49, 8 Şubat 2020 (UTC)
 • Aha, buldum: Vikipedi:Hizmetli duyuru panosu. E4024 (mesaj) 11.15, 9 Şubat 2020 (UTC)
Buraya cevap veremeyeceğimi sandığım için Kullanıcı:Crazyboy26'ya özel mesajla bir açıklama yapmıştım; burada da tekrar edeyim. Efe Aydal, bir gün önce, Vikipedi'den kendi adının sürekli olarak silindiğini belirten bir podcast yüklemişti. Bu yüzden birden fazla takipçisinin tartışmaya katılmak için siteye şu sıralar kayıt olması çok normal bir durum. IP adreslerimiz incelendiğinde durumun ortaya çıkacağına inanıyorum. Zaten mesajlarımı incelerseniz sadece "KD" diyip gitmek için değil, fikir belirtmek için üye olduğumu görebilirsiniz.
Ama şunu da belirtmek istiyorum; sadece "KD" deseydim muhtemelen fikirlerim daha çok ciddiye alınırdı; çünkü sadece "KD değil" diyenlerin "Silinsin" tag'ine izin verilmesine rağmen açıklamayla birlikte "KD" diyenlerin açıklamaları geçersiz bulunduğu için tag'leri "Yorum" olarak düzenlendi. Açıkçası objektif olduğu iddia edilen "kayda değerlilik" standartlarına uygunluğun oylamayla belirlenmesi -ve bu yüzden oy manipülasyonu olabilmesi- bana komik geliyor. Neyse ki dünyanın şekli gibi konularda bu tekniğe başvurulmuyor. Adevyy (mesaj) 11.29, 9 Şubat 2020 (UTC)

Symbol support vote.svg Olası Belirtilen kullanıcılar arasında teknik çakışma olmasa da canlı kukla oldukları anlaşılmıştır, izlemeye alıyoruz. --Uğurkentmesaj 20.50, 31 Mart 2020 (UTC)

Kostantinopolisli Kostantinopulos 3[kaynağı değiştir]


Daha önce defalarca engel süresini delmek amacıyla kukla hesap açan, telif hakkı ihlalleri yapan Kostantinopolisli Kostantinopulos'un bir kez daha engel süresini deldiği gözlemlenmiştir.

 • Kostantinopolisli Kostantinopulos, 13 Şubat 2020, 10.49'da Sakhalinio tarafından telif hakkı ihlali nedeniyle 24 saat engelleniyor
 • Kostantinopolisli Kostantinopulos'un daha önce kullanmış olduğu 94.103.81.234 IP adresiyle kendi mesaj sayfasında değişiklik yapıyor.
 • Daha sonra maddesine bekletmeli sil koyduğum için 176.55.19.241 IP adresinden Sakhalinio'ya klasik mesajlarından biri atıp Sayın Sakhalinio Nazire Dedeman maddesi kaynaksız olmuş olsada Saygıdeğer Vikiçizer tarafından kontrol edilmiş şu anda Bekletme li Sil koyulmuş birisi tarafından ben itiraz ediyorum maddeyi SAS'a taşımanızı benim yetkim elden alındı pekela ama sadece madde kaydadeğerlik kriterinde burada hizmetli olan birisi tarafından onaylanmış sadece silme üzerine SAS'a taşımanızı rica ediyorum diyerek kendini açık ediyor.


 • 176.55.19.241 IP adresinden mesaj atarak Cansu Canan Özgen maddesini yazdığını itiraf ediyor ilgili maddenin geçmişine bakarak maddeyi kimin açtığını görebiliriz.
 • 176'lı IP adresiyle yine madde hakkında konuşuyor, maddeyi açtığından bahsediyor.

IP adreslerinin Kostantinopolisli Kostantinopulos'a olduğu çok açık. Denetçi onayıyla bu engel delmelerin önüne tamamen geçilebilir. --Ali Haydar (mesaj) 18.14, 13 Şubat 2020 (UTC) Ali Haydar (mesaj) 18.14, 13 Şubat 2020 (UTC)

Sayın @Ali Haydar, kullanıcıyı ben engelledim ve bana mesaj yazdığınıda gördüm. Kullanıcı mesaj yazmak için bir IP kullanmış durumda. Bunu engel delmek olarak saymak çok gerekli bir aksiyon değildir. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.22, 13 Şubat 2020 (UTC)
Engel süresi boyunca nasıl değişiklik yapabilir @Sakhalinio? Engel süresi boyunca değişiklik yapamaz, görüş bildiremez, bu kaçıncı ihlah. --Ali Haydar (mesaj) 18.23, 13 Şubat 2020 (UTC)
Sakin sayın @Ali Haydar sakin. İnsanların sürekli size açıklama yapmasını istiyorsunuz. Bırakın ansiklopediyi geliştirmeye harcayalım vaktimizi, SAS'ta yada burda sizi ikna etmeye vaktini harcatmayın insanların. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.32, 13 Şubat 2020 (UTC)
Tartışma kültürü üzerinden ilerleyen bir projede elbette karşılıklı tartışma olacak ve insanlar karşısındaki insandan açıklama bekleyecek. Ben genelde katılmadığım kişilere görüşleri hakkında sorular sorarım, sorarım ki öyle düşünmesini sağlayna politika ne, neye dayandırarak böyle konuşuyor öğreneyim isterim. Anladığım kadarıyla siz de engellenmiş bir kullanıcının engel süresi boyunca IP adresiyle değişiklik yapabileceğini düşünüyorsunuz? Hangi politikaya dayanarak öğrenmek istiyorum. --Ali Haydar (mesaj) 18.40, 13 Şubat 2020 (UTC)
Bakın hala aynı şeye devam ediyorsunuz. Bu denetçi isteğinde karar verici ben değilim. Kullanıcı madde değiştirmek için değil mesaj yazmak için IP kullanıyor. Ben kullanıcıları kaybetme tarafında değil kazanma tarafındayım. Burada anayasa, ceza hukuku, asli hukuk yazmıyor ve işletmiyoruz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.53, 13 Şubat 2020 (UTC)
Sevgili Sakhalinio, devam ettiğim şey soru sormak. Eğer cevaplamak istemiyorsanız kendi tercihiniz. Vikipedi:Kukla ve Vikipedi:Engelleme politikası açıkça ortada. Uygulama konusunda farklı bir yol tercih ediyorsanız buyrun ilgili tartışma sayfalarında bize bir yol haritası belirleyin, Vikipedi için uygunsa biz de size destekçi olalım. Ayrıca Kategori:Vikipedi:Kuklacılar sayfasında bulunan yüzlerce kuklacı için de aynı kullanıcı kazanma yollarını tercih eder miydiniz merak ediyorum. --Ali Haydar (mesaj) 19.05, 13 Şubat 2020 (UTC)
Sayın @Ali Haydar, ben her zaman kullanıcıları kazanmak için elimden geleni yapıyorum. Benim buradaki hedeflerim arasında birilerini kızdırmak, engellemek, trollemek yok. Sadece ve sadece ansiklopediye bir harf daha fazla koyabilirmiyiz yada yeni birilerine buraya katabilirmiyiz derdindeyim. Bunu yaparken de karşımızda olan kullanıcılarında birer robot değil insan olduklarını ve duyguları olduğunu her zaman aklımda tutuyorum. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.21, 13 Şubat 2020 (UTC)
Sayın Sakhalinio, yani ben şunu anlıyorum, bir kullanıcı engel süresi boyunca IP adresinden değişiklik yapabilir, maddeleri üzerine yorumda bulunabilir, bu durumda engel süresini delmesi görmezden gelinebilir, önemli olan kullanıcıları Vikipedi'ye kazandırmaktır diyorsunuz doğru mu? --Ali Haydar (mesaj) 19.34, 13 Şubat 2020 (UTC)
Sayın @Ali Haydar, ne kadar daha altyazılı anlatabilirim bilemiyorum. Yukarıda açıkladıkça siz daha detay daha detay istiyorsunuz. Yukarıdaki açıklamalarımın nesi size yetmiyor sürekli soru soruyorsunuz bilemiyorum. Kullanıcı maddeler üzerinde bir değişiklik yapmamış. Başka bir kullanıcı mesaj ile bilgilendirmiş. Bilgilendirdiği kullanıcıda attığı o mesajla ilgili hiçbir işlem yapmamış. Sadece drumuna bakarak kendi mesaj sayfasından ilgili kullanıcıya mesaj yapmış. Benim gördüğüm ve değerlendirmem bu. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.39, 13 Şubat 2020 (UTC)
@Elmacenderesi kullanıcı yukarıdaki yazışmalar sonrasında engel süresi tamamlanmadan yukarıdaki IP adresleri ile maddeler üzerinde değişiklikler yapmıştır. Bu nedenle kuklacılık dolayısıyla süresiz engellenmiştir. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 08.36, 14 Şubat 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen IP adreslerinin engel delme işlemleri için kullanıldığı tespit edilmiştir. e.c. 21.17, 23 Şubat 2020 (UTC)

Lawlss[kaynağı değiştir]

Öncelikle bu talebin birtakım şüpheler ve Vikipedi'ye zarar verme ihtimali olan, Vikipedi:Kukla politikasını ihlal eden davranışlar olduğunu düşünmemden dolayı açtığımı belirteyim. Herhangi bir bağlantı, ilişki yoksa da her iki kullanıcıdan da özürlerimi dilerim, kişisel bir şey değil yaptığım.

 1. Bazı kullanıcıların bildiği üzere, 27 Mayıs 2015'te şöyle bir olayla tanıştık. Bir kullanıcı, çeşitli kanallar vasıtasıyla, belli ücretler karşılığında Vikipedi'ye içerik eklenmesini vaat ediyordu.
 2. Şunu belirtelim, Wikimedia Vakfı, belli şartlar karşılandığı takdirde maddi kazanç karşılığında katkı yapılmasını engellemez. Şahsi düşüncem de yönerge ve politika ihlali yapılmadığı sürece bunun bir sorun teşkil etmeyeceği yönündedir. Özellikle de Vikipedi:Beş temel taş ihlalleri olduğu için işbu denetçi isteğinde bulunuyorum.
 3. Köy çeşmesinde gündeme getirilen konunun öznesi Kullanıcı:Mutlutopuz idi ve bu faaliyetleri kapsamında kayda değer olmayan birçok madde açmıştı. Bunların birçoğu da ya hızlı silindi ya da silinmeye aday gösterildikten sonra silindi.
 4. Benzer tipte maddelerin Kullanıcı:Lawlss tarafından da açıldığına şahit oldum. Kendisinin "bu yapıda" açtığı maddelere örnek olarak Bülent Kaya, Ayşe Tunalı (?), Çağla Gürsoy, Merve Ergü, Günseli Deniz, Sabret Şükret Seyret (kayda değer olmadığı gerekçesiyle hızlı silinmiş), Muhammed Serkan Gül (kayda değer olmadığı gerekçesiyle iki kez hızlı silinmiş), İbrahim Eren, Zeynep Selvili Çarmıklı, Kaya Giray (kayda değer olmadığı gerekçesiyle SAS sonucu silinmiş), Samet Ecem (kayda değer olmadığı gerekçesiyle SAS sonucu silinmiş), Yücel Yılmaz (SAS sonucu silinmiş ve tekrar açılmış, rektör olduğundan kayda değer ama SAS sonucu silinen kişi başkası olmasın?) gibi maddeleri gösterebilirim. Tekrar ediyorum "yönerge ve politika ihlali olmadığı sürece" bu maddeleri hangi gerekçeyle, motivasyonla açtığının benim açımdan zerre kadar önemi yok. İster maddi kazanç sağlasın, ister arkadaşı olsun, ister akrabası olsun, ister birisi şahsi talepte bulunsun, ister gazetede görüp ilgisini çeken bir konu olsun, ister rastgele madde açmış olmak için olsun. Olay bu değil. Olay, kayda değer olmayan kişilerin açılması ya da diğer politika ihlallerinin yapılması.
 5. İki kullanıcı arasında benim tespit ettiğim bazı benzer değişikliklere gelirsek. Mutlutopuz'un sık sık taslak hâlinde futbolcu maddelerini açtığını biliyoruz. Lawlss da benzer katkılar yapıyor. Elbette Türkiye ve futbol ayrılmaz bir iki olduğundan tesadüf olabilir :)
 6. Engel kaydını incelediğimiz zaman kendisinin Mayıs 2015'te süresiz olarak engellendiğini ancak bunun Haziran 2015'te kaldırıldığını; devamında ise farklı dönemlerde farklı sürelerle engellendiğini görüyoruz. Tam da bu aralarda katkılarından görülebileceği üzere Kasım 2014'ten beri aktif olmayan Lawlss, 19 Nisan 2016'daki küçük değişikliğini yok sayarsak, 24 Ağustos 2016'da Burak Çelik maddesini açarak -ki kayda değerliği de şüpheli bir madde- geri dönüş yapıyor Vikipedi'ye. Mutlutopuz'un engel kaydına döndüğümüzde tekrar, 2 Ağustos 2016'da kendisinin 1 aylığına engellendiğini görüyoruz. Dolayısıyla Lawlss'ın dönüşü, Mutlutopuz'un engellendiği dönemde yaşanıyor.
 7. Mutlutopuz'un katkılarını da incelediğimiz zaman, bu son 1 aylık engelin dönüşünde yalnızca 7 adet değişiklik yaptığını görüyoruz (19-26 Eylül 2016) arasında. Ondan sonra da burada değişiklik yapmayı bırakmış.
 8. Öte yandan, kendisinin zaten kukla hesabı olduğu "gerekçesiyle" Kullanıcı:OmerFarukDemir adlı kullanıcı engellenmiş. Ancak kendisinin katkılarını incelediğimizde, Mutlutopuz varken de aktif değilken de sürekli olarak değişiklik yaptığını görüyoruz. Şuraya dayalı bir "kukla hesap olduğu tespit edilmiştir"den başka bir şey bulamadım. Açıkçası davranış olarak benzemiyorlar, Vikipedi:Kukla politikasının ihlalini de göremiyorum. Birden bire ortaya çıkan ve Mutlutopuz ile somut bir bağlantısı gösterilen (ve çok net) Kullanıcı:Tr Alperen17 gibi yeni kullanıcı falan da değil. Bu kullanıcı bence o meşhur "IP çakışması" kurbanı olarak güme gitmiş ve kaliteli katkılar yapan bir kullanıcıyı kaybetmişiz.
 9. Neyse, konumuza dönersek, Eylül 2016'da Mutlutopuz kaybolmuştu (engelli de değil, tamamen gitmiş). O esnada da Lawlss'ın geri dönüşüne şahit olmuştuk. Bu tarihten sonra Mutlutopuz gibi taslak futbolcu maddeleri açan kullanıcı, Mutlutopuz'un son açtığı ödül töreni maddesine benzer madde de açmış.
 • Toparlarsak, Mutlutopuz'un değişiklik yapmayı bıraktıktan sonra Lawlss'ın geri dönüş yaptığı, katkılarının benzerliği, her ikisinin de kayda değer olmayan maddeler açması gibi davranışsal benzerlikler var. Bu arada OmerFarukDemir'in de kukla hesap olarak hatalı bir şekilde engellendiğini düşünüyorum. Kendisinin Twitter hesabı falan da var kullanıcı sayfası geçmişinde. Yeterli kanıt yoksa tabiri caizse iade-i itibar bile yapılabilir. Aynı kişi değillerse, Mutlutopuz ve Lawlss hesaplarının sahiplerinden de ayrı ayrı özür diler, olayın kişisel bir durum olmadığını hatırlatırım.--NanahuatlEfendim? 03.27, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • Merhabalar, kayda değer olmadığını düşündüğünüz kişilerin maddelerini tüm samimiyetimle söylüyorum; kayda değer olduğunu sanarak oluşturdum. Aynı şekilde oluşturduğum onlarca başlık var, kimisi kayda değer görüldü; kimisi silindi. Bahsi geçen Mutlutopuz ile ilgili bir alakam yok, istendiği gibi araştırma yapılabilir. Eğer öyle bir durum varsa gerekli cezayı almaya hazırım. Viki’nin Türkiye’de yasaklandığı dönemde vpn ile girmeye çalıştım bazen, çok sık giremedim. Sizin böyle sanmanızı da yadırgamıyorum, ben de dıştan okusam ben de aynı şekilde kukla sanabilirdim. Bahsettiğiniz aralıklar, tesadüfler gerçekten çok uyumlu. :) Herkese iyi vikiler, saygılar. Lawlss (mesaj) 11.46, 18 Şubat 2020 (UTC)
@Lawlss, teşekkürler nazik ifadeleriniz için. Dediğim gibi herhangi bir benzerlik yoksa bir sıkıntı da yok, katkılara her türlü açığız. Bu başvurunun nasıl sonuçlanacağından bağımsız olarak, VP:KD sayfasındaki kriterlere uygun maddeler açmaya dikkat edelim, mümkün mertebe kaynaklandıralım :)--NanahuatlEfendim? 17.19, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • Çok haklısınız @Nanahuatl, dediğiniz gibi daha dikkatli olmaya çalışacağım. Eski nickim Burakolik’ti bu arada. Sizin de Rapsar’mış bugün farkettim. Zamanında ilk devriye olduğum dönemde viki düzeni ile ilgili sizden çok fazla yardım istemiştim, hepsinde fazlasıyla yardımcı olmuştunuz. Çok teşekkür ederim tekrardan. Bu başlığı oluşturmanızda da herhangi bir sorun göremiyorum, çünkü kukla hesaplardan kurtulmak için böyle araştırmalara ihtiyaç var. Dediğim gibi üst yönetim dilediği gibi araştırma yapabilir, bahsi geçen kişiyle herhangi bir bağlandım olmadığını göreceklerdir zaten. Saygılar, sevgiler.Lawlss (mesaj) 18.38, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • @Elmacenderesi ya da @Eldarion bakabilirse teknik açıdan, kafalarda soru işaretleri kalmamış olacaktır.--NanahuatlEfendim? 18.56, 18 Şubat 2020 (UTC)
Selamlar, dava ile ilgileniyorum, biraz çetrefilli olduğundan vakit (ortalama 5 gün) alabilir. Sevgiler. e.c. 19.14, 21 Şubat 2020 (UTC)

Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Davada yer alan tüm katkı ayrıntılarını inceledim. İki seçenek mevcut, ya kullanıcı kendisini çok iyi gizliyor ve kelime kurma ayrıntılarına kadar dikkat ediyor, ya da tamamen tesadüf eseri ortak noktalarda buluşmuş alakasız kişilerden bahsediyoruz. Elimde yer alan teknik bilgilerle karşılaştırdığımda bir çakışma da göremiyorum. Kullanıcıyı bir süre gözleyebiliriz. Sevgiler. e.c. 20.06, 2 Mart 2020 (UTC)

Omerfaruk16[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 3 Mayıs 2017'de Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Mutlutopuz davasını oluşturmuştum. Hesabım OmerFarukDemir'in Mutlutopuz'un kuklası olduğu gerekçesi ile Vikipedi'den engellenmiştim. Ancak eski dava maddesinde kendimi savunmuştum. Ancak yaklaşık 3 yıldır bu dava olumlu veya olumsuz bir sonuç almadı. Sayın büyüğüm @Sakhalinio ile kişisel iletişime geçerek durumu arz etmiştim. O da bana sakin olmamı ve sabırla beklememi söylemişti. Sabırla ve sakinlikle bekledim ancak bir sonuç çıkmadı. Ben 2012'den bu yana Vikipedi'ye katkı sağlamaktayım. Kısa bir süre değildir bu, ben Vikipedi'de yeni maddeler yazmaktan inanılmaz bir tat almaktayım. Tartışmalardan kaçınmakta idim, ta ki kukla damgası yediğim tartışmaya kadar. Sizlerden ricam olayı derinlemesine anlamak, eğer ilgileniyorsanız bu konu ile ilgili belirttiğim maddeleri araştırarak burada yorum belirtmektir. Ben kimsenin kuklası değilim, kimseye kukla olmak veya kuklam yapmak gibi bir amacımda yok. Ben sadece Vikipedi'de madde yazıyorum, Vikipedi'yi geliştirmek için elimden gelen her şeyi yapıyorum.

Bu davayı oluşturmamın asıl sebebi OmerFarukDemir'in yani benim bu kukla damgasından aklanmaktır. 2017'de sonuçlanmayan Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Mutlutopuz davasının sonuçlanmasıdır. Eğer sorun teşkil ediyorsa Kullanıcı:OmerFarukDemir'in engelinin kaldırılmasına gerek yok. Ben şu an kullandığım Kullanıcı:Omerfaruk16 hesabından başka hiç bir hesap kullanmıyorum, kullanmayacağım da. Saygılarımla

Düzenleme: Ayrıca bu dava maddesinde eksik olan delil ve bilgiler Vikipedi:Devriyelik_başvurusu#Kullanıcı:Omerfaruk16 burada mevcuttur. Lütfen davanın seyrinde burada yazdıklarım da dikkate alınsın.--Omerfaruk16 Mesaj? 17.32, 19 Şubat 2020 (UTC)

 • Konuyla ilgili olarak birkaç gün önce açtığım Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Lawlss denetçi isteğini de buraya bırakayım. Orada da dediğim gibi bu iki kullanıcı arasında davranışsal bir iz olmadığı ortada. Onu geçtim, aynı kişi olsalar dahi -ki tekrar ediyorum, katkıları arasında bir benzerlik bulunmuyor- Vikipedi:Kukla politikasını ihlal eden bir davranış da yok ortada. Denetçilerimizi gözden geçirmenin vakti gelmiş de geçiyor bile...--NanahuatlEfendim? 18.46, 19 Şubat 2020 (UTC)
 • Ben aynı kişiler olmadıklarını düşünüyorum. Davranış benzerliğinin olmayışı bir yana iki kullanıcının da sosyal medya hesapları belli. Aynı kişiler değiller. --Turgut46 14.03, 23 Şubat 2020 (UTC)
 • Şimdi tekrar kontrol ettim de iki hesabın farklı paylaşımlar yaptığını gördüm. Ayrıca engeli kaldırmanıza gerek yok ne demek? Tam tersine bir an önce engel kaldırılmalı, devriyelik görevi iade edilmeli, 3 yıldır haksız yere engel verildiği için kullanıcıdan özür dilenmeli. Hatta bence bu davaya öncelik verilmeli. Arkadaş 3 yıldır engelli. --Turgut46 14.52, 23 Şubat 2020 (UTC)
İlgileniyorum. Katkılarınıza devam ediniz. En kısa zamanda sonuçlandırmaya çalışacağım. Sevgiler. e.c. 21.43, 23 Şubat 2020 (UTC)
Sonunda! Sabırsızlıkla bekliyorum.--Omerfaruk16 Mesaj? 21.50, 23 Şubat 2020 (UTC)
Selamlar, kullanıcının daha önce canlı kuklacılıktan engellenmiş olan hesabını kullanıma açıyorum. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, kullanıcının kendi tabirini aynen buraya ekliyorum; Kendi sınıf arkadaşım olan Tr Alperen17'e oylamaya katılması için ricada bulundum. Olay aslında oldukça çetrefilli, adı geçen tüm kullanıcıların IP çakışması yaşaması, katkı benzerlikleri ve kişisel talepler mevcut. Kafalarda soru işareti oluşmasını da anlıyorum. Şüphelere rağmen engeli kaldırıyor ve olumlu katkılarınızın devamını diliyorum. Sevgiler. e.c. 20.35, 2 Mart 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim, geçte olsa sonunda haksızlığa uğramaktan kurtuldum. Bir daha böyle bir şey yapmayacağımın sözünü veriyor ve tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.--Omerfaruk16❯❯❯ mesaj? 20.40, 2 Mart 2020 (UTC)

Perencal[kaynağı değiştir]

Kullanıcı yaptığı şu değişiklikte ilgili kullanıcı adlarıyla Vikipedi'de bulunduğunu küfürlü biçimde itiraf etti. Bahsettiği kullanıcıların engellenme nedenleriyle Perencal'ın son zamanlarda sergilediği davranışlar örtüşmektedir. Perencal, son zamanlarda sıkça nezaket ihlali ve küfürlü değişiklik yapmakta. Ali Haydar (mesaj) 17.31, 23 Şubat 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış İtiraf ve teknik benzerlikler mevcut. Uyarı, izleme ya da gerek görülür ise engel işlemi uygulanabilir. e.c. 14.55, 21 Mart 2020 (UTC)

Tembelpanda[kaynağı değiştir]

Her iki kullanıcı da maddelere reklam içeriklik bağlantı ekliyor, bu süreçte benzer web sitelerinin linklerini maddelere eklendiği tespit edildi, tesadüf olamayacak kadar çok ortak değişiklikleri var. Altta ilgili değişiklikleri sıraladım.

Recepbayoglu'nun sosyola.com değişiklikleri: 1, 2, 3, 4
Tembelpanda'nı sosyola.com değişiklikleri: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Recepbayoglu'nun dilimiz.gen.tr değişiklikleri: 1 2, 3, 4,
Tembelpanda'nın dilimiz.gen.tr değişiklikleri: 1 2

Ali Haydar (mesaj) 22.33, 23 Şubat 2020 (UTC)

Symbol support vote.svg Olası Teknik çakışma bulamasam da belirtilen katkılar canlı kuklacılık olduğu izlenimi vermekte. Gözlem yaparak katkıların Vikipedi'ye zarar verip vermediğini incelemek gerekli. Zarar veren içerikler tespit edildiği an engel işlemi devreye sokulabilir. Sevgiler. e.c. 14.59, 21 Mart 2020 (UTC)

Kamiltolon 2[kaynağı değiştir]

Kamiltolon adlı kullanıcının açtığı yeni kukla hesabı. Alidogancik diye de de engellenmişti. Alidogancik da hizmetlilerin sayfalarına üye olduktan 2 gun sonra beyaz listeye girmek istediğine dair mesaj atiyor. Veyselsahinli adlı kullanıcı da aynı davranışları sergiliyor. 2 gün içerisinde tüm hizmetlilere aynı yazım tarzında "vandalizm ile mücadele ediyorum, beni beyaz listeye alın" diye mesajlar atmış. Bir de ayrı bir hesap açarak: "Miamorlatino" diye kendini vandalizm ile mücadele eder gibi gösteriyor bazı maddelerde. Ayrıca Kamiltolon ve diğer açtığı kukla hesaplarla aynı benzer maddelerde değişiklik yapıyor. Ne ilginçtir ki Miamorlatino adlı kullanıcı Veyselsahinli'den sonra hesabını açıyor ve sonrası da geliyorlar. Iki kullanıcının da değişikliklerini, birbirine mesajlasmalarinda hitap tarzları ve değişiklik savaşına girmelerinden Veyselsahinli'nin açtığı kukla hesap olduğu anlaşılıyor özetle gözlemlediğim bunlar. Gerisi sizde. Kolay gelsin. Nystaléos benim? 17.32, 4 Mart 2020 (UTC)

Yorum Yorum Sakhalinio da daha önce ilgili kullanıcıdan şüphelenmiş..--Yağızhanmesaj 17.37, 4 Mart 2020 (UTC)

Beni engelleyin zaten burada bir dakika bile işim olmaz artık. İtham edilmekten bıktım--Veyselsahinli (mesaj) 17.41, 4 Mart 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılara dair engel işlemleri için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. Sevgiler. e.c. 22.13, 4 Mart 2020 (UTC)

Parayla Madde Yazan PaRapsar[kaynağı değiştir]

Kim olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok, ancak ya günümüzde aktif ya da önceleri aktif olan bir kullanıcının trol hesabı olduğunu düşünüyorum. Eski kullanıcı adımı kullandığına göre en azından birkaç ay/yıl öncelerinden birisi. Trollerle ve vandallarla tam mücadele adına, hangi kullanıcının trol hesabı olduğunun tespitini talep ediyorum. NanahuatlEfendim? 22.07, 4 Mart 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Adı geçen kullanıcının; Kullanıcı:Hakan Balamir, Kullanıcı:Nystaloes, Kullanıcı:Gay Kurdish Boy 01 isimli hesapları mevcuttur. Belirtilen hesaplardan iki tanesi şu an engelli, açık olan hesap için gerekli işlemleri bir hizmetliden talep edebilirsiniz. Sevgiler. e.c. 22.18, 4 Mart 2020 (UTC)

Nystaloes[kaynağı değiştir]

Surada gorulecegi uzere benim kullanici adimi farkli sekilde yazip akli sira trolluk yapan bu kullanicinin bizleri iyi taniyan, eski bir kullanici oldugunu dusunuyorum. Ortaya cikartilsa kim oldugu sevinirim. Tipki asagida Nanahuatl'in actigi dava gibi ikisi de ayni kullanici tarafindan acilan hesaplar oldugunu tahmin ediyorum fakat ayri acmak daha iyi oldu. Ugurkent'e de mesaj yazmis cunku benim adimla. Nystaléos benim? 22.16, 4 Mart 2020 (UTC)

Dava sonucu için hemen aşağıdaki talebi inceleyebilirsiniz. Sevgiler. e.c. 22.20, 4 Mart 2020 (UTC)

MUBaykara[kaynağı değiştir]

Fikir ile Gelecek sayfasının silinmeye aday gösterilmesi üzerine 1 ile 13 arasında değişken değişiklik sayıları olan bu kullanıcılar bir anda gelip tartışma sayfalarını kullanmayı öğreniyorlar, daha sonra burada ortak savunma metni tarzı bir şey yayımlıyorlar. Ortada büyük ihtimalle ya canlı kuklacılık ya da direkt olarak kuklacılık var.--Yağızhanmesaj 15.43, 22 Mart 2020 (UTC)


Fikir ile Gelecek önceki açıklamalarda da bahsettiğimiz gibi tamamen gönüllü insanların bulunduğu ve kar amacı gütmeyen bir oluşum. Bu yüzden Fikir ile Gelecek'in üzerine atılan her iddiaya gönüllüler cevap vermektedir. Bundan daha doğal başka bir şey olamaz kuklacılık gibi iddialara kabul edilemez. Ortak savunma metni tarzı bir şey kesinlikle yoktur. Fikir ile Gelecek'in ne yaptığını ve nasıl yaptığını herkes bildiği için olması gereken açıklamaları yapmışlardır.Bu imzasız yazı MUBaykara (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Teknik çakışma ve canlı kuklacılığı birlikte gördüğümüz bir dava. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvuru yapabilirsiniz. Sevgiler. e.c. 21.14, 22 Mart 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Daha önceden yaptıkları davranışlar için kullanıcılara kukla politikası hatırlatılmadığı için bir süre izlemede kalmak şimdilik en iyi seçenektir. Davada emeği geçenler için teşekkürler. --Uğurkentmesaj 08.57, 23 Mart 2020 (UTC)

Kaan2019[kaynağı değiştir]

Özellikle biri engellenince digeri ayrı bir kullanici adıyla geliyor ve hep dizi maddelerinde sinsi vandalizm tarzında değişiklikler yapıyor. Durmadan mesaj sayfalarına gelip bizleri de meşgul ediyor. Bu 4 kullanıcının ortak özelliği ısrarla Çukur dizi maddesi, Çukur karakterleri listesi, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizi maddesi, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz karakterleri listesi, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Pusu gibi maddelerde olduklarını görebilirsiniz. Yaptığı değişiklikler de onaylanmayinca da soluğu geri alan devriyelerin sayfalarında alıyorlar. Değişiklikleri geri alınınca sayfayı boşaltma ve engelendikten sonra bir süre sonra gene aynı şekilde gelip sinsi vandalizme devam ediyorlar. Bu kısır döngü ana hesap hangisiyse o bulunup bitirilmeli, "Kaan2019" ile basladi ve digerleriyle devam ediyor, gittikçe cogaliyorlar maalesef Yaptiklari degisiklikler de asagida sizlere sunuyorum:

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılarla ve Taylan KILIC kullanıcısı arasında davranışsal benzerliğin yanı sıra teknik çakışmalar mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurunuz. --Uğurkentmesaj 17.32, 31 Mart 2020 (UTC)


Kamiltolon[kaynağı değiştir]

Kanıt: Katkıları Tryoicileti 16.04, 3 Nisan 2020 (UTC)

 • Symbol delete vote.svg İlgisiz Davranışsal iz ve teknik anlamda belirtilen kullanıcılar arasında bir takım benzerlikler yoktur. Bu tür trol durumlarında denetçi davasına gerek kalmadan herhangi bir hizmetliden gerekli işlemleri talep edebilirsiniz. --Uğurkentmesaj 16.53, 3 Nisan 2020 (UTC)


46.32.238.218[kaynağı değiştir]

Kanıt: Klasik Yurttas Tete ve Konstantinopolisli Konstantinopulos tarzinda devam eden bir anonim kullanici. Hep olen insanlar hakkinda maddeler acma (buna lafim acabili, kendisinin olduguna ornekti sadece) kaynak olmasina ragmen kendi actigi maddeleri SAS'a tasiyor. Bosuna toplulugun vaktini alan hareketler. Engel suresini delip Kuklaciliga giriyor ozetle yaptiklari. Baskalari engel suresinde bu tarz hareketler yaparken kendisi israrla engeli delip Kuklacilik yapmaya devam ediyor. Kurallar herkes icin gecerliyse gerekli aksiyonu almaniz dilegiyle. Can Je suis là 13.20, 14 Nisan 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Teknik olarak da belirtilen kullanıcılar ile çakışmaları mevcuttur. Herhangi bir hizmetliden engellenmesini talep edebilirsiniz. --Uğurkentmesaj 13.38, 14 Nisan 2020 (UTC)

Frat070699[kaynağı değiştir]

Kullanıcı, kendi açtığı sayfalardaki tartışmalara Vikibay adlı hesabından yorum bırakmış- tabi ki kendi lehine. Katkılara bakılması yeterli olacaktır. Buraya bakılırsa kullanıcı zaten alternatif hesapların yasal olduğu durumları çiğnemiş. Ayrıca kullanıcı, potansiyel bir şekilde sinsi vandalizm yapmaktadır; kendi açtığı Kürt beylikleri ile ilgili sayfalarda başka sayfalardan alınan kaynağı değiştirerek kullanmaktadır. --euvonia mesaj 16.33, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılar arasında çakışmalar mevcuttur. Aynı tartışmalarda aynı hesaplarıyla görüş belirttiği de görülmektedir. Kullanıcının kullanıcı sayfasında hesapların alternatif olduğu söylenmiş lakin yaptığı katkılar alternatif hesabın dışına çıkmıştır. Herhangi bir hizmetliye gerekli işlemler için danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 20.21, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Ali Haydar (2)[kaynağı değiştir]

Daha önceki davada vikipedinin engelli olması nedeniyle bir takım teknik yetersizlikler mevcuttu ve bu sebeple sağlıklı bir işleyiş ve sonuçlandırma gerçekleştirilememişti. Kimsenin aklında soru işareti, üzerinde itham kalmasın diyerek davayı yineliyorum. Bu sebeple daha önceki davada da belirttiğim gibi Ali Haydar isimli kullanıcının II. Niveles'in kuklası olduğunu düşünüyorum. Özellikle çalışma alanları ve üslupları birbirine fazlaca benziyor. Niveles'in buradaki "bey" kelimesini sık kullanması bir çoklarımız tarafından biliniyor. Ali Haydar da buradan görüleceği üzere bu ifadeye takılmış durumda. Ali Haydar'ın burada kullandığı "tatminkar bir yanıt alırsam oyumu değiştirmekten çekinmeyeceğim" söylemi de Nivelesin söylemlerinden biri olduğunu bir çoğumuz hatırlar diye tahmin ediyorum. Bunların dışında AWB kullanım tarzları ve SAS ilgileri de fazlaca benzerlik taşıyor. Ek olarak Niveles'in Denetçi isteği sayfasını tıpkı Ali Haydar gibi aktif kullandığını buradaki arşivlerden görebilir, hatırlayabiliriz. Bu sebeple ilgili kullanıcının engelin kalktığı bu süreçte yeniden incelenmesini talep ediyorum.

Ek: Niveles'in engellenme tarihi 12 Ağustos 2017 iken Ali Haydar vikipediye 13 Eylül 2017'de kayıt yaptırmış. Kayıt olur olmaz da deneyimli bir kullanıcı gibi katkılarına başlamış. Engel ve üyelik tarihlerinin bu kadar yakın olması. Yeni üyelerden beklenmeyecek kadar "tecrübeli" katkılar yapması şüphelerimi arttıran bir diğer faktör.--Pragdonmesaj 05.48, 3 Mart 2020 (UTC)

 • 2 sene önce açılmış davaya küçücük bir ekleme yapmadan olduğu gibi kopyalanıp yeniden açmışsınız. Çünkü dayanak noktanız somut iddialarınız değil başka bir şey. II. Niveles de YouTube videosu çekerdi yalanı tutmayınca bir kez de böyle deneyelim denildi herhalde. II. Niveles Sabri Bey, Sabri Bey diye kavga ederken benim dünyaca kabul görmüş bir nezaket kuralı olan bey/hanım hitabım bununla bir tutuluyor. Kendisine bey/hanım hitabıyla seslendiğim için hizmetliye şikayet bile etmişti üstteki kullanıcı gelin gerisini siz hesap edin. Dava baştan sona bayatlamış, geçerliliği olmayan, ikili anlaşmazlık olduğu için misilleme yapmak için oluşturulmuş, iftiralar bütünü. İddialara yanıtım önceki davada neyse odur. Size önerim son yıllarda anlaşmazlık yaşadığım SEO'culara, reklamcılara, kuklacılara, vandallara, benimle anlaşmazlık yaşayan birkaç üyeye ve aynı bakış açısına sahip üyelere mesaj atmanızdır, toplanıp hep birlikte aleyhimde yorum yapıp söyleyemediklerinizi söyleyin, kullanıcı üzerine yorum yapın, nezaket ihlali yapın, toplu bir Ali Haydar'ı taşlama ayini yapın belki sonunda rahatlarsınız ve bu obsesyonunuz sona erer. Ama merak etmeyin bu konuda sizleri şikayet etmeyeceğim, sadece rahat davranmanız için söylüyorum zaten şikayet etsem de pek iplenmiyor.
 • Türkçe Vikipedimizin değişmez kuralı anlaşmazlık yaşadığın kullanıcıya misilleme yap, git maddelerini etiketle, sildirebildiğini sildir, değişiliklerini geri al, kullanıcı haklarını geri almak için bahane kolla, engelleme için bir neden uydur, zan altında bırak. Hadi bakalım size kolay gelsin. --Ali Haydar (mesaj) 09.29, 3 Mart 2020 (UTC)
 • Genel olarak bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. Kukla kullanımı yasak değildir, "kötü amaçlı kukla kullanımı" yasaktır. Bu iki kullanıcı aynı kişiye ait olabilir, ancak kukla politikasını ihlal eden bir durum var mı @Pragdon? @Ali Haydar'ın ben herhangi bir bilinçli vandalizmine denk gelmedim, aksine, oldukça faydalı bir kullanıcı. Belki II. Niveles, yalnızca trollük yapma amacıyla açılan bir hesaptı, belki kendisi değişti ve katkı vermeye başladı, bilemeyiz. II. Niveles'in trol olduğu açıktı, hizmetliler uzun süre boyunca göremedi yalnızca. Bizzat kendim çok mücadele ettim, sosyal medya hesaplarımdan da taciz edildim. Aynı kişi olsalar dahi inan bunun tespiti de zor olacaktır, tacizlerden biliyorum. Ali Haydar, üslubunu bozmazsan daha iyi olur bu arada, ufak bir not.--NanahuatlEfendim? 20.55, 3 Mart 2020 (UTC)
Türkçe vikipediye en çok zararı verenlerden birinin kuklası olmak yasak değilse engellenmez zaten. Bu kadar büyütecek bir durum yok. Hele ki "kötü amaçlı kukla kullanımı" yok diyorsan. Kendisi ilk davada çok içerlemişti. Şu an da öyle. Durum netlik kazansın ki özür dilemem gerekiyorsa özrümü dileyeyim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 07.42, 4 Mart 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılara dair davranışsal iz süreci işlettik. İki kullanıcının da aynı kişi olduğu, Ali Haydar kullanıcısının katkı süreçlerine de destek vererek Niveles tarafından oluşturulan negatif algıyı sildiği, sonrasında ise benzer bir tavra büründüğü görülmektedir. Denetçi olarak; kendisinin engel süreci bittikten sonra:

katkılarına negatif olmayacak şekilde devam edeceğine dair teminat vermesi, teminatını bozması dahilinde de yaptırım uygulanmasını öneriyorum.

Engel sonrası bu durumu tekrar görüşmek üzere davayı kapatıyorum. Sevgiler. e.c. 19.41, 5 Nisan 2020 (UTC)


Mekjoy[kaynağı değiştir]

Kanıt: İkisinin de SEO sayfasına benzer reklam amaçlı değişiklik yapmaları dikkatimi çekti. Yaratmayıcı evet? 08.55, 26 Nisan 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış İki kullanıcı arasında teknik ize gerek kalmadan da kuklacılık olduğunu söyleyebilirim. Belirtilen ikinci hesabın ilk hesapla yapılan reklam amaçlı değişikliği sayfaya tekrardan eklemek için yedek hesap olarak açıldığı bellidir. Bu davranışın bir tür atlatma olduğunu söyleyebilirim keza reklam yapmak da Vikipedi kurallarınca uygun görülmemektedir. Alınacak gerekli önlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. Belirtmek gerekirse bu tür durumlarda denetçi davasına gerek kalmadan da talepte bulunabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 17.56, 26 Nisan 2020 (UTC)


Gzaikorkutbey[kaynağı değiştir]

Kanıt: Aynı sayfaya benzer değişiklik özetleri ve benzer yazım hatalarıyla katkı yapmaları dikkatimi çekti. Yaratmayıcı evet? 18.08, 28 Nisan 2020 (UTC)

 • Sembol olanak.png Olanaklı Vikipedi'ye ilgili gün giriş çıkış saatleri çok yakın olmasına rağmen teknik özellik olarak çakışma bulunmamıştır. Biten bir dizi için farklı insanların aynı dilim zamanında aynı amaç için katkı yapmaları çok düşük bir ihtimaldir. Diğer hesabın ise Dincege kullanıcı ile çakışması yaşanmıştır. Gözlemlemekte fayda vardır. --Uğurkentmesaj 14.44, 1 Mayıs 2020 (UTC)


Tolgayus34[kaynağı değiştir]

Kanıt: Pasif kukla fakat şimdiden aynı kişinin 4 hesap açması kişinin vikipedi kurallarını bilmeden account trolling yaptığını ve potansiyel kukla master olabileceğini gösterir. Hesaplara geçici ban uygulanabilir? K a h v e 6buyrun? 07.06, 19 Nisan 2020 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru aynı kişi tarafından açıldığı için bariz kukla olmaz mı? Ya da denetçi isteği için kesinlikle meatpuppet mı olması lazım? Şu hesapların hepsi aynı yerden çıkma ve nasıl bir prosedür gerektiğine dair fikirlere ihtiyacım var. Random sayılardan dolayı username block mu yapılmalı sadece yoksa bu hesapları açan IP ban mı gerekir? K a h v e 6buyrun? 07.11, 19 Nisan 2020 (UTC)

 • Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. Hesap oluşturma günlüğünden de görüleceği üzere diğer hesaplar aynı kişi tarafından açılmıştır. Kullanıcıların da şu an halihazırda bir katkısı bulunmamaktadır. Şu anda kukla politikasının ihlalini gerektirecek bir durum görmüyorum. Ayrıca kullanıcı adları da sıkıntı yapmamaktadır. Bu yüzden şimdilik belirtilen hesaplara herhangi bir engel gerektirecek durum bulunmamaktadır. --Uğurkentmesaj 11.36, 1 Haziran 2020 (UTC)

Frat070699 (2)[kaynağı değiştir]

Tek katkısı engellenen Frat070699 kullanıcısının oluşturduğu sayfada yorum bırakması. euvonia mesaj 12.38, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen ip ve AtenaAryen kullanıcısının çakışmaları mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 14.12, 22 Mayıs 2020 (UTC)


Sifrelimatematik[kaynağı değiştir]

Kanıt: Şüphelendim çünkü;

 • Sifrelimatematik engellendikten sonra ortaya çıkıyor
 • Aynı sayfada değişiklik yapmaya başlıyor (Aynı zamanda Sifrelimatematik’in oluşturduğu bir sayfa)
 • [1] burada yazdığı şey.
 • Yaratmayıcı evet? 10.21, 30 Mayıs 2020 (UTC)
 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Denetlemeye gerek kalmadan da kuklacılık olduğunu söyleyebilirim. Teknik çakışma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kullanıcı adını taşıyan bir internet sitesi de bulunmaktadır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 16.01, 30 Mayıs 2020 (UTC)

Dollfaces[kaynağı değiştir]

Daha evvel Kukla hareketlerde bulunan kullanıcı adı Aleyna Akçay bu sabah Dollfaces adlı bir kullanıcıyla beraber ortak şekilde oluşturduğu Murat Ekşioğlu maddesinin tartışma sayfasında kukla hareketlerine devam etti. Daha önce de hizmetliler tarafından bir sürü uyarı ve engellemeler aldı fakat hareketlenirde herhangi bir değişiklik görülmüyor. Kukla hesaplarla manipülasyon da çabası. Dollfaces hesabıyla alakasız maddelerde yaptığı hareketler ve hizmetlilerin sayfalarını silmek gibi şüphe uyandıran hareketler ile birlikte bu sabah tartışma sayfasındaki kukla grubu incelenmelidir. Tartışma sayfası silindiği için ben göremiyorum. Sabah bu kullanıcıları tespit edip not etmiştim. Dollfaces ve özellikle eklediğim Aleyna Akçay incelenirse bir sürü kukla hesap daha çıkacaktır. Aktaracaklarım bu kadar. Kolay gelsin ve iyi denetlemeler.--Can Je suis là 16.52, 30 Mayıs 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların tartışmalarda aynı amaç için hesap açtığı görülebilir. Bunun sonucunda yukarıda belirtilen kullanıcılar arasında yaptığım denetleme sonrasında Erdinckahra kullanıcısı ile de teknik çakışmaları mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 17.05, 30 Mayıs 2020 (UTC)Kastamonu Vehicle[kaynağı değiştir]

Kanıt: [2][3] [evolutionoftheuniverse] @trwiki 01.38, 31 Mayıs 2020 (UTC)

 • Kullanıcının daha önce açtığı bazı sayfalar silinmiş olup daha sonra farklı kullanıcılar tarafından da defalarca açılınca tekrar silinmiştir. Yukarıdaki iki kullanıcının aynı kişiler vb. olduğunu söyleyebilirim. Diğer hesaplar da büyük ihtimalle benzer kişiler tarafından açılmıştır. Tekrardan benzer girişimleri görülürse gereken işlemlerin tahsis edilmesi fikrindeyim. --Uğurkentmesaj 11.29, 1 Haziran 2020 (UTC)

Ureticy[kaynağı değiştir]

Kullanıcılar sadece Selçuk Bayraktar ve ilgili maddelere telif hakkı ihlali yaratan görsel ve bilgiler eklemekte. Üye oldukları andan itibaren bu ilgili sayfalar dışında hiç katkıları yok. Pragdonmesaj 16.46, 2 Haziran 2020 (UTC)


Selçuk Bayraktar ile ilgili ne eklesek sebepsiz yere kaldırıyorsunuz. Kaynak gösteriyoruz yine kaldırıyorsunuz. (...) Ureticymesaj 00:05.46, 3 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Verilen kanıtlar üzerine yapmış olduğum denetleme sonucu Ureticy, Oeozkan1, Serkancakmak1986, Korogli, Baybarann, Samoayenigine kullanıcıları arasında ip ve teknik çakışmalar mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliyle iletişime geçebilirsiniz. --Uğurkentmesaj 00.27, 3 Haziran 2020 (UTC)

Feritbaspinar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı daha henüz 6 değişikliği varken AWB kullanıcıları listesine adını eklemiş. Nereden buldu AWB'yi de ekledi oraya ismini? Birinin kuklası olmasını kuvvetle muhtemel buluyorum. evrifaessamesaj 17.29, 4 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Yeni bir kullanıcının AWB onay listesine kendi adını eklemesi tuhaf olmasına rağmen teknik bir çakışma bulunmamaktadır. --Uğurkentmesaj 20.09, 4 Haziran 2020 (UTC)


ProfessionalKingdom[kaynağı değiştir]

Kanıt: Daha önce kuklacı olduğundan şüphelenilen kullanıcının 3 kez oluşturduğu ve her defasında M6 nedeniyle hızlı silinen "Gebze FM" maddesinin (Günlük) yeniden oluşturulması. Dr. Coalmesaj 11.09, 7 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılar arasında çakışma bulunmaktadır. --Uğurkentmesaj 11.19, 7 Haziran 2020 (UTC)

Mertkayayilmaz[kaynağı değiştir]

Kanıt: Mertkayayilmaz ve kuklası ProfessionalKingdom gibi radyo maddeleri oluşturma ve bu maddelerde değişiklik. Ayrıca daha önce defalarca kez silinmiş maddeyi yeniden oluşturma. Dr. Coalmesaj 23.21, 14 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yaptığım teknik denetleme sonucu bir çakışma olduğunu söyleyemem. Bunu atlatmak zor da değil tabi ki. Katkılarına bakınca ilgi alanı olarak benzer maddelerde değişiklik yaptığı ve silinen katkılarında aynı maddenin aynı biçimde açıldığı görülebilir. Bu noktada davranış bakımından kuklacılık olduğunu söyleyebilirim. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --Uncitoyenmesaj 08.12, 15 Haziran 2020 (UTC)

Benimadimahmet[kaynağı değiştir]

Kanıt: Oluşturmuş olduğu Ali Mahmoud Al Suleyman maddesinde kullanılan atıf ve kaynak gösterme biçimi (bir cümle sonunda 10-20 atıf gibi), kullanılan kaynaklar ile katkı sunulan içerik konuları, yakın geçmişten gösterdiğim diğer kullanıcılar ile oldukça benzer. Dr. Coalmesaj 08.20, 9 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların diğer hesapların kuklası olduğu tespit edilmiştir. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 08.43, 9 Haziran 2020 (UTC)

Nehir Özer[kaynağı değiştir]

Katkılarından ve hesap oluşturma tarihlerinden yola çıkarak hepsinin aynı kişi olduğunu düşünüyorum. euvonia mesaj 13.54, 15 Haziran 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Canlı kuklacılık söz konusu olabilir, aynı kişi olmasa dahi. chansey mesaj? 14.04, 15 Haziran 2020 (UTC)
 • korecanlar toplanıp vandalizm yapıyor lol--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.08, 15 Haziran 2020 (UTC)
 • Sembol olanak.png Olanaklı Yaptığım denetleme sonucu tek elde ettiğim veri Bblinkk hesabının Bblinkkkkk ile çakışması olduğudur. Diğer hesapların hiçbirinin birbiri ile ip ve teknik çakışması bulunmamaktadır. Lakin hepsinin aynı yarım saat içinde aynı sayfaya gelmiş olmaları sonucu çıkmaktadır. Aynı kişi olduklarından çok canlı kuklacılık olduğunu söyleyebilirim. --Uncitoyenmesaj 14.40, 15 Haziran 2020 (UTC)

Omerbaskull[kaynağı değiştir]

Kendisi Omerbaskull hesabının sahte olduğunu iddia ediyor, bence yan hesabından bilerek trollük yapıyor olabilir. euvonia mesaj 11.57, 19 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış İki kullanıcının katkılarını incelediğim kadarıyla katkılarında ortak bir yön olduğunu söyleyebilirim. Yaptığım denetleme sonucu da iki hesabın kullandığı IP'ler aynı İSS'ye sahip hatta bazı teknik veriler uyuşmaktadır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uncitoyenmesaj 13.18, 19 Haziran 2020 (UTC)
Değişiklik yapmakta zorlanan çok yeni bir kullanıcıyı bilmediği açık olan kuklacılık politikasından dolayı engellemeyi çok sağlıklı bulmuyorum. O yüzden bu kararı gören bir hizmetli varsa diye şerh düşmek istedim. Böyle durumlarda hesapların engeli eşlenebilir, ki ana hesabın engeli bitmiş zaten.
Vito Genovese 13.24, 19 Haziran 2020 (UTC)

Bobodexp[kaynağı değiştir]

Bu iki kullanıcı ve ismini hatırlayamadığım birkaç kullanıcı daha gelip isimleriyle aşırı benzer birer maddeyi çeviri aracıyla açıp ortadan kayboluyorlar. Kullanıcıların tek değişikliği de madde açmak. Örneğin Bobodexp kullanıcısı Bobo bebeği deneyi maddesini, Flashbellek214 kullanıcısı da Flaş Bellek maddesini açıp ortadan kayboluyor. Sırf bir madde açmak (ki bu maddelerin ismiyle hesapların ismi de çok benzer oluyor) için hesap açan ve ortadan kaybolan bu kullanıcıların arasında bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Bu gibi kullanıcılardan daha olabilir ama hepsinin ismini hatırlamıyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.43, 20 Haziran 2020 (UTC)

Aynı kişi olsalar bile bu yaptıkları (sizin dediğini gibi sadece madde açmak) VP:KUKLA politikasını ihlal etmiyor gibi gözüküyor. --ToprakM  13.52, 20 Haziran 2020 (UTC)
@ToprakM ben arkasında daha önceden engellediğimiz başka bir kullanıcı olduğundan şüpheleniyorum. Şüphelerimde ne kadar doğruyum bilmiyorum ama bu gibi kullanıcılar gelip upuzun birer madde açıp kayboluyorlar, eminim ki hiçbir devriye maddeyi baştan sona okuyarak doğruluğunu kontrol etmiyor, edemiyor. Bu maddelerde kasıtlı olarak yanlış bilgiler giriliyorsa mesela? Çünkü hiçbir yeni kullanıcının gelip "Beta özellikler" kapsamında olan çeviri aracını açarak upuzun bir madde açabileceğini düşünmüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.55, 20 Haziran 2020 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Belirtilen iki kullanıcının psikoloji ile ilgili madde açtıkları görülebilir. Hatta son zamanlarda görüleceği üzere psikoloji üzerine İngilizce Vikipedi'den çeviri ile oluşturulmuş maddeler bulunmakta. Büyük ihtimalle bu kullanıcılar da bir ödev kapsamında bu maddeyi açmaktadır. Belirtilen başvuru sebebinde de direkt kukla politikasını ihlal eden sebepler olduğunu da görmüyorum. Bu yüzden dava reddedilmiştir. --Uncitoyenmesaj 17.54, 20 Haziran 2020 (UTC)

Refikisenc[kaynağı değiştir]

Aynı kullanıcı olduklarını düşünüyorum, sürekli Müzik sanatçısı bilgi kutusuna kendilerini ekliyorlar. euvonia mesaj 21.03, 20 Haziran 2020 (UTC)

 • Aynı kişi olduklarını söyleyebilirim ama kukla politikasına göre şimdilik bir müdahalede bulunmak gerekmiyor. İleride ciddi bir şekilde kukla politikasını ihlal ederlerse gereken işlemler uygulanır. --Uncitoyenmesaj 08.08, 21 Haziran 2020 (UTC)

Kot Pantolon[kaynağı değiştir]

Kullanıcı kayıt olur olmaz direk kendisine deneyimli kullanıcı gibi kullanıcı sayfası açıyor. Engel delme amaçlı bir hesap olabilir. euvonia mesaj 16.36, 21 Haziran 2020 (UTC)

Olmaya da bilir Vikipedi:Temiz başlangıç --ToprakM  16.38, 21 Haziran 2020 (UTC)
Bunu öğrenmek için denetçi isteği açılıyor zaten Toprak.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.39, 21 Haziran 2020 (UTC)
 • Kukla politikasını ihlal edeceğine dair kimin kuklası vs. gibi geçerli şüphe oluşturacak deliller olmadığı için ne yazık ki denetlemenin yapılacağını söyleyemem. Bu yüzden Crystal 128 babelfish.png denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. --Uncitoyenmesaj 18.56, 21 Haziran 2020 (UTC)

Ülkücü İşçiler Derneği[kaynağı değiştir]

Kanıt: Ülkücü İşçiler Derneği kullanıcısın engellenmesinden sonra bu IP o kullancının kullanıcı sayfasını açtı ve Ülkücü İşçiler Derneği ile ilgili şeylerle doldurdu.Aynı sayfa daha önceden de silinmişti ve açan kişi de Ülkücü İşçiler Derneği idi.

Bu yüzden kukla olabileceğinden şüphelendim. Yaratmayıcı evet? 17.00, 8 Haziran 2020 (UTC)

 • Kuklacılık değil de VP işleyişini bilmeyen kullanıcıların ısrarlı yeni hesap açmaları ve IP olarak da bu maddelerde çalışmaya devam etmelerine benziyor. Bana kalırsa böyle durumlar için denetçi isteği açmak bir anlam taşımıyor, kuklacılık daha çok tartışmalar, SAS ve adaylık süreçlerindeki zararlı tutumlar ekseninde görülebilir. Kaldı ki modemi açıp kapayınca bile IP'niz değişebiliyor, zaten kullanıcı uygunsuz kullanıcı adından engellenmiş.--Kingbjelica (mesaj) 17.52, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Şu an için denetlemeyi gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum. Herhangi bir ısrar yapılmadıkça işlem yapılması şimdilik mümkün değildir. --Uğurkentmesaj 21.04, 8 Haziran 2020 (UTC)
  • Sevgili @Uğurkent zaten gerekeni söylemiş fakat bununla beraber sadece "kullanıcı adı" nedeniyle engellenen bir hesabın başka bir hesap veya IP kullanması, engel nedeni gözetildiğinde, kuklacılık olarak değerlendirilemez diye düşünüyorum. Dr. Coalmesaj 05.26, 9 Haziran 2020 (UTC)

Mgunder[kaynağı değiştir]

Vikipedi dışında açık bir şekilde birden fazla hesabı olduğunu belirtti. İlgili politikaya göre Vikipedi dışındaki olaylar da Vikipedi'yi bağlıyor. Özellikle Ozan Karakuş sayfası özelinde sosyal medya hesaplarımdan bana ulaştı. Denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Detaylar için Vikipedi Telegram grubuna bakabilirsiniz. -Talhaaisk ? 12.34, 25 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Kukla politikası kapsamında kuklacılık yaptığına dair herhangi bir denetleme gerektirecek kanıt görememekteyim. Belirtmek gerekirse birden fazla hesap kullanmak yasak değildir bunun suistimal edilmesi yasaktır. Bu yüzden denetlemenin yapılması için sağlam bir veri yoktur. --Uncitoyenmesaj 04.57, 27 Haziran 2020 (UTC)


Profdrlebahm[kaynağı değiştir]

Kanıt: Haydar Baş maddesindeki ısrarlı değişiklikler ve kukla olduğu değerlendirilen hesapların oluşturulma zamanları. Dr. Coalmesaj 19.55, 28 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış İlgili kullanıcılar arasında yaptığım çapraz denetlemeye rağmen değişiklik yaptığı saatler dışında net bir sonuç çıkmamıştır. İlgili maddenin değişiklik özetinden görüleceği üzere reddedilen aynı bilgilerin eklendiği ve benzeri değişiklik özetinin kullanıldığı görülebilir. Bu noktada kuklacılık yaptıklarını söyleyebilirim. İzlenilecek adımlar için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --Uncitoyenmesaj 18.22, 29 Haziran 2020 (UTC)

Kastamonu Vehicle[kaynağı değiştir]

Kanıt: Gençliğim Eyvah maddesinin gecmisinden gorulecegi uzere. Degisik atraksiyonlar deneyerek maddeyi sahiplenme. Ana hesap olan "Kastamonu Vehicle" 24 saat engellendikten sonra baska hesaplar ve IP'ler ile engeli delme ve maddede kuklalarla asiri vandalizm kullanimi. (Daha fazlasini ekleyebilirdim fakat Gencligim Eyvah maddesinin gecmisinden zaten digerleri de goruluyor ve arada kaynayanlar olabilir)--Can Je suis là 09.44, 29 Haziran 2020 (UTC)

Yorum: Davranışsal izin çok bariz olduğunu düşünüyorum. Fark ettiklerime VP:KUKLA bilgilendirmesi yollamıştım. İlk isteğin bağlantısını da buraya iliştireyim. Dr. Coalmesaj 11.25, 29 Haziran 2020 (UTC)