Vikipedi, özgür ansiklopedi

Evrifaessa

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
toplu mesajlar, duyurular falan..


Selam[kaynağı değiştir]

Arşivleyici, bu mesaj dizisini 18.24, 20 Kasım 2020 (UTC) tarihine kadar arşivlemeyecektir.

İyi akşamlar Evrifaessa. Gördüğüm kadarıyla mahalle maddeleriyle meşgulsün. Maddelerin başlarında nüfus verilerini yazdığını gördüm. Zaten bu bilgi şablonda yazıyor. Bilgileri mükerrer olarak maddeye eklemek doğru mu? Sevgiler--GüneşÖzgün 16.28, 11 Ağustos 2020 (UTC)

Bilemiyorum. Şu an o maddeleri deneme amacıyla botla tam otomatik şekilde açıyorum. Botun daha iyi madde açabilmesi için gelecek her öneriye açığım.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.29, 11 Ağustos 2020 (UTC)
GüneşÖzgün haklı. Köy maddelerinin girişinde de tek cünle yetiyor ve 2019 nüfus bilgisini zaten yerleşim yeri şablonunda veriyoruz. Dün akşam fark edemedim :)--Śαвяí¢αи76ileti 05.43, 12 Ağustos 2020 (UTC)
O bilgiyi "Nüfus" alt başlığına alabilirim, @Sabri76. Sonuç olarak böyle oluyor.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 05.45, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Fatih, Mezitli sayfasında son halini düzenledim. O cümleye hiç gerek yok. Bu hali oldukça iyi. Proje kapsamında düzenlerken koordinatını, tarihçe ve coğrafya kısımlarını ekleriz zaten. Ancak Mersin'in alan kodu ve posta kodu kısımları boş. Sonradan eklenecek sanırım. Test sayfasına da baktım. Coğrafi bölgeler özel isim olarak yazılır diye de hatırlatayım :)--Śαвяí¢αи76ileti 06.27, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Bölge isimleri düzeltildi, gerekirse ileride botla geriye dönük düzeltmeler de yaparım, ama bundan sonra açılacak maddelerde uygun biçimde yazılacak. Ayrıca şablondan bahsettiğiniz cümleyi kaldırdım, yine bundan sonra açılacak maddelerde o cümle de olmayacak. Şu an eksik mahalle maddeleri listesinin sadece büyükşehirleri içeren versiyonunu oluşturuyorum. Ondan sonra da maddelere başka ne gibi veriler dahil edebilirim diye bakacağım.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.31, 12 Ağustos 2020 (UTC)
@Sabri76, Son hâli şu an böyle. Nüfusun son 5 yılı göstermesine takılmayın, diğer yılların verilerini de indirip düzeltince tüm geçmiş yılları gösterebilir olacak bot. Şu an o raptiye haritası falan hazır, dış bağlantılara Türkiye portalini de ekledim. :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.46, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Ellerinize sağlık. Yalnız 3. kolon halen var ve Akdeniz Bölgesi'ne link verilmemiş :) "wikitable" width=200 kısmı 220 olmalı ki tek satır oldun. Diğer sayfada, o tüm mahalleleri gösteren listede parantez içinde illeri göstermeniz iyi olmuş. İçeriğinde fazla bilgi olmayan Kızılcahamam'dan iki tane açılmış madde buldum. Mesela bu iki maddenin de direkt üzerine yazılabilir. Aslında bu büyükşehirlerin açılmış mahalle maddelerini de dahil etsek ve başlamadan önce içeriği zengin olanları o listeden kontrol edip çıkarsak ve içeriği zengin az sayıdaki mahalle maddesi hariç açılmış, açılmayan tüm mahalleleri düzenlese olur mu? (mahalle maddelerinin %90'ı fakir içeriklere sahip) Yani madde yoksa açacak varsa da üzerine ekleyecek şekilde yapabilir miyiz? 2. olarak, Kimi mahallelerin nüfus verisi 2007'ye dayanırken Ordu gibi 2012'de büyükşehir olanlar illerin mahalleleri eskiden köy olduğundan tüik'te mahalle olarak 2013'ten başlıyor. Bu tip illerin mahallelerinin 2007'ye kadar olan nüfus verileri tüik'te köy kısmında görünüyor. Bu konu bir sıkıntı yaratır mı acaba verileri çekerken?--Śαвяí¢αи76ileti 06.58, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Son hâli. Nüfus tablosundaki üçüncü kolon kaldırıldı ve coğrafi bölgeye iç bağlantı verildi.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.02, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Daha güncel hâli. width'i 250 yaptım, 220 yapsam da aynı oluyordu.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.04, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Rakamın yanında ref şablonu olmuyor mu peki? İlerleyen yıllarda 2000 ya da 1990 nüfusunu eklerken ki belki onu da botla yapabilirsiniz çünkü tüik sayfaları liste şeklinde var. 230<ref name="X"/ gibi Fatih, Mezitli'deki gibi olmuyor mu?--Śαвяí¢αи76ileti 07.08, 12 Ağustos 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı, örnek.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.12, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Şablondaki | harita açıklaması = kısmını harita açıklama yapmazsak o yazı görünmüyor. Onu da düzeltir misiniz? Ayrıca "bağlı bir mahalledir." derken mahalleye bağlantı verir misiniz?--Śαвяí¢αи76ileti 07.14, 12 Ağustos 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı, örnek. :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.16, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Süper. Bilgi kutusundaki parametreler halen köy maddelerine göre karışık duruyor. Fatih, Mezitli'deki bilgi kutusundaki parametre sıralamasını yapabilir misiniz? Tabii rakım, yüzölçümü parametrelerini de boş olsa ekleyerekten :)--Śαвяí¢αи76ileti 07.19, 12 Ağustos 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı, Özel:Fark/23014752--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.23, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Mükemmel. Bu şekliyle uygun. Köy çeşmesinde başlık açarak Vikipediye ilan edilebilir ve kullanıcıların görüşlerine sunulabilir, el elden üstündür ancak büyük bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Var olan mahalle maddelerinden içeriğinde sadece eski nüfus bilgileri ya da kaynaksız birkaç cümle olan Çeştepe, Kızılcahamam gibi maddeler var. Bu madde gerçi olmayan mahalle maddeleri listesinde araya karışmış ama bu konuda bir şey demediniz. Tüm mahalle maddeleri arasından üzerine otomatik yazılmaması gereken maddeleri tek tek ayıklayabilirim tabii yanlarında illeri yazdığı sürece :) Ayrıca, Kullanıcı:Evrifaessa/Olmayan mahalle maddeleri sayfasını silmemi ister misiniz? zira asıl işe yarayacak olan Kullanıcı:Evrifaessa/Olmayan mahalle maddeleri (büyükşehirler) sayfası.--Śαвяí¢αи76ileti 07.31, 12 Ağustos 2020 (UTC)
@Sabri76, o madde araya karışmadı. liste tutulduğunda kırmızıydı aslında. oluşturan kullanıcı Çeçtepe, Kızılcahamam şeklinde yanlış isimde oluşturmuş, ben de Özel:Fark/23014517 bağlantısından görülebileceği üzere sonrasında doğru ismine taşıdım. Taşımasaydım yine kırmızıydı aslında o sayfa :) Bu arada evet, silebilirsiniz ilk oluşturduğum listeyi.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.34, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Mevcut mahalle maddelerinin de üzerine yazma teklifimden den vazgeçtim çünkü bunun gibi içerisinde görüntü olan az sayıda mahalle de var. Onları ayıklamak zor olabilir. Ayrıca mahalle listesinde Küçrbl, Ekinözü ve Yeniköy (Yerkesik, Menteşe gibi içerikler gördüm rastgele bakınca. Menteşe mahalleleri şablonunda iki tane Yeniköy mahallesi var. Bunları da kontrol edeceksiniz değil mi başlamadan önce?--Śαвяí¢αи76ileti 07.42, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Şimdi baktım, o Küçrbl yazan aslında "Kürtül" olmalı. Verileri düzeltiyorum, nihai listeyi oluştururken o Kürtül olarak gözükecek. Son kontrolleri yaparken diğer bahsettiklerinize de bakarız.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.53, 12 Ağustos 2020 (UTC)
@Sabri76, 2007'ye kadar olan tüm nüfus verilerini ekledim. Bu arada "Ordu gibi 2012'de büyükşehir olanlar illerin mahalleleri eskiden köy olduğundan tüik'te mahalle olarak 2013'ten başlıyor. Bu tip illerin mahallelerinin 2007'ye kadar olan nüfus verileri tüik'te köy kısmında görünüyor" demişsiniz, denemek için Ordu'dan rastgele bir mahalleyi denedim, sonuç böyle oldu.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 09.07, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Çok sevindim. O zaman tüm mahalle maddeleri 2007-2019 nüfus verilerini içerecek. Şunun gibi her ilin 2000-1965 arası nüfuslarının sayfasını tüik'ten çıkarabiliyoruz. Peki ilerisi için mahalle maddelerine bu sayfalardan bilgi çekilip eklenebilir mi?--Śαвяí¢αи76ileti 09.13, 12 Ağustos 2020 (UTC)
İleride bu veriyi bir JSON'a ya da Excel tablosuna çekebilirsem geriye dönük güncellemeler yapabiliriz. Şu an bot hazır, arkadan gelen düzeltmeler için hâlihazırda bot yetkisi olan Kullanıcı:Evrifaessa Bot hesabımı kullanacağım. Tek eksiğimiz şu anda açılacak maddelerin düzgün bir listesi. Sanırım şu anki listede biraz ayıklama yapmak gerekiyor. O listeyi ben en iyisi baştan oluşturayım, oluşturma süreci tüm veritabanını baştan taradığı için 2-2,5 saat arası sürecek, sonrasında listeyi buradaki sayfayla eşitleyeceğim ve son düzeltmeleri beraber yapacağız. Sonuçtan oldukça umutluyum :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 09.19, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Mükemmel. Liste de hazır olduğunda viki topluluğuna konuyu açalım, uygun görüldükten sonra bot başvurusu da yaparsınız ve süreç başlar. Yalnız çok önemli olmasa da ufak bir pürüz kalıyor. Bu mahalle maddelerinin bazıları Vietnamca başta olmak üzere başka viki projelerinde de mevcut (çoğunlukla 2012'de büyükşehir olan ve eski köyleri olan illerde). Ben Mezitli ve Menderes ilçelerindeki mahalleler için Vietnamca'ya bakıp maddeleri bağladım ancak Tire'yi görünce bir iki tane daha bağlayıp durdum. Bu konuda wikidata'da çalışan botlar var mı? Yoksa biz buradan mı bağlamaları yapmalıyız?--Śαвяí¢αи76ileti 09.27, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Benim Vikiveri'de çalışan bir botum yok, orayla alakalı hiç bot yazmadım. Ama gelip ara ara otomatik olarak maddeleri öğelere bağlayan botlar görmüştüm. Gelip bağlayıp gidiyorlar ara ara, eğer bağlanabilecek bir öğe bulamazsa da oluşturuyor bu tip botlar. Belki oradaki botlardan birinin sahibine yazıp direkt olarak Vietnamca'yı kontrol ederek bağlamasını isteyebiliriz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 09.30, 12 Ağustos 2020 (UTC)

@Sabri76, son aşamaya geçebiliriz. Liste bu sayfada, nasıl çalıştığını anlatayım :
 • Bot listedeki her satırı ayrı ayrı ele alıp [[ ve ]] arasındaki madde başlığını alıyor.
 • Sonra bu başlığı yandaki kimlik numarasıyla eşleştirerek maddeyi açıyor. Bu kimlik numarası TÜİK'ten alınan veride bulunuyor, her senenin veritabanında bu kimlik numarası aynı olduğu için de bot geçmiş yılların nüfuslarını kimlik numarasıyla eşleştirerek buluyor
 • Burada görülebileceği üzere eksik nüfus verileri önce "None" şeklinde gözüküyor, daha sonra ben diğer botumla gelip arkadan o None yazan kısımları burada görülebileceği üzere siliyorum.
 • Listede oluşturulacak maddelerin ismini değiştirmek mümkün. Mesela yukarıda verilen Yeniköy (Yerkesik, Menteşe gibi örnekler direkt olarak liste üzerinden değiştirilebiliyor. Tek mesele sağdaki o kimlik numarasını değiştirmemek, çünkü bot mahalleyi oradan tanıyor.
 • Listedeki mavi bağlantılar liste oluşturulma tarihinden sonra oluşturulan madde/yönlendirmeler. Ben deneme için bir tane madde oluşturdum mesela, başkaları listedeki kırmızıları doğru sayfalara yönlendirmiş olabilir falan, bot maddeyi oluşturmadan önce sayfanın var olup olmadığına bakacak zaten, o yüzden listede durmalarında da bir sakınca yok. Bot onları görmezden gelecek.
 • Genel olarak son durum böyle, liste dışında her şey hazır gibi. Listeyi de istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, hatta düzenlemek zorundayız, çünkü yukarıda verdiğim örnekler gibi absürt madde isimleri de var listede. Liste tamamlanınca başlarız resmî başvuru sürecini işletmeye. Sevgiler :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.18, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Ellerinize sağlık. Listeyi düzenleme ile bitmiyor, ilçelerin mahalle şablonlarını da düzenlemek gerekebilir çünkü Dayılar, Aladağ sayfası varken Dailer, Aladağ sayfası açılmış. Aynı yer olmalı ancak İçişleri Bakanlığı kayıtlarında "Dayılar" olarak geçiyor. Yani çifte maddeler ortaya çıkabilir. Köylerle ilgilenmeye ancak fırsat bulabildiğimden 30 büyükşehrin şablon ve açılacak maddelerin liste kontrolünü yapamayacağım. Ancak Köy maddeleriyle ilgilenmeyen kullanıcılardan yani dışarıdan destekle iller bölüşülerek kontrol edilip başlangıca hazır hale getirilebilir.--Śαвяí¢αи76ileti 14.35, 12 Ağustos 2020 (UTC)
TÜİK'ten köy nüfuslarını arattım. 2007-2012 köy nüfuslarında Dayılar köyü 2008'de Dailer olarak geçiyor. Bilgileri Dayılar'a taşıyıp silip yönlendirdim. Çatalca mahalle şablonunu güncelleyip onunla birlikte listeyi de güncellerken aklıma takıldı. Emek, Şereflikoçhisar, Karaoğlanlı, Salihli ve Yazlık, Çatalca gibi maddeleri de listeye eklesek ve var olan madde olmasına karşın bot üzerine yazabilir mi? (Tabii listede var olup üzerine yazılmayacakları da ayıklayarak) Çünkü bu maddelerin böyle zayıf içeriklerle kalması ve buna dahil olmaması cidden yazık olur. Ayıklama konusunda il seçerek destek olurum ben de.--Śαвяí¢αи76ileti 07.39, 13 Ağustos 2020 (UTC)
 • @BSRF Tire ilçesinin deneme amaçlı açılan tüm mahallelerini bağlamış. Konu burada konuşulduğu için buradan teşekkürlerimi sunayım kendisine :)--Śαвяí¢αи76ileti 07.01, 21 Ağustos 2020 (UTC)

Siyaset VikiProjesi Ekim Ayı İBP Daveti[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Siyaset Vikiprojesi olarak Ekim ayının İş Birliği Projesini belirledik. Hedefimiz 20 tane sayfası olmayan TBMM 27. dönem milletvekillerinin sayfalarını oluşturmak. 2 tanesi oluşturuldu bile! Sizin de katılımlarınızı bekleriz.

Bu Ayın İş birliği Projesi[kaynağı değiştir]

~ Siyaset iş birliği ~

Society.svg
Bu ayki iş birliğine katılın!

Ekim 2020'nin iş birliği, maddesi henüz oluşturulmamış Türkiye'nin 27. dönem milletvekillerinin maddelerinin oluşturulmasıdır.
Puanlamaya alınabilmesi için aşağıdaki beş koşulun yerine getirilmesi gerekiyor.

 1. Tamamlanan her maddenin tartışma sayfasına, (sınıf ve önemi belirtilerek) siyaset proje şablonu eklenmelidir. Edebiyat, spor, bilim vb başka bir proje ile de ilgiliyse onların da eklenmesi önerilir.
  Hatırlatma: Siyaset projesi küresel çaptadır. Dolayısıyla, Türkiye'de bakanlık yapmayan milletvekilleri "az" önemde varsayılıyor.
  {{VikiProje | Proje = Siyaset | Sınıf = |Önem = }}
 2. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında en üste Şablon:Tartışma şablonu eklenecektir.
 3. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında (hayatta iseler) Şablon:YİB şablonu eklenecektir.
 4. Oluşturulan her maddeye Şablon:Makam sahibi bilgi kutusu eklenecektir.
 5. Ekim ayı içinde oluşturan maddeye yapılan katkılar, oluşturan kullanıcıya ait ise puanlanacaktır.
  Diğer katkılara yalnızca teşekkür edilecektir.

Puanlama:

 • Her bir Taslak sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 8 puan,
 • Her bir Başlangıç sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 17 puan,
 • Her bir C sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 35 puan,
 • Eklenen her kaynak için 3 puan
 • Eklenen her kategori için 1 puan verilecektir.
 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef 20 yeni milletvekili maddesi oluşturmaktır:
3 / 20   (15%)

 • Proje başlangıç: 1 Ekim 2020
 • Proje bitiş: 31 Ekim 2020

Bu imzasız yazı Kadıköylü (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Değişiklikler bekliyor![kaynağı değiştir]

Şu anda, Vikipedi'de sürüm kontrolü bekleyen tam olarak 2.060 değişiklik bulunmakta; bu oldukça yüksek bir değer. Okuyucuların bilgiye hızlı ve düzgün şekilde erişebilmesi için bekleyen değişiklikleri haydi hep birlikte eritelim!

Growth team updates #15[kaynağı değiştir]

10.10, 1 Kasım 2020 (UTC)

KhalidThagiev kullanıcısından soru (15.55, 1 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

merhaba --KhalidThagiev (mesaj) 15.55, 1 Kasım 2020 (UTC)

Tech News: 2020-45[kaynağı değiştir]

16.10, 2 Kasım 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #440[kaynağı değiştir]

Mrahmetaksu kullanıcısından soru (21.20, 8 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhaba, yeni bir sayfa oluşturmak istiyorum tanınmış bir kişi ile ilgili --Mrahmetaksu (mesaj) 21.20, 8 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

Wikidata weekly summary #441[kaynağı değiştir]

Tech News: 2020-46[kaynağı değiştir]

15.50, 9 Kasım 2020 (UTC)

Dirok Helbestvan adlı kullanıcıdan soru (14.05, 12 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhaba ,bende danışman olmak istiyorum. Eşsiz bilgilerim ve tecrübelerimden cahil insanlarda istifade etsinler istiyorum. Nasıl Danışman olabilirim? --Dirok Helbestvan (mesaj) 14.05, 12 Kasım 2020 (UTC)

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

Salimcavuus adlı kullanıcıdan soru (21.12, 12 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Yeni bir sayfa açmak istiyorum nası açabilirim ? --Salimcavuus (mesaj) 21.12, 12 Kasım 2020 (UTC)

Web sitesi bilgi kutusu- logo parametresi çalışmıyor[kaynağı değiştir]

Merhaba! Şablon:Web sitesi bilgi kutusu'nun logo parametresi çalışmıyor. Müsaitseniz ilgilenirmisiniz :)? Robingunes 16.24, 15 Kasım 2020 (UTC)

Ahmet Murat Erdin adlı kullanıcıdan soru (10.42, 16 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhaba. Nasılsınız ? Yardımcı olmanızı rica edeceğim bir sorun var sanırım --Ahmet Murat Erdin (mesaj) 10.42, 16 Kasım 2020 (UTC)

Tech News: 2020-47[kaynağı değiştir]

15.37, 16 Kasım 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #442[kaynağı değiştir]

Davidbrentt adlı kullanıcıdan soru (04.00, 18 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Wikipedia'ya yeni üye oldum. Hemen madde yazarsam onaylanır mı? Psikolojik Danışmanım ve bu konudaki bazı eksiklikleri düzeltmek istiyorum. Teşekkürler. --Davidbrentt (mesaj) 04.00, 18 Kasım 2020 (UTC)

Kişi Bilgi Kartı ile ilgili bir soru[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Etsuko Ichihara sayfasına kişi bilgi kartı ekledim ama kartta nereden geldiği belli olmayan boy: 160 santimetre beliriverdi. Kaynak koda baktım orada da gözükmüyor. Boy bilgisini nasıl silebilirim? Çok teşekkürler Kirazcicegi34 (mesaj) 13.40, 18 Kasım 2020 (UTC)

Mantakeke adlı kullanıcıdan soru (14.33, 21 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhabalar, platformu uzun süredir kullanıyorum fakat artık katkıda sağlamak istiyorum. Sistemi tam olarak çözemedim. Bir yerden görev mi geliyor? --Mantakeke (mesaj) 14.33, 21 Kasım 2020 (UTC)

kullanıcı sayfası[kaynağı değiştir]

kullanıcı sayfasına kocaman resim eklemeyi bilmiyordum, senden dızladım. helal et :) --zemxer buyur kardeşim? 16.03, 21 Kasım 2020 (UTC)

Hayvandostu adlı kullanıcıdan soru (09.26, 23 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhabalar, çok uzun yıllardır metin yazarlığı, editörlük ve SEO danışmanlığı yapıyorum. Tek eksiğim Wiki panel ve politikaları konusunda eksiğim var. Örnek bir madde girişi yaptım. Verbatim markasının tarihçesine ait bilgiler. İçeriğin doğruluğunda hata yok. Kaynak olarak aldığım verbatim.com.tr adresinden içeriğin tamamını özgün hale getirdim onay almadı. Wikipedia da halen birçok madde kırmızı ve bildiğim konular. Yine çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgileri özgün hale getireceğim. Ama her içeriğe zaman ayırıp yazdıktan sonra onay alınmadıktan sonra kendi kendime katkı yapmamın mantığı kalmıyor. Bu işin en pratik yöntemi nedir? --Hayvandostu (mesaj) 09.26, 23 Kasım 2020 (UTC)

Tech News: 2020-48[kaynağı değiştir]

17.19, 23 Kasım 2020 (UTC)

ikidata weekly summary #443[kaynağı değiştir]

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu haftanın konusu "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.
Caskination ? 12.31, 24 Kasım 2020 (UTC)

Szbaba adlı kullanıcıdan soru (21.46, 24 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

selamlar Ben henüz iki günlük gönüllüyüm. yazdığım ilk madde kayda değer kişi olamdığı iddiası ile silinmeye aday yapıldı. kriterlere baktığımda bir tiyatro sanatçısı için 2 kriter arandığını anladım. 1- Eğer bu kaynak tarafından işleniş biçimi derinlemesine değilse, kayda değerliğin belirlenebilmesi için birden fazla bağımsız kaynak gösterilmelidir. 2- Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar. Yazdığım maddedeki ( serpil özcan) tiyatro oyuncusunun bu iki kriteri sağlamadığını söylemnin nasıl mümkün olduğunu anlamadım. Maddeye yeni kaynaklar ekledim. ve tartışma sayfasında vaktim olduğunca açıklama yaptım. Sorum şu: Anladığım kadarıyla deniyor ki maddenin silinip silinmeyeceği oylama sonucu belirlenecek. Kimler oyluyor. kaç kişi. Nasıl bir süreç. Bir de danışmanım olarak sizin fikrinizi merak ediyorum. teşekkürler. :) --Szbaba (mesaj) 21.46, 24 Kasım 2020 (UTC)

Atakan GÜLTEKİN adlı kullanıcıdan soru (13.56, 25 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Vikipedi sayfamı oluşturmak istiyorum --Atakan GÜLTEKİN (mesaj) 13.56, 25 Kasım 2020 (UTC)

Arda Ödemiş adlı kullanıcıdan soru (16.16, 25 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Acaba gece modu gelebilir mi? Ya da var mı? --Arda Ödemiş (mesaj) 16.16, 25 Kasım 2020 (UTC)

Karşılayıcı bot hk.[kaynağı değiştir]

Selam, botun yönetimi sende mi bilmiyorum, ama sendeyse kullanıcılara gönderilen hoşgeldin şablonunu daha detaylı olanlarla değiştirir misin diyecektim. Yeni gelenler hiç bakmadan geçiyor mesajı.. Caskination ? 22.19, 25 Kasım 2020 (UTC)

Caskination: şablon önerin varsa seve seve değiştiririm :).--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 05.28, 26 Kasım 2020 (UTC)
Şablon:Hg6 detay açısından iyi gibi. Caskination ? 09.50, 26 Kasım 2020 (UTC)
yaptım.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 09.54, 26 Kasım 2020 (UTC)
Yeni gelenlerin mesaja hiç bakmadan geçtiğini nereden biliyoruz? Aksine kutulu şablonların otomatik sistem mesajı olduğunun düşünüldüğü ve bunların hiç okunmadığı bulgusuna ulaşan çalışmalar var geçmişte yapılmış. Kaldı ki Hg6 standartlaştırılmış bir içeriğe sahip değil, bir sürü gereksiz ve yararsız bağlantı içeriyor, temizlenmeye ihtiyacı var. An itibarıyla 1, 3 ve 4 temiz durumda yalnızca. Önerim aynı gerekçeyle 1 veya 4'ten şaşılmaması.
Vito Genovese 13.34, 26 Kasım 2020 (UTC)
kararlaştırdıktan sonra bana haber verin. tekrar değiştirmem 5 dakika falan alır en fazla.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.19, 26 Kasım 2020 (UTC)
Vito geçenlerde varsayılan olarak 1 olabilir demişti, bence bir süre 4 gönderilsin, içimde kalmasın. :/ --Victor Trevor (mesaj) 15.23, 26 Kasım 2020 (UTC)

Emirmuricc adlı kullanıcıdan soru (19.54, 26 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

merhaba mobil iphone kullanıyorum nasıl kendi maddemi oluştururum --Emirmuricc (mesaj) 19.54, 26 Kasım 2020 (UTC)

Szbaba adlı kullanıcıdan soru (22.52, 26 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Sevgili danışmanım. Bir parça yol göstermenize ihtiyacım var. Haklı olduğumu düşündüğüm bir konuda buradaki tartışma sınırlarının nasıl bir şey olduğunu anlamaya dönük bir ihtiyaç. Bu nedenle İlk soruma ilişkin, ilk uygun olduğunuzda cevap verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. --Szbaba (mesaj) 22.52, 26 Kasım 2020 (UTC)