Kullanıcı mesaj:Ali Haydar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Discord üzerinden iletişim kurmak isteyenler logoya tıklayabilir, bazen buradan mesajları yanıtlayamıyorum Discord üzerinden yazarsanız mutlaka geri dönüş alırsınız.
Discord Black Text Logo.svg

HOŞGELDİNİZ

MESAJ ATMADAN ÖNCE
Nazik olun, Vikipedi, bir bütün olarak diğer katkıda bulunan insanlara özellikle saygılıdır. Herhangi bir nezaketsizlik, Vikipedi'de topluluk deneyiminin kalitesini doğrudan etkiler. Topluluk incitildiği anda maddelerin kalitesi de bu nedenle etkilenir. Bir nezaketsizlik ortamı yaratıldığı anda, olaylar diğer vikipedistlere ve maddelere de sıçrayabilir.

İçerik üzerine yorum yapın, benim üzerine değil, Vikipedi'de hiçbir yerde konuları kişiselleştirmeyiniz. İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil. Kişilere ilişkin yorumlar, bir noktayı dile getirmenize yardımcı olamayacağı gibi Vikipedi topluluğuna zarar verir ve kullanıcıları iyi bir ansiklopedi yaratmak için çaba harcamaktan caydırır.

Taciz etmeyin, bu tür davranışlar Vikipedi'yi tatsız hale getirir ve kullanıcılarda heves bırakmaz.

Hukuki tehditte bulunmayın, Vikipedi'nin tarafsız kalmasını sağlayan en önemli kavramlardan biri olan "sayfaların özgürce değiştirilmesi"ni engeller. Bu özgürlük olmadığı takdirde, tartışmalarda bir tarafın diğer tarafı sindirmesi riski doğar, maddelerde sistematik önyargı oluşabilir.

Fikir birliği için iletişim kurun, Vikipedi, fikir birliği oluşturarak gelişir ve ilerler. Fikir birliğini gerçekleştirmek de, nazik tartışmalar ve müzakerelerle olur.


MESAJ ARŞİVİ
2017
Eylül
2018
Ocak  • Şubat  • Mart  • Nisan  • Mart  • Mayıs  • Haziran  • Temmuz  • Ağustos  • Eylül  • Ekim  • Kasım  • Aralık
2019
Ocak  • Şubat  • Mart  • Nisan  • Mayıs  • Haziran  • Temmuz  • Ağustos  • Eylül  • Ekim  • Kasım  • Aralık
2020
Ocak  •

ali bey bu kisi gercek ve sanatçıdır silinmemesi gerekiyor

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

EgeCaliskan 23.15, 13 Şubat 2020 (UTC)

Uyarınız için teşekkür ederim. Yeni bir yazar olduğum için kusuruma bakmayın.

Denetçi davası[kaynağı değiştir]

Engellendi, teşekkürler. --Superyetkinileti 13.36, 1 Şubat 2020 (UTC)

Ali Mahmut oglu[kaynağı değiştir]

Neden Kayda değer olmayan konulu madde --Faresahmad88 (mesaj) 15.49, 2 Şubat 2020 (UTC)

Ölüm Günün Kutlu Olsun | Film[kaynağı değiştir]

Ölüm Günün Kutu Olsun, sayfasını yanlışlıkla yayınladım şimdi tekrar düzgün halini yayınlamak istiyorum silinmeye aday safyalardan kaldırabilir misiniz? --Anima meaVolant (mesaj) 16.29, 3 Şubat 2020 (UTC)

 • Merhaba, maddeye çalışma şablonu koydum, istediğiniz gibi çalışma yapabilirsiniz kolay gelsin. --Ali Haydar (mesaj) 16.31, 3 Şubat 2020 (UTC)

İlginiz için teşekkür ederim. İyi akşamlar. --Anima meaVolant (mesaj) 16.53, 3 Şubat 2020 (UTC)

Film Posterleri Hakkında[kaynağı değiştir]

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İyi günler. --Anima meaVolant (mesaj) 14.08, 5 Şubat 2020 (UTC)

İçerik ekleme[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedia içerik ekleme hakkında bilgi verebilir misiniz? Baliktasarim (mesaj) 14.34, 7 Şubat 2020 (UTC)

 • Discord sunucumuzdan yazabilirsiniz. --Ali Haydar (mesaj) 09.33, 8 Şubat 2020 (UTC)

İyi Geceler... Wikipedia ile görüşmek istiyorum. Oyuncu menejeriyim.bana bu email adresinden yazabilir misiniz raminnezir@hotmail.com Ramal88 (mesaj) 21.57, 23 Şubat 2020 (UTC)

Röportajların kayda değerlikte kullanımı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Röportajların kayda değerlikte kullanılamayacağına dair çok sayıda yorumunuzu gördüm. Bu yönde bir yönerge veya fikir birliği olmadığını ve bunun sadece kişisel bir görüş olduğunu hatırlatmak istedim. Her ne kadar çoğu durumda röportajlar gerçekten de bağımsız olarak değerlendirilemeyecek olsa da kesinlikle her durumda böyle değerlendirilmesi gibi bir kural yok. Buradaki yorumumu ve orada bağlantı verdiğim İngilizce sayfayı da bilginize sunarım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.24, 8 Şubat 2020 (UTC)

 • Merhaba Seksen iki yüz kır beş, röportajlar asla bağımsız kaynak olarak kabul edilemez, dolayısıyla kişinin kayda değerliğinin kanıtlanması durumunda kullanılamaz. Sadece madde içindeki bilgiye referans olabilir. Katılmadığınız bir konu varsa ilgili tartışma sayfasında görüş bildirebilir veya bu konu hakkında bir teklif sunup teklifinizin topluluk tarafından değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. --Ali Haydar (mesaj) 09.30, 8 Şubat 2020 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Salam hemkar. Eger siz türk vikiye az:Şablon:DVTY şablonunu yükləsəz və maddelere elave etsez bu şablon avtomatik Yaşayan insanlar kategorisi verecek. --Araz Yaquboglu (mesaj) 08.35, 8 Şubat 2020 (UTC)

Beli. Çok super bir şablondu. Kendisi doğum yeri, vefat yeri kateqorileri de ekleyir. --Araz Yaquboglu (mesaj) 09.39, 8 Şubat 2020 (UTC)
Bunu diğer üyelere sunmak, onların da görüşünü almak gerekir diye düşünüyorum. Yakın bir zamanda kullanılsın mı kullanılmasın mı soracağım. --Ali Haydar (mesaj) 09.42, 8 Şubat 2020 (UTC)


Bot[kaynağı değiştir]

Merhaba Yagizhan49, lütfen işlevini bilmediğiniz botları kullanıp toplu değişikler yapmayın. --Ali Haydar (mesaj) 11.45, 8 Şubat 2020 (UTC)

Birincisi bot kullanmıyorum. O bir küçük araç, ortada toplu değişiklik falan yok yani. İkincisi o küçük araç arşiv bağlantısı olmayan kaynaklara arşiv bağlantısı ekleyip kaynaklardaki parametre kullanımını düzeltmekten başka bir şey yapmıyor yalnız? Ha eğer İngilizce tarih atmasından bahsediyorsanız onu Khutuck Bot arkamdan düzeltiyor. Bu küçük araç 20 farklı dildeki Vikipedi'de de aktif olarak kullanılıyor. İyi günler--Yağızhanmesaj 11.49, 8 Şubat 2020 (UTC)
Küçük araçlar yarı bottur. Zaman kontrolü için tam bot kullanmanızı öneririm, yarı botla kontrol ede ede yapılacak iş değil. Daha önce aynı işlevi gören botlar vardı ilgileniyorsanız siz de başvurun derim. Ayrıca halihazırda arşiv bağlantısı olan maddelerde pek işlevi yok, arşiv bağlantısı olmayan maddelerde uygulanmalı, arşiv bağlantısı olmayan maddeler önceden belirlenmeli listesi çıkarılmalı. --Ali Haydar (mesaj) 12.10, 8 Şubat 2020 (UTC)
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. İyi vikiler :)--Yağızhanmesaj 12.13, 8 Şubat 2020 (UTC)

Bot[kaynağı değiştir]

Merhaba Yagizhan49, lütfen işlevini bilmediğiniz botları kullanıp toplu değişikler yapmayın. --Ali Haydar (mesaj) 11.45, 8 Şubat 2020 (UTC)

Birincisi bot kullanmıyorum. O bir küçük araç, ortada toplu değişiklik falan yok yani. İkincisi o küçük araç arşiv bağlantısı olmayan kaynaklara arşiv bağlantısı ekleyip kaynaklardaki parametre kullanımını düzeltmekten başka bir şey yapmıyor yalnız? Ha eğer İngilizce tarih atmasından bahsediyorsanız onu Khutuck Bot arkamdan düzeltiyor. Bu küçük araç 20 farklı dildeki Vikipedi'de de aktif olarak kullanılıyor. İyi günler--Yağızhanmesaj 11.50, 8 Şubat 2020 (UTC)

taekook[kaynağı değiştir]

TAEKOOK REAL SALAR MISIN ARTIK KEKDKSKJEKDK Virrtus (mesaj) 13.45, 8 Şubat 2020 (UTC)

ciddiyet[kaynağı değiştir]

sen ciddi ol Durujenner (mesaj) 15.15, 8 Şubat 2020 (UTC)

 • Ben gayet ciddiyim. Lütfen buranın ansiklopedi olduğunu unutmayın. Devlet dairesi ciddiyeti beklemiyoruz sadece madde içinde şaka amaçlı değişiklik yapmayın bunu istiyoruz. Şaka amaçlı değişiklik yerine buraya katkı yapmanızı, Türkçe Vikipedi'yi geliştirmenizi tercih ederiz. --Ali Haydar (mesaj) 15.23, 8 Şubat 2020 (UTC)

Denetçi davası[kaynağı değiştir]

@Ali Haydar merhaba başkanım, denetçi davası süreci nasıl olacak biraz bilgi verebilir misiniz ve değişikliklerimi inceleyip feedback verebilirmisiniz malum daha çok yeniyim. Teşekkür ederim--Crazyboy26 (mesaj) 15.24, 8 Şubat 2020 (UTC)

Crazyboy26, 1 hafta da sürebilir 1 ay da sürebilir 1 yıl da sürebilir. Denetçi ne zaman online olur ve davayı incelerse o zaman dava sonuçlanır. --Ali Haydar (mesaj) 15.26, 8 Şubat 2020 (UTC)

@Ali Haydar Beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

Bilgi kutusu çevirici[kaynağı değiştir]

Merhaba Alperen, kullanıcı sayfanda bilgi kutusu çeviri ve Bilgi kutusuna benzer bir yapıdan cümle oluşturan MS Excel dosyası var. Bilgi kutusu çeviriye ulaşılabiliyor ancak bahsettiğin excel dosyasına ulaşılamıyor. Ben de basketbolcular için benzeri bir bilgi kutusu çevirici yapmayı planlıyorum. Bu konuda yardımcı olur musun? --Ali Haydar (mesaj) 12.36, 8 Şubat 2020 (UTC)

Merhaba, online olan çevirici bir php betiğinden ibaret. Bu çeviriciyi diğer madde türlerine (sporcu, yerleşim yerleri, video oyunları gibi) genelleştirmeyi düşünüyorum. Hep aklımda olan bir şey. Ama Vikipedi'de taslak maddelere karşı tutum dışlayıcı ve taslak madde oluşturan kişilere karşı tutum olumsuz ve ayrımcı. Geçmişte trol olmakla dahi itham edildiğimden bu konuda çekincelerim devam ediyor. --Alperen (mesaj) 12.41, 9 Şubat 2020 (UTC)
@Alperen, saçmalayan insanlara prim vermeyin, bilgi kutusu çevirici çok yararlı, çok işe yarar bir araç. Zamandan tasarruf etmek için bu tür yararlı araçlara çok ithiyacımız var. Çeşitli bilgi kutularının çeviricisini yaparsanız çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olacağım bir konu varsa seve seve yardım ederim. --Ali Haydar (mesaj) 12.58, 9 Şubat 2020 (UTC)
Farkettiniz mi bilmiyorum ama çeviri aracı kısmen basketbolcularda da işe yarıyor. Sadece yapmanız gereken ilave birkaç bul ve değiştir işlemi var. Şöyle ki; programın çıktısını aldıktan sonra "Infobox basketball biography" ifadesini "Basketbolcu bilgi kutusu" ile, "klüp" ifadesini "takım" ile ve "team" ifadesini yine "takım" ile değiştirdiğinizde kısmen istenen sonucu elde ediyorsunuz. Elinizdeki maddeleri tek dosya halinde biriktirirseniz bu işlemleri tek seferde çalıştırıp, örnek veriyorum 20 tane maddeyi bu şekilde elde edebilirsiniz. Vakit bulursam bunu otomatik olarak yaptırabilen bir yamayı eklerim :)--Alperen (mesaj) 13.31, 9 Şubat 2020 (UTC)
Bu değişiklikleri otomatik olarak yapan betiği de sizin için oluşturdum. Yalnız biraz dolambaçlı olacak. İlk aracın çıktısını burada tekrar yapıştırmanız lazım. Şimdilik geçici çözüm de diyebiliriz. Bu sayfaya giderek alttaki kututa ilk aracın çıktısını yapıştırıp run it butonuna basın: https://rextester.com/OJXN42414
Çok teşekkürler Alperen, verdiğin siteye aşağıdaki parametreleri uygulasam bilgi kutusu çevirici gibi bir şey yapabilir miyim?
 • Infobox basketball biography - Basketbolcu bilgi kutusu
 • name - ad
 • image - resim
 • image_size - resimboyutu
 • caption - altyazı
 • birth_date - doğumtarihi
 • birth_place - doğumyeri
 • death_date - ölümtarihi
 • death_place - ölümyeri
 • position - pozisyon
 • team - takım
 • number - numarası
 • high_school - lise
 • college - kolej
 • draft_year - seçmeler_yıl
 • draft_round - seçmeler_tur
 • draft_pick - seçmeler_sıra
 • draft_team - seçmeler_takım
 • years1 - takımyıl1
 • team1 - takım1
 • highlights - başarıları
 • medaltemplates - madalyalar

--Ali Haydar (mesaj) 14.14, 9 Şubat 2020 (UTC)

Evet tek yapmanız gerek futbolcu bilgi kutusunda olmayan şablon parametrelerinin nasıl çevrileceğini ikinci araca tanımlamak. Her bir çeviri için "contents=contents.replace("futbolcular", "basketbolcular")" gibi yeni bir satıra eklemeniz lazım. Mesela

contents=contents.replace("draft_year", "seçmeler_yıl") satırını siz ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz yeni çevirici sürümünü kaydederek bu site üzerinde (rextester) paylaşıma da açabilirsiniz. Diğer kullanıcılar da faydalanabilir belki.--Alperen (mesaj) 14.19, 9 Şubat 2020 (UTC)

Onur Atmaca[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Daha önce görüşmüştük, https://tr.wikipedia.org/wiki/Onur_atmaca Sayfası ile ilgili, kişi Müzisyen ve 3 Adım Müzik şirketinde albümü olan 15 şarkısı sadece o firmada olan birisi, ve kayda değer olmuyor aynı müzik şirketinde https://tr.wikipedia.org/wiki/Eypio bu müzisyeninde o firmada şarkısı var görebilirsiniz.

Ahmed Dursun Natıki[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Dursun_Nat%C4%B1ki Sayfayı niye silmek istiyorsunuz anlayamadım? Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Ardahanguncel (mesaj)Ardahanguncel

İsmail Şahin[kaynağı değiştir]

2004 yılında Ankaragücü - Konyaspor maçında son 10 dk maçta yer almıştır. Kızılcahamam Belediyespor 3. Ligde iken oynamıştır. Ankara DSİ ve Ankara TKİ ile şu anda BAL liginde oynamaktadır. Trloly (mesaj) 11.40, 10 Şubat 2020 (UTC)

Ahmed Dursun Natıki[kaynağı değiştir]

Merhaba https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Dursun_Nat%C4%B1ki sayfasında ne sıkıntı olduğunu açıklayabilir misiniz?

Onay bekleme[kaynağı değiştir]

Merhabalar ben vikipediye özellikle çizgi film konusunda çok şey ekleyebilirim fakat onay kısmı beni soğutuyor. Kısa süreli olsa da olur devriye olabilir miyim? Burak822 (mesaj) 00.50, 11 Şubat 2020 (UTC)

 • Merhaba, kısa sürede devriye olmak zor ama olumlu katkı yaparak beyaz liste olabilir, onaylama kısmını aşabilirsiniz. Çalışmaya devam. --Ali Haydar (mesaj) 00.05, 15 Şubat 2020 (UTC)

Discord[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Ali Haydar. Az önce Discord sunucunuza katıldım. Onaylanmış üye olmak için buradan mesaj yollamam gerekiyormuş. Onun için rahatsız ediyorum. İyi çalışmalar dilerim. – ravages | mesaj 13.46, 11 Şubat 2020 (UTC)

Oktay Güvemli sayfası silinmesi hakkında[kaynağı değiştir]

Oktay Güvemli başlıklı oluşturduğum sayfa G9: Telif Telif ihlali oluşturulan sayfa: https://docplayer.biz.tr/147115172-Prof-dr-oktay-guvemli-eserlerinin-yayin-hakkini-muftav-a-devretti.html dayanak gösterilerek silinmesi talep edilmiş. İlgili dayanakta bahsi geçen eserlerin içerikleri telif kapsamındadır. Sayfada eserlerin içeriği ile iglili bir paylaşım yapılmamıştır.

Reklam[kaynağı değiştir]

Merhaba Ravages, kullanıcının biri Asterizm maddesine kaynak diye reklam içerikli bağlantılar eklemiş. Bu tür değişiklikleri lütfen kabul etmeyin. Kolay gelsin. --Ali Haydar (mesaj) 14.26, 17 Şubat 2020 (UTC)

 • Merhaba Ali Haydar. Kaynağı iyi niyetli olarak düşünmüştüm ama kullanıcının adını da görünce reklam olduğu intibaı daha da kuvvetlendi. Uyarınız için teşekkürler, iyi çalışmalar. – ravages | mesaj 14.31, 17 Şubat 2020 (UTC)

İLAVE TV[kaynağı değiştir]

Merhaba Sn. Ali Haydar neden sayfaya HS şablonu koydunuz. Madde KD'dir. Meral Akşener , Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu bu kişiden bahsetmişlerdir. Lütfen dikkatli okuyunuz. @Ali Haydar

Bilgi Kutusu Düzenleme[kaynağı değiştir]

Cep telefonu bilgi kutusu logo eklemede sorunlar yaşanıyor. Bunun ingilizce wikipedia sayfasında Infobox Mobile Phone olduğu gibi içine daha fazla değerlerin(SAR değeri, logo, vs.) eklenebileceği bir şablona dönüştürmemiz gerek. Konuyla ilgili şablonu bozmamak adına deneme yanılma methodu ile bir işlem yapmak istemedim. Bu şablonu düzeltmek için ne yapabiliriz?  Ozcalibur   17.10, 19 Şubat 2020 (UTC)

@Ozcalibur logo parametresini düzelttim ve denedim çalışıyor. Tekrar deneyin sonuçlarını bana bildirin. --Ali Haydar (mesaj) 17.24, 19 Şubat 2020 (UTC)
@Ali Haydar İPhone 5 sayfasına logo eklemeyi denedim sorun devam ediyor Ozcalibur   18.23, 19 Şubat 2020 (UTC)
@Ozcalibur |logo = parametresini ekledim maddeye, dikkat edilmesi gereken konu parametre adı her zaman küçük yazılmalı bilgi kutusuna. |logo = yerine |Logo = yazıyorsa çalışmayabilir, küçük l yapın. Şimdi tekrar deneyin. --Ali Haydar (mesaj) 18.27, 19 Şubat 2020 (UTC)
@Ali Haydar Küçük harfle de denedim başarılı olamadım. Eğer bir örnek kullanım gösterirseniz ona göre diğerlerini düzelteceğim.  Ozcalibur   18.35, 19 Şubat 2020 (UTC)
şurada değişikliği yaptım @Ozcalibur, yapman gereken tek şey |logo = kısmının karşısına dosya adını yazman. --Ali Haydar (mesaj) 18.37, 19 Şubat 2020 (UTC)
@Ali Haydar Herşeyi denemiştim tek Dosya: etiketini koymamıştım. Teşekkür ederim.  Ozcalibur   19.12, 19 Şubat 2020 (UTC)

Beyaz Listeye girmek için şartlar[kaynağı değiştir]

Beyaz listeye girme şartları hakkında bilgi alabileceğim bir bağlantı var mı?  Ozcalibur   19.34, 19 Şubat 2020 (UTC)

@Ali Haydar Bu konuda bir kriter yok sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar

Merhaba[kaynağı değiştir]

Verdiğim bilgiler yanlış mı diye soracaktım.
Saygılar...Eymen Abdullah Atansay (mesaj) 17.29, 20 Şubat 2020 (UTC)

Kylie Jenner[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Kylie Jenner başlığında yazım kurallarına ilişkin hatalar vardı. Bunları düzelterek "küçük değişiklik" kapsamına aldım. Niçin geri aldığınızı merak ediyorum. Teşekkürler. Epicwins34 (mesaj) 11.05, 24 Şubat 2020 (UTC)Epicwins34