İçeriğe atla

Adli dilbilim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Adli dilbilim,[1][2][3][4][5] bir suç veya hukuki uyuşmazlık konusunda maddi gerçeğe ulaşılması amacıyla dilsel verilerin incelenmesini içeren, uygulamalı dilbilimin disiplinlerarası bir sahası.

Ağız yapısı, konuşma bozuklukları, lehçe, ağız, şive, kavşak, durak, diş yitimi sonucu sesletimde oluşan hatalar, konuşma stili, jargon ya da argo, kekeleme, afazi gibi hastalıklar, patolojik rahatsızlıklar, protez kullanımı, konuşma hataları, duraksamalar gibi dilsel özellikler ile perde istatistikleri, kısa zaman enerjisi, sözcüğün uzun dönem güç spektrumu, konuşma oranı, sesbirim ve susma (sessizlik) süreçleri, formant oranları ve glottal (gırtlaksal) dalga formlarının şeklinin incelenmesi için adli fonetik uzmanları, ayrıca söylem ve metin çözümlemesi, dilbilgisi, sözdizim, anlambilim, ruhdilbilim, toplumdilbilim ve bunun gibi incelemelerle yazar veya konuşmacı tespiti için adli dilbilim uzmanlarının yaptıkları çalışmalar bu alanın konusudur.[2][3][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dil Derneği İnternet sitesi, "dilbilim" sözlük taraması 18 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 06.11.2011 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ a b Sever, Hanifi; Bahadır, Hilal; Sesiniz Sizin Aynanızdır 15 Şubat 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Çağın Polisi Dergisi, Sayı 36, Sayfa 47,48.
  3. ^ a b Yüksel, C.; Demirel, D.; Öztürk F; Adli Dilbilim ve Uygulamaları, Hacettepe, 2002.
  4. ^ Sever, H.; Yazı, F.; Taşkın, H.; Jargona Adli Dilbilim Bağlamında Yaklaşım - Çete Jargonunun Anlaşılma Sorunu
  5. ^ a b Sever, Hanifi; Kesici, Neslihan Gülden; Adli Dilbilim Uygulamaları ve Bant Kayıtları 18 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]