Kullanıcı mesaj:evolutionoftheuniverse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Searchtool.svg Mevcut Bilim tarihi iş birliği: Bilim kronolojisi maddelerinin oluşturulması.

Wikidata weekly summary #416[kaynağı değiştir]

AWB[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu, bu gibi kategorilerin bilim tarihiyle bir ilgisi bulunmuyor. AWB ile seri değişiklik yapıyorsun ancak çok fazla hata var. Biraz daha dikkatli olmanı rica edebilir miyim? Ayrıca bu hataları olanları geri almanı da tabi :) İyi günler diliyorum.--NanahuatlEfendim? 09.46, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Nanahuatl Aklımda hepsi. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.19, 24 Mayıs 2020 (UTC)

AWB ile açtığınız tartışma sayfaları[kaynağı değiştir]

Selamlar. Lütfen kategorilere eklediğiniz Vikiproje şablonlarını burada yaptığınız gibi kategori sayfalarına değil, kategorilerin tartışma sayfalarına ekleyin. İyi bayramlar. Evrifaessamesaj 10.04, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Evrifaessa Bu mesaj olmasa yanlış yere gidiyormuş sonrakiler. Teşekkürler. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.18, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Tekrar merhaba. Sizce açtığınız bu kategori tartışma sayfası bilim tarihi projesine değil de yazılım projesine bağlansa daha iyi olmaz mıydı? Evrifaessamesaj 11.05, 24 Mayıs 2020 (UTC)

--@Evrifaessa Araya kaynayanlardan o, en son topluca halledilecek. Gözümden kaçırmıyorum zaten.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.12, 24 Mayıs 2020 (UTC)

bu kategori bilim tarihi projesi yerine bilim projesine ait değil mi sizce?--Evrifaessamesaj 12.52, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Evrifaessa Biliminsanına gore değişir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 12.55, 24 Mayıs 2020 (UTC)

bu kategoriyi otomobil projesine bağlamanız daha mantıklı olmaz mıydı? Gördüğüm kadarıyla başka projelerin konularına daha yakın olan kategorileri bilim tarihi projesine ekliyorsunuz.--evrifaessamesaj 15.46, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Evrifaessa 21. yüzyıla yaklaşırken tarih/günümüz ayrımı net olmayabiliyor, evet. Diğer taraftan, birden fazla projede olmamaları için bir neden yok. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 15.53, 24 Mayıs 2020 (UTC)
 • Yukarıdaki başlığı da göz önünde bulundurarak, bence bu şablonu AWB ile eklememekte fayda var. Çok fazla hata var ve bunlar gözden kaçabiliyor.--NanahuatlEfendim? 16.42, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Nanahuatl Hepsi işlem sırasında saniyesinde gözüme çarpan şeylerdi aslında, anahtar kelimeler belli olduğu için çıkarmak zor olmayacak. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.46, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Çıkardınız evet ama o tartılma sayfaları içeriği boş olarak hala mevcut. Keşke sil etiketi ekleseydiniz yerine de bir hizmetli silseydi. Neyse, elinize sağlık :) evrifaessamesaj 18.11, 24 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #417[kaynağı değiştir]

Cedayizm[kaynağı değiştir]

Jedi kelimesi film terimi ve türkçe karşılığı olmayacak bir kelime, ikili kullanım diyerek reddetmenizi anlayamadım. Örnek verirsem How kelimesi özel bi kelime olsaydı viki’de hav yazmak konuya örnek olabilir. H.H  ✉  08.35, 26 Mayıs 2020 (UTC)

20. yüzyıl filmleri için bu durum ortaya çıkabiliyor @Hasmetlihasmet. Sizin için şunları buldum: [1], [2], [3]. Örneğin başke bir film için Süpermen kullanımına rastlamak da mümkün, hatta Türkçe film afişlerinde de o şekilde yer almıştır bir zamanlar. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.13, 26 Mayıs 2020 (UTC)

AWB[kaynağı değiştir]

AWB değişiklikleriniz Kuleli Askerî Lisesi sayfasında da olduğu gibi case-sensitive değil. Geri alıp baştan yapmanızı öneririm. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.11, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Uyarınız için teşekkür ederim.Gözümden kaçmış düzelttim şimdi. --Tekask1903mesaj 16.17, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Banu Yelkovan[kaynağı değiştir]

Merhaba oluşturduğum sayfaya silinmeye aday olarak göstermişsiniz. Bunu anlayamadım? Telif hakkı ihlali olduğunu belirtmişsiniz;

Neden ? G9: Telif

Telif ihlali oluşturulan sayfa: https://www.habervesaire.com/dusunen-spor-dergisi/

Burada nasıl bir telif hakkı problemi var. Metin kopyal yapıştır değil internette çeşitli sayfalarda ve videolarda Banu Yelkovan'nın kendisinin paylaştığı bilgiler.

Metnin herhangi bir bölümünde telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız o kısmı düzenleyebilrim. Bu imzasız yazı Hasantosun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • @Hasantosun, metnin örgüsü, sırası, cümlelerin yapısı büyük benzerlik taşımakta. Kullandığınız kaynakları okuduktan sonra anladığınız kadarıyla kısaca kendiniz özetlerseniz sorun olmaz. Kopyala-yapıştır yaptıktan sonraki ufak düzenlemeler intihâl yaratır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.33, 31 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Evolutionoftheuniverse verdiğiniz kaynağı bir kez daha okumanızı öneririm. ayrıca ver verdiğiniz linkteki kaynaktan yararlanmadım. yararlandığım kaynakları ekledim. katıldığı bir programdan, hakkında yapılan yorumlardan ve eskiden çalıştığı gazetenin şu anda archive.org'ta bulunan özgeçmişinden.

Metinde herhangi bir kopyala yapıştır yok. Tamamen kendim yazarak oluşturdum. Tekrar verdiğiniz linkle oluşturduğum metni inceleyein ve eklediğiniz silinme bilgisini kaldırın lütfen. Bu imzasız yazı Hasantosun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Güncel sürümde %10’luk bir çakışma gözüküyor, PC geçince tek tek bakacağım verdiğiniz linklere. chansey mesaj? 18.43, 31 Mayıs 2020 (UTC)
Güncel sürüm için konuşursak Copyvio Dedector sonuçları;
Bu bağlantıyla %15
Bu bağlantıyla %9
Bu bağlantıyla %10 sonuç vermekte. @Hasantosun telif ihlallerini temizleyebileceğini ifade etmiş; verdiğim linkleri de göz önüne alarak bir temizlik yapmasını öneririm. Devamında tekrar bakılabilir. @Superyetkin siz ne dersiniz? chansey mesaj? 18.59, 31 Mayıs 2020 (UTC)
@Chansey Teşekkürler. Göz ile okunduğunda ise cümlelerin gidişatı ve değişen kelimeler türetilmiş eser durumunu gösteriyor. O da telif hakkı ihlâlidir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19.02, 31 Mayıs 2020 (UTC)
Zaten öyle bir durum olmasa bu eşleşmeler gerçekleşmezdi evolutionoftheuniverse. Biz elimizdeki olan done üzerinden giderek kullanıcımıza bir düzeltme fırsatı daha tanıyalım. Takip ediyorum. chansey mesaj? 19.03, 31 Mayıs 2020 (UTC)
Hemfikirim, teşekkürler @Chansey. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19.16, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Zafer Ersin[kaynağı değiştir]

Zafer ersin bir oyuncudur ben ise röpartajcıyım ve kimseye bağlı değilim tarafsızca topladığım bilgileri ekledim zafer ersin bilgileri silinmemesi gerekmektedir.--Kerimeryaman (mesaj) 19.32, 31 Mayıs 2020 (UTC)

 • @Kerimeryaman. Röportajcıyım derken, Zafer Ersin sizi maddenin açılması için işe mi aldı? Bu durum hoş karşılanmaz zira. Durum buysa madde içeriğinde VP:TBA söz konusu olabilir. Kullanıcı:Zafer Ersin maddeyi açtığında da birkaç kez silinmişti. Aynı kullanıcı iseniz VP:KUKLA politikasının bir ihlâli söz konusu olabilir. Silinme kaydına baktığıma kayda değer olmayan konulu madde olduğu için silindiğini görüyorum. VP:KD politikasında ve bağlı politikalarında bu yer almaktadır. Kayda değerlik konusunda bir gelişim olmadığı sürece madde silinmeye devam edecek gibi görünüyor. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19.45, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Zafer Ersin[kaynağı değiştir]

Beni kimse işe almadı ben kendim tarafsız röportajcıyım ! Zafer Ersin'in biyografisi buraya yüklenmeli çünkü tescillenmiş oyuncu ve youtuber. Bu imzasız yazı Kerimeryaman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • @Kerimeryaman Söz konusu tescili maddeye eklerseniz kayda değer olduğu ortaya çıkabilir. Örneğin, başrol olduğu kayda değer eserler, aldığı Altın Portakal veya Oscar gibi ödüller olabilir. Mevcut durumda ısrarla maddeyi açmaya devam etmeniz bir şey değiştirmeyecek, hatta maddeye oluşturma koruması bile gelebilir. Oluşturma koruması gelmesi durumunda maddeyi herhangi birinin yaratması engellenmiş olur. Kayda değer olduğu gün maddeyi zaten birisi yazacaktır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.25, 31 Mayıs 2020 (UTC)


Ozan Karakuş[kaynağı değiştir]

Merhaba oluşturduğum sayfaya silinmeye aday olarak göstermişsiniz. Nedenini tam olarak anlayamadım? Telif hakkı ihlali olduğunu belirtmişsiniz;

Neden ? G9: Telif

Telif ihlali oluşturulan sayfa: ozankarakus.com.tr/ozan-karakus-hakkimda


Tam olarak nasıl bir telif hakkı problemi var? Eğer hatalarımı söylerseniz daha iyi bir içerik sunmaya hazırım. Teşekkürler. Bu imzasız yazı Spineless81 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • @Evolutionoftheuniverse geri dönüş ve bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Gerekli düzenlemeleri yaptım.

Wikidata weekly summary #418[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 23. haftasının İş Birliği Projesi, Spike Lee filmografisindeki film maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

Telif notu hakkında tartışma[kaynağı değiştir]

Merhaba Evolutionoftheuniverse, Bugün Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile ilgili baya bir emek vererek olmayan bir sayfayı oluşturdum. Oldukça kaliteli olduğunu düşündüğüm bir içerik. Ancak sayfaya gokhanyuksel.ist adresinin telifini ihlal ettiği notu düşmüşsünüz. Bu kesinlikle yanlıştır. Lütfen konuyu tartışıp çözmeye çalışalım. Sayfa içeriği ise neredeyse tamamı için kaynak belirtilmiştir. Tekrar baktığımda sayfada sanırım aynı cümleler kullanılmış olabilir diye böyle bir not eklediniz diye düşünüyorum. Fakat bilgiler şu okulda okudu bu tarihte doğdu gibi bilgilerdir. Bunlar edebi bir metin değildir. Zaten başka yazma şekli olmayan cümlelerdir. Değişik olmasının tek yolu o bilgilerin kaldırılmasıdır. Lütfen bu kadar emek verilen bir sayfayı böyle kötü hale getirmeyin. Rica ediyorum. gerçekten hiçbir kural ihlali yok. Düzenleme geçmilerinize baktım. Sürekli sayfalara bu tür notlar düştüğünüzü gördüm. Gönüllü olarak güzel bir iş yapmaya çalışıyorsunuz. Ama bu sayfada öyle bir durum mevcut değil. 450 bin nüfuslu bir ilçenin belediye başkanının sayfasını yokken açmışım ve tamamen tarafsız bir dile sahiptir. Tüm bilgiler de kaynakçalı verilmiştir. Lütfen sayfaya o tür notlar düşmeden burada konuşarak çözmeye çalışırsak sevinirim. Eğer ikna olmadıysanız da hangi cümleyse buraya kopyalarsanız o cümleyi değiştireyim. Sayfa üzerinde incelemenizi tekrar yaparsanız sevinirim. Saygılarımla. Emreaktas (mesaj) 17.52, 2 Haziran 2020 (UTC)

@Emreaktas gokhanyuksel.ist/oz-gecmis/ adresinden ihlâl olduğunu belirtmişim. Etiketi 2 Haziran 2020‎ saat 14.20 UTC'de koymuşum, yani TSİ 17.20 oluyor. Şu anki kontrolümde bir telif ihlali saptayamadım ancak gokhanyuksel.ist/oz-gecmis/ adresinin meta kodlarına baktığımda <meta property="article:modified_time" content="2020-06-02T21:11+03:00" /> kodunu görüyorum, yani ilgili sayfa bugün TSİ 21.11'de güncellenmiş. Bu şekilde şu an için ihlâli tespit etmek zor. Kurum, kitap, kişi gibi özel isimler yüzdesel olarak ihlâl verebilse de telif hakkı ihlâli anlamına gelmezler. Durum dediğiniz gibiyse zaten ihlâl yok. Atıf verdiğiniz kaynaktaki metnin güncellenmeden önceki hâli ile maddedeki hâli arasında örgüsel bir benzerlik olduğunu hatırlıyorum ancak metnin o zamanki hâline şu an ulaşamıyorum maalesef. Bir bilim insanı olarak intihâl konusuna vâkıfım, amacım emeğinize zarar vermek değildir. Maddenin geneli hakkında size tavsiyem ise sevgili Emreaktas, maddeyi Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesine uygun hâle getirmenizdir, çünkü ilçe belediye başkanları Vikipedi'de genellikle kayda değer bulunmayabiliyor. Bunu yaparken Vikipedi:Bağımsız kaynaklar ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar hususlarını da göz önünde bulundurunuz. Kişilerin kendi siteleri bağımsız değildir. Mynet ve haberl

er.com gibi bir basın kuruluşunun sahip olması gereken editöryel düzene sahip olmayan siteler güvenilir kaynak değildir. Kartal 24 gibi yerel basın kayda değerliği belirlemede rol oynayamaz. Bunları şimdiden söylüyorum ki ileride madde Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar sürecinde silinmesin sevgili Emreaktas. İyi günler dilerim.

@Chansey, gokhanyuksel.ist/oz-gecmis/ adresinde TSİ 21.11'de değişiklik olmuş, mevcut durumda ilgili adresteki metnin eski hâlini elde etmek zor olduğundan telif konusunda bir sonuca ulaşamayız sanıyorum.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.49, 2 Haziran 2020 (UTC)
%4'lük bir ihlal söz konusu şu anda. Bu kısım da mümkün mertebe düzeltilirse telifle ilgili bir problemimiz olmayacaktır. chansey mesaj? 18.55, 2 Haziran 2020 (UTC)
@Emreaktas, maddedeki görseli Commons'taki hizmetliler silebilirler, çünkü Internet'te aynı görselin farklı sürümleri bolca mevcut. Vikipedi:İçerik için izin beyanı sayfasını ve Vikipedi:Gönüllü iletişim ekibi sayfasını inceleyerek görsel için Vikipedi'ye kullanım izni vermeniz iyi olur. Commons'a yüklerken görselin size ait olduğunu belirtmişsiniz. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.59, 2 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba tekrar. wikipedia'yı daha iyi hale getirmek için çabalarınızdan dolayı teşekkür ederim, kullanıcı olmanın yanında aynı zamanda bir wikipedia destekçisi olarak. bu tür açık ortamların gelişmesi ve devamlılığı açısından gönüllü moderasyon çok önemlidir. işi ciddiye almanız da çok değerli bir yaklaşım. çözüm odaklı yaklaşımınızdan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. çünkü çok fazla zaman harcadım o bilgileri toplamak için. yaşadığım ilçe ve ayrıca bilgileri resmi olarak da doğrulattım. resim ile ilgili telif hakkı kullanımı hakkında bu sayfada kullanmak için izin aldığım sahibi olan kurumdan izin maili göndermesini rica ettim. aynı izni wikipedia'ya verdiklerine dair izin maili gönderdiler permissions-tr mail adresine. aynı zamanda bu fotoğraf tamamen kullanımı özgür bırakılan bir fotoğraf. o nedenle başka sitelerde de olabilir. (Emreaktas (mesaj) 20.02, 2 Haziran 2020 (UTC))

İyi parti[kaynağı değiştir]

Belli başlı sayfalarda ne kadar referans versem, tartışmada konuyu açsam da hiçbir neden ve dayanak olmadan değişikliklerim siliniyor. Şimdi de engelleme uyarısı veriyorsunuz. Tartışmaya cevap yazdınız mı, referanslarımı çürütecek materyale sahip misiniz? Aynı şey DEVA partisi sayfasında da yaşanıyor, bilginiz olsun. --Comrade-yutyo (mesaj) 23.01, 2 Haziran 2020 (UTC)

Sevgili @Comrade-yutyo, söz konusu olan yalnızca bir Vikipedi politikası hatırlatmasıdır. Daha önceden bir hizmetlimiz maddedeki değişiklikleri geri aldı ancak siz onun değişikliğini geri aldınız, bu nedenle erkenden, testi kırılmadan size hatırlatmada bulundum. Bu sizin çıkarınızadır. Vikipedi:Değişiklik savaşı, Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı sayfalarını inceleyiniz. Değişiklik özetinde de belirttiğim gibi, bulduğunuz referanstan yola çıkarak orada yazmayan bir sonuca varmak VP:ÖAYV politikasına girer. Ek olarak, ilgili değişikliğiniz VP:TBA ile çelişmekte, VP:TBA ve VP:TBASSS sayfalarını inceleyiniz. Kendiniz bir argüman yaratıp bir de insanlardan yanlışlamasını bekleyemezsiniz, buna argumentum ad ignorantiam denir. Bir iddiaya sahipseniz onu siz doğrulamalısınız. Maddelere eklenen tüm içerikler bağımsız ve güvenilir kaynaklar ile doğrulanabilir olmalıdır. Tüm katkılarınız beş temel taşa uymalıdır. Pandemi sürecinde evdeyken Vikipedi'ye katkıda bulunmak güzel. Gelecekte özenli olmanız bu katkılarınıza değer katacaktır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 08.14, 3 Haziran 2020 (UTC)

IGTV hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba @Evolutionoftheuniverse, IGTV adlı maddeyi İngilizce Vikipedi'den çevirerek oluşturdum. Bu bağlantıdan İngilizcesine ulaşabilirsiniz. Yine de siz bilirsiniz. İyi günler. Ornek11222mesaj 11.30, 5 Haziran 2020 (UTC)

Tekrar kontrol ediyorum sevgili @Ornek11222. Çeviri tutuyor ancak ilgili linklerde Türkçe Vikipedi'den önce yer aldığını görmüştüm. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.36, 5 Haziran 2020 (UTC)
@Ornek11222 Maddede sorun bulunmuyor. İlettiğiniz için teşekkür ederim. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.46, 5 Haziran 2020 (UTC)

Sevgili @Evolutionoftheuniverse, ben bu maddeyi oluşturmadan önce Google Arama'dan "IGTV" yazınca IGTV'nin İngilizce Vikipedi'deki açıklamasını Türkçe'ye çevirip gösteriyordu. Bu kaynaklardaki haberler IGTV'nin Türkçe Vikipedi'deki sayfası oluşturulmadan önce yayınlanmış. Sonuç bu. Yine de ilginiz için çok teşekkür ederim. Ornek11222mesaj 11.51, 5 Haziran 2020 (UTC)

Quercus Robur[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Altta gönderdiğiniz mesajla oluşturduğum Quercus Robur sayfanızda yaptığım alıntının telif haklarını ihlal edebileceği gerekçesiyle ret etiğinizi öğrendim.

Alıntı yaptığım site gezenadam.com’dur. Ben de gezenadam sitesinin sahibiyim. Gezenadam manifestosunda belirttiği gibi mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Gezenadam sayfaları <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/> Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı CC-BY-SA çerçevesinde paylaşımlara açıktır. Bu ifade diğer GezenAdam sayfalarında da belirtildiği üzere alıntının yapıldığı Saplı meşe <http://www.gezenadam.com/flora/AI.php?ID=25> sayfasının altında da belirtilmektedir.

Ancak her şartta, ben Serdar Ölez, gezenadam.com web sitesinin sahibi olarak, http://www.gezenadam.com/flora/AI.php?ID=25 sayfasından ve gezenadam.com sitesinde yayınlanan diğer herhangi bir sayfadan yapılacak alıntıların Creative Commons Atıf-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı CC-BY-SA çerçevesinde kaynak gösterilmek şartıyla wikipedia.org sayfalarında yayınlanmasına izin verdiğimi beyan ve teyit ederim.

Bu taahhüdüm daha önce izin beyanı olarak ta wikipedia kayıtlarına girdi. Buradan kontrol edebilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:%C4%B0%C3%A7erik_i%C3%A7in_izin_beyan%C4%B1

Bu nedenle wikipedia altında oluşturduğum Quercus robur sayfasının yayına alınmasını rica ederim.

--SerdarÖlez (mesaj) 14.00, 5 Haziran 2020 (UTC)

@Sakhalinio, Quercus Robur üzerinde silme işlemini siz gerçekleştirmişsiniz, bakabilir misiniz? --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.44, 5 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba maddeyi geri getirdim. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.52, 5 Haziran 2020 (UTC)

teşekkürler, hepinize kolay gelsin SerdarÖlez (mesaj) 03.36, 6 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji Davetiyesi[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji davetiyesi

Merhaba Evolutionoftheuniverse, evrimsel biyoloji ile ilgili maddeleri düzenleyip geliştiren Evrimsel biyoloji Vikiprojesi'ne katılmanızı bekliyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 22.46, 5 Haziran 2020 (UTC)


Kaybid[kaynağı değiştir]

Merhaba, uyarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Düzenlediğim Kaybid isimli maddede telif ile ilgili bir problem olduğunu zannetmiyorum. Kullanılan görseller sanatçının resmi Giphy sayfasından düşük çözünürlüklü olarak alınmıştır. www.giphy.com/kaybid Açıklamalar ise resmi web sitesinde www.kaybid.live yer alan açıklamalardan ve linkleri açıklamaın altında verilmiş olan röportajlardan derlenmiştir. Maddeyi düzenlerken görsellerde şablon ile ilgili bir sorun olabilir zira ilk Vikipedia'ya ilk kez giriş yapıyorum. fakat talimatlar doğrultusunda düzeltmeye gayret ediyorum. Hata yaptığım bir yer var ise hemen düzeltebilirim. Tekrar teşekkürler Meshdying (mesaj) 22.51, 5 Haziran 2020 (UTC)

@Meshdying İşte tam olarak anlattığınız nedenlerden dolayı bir telif durumu söz konusu. Vikipedi:Telif hakları ve Vikipedi:Telif hakları/SSS sayfalarını inceleyiniz. Kaynaklardan aldığınız bilgileri kopyala-yapıştır yapmadan, kendiniz yazarak, özetleyerek aktarmalısınız.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.54, 5 Haziran 2020 (UTC)

Mucize Doktor hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba @Evolutionoftheuniverse, Mucize Doktor adlı maddedeki bilgi kutusunda bulunan logo dizi afişi resmine çevrildi. Sizin için bir sakıncası varsa lütfen belirtin. İyi günler. Ornek11222mesaj 10.17, 6 Haziran 2020 (UTC)

@Ornek11222, kamu malı alternatifi olduğu halde onu kullanmanızda engel yoksa bir sorun olmayacaktır. @Sakhalinio, Dosya:Mucize Doktor logosu.jpg yerine Dosya:Mucize Doktor resmi afişi.jpg kullanımı adil kullanım olarak değerlendirilebilir mi? --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.37, 6 Haziran 2020 (UTC)
Selam, Soz konusu soruyu ben sormustum :) "Bu çalışma bir afiş görüntüsüne aittir ve telif hakkı büyük olasılıkla yayıncısında veya çalışmayı oluşturan kişiye aittir." Diye zaten ben her zaman Dizi afislerini bu sekilde lisansliyorum. Keza sinema film afisleri de ayni sekilde. Herhangi bir sakincasi oldugunu gormedim su ana kadar. Logo ve Afis ikisi de farkli seyler sonucta:) "Mucize Doktor adlı dizinin reklam amaçlı promosyon görüntüsü." diye ekliyorum her daim ornekte oldugu gibi.@Sakhalinio--Can Je suis là 10.39, 6 Haziran 2020 (UTC)
Selamlar Evolutionoftheuniverse, @Ornek11222, @Can, diziler konusunda örnek olarak kullanabileceğimiz Lost maddesi ve onun alt maddlerine göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Mucize Doktor dizisi sayfası şu anda elbetteki Lost maddesi kadar gelişmiş durumda değil ama orada da bilgi kutusunda logo kullanılarak, altta "Bölümler" başlığında da dizinin afişi eklenerek 1. sezon afişi denebilir yada Lost_(dizi)#Oyuncu_kadrosu_ve_karakterler başlığı altındaki gibi oyuncuların isimleri afişin altında sıralanabilir. Çok abartılmadığı sürece (böyle bir sayfada 4-5 tane adil kullanım resmi gibi) bu şekilde bir kullanım sıkıntı yaratmaz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 12.43, 6 Haziran 2020 (UTC)
Logolar daha çok resmi organizasyonlar için kullanıldığı için dizi için gerek yok fakat logoyu da ekleyeceğim aşağı bir yere maddede. Afişleri kullanmayı tercih ediyorum. Daha ikinci sezonun afişi de çıkmadı o çıkarsa eski afişi aşağı alırım. Lost örneği güzel ama kesin orayı örnek almak zorunda değiliz diye düşünüyorum. Zaten baştan beri dizinin afişi oradaydı. Maddede düzeni bozmaya gerek yok bence. Afişte oyuncular da gözüküyor ve dizi maddelerinde tıpkı Türkçe ve yabancı filmlerde olduğu gibi afişi varsa bir dizinin logo yerine daha güzel duruyor. @Sakhalinio teşekkürler öneriniz için.--Can Je suis là 12.48, 6 Haziran 2020 (UTC)

Ben Logoyu da Genel bakış ve bölümlerin olduğu yere de ekledim. Umarım anlayışla karşılarsınız:) @Ornek11222 ve @Evolutionoftheuniverse yoksa siz istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ben dizi maddelerin düzeni açısından afişleri tercih ederim sinema filmleri gibi oyuncular oluyor afişlerde:) teknik boyutuna bakmıyorum açıkçasız:) Teşekkür ederim ve iyi vikiler.--Can Je suis là 13.14, 6 Haziran 2020 (UTC)

Sizleri Formula 1 Vikiprojesine davet ediyoruz![kaynağı değiştir]

2019 Formula One Test Days - Charles Leclerc's Ferrari SF90.jpg VikiProje Formula 1 davetiyesi
Merhaba Evolutionoftheuniverse, Formula 1 ile ilgili maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı ve geliştirmeyi hedefleyen Formula 1 Projesi'ne katılmak için sizi davet ediyoruz. Daha fazla bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar Face-smile.svg--MediaWiki message delivery (mesaj) 14.10, 7 Haziran 2020 (UTC)
Eğer bu Vikiproje ile ilgili daha fazla mesaj almak istemiyorsanız, lütfen buraya adınızı ekleyin.

Yanlış yapıyorsun[kaynağı değiştir]

Merhabalar zafer şahin kimdir hakkında yanlış bilgiler dolanmaktadır zafer şahin bir zamanlar zafersahin.com ve türkiye cumhiriyetinin vermiş olduğu com.tr alan adına sahip olan ve birzamanlar twitterda 1Milyon takipçiye sahip olan ve hem radyo tv programcılıgı hemde de dj lik yapan kişidir ve zafer şahinin 279 ülkede yayınlanacak olan albümüde gelecek ay başlayacaktır büyük yanlış yapıyorsunuz lütfen https://tr.wikipedia.org/wiki/Zafer_%C5%9Eahin uzantısındaki bilgileri düzenlememe izin verin yada bana zafer şahini açık ve net bi şekilde anlatabilmem için bir imkan tanıyın büyük yanlışlık yapıyorsun wikipedia Bu imzasız yazı Zafersahinofficial (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

@Zafersahinofficial Merhaba, öncelikle Wikipedia’yı zenginleştirmeye çalıştırdığınız için teşekkürler. Mesaj sayfanızdaki mesaja cevap vermem doğru mu değil mi bilemiyorum fakat cevap vermeden duramadım. Wikipedia bir ansiklopedidir ve içerisinde ansiklopedik bir dille yazılmış makaleler barındırır. Açtığınız maddenin başlığı ve içerik tasarımı kesinlikle Wikipedia’ya aykırı. Eğer kayda değer bir kişi olduğunu düşünüyorsanız madde açılması için istek gönderebilir, mevcut sayfanın tartışmasında kendinizi açıklayabilirsiniz. Tehditvari mesajlar hoş karşılanmaz. Saygılarımla Bu imzasız yazı Paradoksman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Estağfurullah sevgili @Paradoksman, gerekli açıklamayı yapmışsınız. @Zafersahinofficial, gerekli açıklamalar vakitlice yapılmış. Aynı sayfadan birkaç tane birden oluşturmanız artık Vikipedi:Vandalizm olarak değerlendirilir ve sonucunda engellenebilirsiniz. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19.08, 7 Haziran 2020 (UTC)

İsmet Emre[kaynağı değiştir]

başlığını kayda değer olmayan olarak silmişsiniz. Ne zamandır Wikipedia'da profesörler, akademisyenler kayda değer olmayan kişi olarak görülüyor?Bu imzasız yazı Ekymz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

@Ekymz Vikipedi:Kayda değerlik, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler), Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler) yönergelerimizde kayda değerlik sınırları açıklanmıştır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01.03, 8 Haziran 2020 (UTC)


İsmet Emre Kaynak'da belirttiğim gibi bir edebiyat profesörüdür. kaynağı okumamışsanız https://websitem.gazi.edu.tr/site/ismetemre/bio buyurun okuyun. aynı zamanda bu akademisyen https://www.youtube.com/watch?v=c_-KGZ_4TCk https://www.youtube.com/watch?v=4K7LE79Z6uA televizyon programlarına katılmıştır. Bu imzasız yazı Ekymz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Siz maddeyi bağımsız ve güvenilir kaynaklarla doğrulanabilir şekilde geliştirmeye devam edin sevgili @Ekymz, eğer kayda değerse madde silinmeyecektir zaten. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01.28, 8 Haziran 2020 (UTC)

başlığa eklemeler ve güvenilir kaynakalardan bilgi, kaynak ekledim.şimdi düzelmiştir umarım.

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 24. haftasının İş Birliği Projesi, açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 01.01, 8 Haziran 2020 (UTC)

Requesting update and expansion help[kaynağı değiştir]

Hello,

(Sorry for using English language)

From recent changes and your profile, I observed and thought that, you might be interested in helping out women related topics.

I recently created Aurat (an English Wikipedia article) about Women of Asian religious or cultural descent. (I suppose) Which roughly corresponds to 'Avret' in Ottoman Turkish language.

As of now what I am requesting is your article update and expansion support to Aurat (an English Wikipedia article) to include information about various facets including literature movies and any other relevant reference from your language. Entire concept behind article is shared on the article talk page section What all we shall include in this article.

Besides I am looking for support in expanding en:q:Aurat on English Wikiquotes . with literary quotes from your language with translations.

If you are unable to spare time you can request other users; besides if you know useful references, please do note them at on the talk page at What all we shall include in this article.

Thanks and greetings

Bookku (mesaj) 02.37, 8 Haziran 2020 (UTC)

Sorry dear @Bookku, I do not have any deep knowledge to contribute. If you have any other questions in the future, I am here. ---[evolutionoftheuniverse] @trwiki 14.03, 8 Haziran 2020 (UTC)

Kraldan cok kralcı[kaynağı değiştir]

(...); daha düne kadar hükümetin yasaklarıyla uğraırken şimdi de adminlerin (...) "kayda değer " algılarıyla uğraşıyoruz. (...)Skorasli (mesaj) 12.56, 8 Haziran 2020 (UTC)

@Skorasli, bu tip ifadeler VP:KSY ve VP:N ihl ali olarak değerlendirilip kendine VP:EP'de karşılık bulabilir. Maddeler açılır, maddeler silinir, maddeler tekrar açılır. Dünyanın sonu değil. Sanıyorum "Hüseyin Kutsi TUNCAY" başlıklı madde için yazıyorsunuz, tek açtığınız madde ve silinen madde o. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesini incelerseniz neden silindiğini anlarsınız. İlgili yönergedeki kriterlerden en az birini bağımsız ve güvenilir kaynaklar ile doğrulayabiliyorsanız madde kayda değerdir. Ansiklopedik kayda değerlik günlük algılarınızdan farklıdır.
Vikipedi, ABD merkezli Wikimedia Vakfı'na ait ve vakfın eşgüdümünde yürütülen özgür ansiklopedi projesinin Türkçe sürümüdür. Burada keyfiyet de, patron da yoktur. Beş temel taşı inceleyiniz.
CC: @Chansey.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.59, 8 Haziran 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #419[kaynağı değiştir]

This Month in GLAM: May 2020[kaynağı değiştir]

This Month in GLAM logo 2018.png
Headlines
 • Armenia report: Edit-a-thon dedicated to International Museum Day
 • Colombia report: A #1Lib1Ref to close the gender gap
 • Côte d'Ivoire report: #1Lib1Ref 2020 from 26 to 28 May in Côte d'Ivoire
 • France report: WikiArchives; IMD 2020: Cross-Chapter Collaboration
 • Indonesia report: Wikisource Competition 2020 recap; International Museum Day 2020
 • Italy report: New collaborations and contents!
 • Netherlands report: Analysis of Dutch GLAM-Wiki projects in relation to the Dutch Digital Heritage Reference Architecture, Content donation from Utrecht Archives, Detecting Wikipedia articles strongly based on single library collections and Collection highlights of the KB
 • Sweden report: Free music on Wikipedia; NHB webinars; Wikipedia in libraries – Projekt HBTQI
 • Switzerland report: International Museum Day 2020
 • UK report: Japanese art
 • USA report: Workshops & COVID-19 Symposium
 • Special story: Content partnership category - your help is needed
 • WMF GLAM report: GLAM metadata standards and Wikimedia projects
 • Calendar: June's GLAM events
Read this edition in fullSingle-page

To assist with preparing the newsletter, please visit the newsroom. Past editions may be viewed here.

About This Month in GLAM · Subscribe/Unsubscribe · Global message delivery · Romaine 17.21, 10 Haziran 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #420[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 25. haftasının İş Birliği Projesi, kadın millî ragbi birliği takımı maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 19.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

Aydın Büyükşehir Belediyespor(futbol takımı)[kaynağı değiştir]

Merhaba oluşturduğum Aydın Büyükşehir Belediyespor(futbol takımı) wiki sayfasını "M6: Kayda değer olmayan konulu madde" olduğunu düşünerek kaldırdığınızı bana mesaj olarak iletmişsiniz.Öncelikle bu durumu ilettiğiniz için teşekkür ederim fakat neye göre kayda değer olmadığını açıklasaydınız keşke çünkü şu anda Aydın futbolunun en büyük marka olma yolunda ilerleyen tek kulüp Aydın Büyükşehir Belediyespor(futbol takımı)'dır.Kulübün futbol takımı şu anda Aydın Süper Amatör Lig'de mücadele etmesine rağmen ulusal haberlere konu olmuş durumda.Transfermarkt gibi önemli sitelerde profili bulunmakta.Sizdem ricam yaptığınız hatayı gözden geçirip, gereğini yerine getirmenizdir. --KDYilmaz (mesaj) 23.09, 18 Haziran 2020 (UTC)

@KDYilmaz, ilgili maddede @Elmacenderesi bir silme işlemi gerçekleştirmiş. Kulübün voleybol takımı kayda değer ancak futbol takımı kayda değer değil. Vikipedi:Kayda değerlik ve Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) yönergelerimizi inceleyiniz. Buna rağmen gördüğünüz farklı bir şey varsa Elmacenderesi'nden maddeyi geri getirmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda VP:SAS süreci işletilir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 07.29, 19 Haziran 2020 (UTC)

Bilim tarihi[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bilim tarihi, felsefesi ve genel olarak bilim konusunda Türkçe vikide büyük eksiklikler var. Bu yolda bir şeyler yapmaya çabalayan insanları görmek her zaman çok güzel. Bu çalışmalarda benimle iş birliği yapmaktan ve mesaj atmaktan da çekinmeyin lütfen. Beraber el ele maddeleri oluşturup geliştirelim, arkamızda güzel şeyler bırakalım. Böyle konularla ilgilendiğiniz için kendi adıma teşekkür ediyorum, birilerinin katkıda bulunması şart.--Harald the Bard (mesaj) 18.23, 20 Haziran 2020 (UTC)

Estağfurullah, ne demek sevgili @Harald the Bard. Türkçe kaynak bulmak bu kadar zorken en azından bizler Türkçe kaynak üretebilmeliyiz, sayısına bakmaksızın birilerine dokunabilmeliyiz. Dilersiniz Ayın İş Birliği'ne de katılabilirsiniz. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.31, 20 Haziran 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, eklediğimiz maddelerin insanlara ulaşması dileğiyle :)--Harald the Bard (mesaj) 17.05, 27 Haziran 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #421[kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 26. haftasının İş Birliği Projesi, Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.21, 22 Haziran 2020 (UTC)

Oganesson[kaynağı değiştir]

Selamlar. Oganesson maddesi üzerinde devam eden bir seçkin madde çalışmam mevcut. Maddede yer alan kırmızı bağlantılardan ilgini çeken olursa açabilirsin :) İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 21.38, 27 Haziran 2020 (UTC)

@Nanahuatl,

 1. Albert Ghiorso
 2. Amerikan Fizik Enstitüsü
 3. Atomic Data and Nuclear Data Tables
 4. Barn
 5. Bağ ayrışma enerjisi
 6. Bozunma zinciri
 7. Brinell sertliği
 8. Chemical & Engineering News
 9. Chemistry World
 10. Dmitri Mendeleyev'in öngördüğü elementler
 11. Elektrik direnci
 12. Elsevier
 13. GSI
 14. Helge Kragh
 15. Homoloji (kimya)
 16. Johannes Gutenberg University Mainz
 17. Journal of Physics: Conference Series
 18. Kalsiyum-48
 19. Kararlılık adası
 20. Kare düzlemsel moleküler geometri
 21. Krom izotopları
 22. Mol başına kilojoule
 23. Nuclear Physics
 24. Periyodik eğilim
 25. Teorik kimya
 26. Tesir kesiti
 27. The Daily Californian
 28. Unbinilyum
 29. Van der Waals yarıçapı
 30. Vesti.ru
 31. Yuri Oganesyan T.
 32. Yükseltgenme seviyeleri
 33. İnert çift etkisi

--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.45, 27 Haziran 2020 (UTC)

Hepsinin açılması gerekli değil, çoğu kaynakça kısmında :) Yardıma ihtiyacım olan kısım bunların açılması. Eninde sonunda yaparım da ne kadar çok kullanıcı el atarsa o kadar hızlı ilerler süreç. İyi günler diliyorum.--NanahuatlEfendim? 22.04, 27 Haziran 2020 (UTC)
@Nanahuatl kaynakçadakilerin açılmasının şart olmadığını biliyorum ancak ilgili maddelerin Vikipedi'de yer alması gerektiğinden listede tutup ilgili madde temelinde öncelik vermiyorum kendi kafamda. Açabildiklerimle ilgilenirim.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.10, 27 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 27. haftasının İş Birliği Projesi, Wolf Kimya Ödülü sahibi maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.20, 29 Haziran 2020 (UTC)

Tartışma:Cinsel fetişizm geri almanız hakkında[kaynağı değiştir]

Bakım şablonu için açıklama yazmıştım ancak geri almışsınız. Netleştirebilir misiniz? --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 14.29, 29 Haziran 2020 (UTC)

Bir alttaki bağlantıya tıklamak için bastığımda mobilden geri al butonuna denk geldi, hemen geri aldım; üzgünüm özür dilerim. chansey mesaj? 14.30, 29 Haziran 2020 (UTC)

Wikidata weekly summary #422[kaynağı değiştir]

Element bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selamlar. Berbat ve çağ dışı bir durumda olan element bilgi kutusunu (şaka değil, şurası gibi rastgele bir element maddesinde görülebileceği gibi hakikaten çağ dışı) yenileyerek şu şablonu oluşturdum. Oganesson maddesinde de bir deneme çalışması yaptım. Şablonun, özellikle alt şablonlarında birtakım eksiklikleri ve çevrilmemiş kısımları var, bunları da zaman içinde, kullandığımız vakit karşımıza çıktıkça gidermeyi umuyorum. Kullanıma geçmeden önce inceleyebilir misin herhangi bir eksik ya da yanlış var mı diye?--NanahuatlEfendim? 02.13, 2 Temmuz 2020 (UTC)

 • @Sayginer, senin de ilgi alanına girebilir belki, bakabilirsen sevinirim sen de :)--NanahuatlEfendim? 07.05, 2 Temmuz 2020 (UTC)
Şu ankinden daha iyi olduğu net. Sıkıntıları-eksiklikleri kullanıldıkça daha iyi fark edilebilir zannımca.--Sayginerv-posta 17.14, 2 Temmuz 2020 (UTC)
 • @Nanahuatl, başlangıç için iyi, eksik kısımların gerektikçe çevrilebileceğini düşünüyorum. Hepsini birden çevirmek vakit alır sanki. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.39, 2 Temmuz 2020 (UTC)
@Sayginer, bir-iki alt şablon çok uzun İngilizce kısımlar içeriyor, tek kalemde çevirmedim çabucak uyarlama adına. Bir-iki maddede kullanabilir misiniz şablonu rica etsem? Ben de yapacağım da, hataları tespit edince hemen düzeltelim. Botla düzenleme yapılamayacak kadar hassas bir kullanımı sahip olduğundan elle yeni şablona geçiş yapmak gerekecek.--NanahuatlEfendim? 17.52, 2 Temmuz 2020 (UTC)
Şurada mesela İngilizce kalmış kısımlar var, burada var aklıma gelen.--NanahuatlEfendim? 18.37, 2 Temmuz 2020 (UTC)