Vibo Valentia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vibo Valentia
Comune di Vibo Valentia
Vibo Valentina kalesi panoramasi
İtalya üzerinde Vibo Valentia
Vibo Valentia
Vibo Valentia
Ülkeİtalya İtalya
BölgeCalabria
İlVibo Valentia ili
İdare
 • Belediye BaşkanıMaria Limardo
Yüzölçümü
 • Toplam46,2 km²
Rakım476 m
Nüfus
 (31 Mart 2010)
 • Toplam33,819
 • Yoğunluk730/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu0963

Vibo Valentia (eski: Monteleone di Calabria), güney İtalya'nın Calabria bölgesinin güneyinde aynı adı taşıyan Vibo Valentia ili merkezi; idari bakımdan bir komün ve bir şehirdir. Belediye sınırları içinde şehrin yüzölçümü 1,139 km²; nüfusu (30.6.2010 tahmini itibarıyla) 33.858 kişidir ve nüfus yoğunluğu 730,64 kişi/km² olur. Ama etrafındaki şehirleşmiş varoşları ile şehirsel nüfusun 87.245 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Vibo Valentia eknomisi tarım, yörel ticaret ve turizme dayanır. Şehrin ekonomisinde Vibo Marina bir ticaret ve turizm yat limanı olarak çok önemli rol oynar. Ayrıca Vibo Valentia ve civarında sahilde bulunan Tropea, Ricadi ve Pizzo beldeleri ile birlikte güneş ve plajları ile de büyük iç turizm çekmekte ve bu sahillere Costa di dia (Tanrının sahili) veya Costa bella (Güzel sahil) ismi verilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vibo Valentia orijinal olarak bir antik Grek denizaşırı kolonisi olan "Hipponion". MÖ 7. yüzyıl sonlarına doğru bu koloniyi kuranlar İtalya'nın güneyinde ve aynı Vibo Valentia gibi İyon Denizi üzerinde bulunan eski Yunan "Magna Grecia" kolonilerinden biri olan "Locri" şehri idi. Romalı tarihçi Diodorus Siculus'ün bildirdiğine göre MÖ 388'de Siraküza tiranı olan "İhtiyar Dionysisus" bu koloniyi eline geçirmiş ve burada yaşayanları yerleşkeden kovmuş ve şehri tahrip etmiştir. Fakat bu şehrin sürgün edilmiş ahalisi bu sefer Kartacalılar desteği ile MÖ 378'de şehirlerini tekrar kurmuşlardır. Bundan sonraki yıllarda Hipponion şehir Calabria'da yaşayan ve bölgeye hükmeden "Brütii" kabilesi hükmü altına girmiştir.

MÖ 194'te bu şehir antik Romalılar eline geçti ve Romalılar şehre yeni isim olarak "Vibo Valentia" adını verdiler. Şehir Roma Cumhuriyeti döneminde ve Roma İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinde tarım ve ticaret dolayısıyla epeyce zenginleşti. Fakat Batı Roma İmparatorluğu barbar hücumlarına uğrayıp çökünce Vibo Valentia şehri tümüyle boşaltıldı. Bizanslıların güney İtalya'da hüküm sürmeleri sırasında ve güney İtalya'nın Araplarca istilası dönemlerinde tamamıyla bir harabeden ibaret kaldı.

1070'te Araplari güney İtalya'dan atma sürecinde olan Normanlar eski şehrin akropolis mevkiinde bir büyük güçlü kale yapıp eski harabe şehir ve civarını bir Norman üssü haline getirdiler. 1235'te Kutsal Roma-Germen İmparatoru ve Sicilya Kralı olan II. Frederick döneminde bu eski harabe şehir mevkiinde "Monteleone" adlı yeni bir şehir kuruldu. Bu şehir "Sicilya Krallığı"'na sonra "İki Sicilya Krallığı"na bağlı kaldı. Garibaldi'nin Sicilya seferinden önce İtalya Krallığına dahil oldu. Bu zamandan beri yerleşim merkezi olan Monteleone şehrine 1920'de yeniden "Vibo Valentia" ismi geri verildi.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vibo Valentia nüfusu (2005 verilerine göre, 168.894 kişi ve nüfus yoğunluğu 730,64 kisi/km olur. Vibo Valentia'nin 19. ve 20. yüzyıllarda belediye sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi nüfus sayımı verilerine gore su gösterimde izlenebilir:

Kisi

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Norman-Hoehenstaufen Kalesi: Antik Hipponion akropolis mevkininde 1070de yapılmıştır. Yapımında etrafta bulunan eski kalıntı şehrin taşları kullanılmış ve eski kalıntılara bu kale duvar içinde kalmıştır. 1783deki büyük Calabria depreminde zarar görmüştür ve tamir edilmiştir. Günümüzde bir devlet müzesidir.
  • Hipponion antik şehri surları: Kalıntılar yaklaşık 350m kadar olup duvarların ve 10m yükseklikte olduğu tahmin edilen 8 kulenin temellerinden oluşmaktadır.
  • Santa Maria Maggiore e San Leoluca Katedrali: M.S. 9. yüzyılda eski bir basılıka kalıntıları üzerine yapılmıştır.
  • Santa Ruba Kilisesi: Yaklaşık 1000 yılarında Papa Çallıxtus II tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Bir oriyental camiiye benzer bir kubbesi bulkunur.
  • Rosario Kilisesi: Yapımı yaklaşık 1337. Eski bir Romalı tapınağının bulunduğu mevkide orijinali Gotik mimarı stilinde yapılmıştır. Fakat 1783 depreminde yıkılıp yeniden yapılmıştır.

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vibo Valentia komününün şu komünlerle ortak sınırları bulunur: Briatico, Cessaniti, Filandari, Francica, Mileto, Jonadi, Pizzo, San Gregorio d'Ippona, Sant'Onofrio, Stefanaconi

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vibo Valentia şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]