TS-19

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"TS-19"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 1. sezon 6. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Dr. Edwin Jenner, Rick Grimes'ın kulağına kıyamete neden olan virüs hakkında bir şey fısıldar.
Bölüm no. 1. sezon
6. bölüm
Yönetmen Guy Ferland
Senarist Adam Fierro
Frank Darabont
Yayın tarihi 5 Aralık 2010 (2010-12-05)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Wildfire"
Sonraki →
"What Lies Ahead"

The Walking Dead (1. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

"TS-19", kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in altıncı, ayrıca dizinin birinci sezonunun da son bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 5 Aralık 2010'da AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, Adam Fierro ve serinin yaratıcısı Frank Darabont tarafından yazılmış ve Guy Ferland tarafından yönetilmiştir. Bölümde, grubun ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'ne ait merkez binasına ulaşmalarını ve her ne kadar oradaki tek bilim adamı olmasına rağmen Dr. Edwin Jenner'in (Noah Emmerich) zombi saldırılarına yönelik sorularına cevap aramalarına yol açacak pek çok bilgiyi sakladığını öğreniriz.

Romantik, tecavüz, intihar ve terör gibi temalar, "TS-19" isimli bölümde yaygın olarak işlenmektedir. Bölüm boyunca farklı karakterlerin gelişimi işlenmiştir, özellikle de yazar Robert Kirkman'a göre izleyicilerin artık dizinin baş karakteri olarak görmediği Shane Walsh (Jon Bernthal) karakteri. "TS-19"un çekimleri, ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi'ndeki yüksek güvenlik önlemleri sebebiyle Cobb Energy Sahne Sanatları Merkezi'nde yapıldı.

"TS-19", televizyon eleştirmenleri tarafından olumlu karşılandı. Eleştirmenler, özellikle karakterlerin gelişimlerini ve bazı oyuncuların performanslarını övgüyle karşıladı. Yayın sırasında 5.97 milyon kişi tarafından izlenen bölüm, Nielsen reytinglerine göre 18-49 yaş aralığında 3.4 puan aldı. "TS-19", bir süreliğine dizinin en çok izlenen bölümü olarak kaldı ve ayrıca birinci sezonun en çok izlenen bölümü oldu.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Shane Walsh'un (Jon Bernthal) kendinde olmayan Rick Grimes'ı (Andrew Lincoln) kurtarmaya çalıştığı geçmişten bir sahne ile başlar. Bazı hastaları, doktorları ve aylakları öldüren askeri personeli izleyen Shane, Rick'i hastaneden dışarı çıkarmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Bir patlamadan sonra hastanedeki cihazlar çalışmayı durdurur ve Shane, kulağını Rick'in göğsüne dayar ve onun öldüğünü düşünmeye başlar. Üzgün Shane, Rick'i odasında bırakır ve kapının dışına bir hastane yatağı koyarak onu aylaklardan korumaya çalışır.

HKK merkezine girmeyi başardıktan sonra, hayatta kalanlar Dr. Edwin Jenner (Noah Emmerich) tarafından durdurulur. Jenner'ın elinde otomatik bir tüfek vardır. Jenner, grubun binada kalmasına, gruptaki herkesin kan örneği vermeyi kabul etmeleri karşılığında izin verir. Rick bunu kabul eder. Grup sıcak duşun ve şarabın tadını çıkarırken, çoğu kişi bu duruma inanamamaktadır. Jenner, aylakların hastalığına çare bulmaya adanmış tek tıbbi personel olduğunu, diğerlerinin ailelerine geri döndüğünü ya da intihar ettiklerini belirtir. O sırada sarhoş olan Shane, kendisine uzak davranan Lori Grimes'a (Sarah Wayne Callies) saldırır. Tartışma ilerledikçe Shane, Lori'ye tecavüz etmeye kalkar ancak Lori onu boynundan tırmaladığında oradan uzaklaşır.

Bir sonraki sabah Jenner, gruba, 19 Numaralı Deneğin (bir aylak tarafından ısırıldıktan sonra denek olmayı kabul eden Jenner'ın eşi) klinik sonuçlarını gösterir. MRI videolarını izleten Jenner, hastalığın beyne, menenjite benzer bir şekilde yayıldığını ve bunun sonucunda da kurbanını öldürmeyi başardığını anlatır. Beyin aktivitesi birkaç saat sonra yeniden başlar ancak vücudun sadece temel işlevlerini yerine getirebilmektedir. Jenner, beyin aktivitelerin birkaç dakika ila 8 saat içerisinde yeniden başladığını gösterir ancak insanı insan yapan farklılıkların geri dönmediğini anlatır.

Jenner, dünya çapındaki tıp merkezlerin de benzer araştırmalar yapıyor olma olasılığından bahseder. Fransız doktorların hastalığa bir çare bulmaya çok yaklaştıklarını ancak iletişim kanalları kesildiği için onlardan haber alınamadığını söyler. Grup, insan medeniyetinin sona ermek üzere olduğunu öğrendiklerinde sarsılırlar. Bir süre sonra grup, jeneratörleri çalıştıran dizel yakıtın bitmek üzere olduğunun farkına varır ve bunun üzerine elektrikler kesilir. Bina, son derecede tehlikeli hastalıkları izole etmek üzere tasarlandığından, eğer enerji tükenirse, kendi kendini imha edecek şekilde planlanmıştır. Bu sayede içerideki hiçbir hastalık (ve dolayısıyla içerideki hiçbir varlık) dışarı çıkamayacaktır. Grup, bu durumu kabullenemez ancak Jenner, o sırada bulundukları bir yeraltı odasına kilitler ve binanın arındırma prosedürleri gereği, binanın hava boşluklarına döşenen patlayıcılar sebebiyle o sırada orada bulunan herkesin ölümlerinin acısız ve ani olacağını söyler.

Rick ve Lori kapıların tekrar açılması için doktora yalvarırken Daryl Dixon (Norman Reedus) ve Shane, kapıların açılması için Jenner'ı zorlamaya başlarlar. Ancak ekip, Jenner'ın öldürülmesi durumunda dışarı çıkmak için başka hiçbir şanslarının kalmayacağının da farkındadır. Patlamaya beş dakika kala Jenner kapıları açmaya ikna olur. Jacqui (Jeryl Prescott Sales) ve Andrea (Laurie Holden), ekibin geri kalanı ile birlikte kaçmayı reddeder ama Dale Horvath (Jeffrey DeMunn) Andrea olmadan ayrılmayı kabul etmez. Rick oradan ayrılmadan önce, Jenner, Rick'in kulağına, "O senin kanında. Hepimiz taşıyıcıyız." diye fısıldar ve ardından üçüncü bir cümleyi daha fısıldar ancak bu cümle izleyiciler tarafından duyulmaz. Rick, gözle görülür bir şekilde şaşkın ve korkmuştur. Grubun geri kalanı çıkışlara doğru yönelir ve Rick'in, dizinin birinci bölümünde girdiği tankta bulunan askerin cansız bedeni üzerinden aldığı el bombası aracılığı ile binanın bir camını patlatarak dışarı çıkmayı başarır ve birkaç aylak ile savaştıktan sonra karavana ve diğer arabalara ulaşır. Jacqui, binanın içerisinde Jenner ile birlikte kalır. Andrea ve Dale de son anda binadan çıkmaya karar verir ve bunu başarırlar Jacqui ve Jenner el ele tutuşup gözlerinden birer damla yaş akerken, HKK binası çok büyük bir patlamaya sahne olur ve bina tümüyle çöker ve böylece hem dizinin altıncı bölümü, hem de birinci sezonu son bulmuş olur.